Munkajogi kérdések.


atttillla # 2017.08.03. 15:56

Üdv,

egy kollégám belépve maradt a számítógépén és a következö tartalmú e-mailt küldtem el a közös kolleginánknak poénból:

"Szia, nagyon tetszel nekem, érdeklödni szeretnék, hogy lehetne-e több köztünk mint kolléga kapcsolat? Kérlek írj"

Na most a kedves kollegina visszaírt erre, hogy bocsi nem férjnél vagyok.

Ezután elárultuk neki, hogy poén volt, mi csináltuk.
Nevetett rajta, ö is poénnak vette az egészet.
A kolléga akiéröl küldtük a levelet, az nem nevetett (pedig nagyon vicces csávó, állandoan poénkodik) és ö jelezte ezt a fönöknek, a fönök pedig a HR-nek.

A HR szexuális zaklatásnak vette és mindenféle jogi következményekröl papolnak. Illetve ki akarnak rúgni.

Köszönöm!

Önöknek mi a véleménye erröl az egészröl?

Röné72 # 2017.08.03. 11:41

Igen, vegülis ez lett volna a kerdesem, illetve a müszakpotlek jar-e ilyen munkaidö beosztas mellett?
Közalkalmazottkent nem tudom eldönteni, hogy pl ez a munkaidö beosztasom folyamatos munkarendnek szamit-e es jar e a müszakpotlek ejszakas es a 16-18 ora közti munkavegzes eseten? Vagy csak, ahogy Ön irta, vasarnapra jar.
Egyebkent a vasarnapi potlek, -ha esetleg nem vagyok jogosult a munkaidö beosztasom miatt müszak potlekra-, 100%-os fizetest feltetelez?

Köszönöm valaszat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.03. 11:33

Röné72, azt akarod kérdezni, hogy jár-e pótlék a vasárnapi munkavégzésre, ha a munkáltató munkaidőkeretben szervezi a munkát? Jár.

(Mennyire szeretem, amikor a kérdést is úgy kell kitalálni. Jobb mint a soduku.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.03. 11:30

szmathieu
Az a neve, hogy tanulmányi szerződés. Vagyis kétoldalú egybevágó akaratnyilatkozat. Vágod?

Röné72 # 2017.08.03. 10:16

Üdv!
Szeretnek egy kis segitseget kerni a tisztan latas miatt.
Egy idösek otthonaban dolgozom, mint apolonö.
Havonta a törvenyes munkaidöt nem meghalado idötartamban dolgozom, hetente többször 12 orakat, hetenkent valtozo munka es pihenönapokon. 6-18 es 18-6 ora a hivatalos munkaidöm.
Minden honapban közel azonos fizetest kapok, akar dolgoztam peldaul hetvegen egy honapban haromszor, akar csak egyszer, vagy epp ünnepnapokon.
Azt szeretnem megtudni, jol van-e ez igy? Akarmennyi hetvegere ugyanaz a fizetes jar?
Köszönöm a valaszokat!

szmathieu # 2017.08.03. 09:24

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni a hozzáértőktől az alábbi ügyben:
Van-e annak bármilyen jogi akadálya, hogy a munkáltatóval kötött tanulmányi szerződés csak a képzés adott idejére (pl felére, tehát nem az egész képzési időre) szóljon? Csak a képzés felét szeretném ha a munkáltatóm támogatná, a másik felét én finanszíroznám. Ehhez persze aránylik az "aláírt" évek száma a tanulmány után.
Elolvastam a MT ide vágó részét de nem találtam akadályt. Valaki esetleg mégis tud akadályozó tényezőt a dologban?
Köszönöm válaszukat előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 18:48

Bármely utasítást írásban kérhetsz. Amely utasításnak az írásba foglalására a munkáltató nem hajlandó, annak az utólagos bizonyítása nem igen lesz eredményes.

vroy777 # 2017.08.02. 18:46

Másik oldalról megközelítve ott van az, hogy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás a munkavállaló részére aránytalan sérelemmel nem járhat. Egészségi állapotra, korra, beosztásra való tekintettel. Jogosan tartom méltánytalannak, hogy irodai adminisztrátorként az eladótérben kell dolgoznom az áruházi értékesítők munkakörében? Ráadásul a saját munkám kárára, mert azzal így elmaradásom lesz.

vroy777 # 2017.08.02. 18:13

És erre írtam én, hogy:
"Bevett gyakorlat, hogy a munkaköri leírásban a feladatok felsorolását a munkáltató egy általános mondattal zárja, amelyben fenntartja magának a jogot további, „egyéb” teendők meghatározására. Ez a megfogalmazás önmagában nem tilos, a munkaköri leírás tehát nyílt felsorolásban is rögzítheti a feladatokat. Ugyanakkor ez természetesen nem hatalmazza fel a munkáltatót arra, hogy olyan feladat elvégzését rendelje el erre hivatkozással, amely nyilvánvalóan nem része a munkakörnek. Azaz, az „egyéb feladat” is csak a munkakörbe tartozó lehet."

