munkatörvény könyv


Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.13. 08:35

Ott valami orbitális félreértés van. A kötetlen munkaidőben dolgozó munkavállaló saját maga határozza meg, mikor végez munkát. Lényegében csak a kiadott feladatok elvégzését lehet rajta számon kérni, azt nem, hogy mennyit ül az íróasztalánál (áll az esztergapadnál;; támasztja a lapátot, szorongatja a seprűnyelet stb. - a megfelelő aláhúzandó).

Katy78 # 2010.10.13. 07:33

Sziasztok,

valaki tudnasegíteni?

az van hogy kötetlen munkaidejű, de max. heti 40 óra munkaidő vn meghatározva szerződéseben.
reggel 7:30-tól du 16:00-ig vagy akár 16:30-ig dolgozom(ami ugye több mint 8óra, ami igy több mint 40 óra egy hét alatt)
a főnököm meg most azon pattogott ,hogy este 17:00 előtt senki nem mehet haza engedély nélkül.
megteheti, hogy megszabja nekem hogy 9:00-17:00-ig legyek bent?

kösi a választ előre i.
ÜDv.
katyca

nandy # 2010.10.09. 12:52

Az azonos munkakör nem elég, számít a gyakorlat, tapasztalat, és a te esetedben konkrétan a különleges nyelvtudás.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.09. 06:38

Rosszul tudod. Illetve félreérted.

Roberto8711 # 2010.10.08. 21:03

Kedves nandy!

Ezzel nem mondasz ujjat, köszönöm a hozzászólást de, hülye én sem vagyok, a kérdés az volt, hogy jol tudom e hogy tiltja a törvény hogy ha a szerződésünk szerint azonos munkakörben dolgozunk eltérő bérezést kapjunk......

nandy # 2010.10.08. 19:57

Talán azért kap a svéd nyelvet beszélő operátor 3x annyi pénzt, mert a svédet viszonylag kevesen beszélik. Erre még nem gondoltál?

Roberto8711 # 2010.10.08. 14:15

Tisztelt Ügyvédek és bárki aki tudja a választ.
Budapesten dolgozom, operátorként.Kettő dolgot szeretnék kérdezni.
1:Ha a szerződésemben az áll hogy operátor és nincs benen hogy csak német nyelven, akkor mit tehetek ha fizetésmódositás és szerződésmódositás nélkül az angol vonalat is rámteszik???
2:Hallottam egy olyat hogy az azonos munkakörben dolgozók bére törvény szerint nem térhet el.Tehát ha én operátor vagyok szerződés szerint és német angolt csinálok ami a szerződésben nem szerepel.Egy másik ember pedig szintén a szerződés szerint operátor és szintén nem szerepel neki a szerződésben hogy ő pedig svéd vonalon van kaphat e megközelitőleg 3 szor annyi pénzt érte.
Köszönettel várom a reakciókat.Ide de még inkább hálás lennék ha az e-mailemre is válaszolnátok, vagy csak oda.
robert_heszenberger@yahoo.com
örök hála midnenkinek :)

Egyjogász # 2010.07.14. 21:47

A próbaidő letelte után a munkavállaló alapvetően rendes felmondással szüntetheti meg a munkaviszonyt. (Azonnali hatályú rendkívüli felmondás csak a munkáltató lényeges, szándékos, jelentős kötelezettségszegése esetén nyújtható be.)
A minimális felmondási idő a Munka Törvénykönyve szerint 30 nap, munkavállalói felmondásnál a munkáltató követelheti ennek teljes letöltését.
Ha a munkavállaló mégsem tölti le (egészben vagy részben) a felmondási időt, a munkáltató követelheti, hogy a le nem töltött időre járó átlagkeresetet fizesse meg részére a munkavállaló.

nixike # 2010.07.14. 20:48

A férjem 5 hónapja dolgozik egy cégnél,(Kamionsoför)
volt próbaidős szerződése 2 hónap,utánna nem írtak másikat.Felmondott(kapott máshol jobb ajánlatot!) és most kitalálták hogy 1 hónap felmondási időt köteles letölteni! Létezik ilyen hogy a munkavállalót kötelezik erre? 1 hete jelentette be.
Nem tudja a munkaviszonyát azonnali hatájjal megszüntetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.08. 10:38

Igen; nem.
Szakszervezet vagy küldd be apukádat esetleg a bátyádat, hogy védjen meg.

