Munkajogi kérdések.


Afton # 2017.05.19. 08:48

Üdvözlöm!
Azután szeretnék érdeklődni,hogy tartós beteg gyermek mellett van -e lehetőségem,jogom arra hogy teljes munkaidő helyett, rövidebb munkaidőben dolgozzam a gyes lejártáig.Válaszát előre is köszönöm
ui.:a munkahelyemen,a nyugdíjintézet és a helyi államkincstár sem tudott válasz adni

Nenikő # 2017.05.07. 20:41

Üdv!

Adott egy június 9-ig tartó határozott idejű munkaszerződés, mai napig még nem történt hosszabbítás. Mellette, valószínűleg a munkától eü-i probléma, melyet műteni kell, 6 hét a felépülés.
Ha a műtét mostanában történik és 6 hét táppénzre megy a munkavállaló, lejár a szerződése, valószínű nem hosszabbítják meg erre tekintettel, passzív jogon táppénzt nem kap, munkaügyibe attól még bejelentkezhet ellátásra?
Ha aláírja a hosszabbítást, de még június 9. előtt történik a műtét, a munkáltató felmondhatja egyoldalúan a szerződést az újabb határozott időset?
Ha hosszabbítanak és június 9 után műtik meg a munkavállalót, felmondhatnak neki táppénz után? Úgy, hogy szakvélemény van szakorvostól, hogy a jelenlegi munkakörében nem csak könnyebb munkavégzést biztosító helyen végezhet munkát?
Ha nem biztosítotti időszakban, tehát a határozott idő lejárta után, vagy eü szolg díjfizetés ideje alatt műtik a műtét árát utólag behajthatják rajta?
Köszönöm

tmsnmeth80 # 2017.05.05. 22:03

Immaculata

Köszönöm szépen a választ!

anyjuk # 2017.05.03. 14:12

Köszönöm a választ!!
Előttem szólóhoz csatlakoznék,
további szép napot kívánok!!!

CHIP84 # 2017.05.03. 13:33

Köszönöm a gyors választ!
További szép napot!

pazs # 2017.05.03. 13:17

anyjuk: attól függ, mi szerepel a vele kötött szerződésben, de valószínűleg meg (de legalábbis a díj járni fog neki).

CHIP84: adótanácsadó illetve könyvelő tudja erre a leghasználhatóbb választ adni, de valószínűleg jobban jársz, ha nincs munkaviszonyod a bt-vel (ami egyébként, ha jól sejtem, most sem lehetne, hiszen te vagy a tag és az üzletvezetésre/cégjegyzésre jogosult személy is, magaddal elég nehéz munkaszerződést kötni - a járulékok más kérdés).

CHIP84 # 2017.05.03. 13:14

Tisztelt Szakértők!
Egy 2 fős BT. tulajdonos-beltagjaként egyedül vezetek egy szolgáltató egységet. A BT-vel munkaszerződésem van, jövedelmemet tagi jövedelemként fizetjük ki, és természetesen megfizetjük utána a járulékokat is.
Viszont életkorom miatt idén szeptemberben hivatalosan nyugdíjba mehetek, már az adategyeztetés is megtörtént, 44,5 év szolgálati viszonyt igazoltak vissza. Ennek ellenére szeretném tovább üzemeltetni a boltot, és bár tisztában vagyok vele, hogy nyugdíjba vonulás helyett tovább is dolgozhatnék,- ez még a leendő nyugdíj összegét is növelné- de én nyugdíj mellett szeretném ezt folytatni.
Kérdésem, hogy ebben az esetben kötelező-e munkaszerződést kötnöm a saját cégemmel, és hivatalos jövedelmet kifizetni a megfelelő járulékokkal együtt, vagy egyszerűen tulajdonosként tovább dolgoznék, és osztalékként venném fel a keletkező nyereséget, mert így jóval kevesebb adó-és járulék vonzata lenne?

anyjuk # 2017.05.02. 17:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!!
Kérdésem az alábbi:

  • Adott egy Kft 5 évre megválasztott könyvvizsgálóval.

