Munkajogi kérdések.


nonolet # 2017.12.04. 08:44

A munkaidő-beosztás előzetes közlésének az a jelentősége, hogy ha a munkáltató mégis ettől eltérően veszi igénybe a munkavállalót, az

  • rendkívüli munkaidőt

vagy

  • állásidőt jelent.

Például, ha az előre közölt beosztás szerint a munkavállaló kedden 14 órakor végez, és ehelyett mégis 16 óráig bent kell maradnia, akkor ez a plusz két óra rendkívüli munkaidőként, 50%-os bérpótlékkal számolandó el.
Ezzel kompenzálja a törvény azt, hogy a munkavállaló csak később fejezte be a munkát aznap, mint amivel számolhatott.

Ha pedig az előre beosztott munkaidőben mégsem tud feladatot adni a munkáltató, és ezért hamarabb hazaküldi a munkavállalót, erre az időre az alapbére és esetleges pótlékai akkor is megilletik.

- -

Amennyiben a munkaidőt a munkáltató osztja be,
(azaz nem kötetlen munkarendben dolgozik),
úgy a munkáltatónak....

A munkaidő-beosztást legalább 7 nappal korábban, legalább egy hétre előre, írásban kell közölni (Mt.97.§(4).

A munkáltató kivételesen, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban!!! módosíthatja a korábban közölt munkaidő-beosztást.

Ez kivételes esetekre vonatkozik, nem lehet rutinszerűen erre támaszkodnia.
Négy napnál korábban NEM lehet a munkaidő beosztást módosítani.

Ennek garanciális okai vannak.
Egyrészt a munkavállaló így tudja a magánéletét is szervezni.
Másrészt pedig a beosztástól eltérő munkarend esetén a munkavállalót bérpótlék illeti meg.

Amennyiben a munkáltató rendkívüli esetben 7 és 4 nap között jogszerűen módosítja a munkaidő-beosztást, akkor nem jár pótlék, hiszen az csak a beosztástól eltérő munkavégzés esetén jár.

Amennyiben nem jogszerűen vagy 4 napon belül módosítja, abban az esetben az Mt. 107-109-§-ai alapján rendkívüli munkavégzésről (túlóráról) van szó.

Ide tartozik ugyanis a munkaidő-beosztástól eltérő munkaidő tartama.
Teljes naptári évenként azonban összesen 250 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el.

nonolet # 2017.12.04. 08:38

Ki mentesülhet a rendkívüli munkavégzés alól?

Vannak olyan munkavállalói csoportok, akik esetében rendkívüli munkavégzés még hozzájárulásuk esetén sem rendelhető el.

Ide tartoznak:

a várandós,
a 3 év alatti kisgyermeket nevelő !!!!,
a fiatalkorú munkavállalók,
és akiknek a munkája egészségkárosító kockázattal jár.

A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára
– gyermeke 3 éves korától 4 éves koráig –
rendkívüli munkaidő vagy készenlét csak a hozzájárulásával rendelhető el.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.04. 08:37

Igen; igen; ha kéred; igen.

nonolet # 2017.12.04. 08:36

Tessék... google 18 másodperc ...

https://www.rsm.hu/…es-szabalyai

Mikor rendelhető el túlóra?

A túlóra előre nem látható körülmények felmerülése esetén rendelhető el.
Ez azt feltételezi, hogy a munkáltató előtt a munkaidő-beosztás elkészítésekor ezek a körülmények még nem voltam ismertek.
Ebből következik, hogy rendkívüli munkaidőt előre !!! beosztani nem rendeltetésszerű, azaz jogellenes.

Hogyan rendelheti el a túlórát a munkáltató?

Míg a rendes munkaidőt beosztja, a rendkívüli munkaidőt elrendeli a munkáltató.
Mivel a rendkívüli munkaidőben való munkavégzés elrendeléséhez rendkívüli körülmények kellenek, ezért az elrendelésnek nincs külön határideje !!!!, sem formai előírása.

Túlóra elrendelhető akár pár perccel!!!! a rendes munkaidő vége előtt is, ha ez valóban indokolt,
de az általános munkajogi szabályok alapján a túlóra elrendelésénél arra tekintettel kell lennie a munkáltatónak, hogy ez a munkavállalónak ne okozzon aránytalan sérelmet.

Akár pár perccel a munkaidő lejárata előtt is jogszerű lehet az elrendelés, ha az „csak” azért kellemetlen a munkavállalónak, mert szeretett volna időben hazamenni.

De ha emiatt nem tud elmenni például a gyermekéért az óvodába, és ezt másra sem tudja bízni, ez aránytalan sérelmet okoz számára, így a túlóra teljesítése megtagadható!!!.

A túlóra elrendelhető szóban, de a munkavállaló kérésére rendkívüli munkaidő elrendelését írásba kell foglalni.

