munkatörvény könyv


nandy # 2010.11.17. 09:36

Ancsa: kérhetsz tőle orvosi igazolást, de nem kötelező.
Nem csak a szülés előtt, hanem utána is dönthet úgy a kismama, hogy a -28.naptól igényli a TGYÁS-t. Illetve a ti esetetekben a GYED lejártát követő naptól. Még szerencse, hogy nem igényelt gyes-t, mert akkor most csak annak lemondását követő naptól kérhetné a TGYÁS-t.

A 1008-ast tényleg javítanod kell.
(Együttérzek veled, nagyon bosszantó tud lenni, amikor valaki elfelejtkezik egy ilyen kis apróságról...)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.17. 09:25

Azért lehet, mert nincs "paragrafus". Korábban volt.

iskolás # 2010.11.17. 09:23

Veci és lenolaj1!
Ezt értem:
Veci:
"A most még hatályos tv. szerint a munkaviszony megszűnését követő naptól lehet regisztrálni a Munkaügyi Központban."
Erre azonban nem találom a törvényben a paragrafust:
Lenolaj1
"Eszerint a munkáltatói rendes felmondással – az Mktv. szerint járó 6 havi végkielégítés mellett is – azonnal megkapja az ember a munkanélküli járadékot?"
Segítsetek a paragrafus számával. Köszönöm.
iskolás

Zancsa # 2010.11.17. 09:12

Köszönöm Nandy, azért nem árt ha egy nyilatkozatot ad a munkavállaló, hogy nem a szülés napjától kéri a tgyást hanem korábbi időponttól? (Mellesleg a 1008-as bevallásban gyest jelentettem kieső időként, mivel fogalmam sem volt róla, hogy nemsokára szül és mivel munkabért nem kapott, valamit írnom kellett)


Ancsa

nandy # 2010.11.17. 08:58

Simán megoldható, hogy okt. 19-től kéri a TGYÁS-t.

Mivel a baba már megszületett, ezért nem kell orvosi igazolás a szülés várható időpontjáról, hanem az anyakönyvi kivonatot kell beküldeni :)

(Orvosi igazolás akkor kellene, ha még a szülés előtt beadja az igénylését)

Zancsa # 2010.11.16. 19:58

"Légyszi segítsetek.
Munkavállaló gyermeke otthoni gondozása célából 2010.10.18-ig fizetés nélküli szabadságot igényelt (ezen időtartam alatt gyedet kapott)....."

Munkavállalóról közben kiderült hogy ismét terhes, november ötödikén megszületett második gyermeke. Korábban telefonon egyeztettem vele és megbeszéltük, hogy a gyed lejárta után gyest igényel, de elfelejtette azt a tényt közölni, hogy hamarosan a második gyermeke is megszületik.
Szerintetek van akadálya annak, hogy a szülési szabadságot munkáltatójánál visszamenőlegesen igényelje 2010.10.19-től? Igy nem kellene gyes iránti igényt benyújtani, utána megszüntetnie és a szülés napjától tgyást igényelni.....
A munkáltató a szülési szabadság igénylésekor köteles bekérni orvosi igazolást a szülés várható időpontjáról a munkavállalótól vagy elegendő a munkavállaló nyilatkozata?

Köszönöm a segítséget.


Ancsa

Veci # 2010.11.01. 12:42

lenolaj1
A most még hatályos tv. szerint a munkaviszony megszűnését követő naptól lehet regisztrálni a Munkaügyi Központban. Erre a férjemnek az esete példa, de amit írtál abban is volt része a 90-es évek végén (1998-99-ben).