Az általa kért teendő nem az általános munkaköri teendőim közé sorolható.
De akkor ezt úgy veszem, hogy nem állná meg a helyét, ha erre vonatkozóan állnék ellen.

Amit te írsz, milyen formában lehet mérni a napokat vagy órákat, ha teljesen random áll elém és utasít, hogy ma itt leszek, holnap ott, vagy épp délben közli, hogy menjek x területre mert ott van munka. Nekem kellene jegyzetelnem? Mert ennek írásos vonzata nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 17:54

A más munkakörben foglalkoztatás a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, de éves szinten, munkanapokban meghatározott határig a munkáltató jogszerűen elrendelheti, így értelemszerűen a megtagadása jogellenes.

vroy777 # 2017.08.02. 17:43

Irodistaként köteles vagyok vásárlókat kiszolgálni, mert épp létszámhiánnyal küzd?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 17:35

Mi a kérdés?

vroy777 # 2017.08.02. 17:28

Kovács_Béla_Sándor# 2017.08.02. 08:44

Én ezt találtam, ez még érvényben van?
"Bevett gyakorlat, hogy a munkaköri leírásban a feladatok felsorolását a munkáltató egy általános mondattal zárja, amelyben fenntartja magának a jogot további, „egyéb” teendők meghatározására. Ez a megfogalmazás önmagában nem tilos, a munkaköri leírás tehát nyílt felsorolásban is rögzítheti a feladatokat. Ugyanakkor ez természetesen nem hatalmazza fel a munkáltatót arra, hogy olyan feladat elvégzését rendelje el erre hivatkozással, amely nyilvánvalóan nem része a munkakörnek. Azaz, az „egyéb feladat” is csak a munkakörbe tartozó lehet. Ezt persze megfogalmazhatjuk a másik oldalról is: ha a munkaköri leírás ugyan nem tartalmaz kimondottan egy feladatot, de az vitán felül a munkakör része, úgy annak ellátását a munkavállaló nem tagadhatja meg."
Mert a vásárlók kiszolgálása, a polcok feltöltése, a termékek árazása nem tartozik az irodai munkakörbe.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 13:09

Ha van jogorvoslati lehetőség, akkor arról elvileg tájékoztattak.

chava # 2017.08.02. 12:58

Elnézést, az előbb kihagytam, hogy az orvosi alkalmassági felülvizsgálaton találják alkalmatlannak a munkavégzésre.

chava # 2017.08.02. 12:57

Kérem a segítségeteket, hogy arra vonatkozóan van - e információtok, hogy ha a dolgozót alkalmatlannak találják az adott munkakörben, ezt kihez fordulva fellebbezheti meg a munkáltató, és mennyi ennek a költsége? Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 06:44

A más munkakörben foglalkoztatás a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, de éves szinten, munkanapokban meghatározott határig a munkáltató jogszerűen elrendelheti, így értelemszerűen a megtagadása jogellenes.

vroy777 # 2017.08.01. 19:46

Üdv!
Egy multinál dolgozom, titkár pozícióban, munkaköri leírásomban is erre vonatkozó feladatok szerepelnek, irodán belüli tevékenységek. A vezetőség időnként megkér, hogy segítsek be az értékesítési folyamatokba, magyarul irány ki az áruházba, árut tölteni, árazni, vevőzni. Időnként belefér, amikor minden saját melómat letudtam, de mostanában megterhelő, a napi dolgomhoz hozzá se tudok kezdeni, csúszok vele, kapkodnom kell és túlórába is csúszok. Ők nem sérelmezik, nyilván fontosabb nekik, hogy megspórolnak rajtam egy értékesítőt, én viszont nem szeretek így dolgozni. És valljuk be, ha eladó akarnék lenni, akkor átkérném magam vagy elmennék máshová, kizárólag ebbe a pozícióba, aztán tudnám, hogy csak ez a teendőm, nem vár még ezer feladat az irodámban másnap. De ilyen irányú terveim nincsenek, szeretném azokat a feladataimat ellátni, amiért szerződtettek - az értékesítést meg oldják meg az eladóikkal.
Munkakörön kívüli munka megtagadásának számítana, ha nemet mondanék? Sok helyen nézelődtem, de nem meríti ki a veszélyesség vagy bűncselekmény vagy károkozás miatti megtagadást, egyéb esetben pedig ellenem fordíthatják. 11 éve dolgozom ott, de akkor is tartok egy azonnali hatályú felmondástól, mint munkamegtagadó.
Munkaköri leírásomban a Főbb feladatok alatt ez szerepel:
(napi teendők felsorolása mellett)

  • egyéb, a felettesei által adott utasítások, feladatok végrehajtása.

