Munkajogi kérdések.


wers # 2018.03.02. 09:30

Zsuzsu24 szerintem nem ide vonatkozik nonolet írománya

wers # 2018.03.02. 09:28

még inkább jajjjj, nonolet, miattad hülyét csináltam magamból :D Na annyira nem, mert én csak szerényen rákérdeztem, és nem kioktatóan állítottam a hülyeséget.

Az első - második bejegyzésem még ma is helytálló.

Zsuzsu24 # 2018.03.02. 09:26

Lehet fiatal vagyok és tapasztalatlan, de szívesen tanulok...Próbálok szüleim cégében mindent rendbe tenni, bár eddig is rendben volt minden, kisebb hiányosságokat leszámítva. Ok. nem másolunk személyi okmányokat.Valóban nem tudok meg több adatot belőle mint amit amúgy is megad. De miért mondod kedves nonolet hogy adatgyűjtögetők vagyunk??? A munkaviszony létrehozásához, bejelentéshez..stb. szükség van a dolgozó adataira.Egyébkén minden munkaszerződésben benne van, hogy az adatait bizalmasan kezeljük,és illetéktelen 3. félnek nem adjuk ki. (kivé törvényi felhatalmazásra) Mit ne "gyűjtsünk" szerinted??És igen lehet rosszul fogalmaztam:"A diploma másolatokra pl. pályázatokhoz szükségünk lehet( dolgozói hozzájárulással)." Szóval szükségünk van! Ugyan is a pályázatokban be kell nyújtani a szakemberek diploma másolatait!
Másik kérdés ami felvetődik bennem: Dolgozó saját gépjárművel megy üzleti útra. A saját gépjárműre kifizetés csak úgy történhet, ha a dolgozó nevén (esetleg közeli hozzátartozó nevén) van a gépjármű. Ezért szükséges lemásolni a gépjármű törzskönyvét és ha jól tudom még a kötelező biztosítás csekket is.Akkor ezt sem másolhatom, tárolhatom?

wers # 2018.03.02. 07:49

ujj, most volt műszakin a kocsim, él lemásolták a személyimet. Irgumburgum. Most aztán mi lesz velem?

Csak nagyapám és édesapám sokat hallott mondásai jutnak eszembe, "adtunk a sz@rnak egy pofont" na meg a "f-ngon a piros masni" Úgy kb. ennyi az értelme.

nonolet # 2018.03.02. 06:56

Ők másolhatnak ... a pénzmosási alapján, más meg nem másolhat.

"A szolgáltató a személyazonosság igazoló ellenőrzése érdekében a (2) bekezdésben meghatározott adatokat tartalmazó, a (3) bekezdés alapján bemutatott okiratról - a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzése és megakadályozása, az e törvényben meghatározott kötelezettségek megfelelő teljesítése, az ügyfél-átvilágítási kötelezettség teljes körű végrehajtása, valamint a felügyeleti tevékenység hatékony ellátása céljából - másolatot készít." (Lásd 7. § (8) bekezdés)

  • az ügyvéd, közjegyző;
  • az árukereskedő, amennyiben tevékenysége folytatása során kétmillió-ötszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetést fogad el;
  • a nemesfémmel vagy az ezekből készült tárgyakkal kereskedő;
  • a hitelintézet;
  • a pénzügyi szolgáltató;
  • a foglalkoztatói nyugdíj szolgáltató intézmény;
  • az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár;
  • a nemzetközi postautalvány-felvételt és -kézbesítést végző;
  • az ingatlanügylettel kapcsolatos tevékenységet végzőre;
  • a könyvvizsgálói tevékenységet végző;
  • a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján végző;
  • a játékkaszinót, kártyatermet működtetőre vagy távszerencsejátéknak nem minősülő fogadást, távszerencsejátékot, online kaszinójátékot szervező;
  • a bizalmi vagyonkezelő.
nonolet # 2018.03.02. 06:51

wers

Részben évedésben élsz...

- -

A NAIH - és korábban az adatvédelmi biztos - gyakorlata is egyértelmű volt abban, hogy

kifejezett törvényi felhatalmazás hiányában törvénytelen a személyazonosító okmányok másolása és sérti a célhoz kötött adatkezelés elvét

még akkor is,

ha a másolat elkészítéséhez beszerzik az érintett hozzájárulását !!!

A pénzmosási törvény tervezetéhez a Nemzetgazdasági Minisztérium részére megküldött, 2017. március 31-én kelt véleményében is úgy foglalt állást a NAIH, hogy az általános okmánymásolási kötelezettség előírása indokolatlan lenne.
Az új pénzmosási törvény azonban új helyzetet teremt, hiszen úgy tűnik, hogy az elfogadott jogszabályban - a NAIH véleményében foglaltak ellenére - szerepel az okmányok másolására vonatkozó kötelezettség.

