Munkajogi kérdések.


Stevee001 # 2018.01.14. 14:59

Tiszteletem!

Lenne egy tisztelet teljes kérdésem.

A garantált bérminimummal kapcsolatos a téma. Targoncavezetői OKJ és jogosítványom is van illetve a munkaszerződésembe is benne van a gépkezelő, gépkiszolgáló mellett a targoncavezető mint pozíció.

Gyakorlatilag egy szóbeli megállapodásban én csak egy helyettesítő vagyok tehát... ha kiesik az állandó targoncás vagy helyettesíteni kell akkor én ugrok a volán mögé és végzem a munkát. Ez azt jelenti, hogy van olyan hónap amikor nem is vagyok targonca közelébe de volt olyan is, hogy több mint egy hónapot én voltam. Szóval ez változó. Ilyen esetben engem mennyire érint a garantált bérminimum? Felszólíthatom vagy felhívhatom a munkáltatóm figyelmét, hogy nekem jogom van azon fizetési juttatásokra vagy sem?

Jelen pillanatban brutto 145.000 ft-ra vagyok bejelentve. A szerződésbe bele írtuk, hogy én mint "tartalékos" targoncás +10.000 brutto összeg jár illetve a targoncásoknak van egy 50.000 ft -os mozgóbére amit abban az esetben kapok meg persze időarányosa, hogy a a tárgyhóban targoncán töltött idő az mennyi pontosan. Ezek így a munkaszerződésembe benne vannak tehát nincs semmi olyan ami csak szóban. Jelen esetben ha ilyen a felállás. Nagyon szépen köszönöm ha elolvasták és persze a jövendőbeli válaszokat is.

Tamás 1970 # 2018.01.11. 10:26

Kedves K_B_S és Kedves Nonolet!

Köszönöm szépen a válaszaitokat!

Kedves Nonolet!

Úgy gondoltam én is, amiképp tételesen válaszoltál a kérdéseimre, persze bizonytalan voltam, emiatt is tettem fel a kérdéseimet.

Maradjunk kizárólag egy-két ember megbetegedésénél, ez a jellemző esete a munkaidő-beosztás megváltoztatásának a cégnél. Az Mt. 97. § (4) bekezdése alapján a munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kapjuk meg.

Jól gondolom-e azt a válaszaid alapján azt, hogy egy betegség miatti munkaidő-beosztás megváltoztatásakor nem csupán az a munkavállaló jogosult a bérpótlékra, akinek előző nap változik meg a munkaidő-beosztása, hanem az összes dolgozó, akinek 1-7 napon belül változtatják meg a munkaidő-beosztását?

nonolet # 2018.01.11. 09:07

Az idézeteket olvasva... és megértve.

1. Igen
Mivel van rá törvényi felhatalmazás a kollektív esetén.
(más szóval: ezt alkudtátok ki magatoknak az érdek képviseletetek útján)

2/1. Igen
„legalább két nappal korábban”-ra

2/2. Nem fosztotta meg ettől
"csupán a legfeljebb 1 napon belüli munkaidő-beosztás módosításakor legyenek jogosultak a bérpótlékra?"

3.Nem fosztotta meg
(lásd 2/2.)

4. Nem
Mégis honnan kéne előre tudnia?!
hogy hányan nem mennek be melózni aznap vagy holnaptól?!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.11. 07:38

Egyébként pedig a két rendelkezés nem ugyanarról szól, valójában nem ellentétes egymással.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.11. 07:37

Látod az Mt. 135. §-ában említve a 97. § (5) bekezdését?

Tamás 1970 # 2018.01.10. 22:55

Tiszteletem, sziasztok!

Folyamatos munkarendben dolgozunk, 12 órában, éjjel-nappal, hétköznap, hétvégén, munkaszüneti napokon, tehát az év 365 napján, (a szökőévek 366 napján). Öt váltásban dolgozunk, váltásonként 3-3 fővel, tehát 15-en dolgozunk folyamatos munkarendben.

Négy kérdésben szeretném a munkajogi álláspontotokat kérni.

Az Mt. 97. § (5) kimondja a következőt: „A munkáltató az adott napra vonatkozó munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban módosíthatja.”

Ennek értelmében a legfeljebb három (1, 2 és 3) napon belüli munkaidő-beosztás módosítása, megváltoztatása az Mt. 107. § a) bekezdése alapján rendkívüli munkaidőnek minősül, vagyis bérpótlék-köteles, tehát a munkavállaló jogosult a bérpótlékra.

Az ágazati kollektív szerződésben a következő van, idézem.