Mire térhet ez ki? Mi fér bele? Egy teljesen másik munkakörbe tartozó tevékenység elvégeztetése (több alkalommal) jogszerű?
Kollektív szerződésben pedig ez:
Munkáltató azonalli hatállyal felmondhat, amennyiben a munkavállaló a munkavégzésre vonakozó jogszerű(!) felettesi utasítást megtagadja, nem hajtja végre - a tárgybani utasítás 3. megtagadását követően.
Mik a lehetőségeim? Köszönöm az értékes hozzászólásokat.

dzsozi79 # 2017.07.30. 16:47

Üdv !

Négy éve 2 órás bejelentett szerződésem van , a munkáltató szerint csak akkor ad szabadnapot ha le dolgozom. ??
+++ arra próbál kényszeríteni hogy munkaidőn kívül én végezzem a cégnek a bevásárlást , már szinte zsarnokoskodik .
Mit tehetek , hová tudok fordulni ahol segitenek .

Köszönöm .

nonolet # 2017.07.29. 13:11

1rabszolga

Így jártál...
A munkaadó által aláírt szerződés nélkül nem dolgozunk.

Milyen lopás?!

Legfeljebb fekete foglalkoztatásról lehet szó.
Amiben te is benne voltál egyik fél gyanánt.

Tehetsz feljelentést, de sokat ne várj tőle...

-

Ellenben írhatsz tértivevényes felszólító levelet
a munkaadónak, hogy fizessen és adja ki szükséges papírokat, mondjuk 8 napon beleül, mert különben jogi útra lépsz.

Aztán, ha nem fizet, lehet belőle fizetési meghagyás jegyzőnél ... és abból per, ha arra sem fizet.

Persze szerződés nélkül csak tanúkkal ez sem sima út...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.28. 16:55

Lopás ellen tennék feljelentést,
El vagy te tévedve...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.28. 16:54

Fából vaskarika.

Korien # 2017.07.28. 14:23

Tisztelt jogászok! Azzal fordulnék önökhöz, hogy egyéni vállalkozóként dolgoztam egy cégnél, ahol jutalék formájában kaptam fizetést, de kaptam pár hónapig kezdési támogatást, amit bizonyos feltételek teljesítése után kaptam meg és felmondásomkór ezt az összeget követelik vissza. Ez mennyire törvényes vagy jogos? Hiszen én ezeket a feltételeket teljesítettem és az volt az én fizetésem.
Köszönöm a választ

1rabszolga # 2017.07.28. 11:26

Tisztelt Jogászok!
Nem találtam a problémámmal kapcsolatos topikot, ezért itt próbálok segítséget kérni. Egyik Bp-i egyemen dolgoztam egy hetet technikai munkásként, magánszemélyes megbízási szerződéssel, amit aláírásra Gödöllőre küldtek el, és amit azóta sem láttam. Azaz nincs szerződés a kezemben amivel jogászhoz mehetnék, mivel közben felmondtam mert nem tetszett a hely és ezzel a megbízási szerződéssel akartak foglalkoztatni még szeptemberig. Tehát nincs a kezemben semmi papír. Ellenben tanuk vannak rá, hogy ott dolgoztam. Szeretném mekérdezni hogy rendősrségi feljelentéssel ismeretlen tettes ellen tehetek e bármit vagy próbálkozni sem érdemes? Lopás ellen tennék feljelentést, mivel mind a szerződésemet,mind az egy heti béremet ellopták és azóta sem fizették ki. ( 2 hónapja).Lehet e tenni bármit még, vagy azt sem érdemes? A választ ha lesz előre is köszönöm! Szép hetet!

Brejge0 # 2017.07.27. 10:34

Üdvözlöm!
Egy másik topicban ezt a választ kaptam a kérdésemre : "Táppénz, csed, gyed és egyéb tb. kérdésekkel a munkajog topicban foglalkoznak, mivel a tb. a munkajog családjának a része, ezért az ilyen jellegű kérdéseket javasolt ott feltenni." Ezért ide írnám kérdésemet ezzel kapcsolatban.
2011 óta nappali tagozatos hallgató vagyok felsőoktatási intézményben, mellette 2014.10.01 óta gyakornokként dolgoztam 2017.03.31-ig. Ez diákmunka volt, amiből az SZJA-t vonták, de a TB-t nem tudom, hogy ebből vonták-e vagy azt az egyetem miatt kaptam-e. Idén volt az utolsó félévem (2017.06). A kisbabám 2017.11.15-én fog születni. Tisztában vagyok vele, hogy a diplomás gyedre jogosult vagyok a baba egy éves koráig. De azt követően mire lennék még jogosult? Apuka is igényelhet gyedet, vagy az extra gyed után nem jár? (Apuka főállású dolgozó 3 éve). Mindenhol azt olvasom, hogy "ha fenn állt az x napi biztosítási viszony", ez most a munkaviszonyra vagy a TB fizetettségemre szól? Mert diákmunka után ugye nem jár semmilyen gyes vagy gyed, mert nem voltak belőle nyugdíjalapot. Teljesen bele vagyok zavarodva a sok jogszabályba.

Előre is köszönöm a válaszokat!