Milyen szolgáltatóknak kell alkalmazniuk a pénzmosási törvényt tevékenységük során?

A pénzmosási törvény tételesen meghatározza, hogy mit ért szolgáltató alatt, azaz mely szervezetek kötelesek alkalmazni tevékenységük során a törvényben meghatározott ügyfél-átvilágítási, illetve azonosítási kötelezettséget.

- -

Péterfalvi Attila: Okmányokat nem szabad másolni

Nem másolhatók az okmányok

Beszélt az okmánymásolás jogalapjáról is:
másolás esetében több személyes adathoz juthatnak a dokumentumokat másolók,
mint
amire a jogszabályok lehetőséget biztosítanak.

Kiemelte, az adatvédelmi hatóság általánosságban azon a véleményen van, hogy nem másolhatóak a személyes okmányok.
Hozzátette, hogy erről már bírósági döntés is született nemrég.

Ugyanakkor játékkaszinók esetében a jogszabályi felhatalmazás alapján elfogadhatóan tartja az okmányok másolását.

nonolet # 2018.03.02. 06:45

Zsuzsu24

NEM hit kérdése, hanem jogszabalyé... és gyűjtötök, eléggé úgy tűnik a leírásod alapján.

wers # 2018.03.02. 06:41

Ezt most olvasom Béla!

A szigorú értelmezés szerint törvény felhatalmazása nélkül nem lehet másolni az okmányokat.

Melyik részét olvasod így? Bocs, nem vitatkozni akarod, csak a két év ezirányú agymosásom szerint nem így van. Tök mindegy, hogy veszek egy kockás füzetet, és abba leírom az adatokat, vagy lemásolom.
És tényleg: minek is kellene?” Mert akkor tuti nem írja rosszul Micike. De még így is lehet rossz adat a rendszerben. Itt vagyok én, a Kormányhivatal minden fellelhető iratomat lemásolt, erkölcsitől kezdve még azt is, hogy van-e a kocsimnak érvényes kötelező biztosítása, csak sikerült a rendszerbe elsőre rossz névvel beregisztrálniuk. Külön kérnem kellett, hogy ha lehetne az anyakönyvezett nevemet szeretném.

Én nem látok tiltást. De holtig tanulhatok.

Nonolet meg totál másról ír. Itt két szerződő fél van, és nem adatgyűjtés.

Zsuzsu24 # 2018.03.01. 23:09

Kedves nonolet!! Köszönöm kedves építőjellegű válaszát. Igen tudunk róla hogy jön a GDPR 2018. május 25 _től... és igen tájékozódunk! Bocs hogy azt hittem ez olyan fórum ahol bátran lehet kérdezni aélkül, hogy lekezelő stílusban kioktassanak.Egyébként nem hiszem hogy indokolatlan adatgyűjtögetők lennénk...semmi olyan adatot nem kérünk amire nincs szükségünk.

nonolet # 2018.03.01. 21:34

Jön a GDPR !!!!

Nem ártana tájékozódni, mert az még szigorúbb lesz adatkezelés terén és röpködnek a milliós bírságok.

Az ilyen indokolatlan adat gyűjtögetőknek-kezelőknek...

Az ilyen "szükségünk lehet" esetekre most is tilos az adat gyűjtés és kezelés !
A GDPR alatt meg pláne az lesz.

Lekéne szokni róla...

Zsuzsu24 # 2018.03.01. 21:23

Köszönöm a válaszokat!! Tehát ha nem másoljuk a személyi okmányokat akkor szabályosa járunk el. A diploma másolatokra pl. pályázatokhoz szükségünk lehet( dolgozói hozzájárulással). Természetesen 3. személynek nem adunk ki személyes adatot!

nonolet # 2018.03.01. 20:05

"Ha erélyesebben szólok ki is vágnak."

Ez esetben a 2. játszik :-)

Per és lehúzod őket jó pár havi bérrel.
(amíg a per tart)

A munkaügyi per neked (tudtommal) végig ingyenes.
Ha nyersz az is marad...

nonolet # 2018.03.01. 20:02

2+1 választásod van.

1.
Szívsz-szívtok, mert gyáva szar anyagból valók vagytok és lenyelítek a módosítást.

2.
Nem mész/mentek bele, ekkor először ők szívatnak.
DE! ...aztán jól beperled őket! és nyersz.
Amivel ők szívnak majd végül mégis.

+1

Összefogtok és ti szívatjátok...
Mondjuk ez utóbbi a magyar emberek estén nem túl esélyes.
De van rá példa.

Úgy szokták csinálni normális helyen,
hogy
közösen felfogadnak (és fizetnek) egy hozzá értő jogászt.