Kriszta0430 # 2010.03.08. 10:28

Tisztelt Jogi Fórum!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz!
2006 óta dolgozom egy multinacionális cégnél.A biztonsági Igazgatók változásával folyamatosan változik a rend,hogy levihetjük-e a munkaterületünkre a telefont avagy sem.Nálam mindig lent volt a telefon,általában ezt a közvetlen főnökeim is tudták, mivel városi vonalunk a céges telefonnál nincs és rendszerint nehézkes vagy épp nem is lehet utól érni a dolgozókat a főnökökön keresztül.A telefonom levitelére az indokom,hogy a kiskorú gyermekeimet egyedül nevelem és mint törvényes gyámjukat engem tudnak utól érni az iskolából.A másik változás,hogy két hónapja másodállásom is van az Önkormányzatnál mely kötetlen munkarendű viszont a betöltéséhez feltétel,hogy elérhető legyek telefonon.
Tegnap az egyik osztályvezető aki most került ide jegyzőkönyvet akart adni mert,hogy telefon van nálam.
Ebből konfliktusunk támadt,mely során felhívattak és minősíthetetlen hangnemben beszélt velem az osztályvezető és a személyzeti igazgató is.
A kérdésem a következő!Lehet-e,hogy egy cég ilyen mértékben korlátozzon a szabadságomban főleg úgy,hogy a munkaszerződésem nem tartalmaz a telefon használatára kiterjedő bekezdést!?
Másik kérdésem pedig,hogy,ha emberi mivoltomban gyaláznak mivel olyan hangnemben beszélnek velem,azt nekem kötelességem-e eltűrni!?
Hova fordulhatok segítségért ilyen esetben?
Válaszukat és segítségüket előre is Köszönöm......

hunfrakk # 2010.03.05. 18:45

így van

nem kell felmondani
örülj neki, hogy még próbaidős vagy
így bármikor, indokolás nélkül megszüntetheted a jogviszonyt

tény úgy, ahogy KBS írta alább

efi99 # 2010.03.05. 18:29

Esetleg még egy "e" betűt kihagysz belőle a végéről a megfelelő helyen, mert a jogászok még azt is képesek lennének bebizonyítani, hogy ez így nem jó, mert nincs ilyen ige...

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.05. 12:50

Ne mondj fel! Szüntesd meg a munkaviszonyt!
Nem fogod elhinni, azt kell írnod: "A munkaviszonyt a próbaidő alatt egyoldalúan, azonnali hatállyal megszünetetem". Aláírás, keltezés. Ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.29. 12:39

Rájuk a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény vonatkozik. De emlékeim szerint az is életkorhoz köti az alapszabadságot, nem a közalkalmazotti jogviszony hosszához.

kicsiwuki # 2009.09.29. 11:47

Most azzal érvelnek,hogy ez közalkalmazottakra nem vonatkozik.Rájuk akkor mi vonatkozik?

okoska # 2009.09.29. 05:31

kicswuki!
Amit a párod munkáltatója állít, az baromság, úgy igaz, ahogy végrehajtó1 írja. Abban az esetben jogszerű, hogy 20 nappal számol a munkáltató, amennyiben párod munkaviszonya adott munkáltatónál február vége-március eleje táján kezdődött. Ugyanis a szabit mindig az adott munkáltatónál töltött napok alapján számítják ki, így időarányosan jár.

végrehajtó1 # 2009.09.28. 20:12

a munkavállaló korától függ.

Rendes szabadság

130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;
  4. a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  5. a tartalékos katonai szolgálat idejére, és
  6. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.

(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

kicsiwuki # 2009.09.28. 20:05

Sziasztok!

Az után érdeklődnek,hogy alapszabadság az mi után jár?Az eltöltött munkaévek után vagy az életkor után?
Mert párom új munkahelyre ment 34 éves és ott azt mondták neki,hogy azért nem kapja meg a 24 nap alapszabadságot,hanem csak a 20 napot,mert annak idején 1999-2001-ig nem volt bejelentett állása,tehát nem volt folyamatos munkaviszonya.
köszönöm a válaszokat

zsóka

Thomassghost # 2009.09.06. 19:00

Érdeklődnék,hogy a leltárhiány milyen esetben vonatkozik a munkavállalóra,ha a munkahelyen nincs biztosítva a lopás elleni védelem.Kauciót kérhetnek-e leltárhiányra?
Válaszukat köszönöm.Üdv.

lezli # 2007.04.13. 09:48

ftamas78: itt is megtalálod felső sorban Mt

én ezt szoktam nézni, mert emberibb nyelven van leírva, és ott a link is a konkrét törvényhez, ami frissül rendszeresen:

http://www.magyarorszag.hu/…/ugyek/munka


doRko

itak # 2007.04.12. 10:38

Szerintem olvasd el az Mt. 124.§.-át, valószínűleg a munkáltatód a (4) bekezdést alkalmazza.

Draxi # 2007.04.12. 06:39

Sziasztok, Nekem is lenne egy kérdésem. Már probáltam kutatni, de sikertelen volt.

Melohelyen folyamatos munkarendben dolgozunk, és egy valamit nem tudok:
Cégem szerint 1 hónapban egy szabad vasárnapot köteles a munkaltatonak biztositani. Én ugy tudom, hogy 1 szabad hétvége az a vasárnap. Ezzel kapcsolatban tudna valaki segiteni? Illetve kérnék egy linket, ha van, mert én ezt nem tudom elhinni, hogy nem köteles szabad hétvégét biztositani.

Elore is koszonom.
Draxi

Madar # 2004.10.26. 19:44

nem 35% az éjszakai?

the big cat # 2004.10.24. 14:23

A folyamatos munkarendben dolgozóknál is lehet túlóra természetesen, mert a heti 40 óra követelménye ott is megvan, csak épp nem 5+2 nap besoztásban kell kijönnie. Ha van túlóra, akkro az vagy 50%-os, vagy ha pihenőnapra esik (amit folyamatos munakrendben előre ki kell jelölni) akkor 100%

A délutáni pótlék mértéke 15 helyett 20, az éjszakai 30 helyett 40%.