Munkajogi kérdések.


stoplis # 2017.08.11. 12:52

Egyébként a bérpapíromon is az van, hogy ledolgozott napok száma:22, ledolgozott órák száma:260...
Szabadság: 1 nap, 8 óra...
Tehát papíron az van, amit elmondtam és leírtam ide pár lényegtelen sorral alább...

stoplis # 2017.08.11. 12:17

Köszönöm, a szándékosan félremagyarázott rizsát, de azért várok értelmes válaszokat is...

stoplis # 2017.08.11. 11:54

Üdvözlöm a Jogi fórum munkatárrsait és a válaszadót!

Olyan problémám lenne, hogy 12 órás műszakban dolgozom 2/1 munka és szabadnap aránnyal, netto 120-135 ezer forintért -reggel 6-tól délután 18 óráig beosztással-, tehát havonta 240-252 órás munkaórával. Ha jól emlékszem, ebből délután 13-16 óra közt kötelező készenlétben vagyunk oly módon, hogy a munkahelyünket nem hagyhatjuk el, ellenben a munkánkat ugyanúgy végezzük, mint a munkaidőnkben bármikor ezek felett pluszban a hónap végén a mi 20-21 napunk (240-252 óra) mellé annyi szabadságot még beírnak, hogy ki legyen pótolva a havi ledolgozott napom annyira, amennyi nap a 8 órások kötelező ledolgozott napjainak a száma, tehát a havonta változó, 21-22-23 napra. A szabadságunkat nem 12, hanem csak 8 órára adják ki.

A kérdéseim a következők:
1.Ez a munkarend mennyire korrekt és törvényes?

2.A kötelező helyszíni készenlétre nem jár pótlék?

3.Egyáltalán dolgoztathatnak minket 240-252 órát egy hónapban?

4.A hétvégére eső ünnepekre nekünk nem jár ünnepi bérpótlék?

5.240-252 ledolgozott órára megfelelő fizetés a 120-135 ezer forint?

A választ előre is megköszönöm és maradok tisztelettel:
Motil Lajos

nonolet # 2017.08.11. 09:28

"a felmondásom augusztus 17-i keltezéssel adom be, de aug 25 napjával mondanék fel?"

Ennek mi értelme?

Túlbonyolítás...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.11. 07:41

Ha az a kérdés, akkor igen, meghatározhatod, mikor kezdődjön a felmondási időd. (Más kérdés, hogy az addig tartó idő ha jogilag nem is, de gyakorlatilag - első sorban a munkáltató viselkedését tekintve - szintén felmondási idő lesz.)

Eniko76 # 2017.08.11. 04:40

Segítsetek kérlek.
Van annak bármi akadálya hogy én a felmondásom augusztus 17-i keltezéssel adom be, de aug 25 napjával mondanék fel?
Ez esetben az utolsó nap (30 nap után) szept 24-re esne, ami egy vasárnapi nap. Tehát

"..... 2017 év aug hó 25. napján kezdődő, 30 napos felmondási idővel, 2017 év szept hó 24 napjára,

munkavállalói rendes felmondással megszüntetem.

Budapest, 2017 augusztus 17"

Bármilyen módon bele tudnak ebbe kötni?
Köszönöm!

morzso # 2017.08.06. 15:35

Köszönöm mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.05. 10:45

:-*

wers # 2017.08.05. 10:01

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.05. 09:54

Összesen se. Sőt, ha fél évnél rövidebb a szünet, akkor megszakítással se.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.05. 09:53

Nem haladhatja meg az öt évet. Slussz.

wers # 2017.08.05. 09:25

Már vártam a hozzászólásodat Béla. Attól sem lehet eltérni, hogy hányszor hosszabítják? Mert gyanítom, az én foglalkoztatásom sem épp jogszerű volt az előző munkahelyemen.
De még mindig kikerülhető újabb és újabb szerződésekkel vagy kinevezésekkel.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.05. 09:12

Ettől a szabálytól sem egyedi munkaszerződés, sem kollektív szerződés nem térhet el. Az öt éven túlra szóló határozott idő érvénytelen.

wers # 2017.08.05. 08:54

Szerintem dec.1. De más talán nem így véli. A törvénytől pozitívan szabad eltérni megegyezéssel. Pl. a minimálbérnél lehet magasabb összeg a munkabér, végkielégítés is akár két év,stb.

morzso # 2017.08.05. 04:48

Köszönöm mindenkinek a választ! Igen leegyszerűsítve a kérdést, mikor tudok legkorábban eljönni jelenlegi munkahelyemről és milyen procedúrával jár ez. Mivel a hangulat egyre tarthatatlan fontos lenne tudnom meddig kell még elviselnem ezt.

wers # 2017.08.04. 16:16

Pontosan, te idézted ide. A megszűnés, és nem a folytatás a kérdés.

nonolet # 2017.08.04. 16:09

Ez az egyik kérdés...