ÉS

Menet közben senki nem ugrik ki a buliból!!!
Akárhányszor hívják is be a főnökök
elbeszélgetni meg ígérnek neki többet-jobbat.

- -

Mondjuk a 2 és +1 esetén
benne van a pakliban cég megszűnése is idővel.

professzor # 2018.03.01. 19:30

"Ezerszer elmondtuk már: szerződést módosítani egyoldalú nyilatkozattal nem lehet."

Jó. A cég meg leszarja és nem fizet majd csak annyit amennyit akar. Szerződés ide vagy oda.
Ha szólok kiröhögnek.
Ha erélyesebben szólok ki is vágnak.
Kihagytam valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 19:27

Ezerszer elmondtuk már: szerződést módosítani egyoldalú nyilatkozattal nem lehet.

professzor # 2018.03.01. 19:12

"Akkor mégis csak vicceltél. Legalábbis a nicknév-választással."

Jó. Have a nice day . Vicceltem a névvel.
Lapozzunk.
Akkor vegyük terítékre a kérdésem.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 19:10

Akkor mégis csak vicceltél. Legalábbis a nicknév-választással.

professzor # 2018.03.01. 18:59

Professzor: ezt a kérdést ezzel a nickkel? Nyilván viccelsz.

Semmi vicc véresen komoly és válazst várok nem humorizálást.
Köszönöm

És kérem ne jöjjünk azzal hogy mit mond a jogszabály.
Én is tudom kikerestem. complex jogtár

tudom hogy csak szerz módosítással meg 15 nappal korábban írásban és ha nem írom alá akkor ez meg az felmondás és stb... tudom.

Az a kérdésem én most ebben a szituban GYAKORLATBAN mit tehetek? Mert a jogszabállyal kitörölhetem a valagam, ha a cég a munkáltató szarik rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 18:02

Professzor: ezt a kérdést ezzel a nickkel? Nyilván viccelsz.

telek69 # 2018.03.01. 17:16

Tisztelt Fórumozók!
A mobbing vagy más néven munkahelyi pszicho-terror.

Ebben a kérdésben kellene nekem segítség. A dolog elég hosszadalmas azért nem írom itt le. Ha valaki tudna ebben nekem segíteni kérem jelentkezzen az alábbi e- mail címen. telek6907@gmail.com.

SOS!!!

Köszönöm előreis!

professzor # 2018.03.01. 16:42

Üdv Fórum!

Problémám:
Munkáltatói értesítés hogy mindenki át lesz téve minimálbérbe? Papíron írásban bizonyíthatóan?

Mi van akkor ha mindenki kap papíron pecsétttel dátummal aláírással egy „munkáltatói értesítés“ címre hallgató sajtpapírt miszerint (idézem nem szó szerint csak lényegi részét): márc 1 -től minden alkalmazott át lesz sorolva minimálbérbe, az erre vonatkozó új szerződést majd kapja márciusban. Ok: anyagi problémák.
Aki nem kívánja az átsorolást adja be a felmondását.

Ez így papíron írásban dátummal pecséttel munkáltatói aláírással.
Ez így mi? Seggtörlő papír? Mert mindenkinek határozatlan szerződése van fix bérrel és fix munkaidővel (és nem minimálbér). Ezt egyoldalúan csak úgy módosítani nem lehet.
Akkor ez most mi???

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 16:32

A szigorú értelmezés szerint törvény felhatalmazása nélkül nem lehet másolni az okmányokat. És tényleg: minek is kellene?

wers # 2018.03.01. 15:31

Ill. annyi adatot tárolhattok, ami a munkaszerződéshez/munkaviszonyhoz kell.

wers # 2018.03.01. 15:29

Szerintem le lehet másolni, szkennelni is. Csak nem adhatjátok ki az adatokat harmadik félnek.

Zsuzsu24 # 2018.03.01. 14:11

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben: Van egy cégünk (Kft. 24 fő alkalmazott). 10 éve működünk. Bevett gyakorlat, hogy az új alkalmazottak kitöltenek egy adatlapot, amelyen szerepelnek a személyes adatai. (név, születési idő, hely, bankszámlaszám, taj szám, adószám, iskolai végzettség,..)Ezen kívül a személyügyes lefénymásolja a személyi okmányokat, diplomákat. Ezek bekerülnek az adott személy mappájába, ami a személyügyes zárt iratszekrényében vannak tárolva.Csak a pénzügyesek és a személyügyes dolgozik ezekkel.
A kérdésem az lenne, hogy szabályos e így a személyes adatok kezelése? Valaki azt mondta hogy nem másolhatjuk a személyi okmányokat, mert az törvénytelen.
Segítségüket előre is köszönöm!!