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.11.01. 08:23

Szia Veci!
Eszerint a munkáltatói rendes felmondással - az Mktv. szerint járó 6 havi végkielégítés mellett is - azonnal megkapja az ember a munkanélküli járadékot?
Ez azért furi, mert a rendszerváltást követően voltam egyszer munkanélküli 3 hónapig és azért nem kaptam erre az időre segélyt (annak idején még így hívták), mert kaptam 3 havi végkielégítést.
Most vagy rosszul emlékszem, vagy azóta változtak a szabályok. Na, ja, jó régen volt ... :)

Veci # 2010.10.31. 19:40

lenolaj1
A jelenleg hatályos szabályozás szerint csak munkáltatói rendkívüli felmondás/felmentés és munkavállalói rendes felmondás esetén nem jár 3 hónapig álláskeresési támogatás.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

27. §
(5) Ha a munkaviszonyt az álláskeresővé válást megelőző 90 napon belül a munkavállaló rendes felmondással, továbbá a munkaadó rendkívüli felmondással szüntette meg, az álláskereső részére álláskeresési járadék az előbbiekben meghatározott módon megszüntetett munkaviszony megszűnését követő 90 nap elteltével folyósítható, tekintet nélkül arra, hogy az álláskeresési járadék folyósításához szükséges feltételekkel rendelkezik.

De az alábbit is a figyelmedbe tudom ajánlani:
http://www.afsz.hu/engine.aspx?…


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.10.31. 16:36

Huh, ez gyors volt :) , tehát függetlenül a végkielégítéstől jár, köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.10.31. 16:27

közösmegegyezés esetén jár

lenolaj1 # 2010.10.31. 16:11

Kedves Segítők!
A munkavállaló megegyezik a munkaadóval a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésében és végkielégítésként 2 hónapot kap, valamint a felmondási időt sem kell letöltenie. Mktv. szerint 6 hó járna, de a munkaviszony azonnali megszűnése mindkét fél érdeke. Vajon ebben az esetben jár-e azonnal az álláskeresési járadék?
Köszönöm a választ.

Dr.Attika # 2010.10.30. 10:00

Tisztelt Anna!
Nem történt törvénysértés és már jogilag orvosolhatatlan. Saját maga tolt ki saját magával.

hhhhh # 2010.10.30. 08:15

Tisztelt Szakértő!
Volt munkáltatóm gyed lejárta után nem vett vissza dolgozni a pici gyerek miatt, holott a munkaszerződésem határozatlan volt. Addig ígérgetett mindent hogy írjam alá hogy közös megegyezéssel megszünt a munkaviszonyom míg aláírtam. Történt e törvénysértés, hátrányos megkülönböztetés?
Köszönöm előre is a választ!
Tisztelettel:Anna

Zancsa # 2010.10.28. 09:39

Köszönöm a választ.


Ancsa

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.28. 09:00

Végül is a jóhiszemű és kölcsönös együttműködési kötelezettség miatt igen. (Bár különösebb szankciója a mulasztásnak sincs.)

Egyébként, mivel a fizetés nélküli szabadságot a gyermek három éves koráig köteles biztosítani a munkáltató, ilyen esetekben automatikusan úgy szokás tekinteni, hogy azt veszi igénybe a munkavállaló. (Nem is értem, miért adott meg korábbi időpontot a szabadság végeként.)

Zancsa # 2010.10.28. 08:56

Légyszi segítsetek.

Munkavállaló gyermeke otthoni gondozása célából 2010.10.18-ig fizetés nélküli szabadságot igényelt (ezen időtartam alatt gyedet kapott).
Munkavállalót a mai napon hívtam fel, mivel nem jelentkezett, hogy a továbbiakban mi legyen, gyest igényel, visszajön dolgozni, vagy mégis mit szeretne....
A munkáltató kötelezettsége felhívni a munkavállaló figyelmét arra, hogy az igényelt fizetés nélküli szabadsága lejár és egyeztetni kell a továbbiakat?

Köszönöm


Ancsa

nandy # 2010.10.17. 20:43

Ha munkaidőkeretben dolgoztok, akkor a túlórákat csak a keret végén lehet kiszámolni, előbb nem.
Arra kell figyelni, hogy 11 óra (Ksz szerint min. 8 óra) egybefüggő pihenőidő kiadása kötelező. Heti egy nap pihenőidő szintén.

csaba12345 # 2010.10.17. 17:17

Sziasztok.