„A rendkívüli munkaidőt a munkavégzés megkezdését megelőzően, legalább 2 nappal korábban, írásban lehet elrendelni.”

A négy kérdésem a következő:

  1. Jogszerű-e az, ha az ágazati kollektív szerződés a rendkívüli munkaidő elrendelését (munkaidő-beosztás módosítását) a törvényben meghatározott „legalább négy nappal korábban”-ról, „legalább két nappal korábban”-ra csökkenti le?
  2. Amennyiben jogszerű, ezzel a munkáltató csupán a rendkívüli munkavégzés elrendelésének időtartamát csökkentette le a „legalább négy nappal korábban”-ról „legalább két nappal korábban”-ra, vagy pedig a munkáltató meg is fosztotta a munkavállalókat attól, hogy a törvényi, legfeljebb három (1, 2 és 3) napon belüli munkaidő-beosztás módosítása helyett, csupán a legfeljebb 1 napon belüli munkaidő-beosztás módosításakor legyenek jogosultak a bérpótlékra?
  3. Ha megfosztotta, jogszerűen tette-e ezt?
  4. A munkáltató gazdálkodásában és működésében előre nem látható körülménynek minősül-e az, ha a 15 munkavállaló közül maximum 2-3 ember beteg lesz, így csak a többi munkavállaló munkaidő-beosztásának megváltoztatásával tudja megoldani a munkáltató a folyamatos munkarendet, a váltásonként szükséges három-három emberrel?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 12:31

Az ellentételezés módjáról mi a véleményed?

ObudaFan # 2018.01.08. 08:37

Minősülhet versenytársnak a közszféra, civil szféra, ha a szerződéses feltételek raillenek.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 06:27

Az ilyen kikötés utolsó értesüléseim szerint érvénytelen volt. Ha nem változott meg időközben az ítélkezési gyakorlat, akkor most is az. (Nekem biztosan.)

Momo89 # 2018.01.07. 23:37

Tisztelt Fórumozók, tisztelt Jogászok!

Versenytilalmi megállapodással kapcsolatban lenne két kérdésem.

Egy pályázatíró irodában dolgozok (kft), versenytilalmi megállapodást kötöttünk, amelynek lényege, hogy Hajdú-Bihar megyében, versenytársnál pályázatíró és ehhez köthető pozícióban 2 évig nem vállalhatok munkát. A versenytilalmi díjat havonta fizeti meg munkaadóm az alapbérem mellett, több mint 10 hónapja - ezen a címen eddig összesen kb. 800.000 Ft-ot.

Kérdések:

  1. A megállapodás része, hogy a munkaadó elállhat egyoldalúan a megállapodástól. Ha már 10 hónapja kapom a versenytilalmi díjat, akkor is elállhat-e a megállapodástól, pl. a felmondásom napján? Ha igen, ebben az esetben vissza kell fizetnem az addig kapott díjázást, akkor is, ha nem tervezek versenytársnál dolgozni?
  2. Versenytársnak minősül-e a közszféra, nonprofit szféra? (Pl. egy helyi fejlesztési nonprofit kft, amely pályázatokkal foglalkozik, esetleg egy önkormányzati pályázatírói pozíció?)

Válaszukat előre köszönöm!

Üdvözlettel:
Momo

nonolet # 2018.01.07. 23:06

ezso0709

"a lényeg,ha nem az,hogy egy munkavállaló nem mer ellentmondani, inkább elfogadja a játékszabályokat,"

Igen, az munkavállaló amelyik gyáva-szar...

Aztán meg pofázik a demokráciáról, hogy
ne kelljen szembe köpnie magát a tükörben.

Pedig egyértelmű, hogy nem a demokráciával van baj!.

drbjozsef # 2018.01.07. 20:24

Még meg is kérdeztem, hogy voltaképpen mi az, amit szeretnél, de még arra sem válaszoltál. Lásd be, így azért nehéz...

drbjozsef # 2018.01.07. 20:23

Már ne haragudj, de semmiféle tanácsot nem kértél.

erzso0709 # 2018.01.07. 19:17

Nepuralom- Demokrácia nem ez a lényeg,ha nem az,hogy egy munkavállaló nem mer ellentmondani,inkább elfogadja a játékszabályokat,meg akkor is ha azok kedvezőtlenek! Mert félti a munkahelyét,megélhetését! Azt hittem,hogy tanácsot kapok,de csak kioktatásban volt reszem.

gerbera317 # 2018.01.07. 17:47

Demokrácia. Hmmm. Ez nem azt jelenti hogy 'népuralom'? Mi köze ennek a munkáltatói visszaéléshez?