"Ugyanakkor azt is szeretném tudni, hogy mikor lejár a szerződésem másnaptól automatikusan felmondás és indoklás nélkül kiléphetek e a cégtől, vagy itt is van felmondási idő és indoklási kötelezettségem?"

Szóval, olvasd még el párszor...
Hátha ez a kérdés is feltűnik egyszer csak.

wers # 2017.08.04. 15:55

Akárhányszor visszaolvasom, nem ez a kérdés, kedves nonolet. Az, hogy szeptember 3-án vagy december 1-én szűnik meg a munkaviszony, és kell-e egyéb ceremónia.
Nem kell, max kérdezd meg, személyesen veszed át a leszámoló papírokat, vagy postával küldik. Nem tudjuk utoljára mit írtál alá, akár új munkaszerződés is lehetett. De ha nem, szerintem akkor is aláírás előtt kellett volna ellenvéleménnyel előhozakodnod. Dec.1. szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.04. 15:25

DE te TOVÁBB dolgoztál/dolgozol
akkor az már automatice
egy határozatlan idejű szerződéssé alakult át.

Ezt csak a régi munka törvénykönyv tartalmazta explicit. A hatályosban ez messze nem ilyen egyértelmű.

nonolet # 2017.08.04. 15:08

Ha a mondott okból lejárt
DE te TOVÁBB dolgoztál/dolgozol
akkor az már automatice
egy határozatlan idejű szerződéssé alakult át.

Azaz te 30 napra mondhatsz fel vagy közös meggyezéssel.
A felmondásod csak akkor kell indokolnod,
HA azonnali hatályú, mert
valamiféle RENDKÍVÜLI okra alapozod.

A munkaadó is hasonlóan, csak nála játszik a hosszabb felmondási idő is, ha az is jár neked pl. az évek alapján.
Valamint neki mindig indokolni kell, ha nem közös megegyezésről van szó.

morzso # 2017.08.04. 12:08

2012 szeptember 3. -ától dolgozom határozott idejű szerződéssel jelenlegi munkahelyemen. 3 hónap próba idő után kaptam 2 éves szerződést, majd ennek lejáratakor még 3 évre hosszabítottam, ami papir szerint idén december 3. -án jár le. Sajnos ezt csak a napokba tudtam meg, hogy ez így nem is volt megfelelő, hiszen nem lehet 5 évnél több időre leszerződni, gondolom főnököm úgy volt vele, hogy nem a belépési időmet nézi, hanem a próba idő végi dátumot. A belépési időm ugyanakkor maradt a 2012 szeptember 3.-a. A határozott idejű szerződés vége pedig 2017 december 1.

Erre vonatkozik a kérdésem, hogy akkor nekem most szeptember 3. -án jár le a szerződésem, vagy az aláírt szerződésnek van nagyobb súlya, tehát december 1.-én?

Ugyanakkor azt is szeretném tudni, hogy mikor lejár a szerződésem másnaptól automatikusan felmondás és indoklás nélkül kiléphetek e a cégtől, vagy itt is van felmondási idő és indoklási kötelezettségem?

Köszönöm a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.04. 10:40

Pardon?

morzso # 2017.08.04. 09:16

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy van egy idén december 1 -jével lejáró határozott idejű munakszerződésem, viszont folyamatos munkavizsonyban állok a céggel már 2012 szeptember 3.-a óta (2 éves szerződéssel kezdtem, majd azt még 3 évre lett meghosszabbítva). A kérdésem az, hogy ilyenkor mi az elsődleges, mivel 5 év letelik szeptember 3. -ával, vagy a szerződésem szerinti decemberi időpont? A lényeg, hogy nem kívánom hosszabbítani a szerződésemet és minél hamarabb el is jönnék. Jól tudom a szerződés lejáratkor, ezt minden indoklás és felmondási idő nélkül megtehetem?

Válaszukat előre is köszönöm!

alfateam # 2017.08.03. 16:05

Háát, nem vagy humoros, inkább sunyi...
Ha kirúgnak annak nem ez az oka inkább betelt a pohár...

Hilde. # 2017.08.03. 16:01

Tisztelt Jogász Hölgy / Úr!

Megtisztelő lenne számomra, munkatársaim nevében is a válaszuk, melyet előre is köszönök.
Kérdésem: Javítóintézetben dolgozó gyermekfelügyelőknek, ápolóknak,( nevelő munkáját segítők ) jár-e a 25 nap pótszabadság? Melyik paragrafusra hivatkozhatunk, hogy a javítóintézeti dolgozókra is vonatkozik a jogszabály, nemcsak a közoktatásban dolgozókra?
Üdvözlettel: Hilde