Még a túlóráról.
http://officina.hu/…ulora-potlek

Regiee # 2017.12.04. 07:10

Nos megnéztem. Sajnos csak annyi van írva, hogy heti 40 óra, 8óra/nap.
Pénteken elég nagy balhé volt ebből, hogy szombaton nemtudok bejönni. Ma nézetik meg könyvelővel a munkatörvénykönyvet. Szeretnék felkészülni, ne átvágás vagy hülyének nézés legyen a vége.
Ha aztmondja műszak vége előtt 2 perccel, hogy ma maradni kell köteles vagyok maradni? Akkoris ha családi programom van a gyerekemmel és feleségemmel pl? Köteles ezt írásban adni vagy elég szóban? Ugyanez kérdés, hogy pénteken szól hogy holnap szombaton jönnöm kell.
Olvastam olyat, hogy 3 év alatti gyermek felmentesít ez alól, de olyat is hogy nem. Mi igaz?
Köszönöm

ObudaFan # 2017.12.04. 05:39

vega21

Főleg tanúkkal lehet próbálkozni. Ha esetleg vannak, akik már nem ott dolgoznak és így hajlandóak is elmondani az igazságot.

nonolet # 2017.12.04. 00:47

"a beérkezés távozási időpont elektronikusan nincs nyilvántartva
A rendkívüli munkavégzés hivatalosan papíron nem lett elrendelve,"

Hát ugye ezek után?! mégis mit remélsz... ha ennyire muja voltál.

Persze a bizonyítékaiddal próbálkozhatsz esetleg perre is viheted, de nem lesz sima ügy...

Javasolj közös megegyezést, szóba hozva (meggyőzően belengve) a munkaügyi per lehetőségét is a visszamenőleges túlóra elszámolásra,
ha nem jönne létre egyezség köztetek.

CSAK nagyon VIGYÁZZ!!! miként fogalmazol,
hogy véletlenül
se lehessen zsarolásként értelmezni, amit mondasz...

Hanem csak tárgyalás ajánlatnak a jogos igényed kapcsán.

vega21 # 2017.12.02. 22:16

Hogyan lehet elérni felmondáskor, hogy a munkáltató a túlórát leszámoláskor kifizesse, abban az esetben ha a dolgozó utasítva lett, hogy a jelenléti íven a 8-16.30 időintervallumot tüntesse fel. Blokkoló óra nincs, így a beérkezés távozási időpont elektronikusan nincs nyilvántartva
A rendkívüli munkavégzés hivatalosan papíron nem lett elrendelve, csak telefonon, szóban illetve emailen kapott feladatokat illetve utasítást.
Leszámoláskor leadta kérelem formájában a túlóra nyilvántartását, amit a feladatokkal alá is támasztott, de erre választ nem kapott. Köteles a volt munkáltató kifizetni a túlórát és válaszolni a kérelemre?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.02. 10:11

Regiee, meg kellene nézni, hogyan is fest az a szerződés. Ugyanis a szerződésben rögzíteni a munkaidő beosztását szokatlan és a munkáltató szempontjából nagyon célszerűtlen is.

Demetriosz # 2017.12.02. 08:53

Kedves Fórumozók.

11 évet dolgozta mint üvegező-képkeretező.
4-et alkalmazott,és 7 mint egyéni vállalkozó.
Abba kellett hagynom mert több volt az adó,mint a bevétel.
Most 64 évesen,nyugdijasként szeretttem volna újra kiváltani az engedélyt,de az eu-s szabvány szerint nincs rá szakképesitésem.
Tudna valaki tanácsot adni,mit lehet ilyenkor tenni?
Köszönöm.

Regiee # 2017.12.02. 07:48

Sziasztok!
Olyannal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni, hogy a munkaszerződésemben elvileg H-P 6:30-15:00 munkarend van meghatározva. Megteheti-e a munkáltatóm azt, hogy pénteken fél 3-kor közli szombaton kellene jönni dolgozni. Programom van a 2 éves kislányommal, családommal nem érek rá sajnos. Mire ő már kirúgással fenyeget. Nem ez az első alkalom, hogy utolsó pillanatban szól és ő fenyeget. Köszönöm.

timea68 # 2017.12.01. 10:08

Állami tisztviselő vagyok, új munkahelyemen a jubileumi jutalomnál nem vették figyelembe a Központi Statisztikai Hivatalban töltött időmet. Valóban nem lehet figyelembe venni? 1,5 évről lenne szó!

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.30. 06:50

Munkaszerződést egyoldalúan módosítani nem lehet; a beosztás szerinti napi munkaidő (ha nem készenléti jellegű a munkakör) legfeljebb 12 óra.