erzso0709 # 2018.01.07. 17:22

Tisztelt Ügyvéd Úr! Igen aláírtam és ezt nem "bájos"mivoltom miatt tettem,ha nem, mert már volt ilyen okból,"letszamleepites"miatti elbocsátásom. Akkor megtagadtam az alairast. Az emberek félnek és ez nem hiszem,hogy a demokrácia velejárója.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.07. 15:14

Még csak nem is bájos, amikor valaki a saját gyávaságért a "demokráciát" okolja.

drbjozsef # 2018.01.07. 14:46

Aláírtad? Ha igen, akkor mégis mit szeretnél?

erzso0709 # 2018.01.07. 12:55

Tisztelt Fórumozók!
Munkáltatóm visszamenoleg tobb új atirt berjegyzéket íratott alá,melyre azért volt szükség,hogy az étkezési utalvány ne szerepeljen rajta. Nem közölték velünk,csak következtettünk rá.
Megsemmisített egy dokumentumot,helyette ujjat íratott ala,úgy ahogy azt éppen az érdekuk kivanta. Következmények nélkül?! Szólni persze senki nem mer. Ilyen demokrácia van.

Lyonee # 2018.01.04. 12:35

magm
Én a 10%-ban való hasznosításban is erősen kételkedem.
Annak nyomának is kell lennie, hogy mikor, kiknek (egyéni, csoportos) tartott ilyen foglalkozásokat.

Dr.Attika # 2018.01.04. 10:55

Tisztelt balázs14!
Nem jogos ha szabadnapnak könyvelték el.

balazs14b # 2018.01.04. 10:43

Tisztelt Szakértő!

Egy ausztriai cégnél dolgozom, az idei szezonban már 2x is előfordult, hogy nagy szél miatt nem nyitottunk ki (hegyi étterem). De ezt is 1-2 óra munka után jelentették be, majd ezt mindkettőszőr valószínűleg szabadnapnak könyvelték el. Ez a cég felöl jogos?
Előre is köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.03. 15:10

Ha úgy teszed fel a kérdést, hogy kell-e valamiféle külön szakvizsga a könyvtárosi munkakör betöltéséhez, már magad is tudod a választ.

magm # 2018.01.03. 14:22

Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét, állásfoglalását kérni az alábbi ügyben.
Településünk könyvtárosa jelenleg F fizetési osztályban, felsőfokú könyvtárosi végzettséggel látja el feladatait. Időközben megszerezte a biblioterapeuta szakképzettséget a Pécsi Tudományegyetemen. Kérdésem az lenne, hogy ez az illetményében milyen változást jelent.
Ezen végzettség alapján át lehet-e sorolni G fizetési osztályba?
„G fizetési osztályba soroljuk azokat a munkaköröket, amelyek ellátása főiskolai végzettséget és szakképzettséget és az adott munkakörre vonatkozó jogszabály alapján egyéb szakvizsga letételét vagy a szakvizsgával egyenértékű elismert vizsgát igényel.”
Jelenlegi könyvtárosi munkakörnél a főiskolai könyvtárosi végzettség az előírás, kinevezésében is ez szerepel. A 3/1993(I.30.) MKH rendelet külön nem sorolja fel ezen végzettséget, így nem állapítható meg belőle, hogy a bibliaterapeuta végzettség mint alapképzéshez (főiskolai könyvtárosi végzettség) kapcsolódó szakirányú továbbképzés megalapozná-e a G fizetési osztályba átsorolást. Amennyiben igen, akkor elegendő-e a munkaköri leírásában feltüntetni, hogy biblioterapeutai feladatokat is ellát.
Vagy esetleg átsorolás helyett illetménykiegészítésre lenne jogosult?
„Ha a munkaköre ellátásához a besorolás alapjául szolgáló iskolai végzettség, szakképesítés, szakképzettség mellett a kinevezésben feltüntetett további szakképesítésre, szakképzettségre vagy azzal a jogszabályban egyenértékűnek elismert képesítésre is szükség van, és azzal a közalkalmazott rendelkezik, a garantált illetmény egy további szakképesítés esetén legalább 5%-al növekszik. Ennek feltétele, hogy a közalkalmazott szakképesítését munkaidejének legalább 10 %-ban hasznosítja.”
A biblioterapeuta szakképzettség, mint a munkakör betöltéséhez szükséges végzettség nincs előírva a kinevezésében, ennek ellenére, ha a munkaköri leírásában feltüntetésre kerülne, hogy ezen végzettséget a munkaideje 10%-ban hasznosítja, akkor jogosult lenne-e az illetménykiegészítésre?

nonolet # 2017.12.27. 07:31