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek. Nekem egy kis értelmezési gondom van a munka törvénykönyvben.
A cégnél kollektív szerződés van, én rugalmas munkarendben dolgozom, valamint a rugalmas munkarendben dolgozók havi munkaidő-keretben dolgoznak.A havi rendkívüli munkavégzés legfeljebb 32 óra lehet.
A heti munkaidő 40 óra.Hétfőtől-csütörtökig 8,5 órát dolgozunk pénteken 6 órát. Egyes értelmezések szerint minden nap rendkívüli munkavégzéssel ráhúzhatunk még 3,5 órát, mert így jön ki a 12 óra, valamint pénteken még 6 órát, így heti 20 órát még rendkívüli munkavégzéssel dolgozhatunk, ami így összesen 60 óra is lehet.(persze a havi rendkívüli munkavégzés legfeljebb 32 óra lehet)

119. §
(3)A munkavállaló beosztás szerinti

  1. napi munkaideje a tizenkét, készenléti jellegű munkakörben a huszonnégy órát,
  2. heti munkaideje a negyvennyolc, készenléti jellegű munkakörben a hetvenkét órát

nem haladhatja meg. A beosztás szerinti napi, illetve a heti munkaidő mértékébe az elrendelt rendkívüli munkavégzés időtartamát be kell számítani.

(7) Munkaidőkeret esetén a (3) és (6) bekezdés rendelkezését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a beosztás szerinti heti munkaidő mértékét a munkaidőkeret átlagában kell figyelembe venni.

Az lenne a kérdésem, hogy napi és heti lebontásban mennyi lehet a túlóra mértéke.?
Előre is köszönöm a választ.

Zancsa # 2010.10.14. 10:19

Köszönöm Nandy a segítséged.:)


Ancsa

nandy # 2010.10.13. 19:43

mondjuk okt. 9-i dátummal

illetve okt. 8-i dátummal, hiszen akkor jelentetted be. :)

nandy # 2010.10.13. 19:41

sőt, jó is lenne, ha legalább utólag aláíratnátok a szerződést, mondjuk okt. 9-i dátummal, és a munkábalépés napja okt. 11. A tájékoztatás nem kötelező, azt csak 30 napon belül kell írásba adni.

Mt. 78. § (1) A munkaviszony kezdete a munkába lépés napja.
(2) A munkába lépés napját a felek a munkaszerződésben határozzák meg. Erre vonatkozó megállapodás hiányában a munkaszerződés megkötését követő munkanapon kell a munkavállalót munkába állítani.
(3) A munkaszerződés megkötésének napja és a munkába állás napja közötti időszakban - a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a munkaszerződés eltérő rendelkezése hiányában - csak azok a munkaviszonyból eredő jogok és kötelezettségek illetik meg, illetőleg terhelik a feleket, amelyek a munkába állást segítik elő.

Arra figyelj még, hogy a 1041-esen ne változásként jelentsd, hanem törlést x-elj. :)

nandy # 2010.10.13. 19:36

A munkaviszony a munkábalépés napján jön létre, és mivel ez nem történt meg, ezért nyugodtan törölheted a bejelentést. Annak sincs jelentősége, ha esetleg mégiscsak aláírja a munkaszerződést, tájékoztatást.
Az okokról célszerű lenne jegyzőkönyvet felvenni, az utólagos bizonyítás érdekében.

Zancsa # 2010.10.13. 18:11

Sziasztok,

Tapasztalat hiányában a segítségeteket kérném:
2010.10.08-án bejelentettem egy munkavállalót az Apeh fele a T1041-es nyomtatványon 2010.10.11-es biztosítási jogviszony kezdettel. Munkavállaló hétfőn telefonált, hogy hétvégén motorbalesetet szenvedett, nem tud munkába állni, a munkaszerződését sem írta alá még. Ha jól gondolom a T1041-es nyomtatványon törölhetem a jogviszonyt, de mit tegyek az alá nem írt munkaszerződéssel, tájékoztatóval, munkaköri leírással stb. Kell felvenni jegyzőkönyvet a munkaviszony meghiúsulásáról?

Köszönöm


Ancsa

Katy78 # 2010.10.13. 12:05

És a munka kezdési időpontját sem határozhatja meg?