Aro320D # 2017.11.30. 00:59

Üdv Kérdésem a munkáltató dönthet úgy,hogy eddig kellett a középfoku végzettség a munkakörhöz,de 2018 januártól már nem kell,így a garantált bér sem jár? A másik kérdésem nem készenléti jellegü munkakörben 16 óra szolgálatban nem ad mksz-t,tehát nincs egyben 20 perc szünet! Ez törvényileg lehetséges előre tervezett szolgálatnál?

drbjozsef # 2017.11.25. 19:53

Akkor jól.

efazekas76 # 2017.11.25. 17:33

Munkaköri leírásomban szerepel, hogy az általam betöltött munkakörhöz minimum érettségi szükséges. Tehát elő van írva a munkáltató által a kötelező legalacsonyabb végzettség. Rendelkezem is ezzel (és nem csak ezzel). Ezt már az első kérdésemben is leírtam.
Én úgy értelmeztem a törvényt, hogy ebben az esetben jár részemre a gar. bérmin. Csak kíváncsi voltam a véleményekre, hogy jól gondolom-e.
Egyébként gyesről térek vissza a munkába.

Köszönöm mindenkinek a választ!

Fodorgabi # 2017.11.25. 16:07

Tisztelt Fórumozók! Egyszemélyes kft-ben az ügyvezető elláthatja-e az ügyvezetést 4 órában, mellette nincs más jogviszonya.
Tisztelettel Pintér Gabi

burnett # 2017.11.23. 17:44

Ha bejelentem az OMFFnél hogy hónapok óta nem kap senki bérpapírt annak mi lehet a következménye a munkáltatóra nézve?

Ha egy cégnél régebben minden vacakolás nélkül adták a bérpapírt havonta majd májustól kezdve senki se kap hiába kéri és én ezt bejelentem az OMFFnél-annak mi lehet a kimenete a cégre nézve?

Mert elkamuzni ezt a cég nem tudja a bérpapírt igazolhatóan kérés nélkül a munkavállalónak át kell adni. Nem történik meg. Bejelentem jön az OMFF és mi lesz?

nonolet # 2017.11.23. 17:13

Tune007

Bárki, bármit leírhat.
Aztán lesz ami jogsértő és lesz, ami nem.

Ha nem volt kötelező válaszolni,
akkor fölösleges happogni miatta.

Még akkor is, ha esetleg jogsértő már maga a kérdés is...
Nem ér annyit a dolog, szerintem.

wers # 2017.11.23. 15:32

A munkabér a munkával szokott összefüggésben lenni, nem a szociális helyzettel. Gyanítom arra gondolt, te indokol meg, ha sem többet, sem jobban nem dolgozol, mint mások, miért kéne neked többet fizetni.

Tune007 # 2017.11.23. 15:26

nonolet, köszönöm.

Nekem az nem tiszta, hogy egyáltalán, hogy írhatnak le olyat, hogy osszátok meg velünk és persze bizalmasan kezeljük, de az ismeretek birtokában mérlegeljük a döntést ...

nonolet # 2017.11.23. 15:19

Megkérdezheti...
De NEM KÖTELEZHET az érdemi válaszra.

Önként viszont válaszolhatsz.

Tune007 # 2017.11.23. 14:58

Sziasztok!

A kérdésem arra irányulna, hogy a munkáltató bármilyen szinten kör email-ben megkérheti a munkavállalót arra, hogy indolokja meg,miért szeretne ő többet keresni? konkrétan a kérdés arra irányult, hogy meséljünk a szociális/anyagi helyzetünkről, kiadásainkról mert ennek ismeretében vizsgálják a béremelés mértékét. A kérdés többünk számára, kellemetlen és megalázó volt.

Köszönöm előre is a válaszokat

nonolet # 2017.11.23. 09:00

efazekas76

"(2) Az ...a legalább

  • középfokú iskolai végzettséget,

illetve

  • középfokú szakképzettséget

igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló
garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén."

Valóban a középfokú végzettség is játszik.

Az érettségi az középfokú végzettség.
De nem középfokú szakképzettség.

Viszont a garantált bérminimum nem a "középfokú" papír meglététől függ.
Hanem attól, hogy előírás-e a "középfok" megléte a munkakör betöltéséhez.

drbjozsef # 2017.11.23. 08:07

Az érettségi nem középfokú iskolai végzettség?

Az érettségi egészen bizonyosan az.
Bizonyos szakképzettségekről szokott menni vita, de valamelyik topikban be volt másolva a napokban a törvény.

Megjegyzem, ha az a kérdés, hogy miért nem kapsz érettségivel garantált bérminimumot, akkor elképzelhető, hogy azért, mert hiába van érettségid, az adott munkakör betöltéséhez nem feltétel a középfokú végzettség. Márpedig a törvény a munkakörhöz köti.