    Az öt év letelte előtt az ügyvezető úgy dönt, hogy kiadja a könyvelést vállalkozónak, akinek van saját könnyvizsgálója.

Meg kel-e tartani az 5 évre megválasztott könyvvizsgálót???
Válaszát előre is köszönöm!!
Tisztelettel:
Bné

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.02. 15:17

Ha az a kérdés, akkor a munkarendet a munkáltató egyoldalúan határozza meg.

huszárvágás # 2017.05.02. 14:25

Tisztelt fórumozók!
Munkahelyemen 3x8órás karbantartói munkarend van, üzemben folyamatos 12órás, tehát hétvégén is van termelés.
Hétvégente karbantartói ügyelet van, ha van valami telefonálnak és menni kell.
Most kitalálták, hogy egy dolgozónak havi egyszer szombatra helyezik egy munkanapját, így mindig lesz valaki szombaton.

A kérdésem, hogy jogszerűen döntöttek ennek az áthelyezésnek a bevezetéséről a munkavállaló megkérdezése nélkül?
Illetve alapjában véve jogszerű lesz-e ez a munkanap áthelyezés?

Immaculata # 2017.05.01. 19:15

forgalmiviszonyoknakmegfe

A munka törvénykönyve nem teszi lehetővé ezen szankció alkalmazását. Írásbeli figyelmeztetést a munkáltató csak akkor alkalmazhat, ha erről a munkavállalóval szerződésben megállapodtak, vagy a kollektív szerződés engedi.

Immaculata # 2017.05.01. 19:05

Ha a per tárgya számszerűsített összegű kártérítés, akkor nyertesség esetén annak az 5%-a lesz a nyertes ügyvédi perköltség, ha nem kártérítés, hanem jogellenesség a per tárgya, akkor egy évi átlagkereset 5%-ára lehet számítani nyertesség esetén.

tmsnmeth80 # 2017.05.01. 18:15

Kedves Fórumozók!

2017. májusában lesz a munkaügyi perem elsőfokú ítélete kihirdetve a Bíróságon. A per tárgya: Azonnali hatályú felmondásom jogellenes vagy sem. A Munkáltató beperelt, szerinte jogellenes, szerintem nem.

Eddigi költségeim:
Még mielőtt beadta ellenem a Bíróságra keresetlevelet az előtti Ügyvédi tanácsadás = 10 000 Ft.

Ügyvédi munkadíj 7 db tárgyalás 7 X 20 000 Ft. = 140 000 Ft.

Nyomtatási / Fénymásolási költségeim: 6 280 Ft.

A keresetlevél beadása óta volt munkaviszonyom, jövedelmem a minimálbért nem haladta meg és sajnos voltam munkanélküli is.

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen kedvezmények illetnek meg és a fent felsorolt költségekből melyek és milyen mértékben járhatnak vissza ha nyerek / nem nyerek.

KAta-Budapest # 2017.05.01. 16:25

Üdv

Egy kicsit összetett a kérdésem.
Április 3.-án felvettek egy zrt-hez dolgozni.A felvételi eljárásban elmondottak alapján elfogadtam az állást. Oktatáson vagyok jelenleg. Az oktatóktól kapott információk alapján más (hátrányosabb) lenne a munkaköröm, mint amit szóban elmondtak. Részletesen nincs leírva sehol. Az első nap aláíratták velünk (12 fő) a munkaszerződést. Nincs benne próbaidő, de az van benne, hogy 2 hónap oktatás van, ez beleszámít a munkaidőbe és fizetést is kapunk érte. Az oktatás díja munkáltatói kölcsönnek van feltüntetve és ha 1 év múlva is ott dolgozunk, akkor nem kell kifizetni, ha 1 éven belül eljövünk, akkor ki kell ezt fizetni. A munkabér minimálbér szerinti összegét kapjuk meg hivatalosan, a többit borítékban. Az lenne a kérdésem, hogy jogos-e a munkáltatói kölcsön arra az oktatásra, ami a munkavégzéshez kell. A munkaviszonyhoz nem kérnek speciális tudást, ezt az oktatáson kapjuk meg.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2017.05.01. 09:44

Több helyen is utána olvastam az írásbeli figyelmeztetés témakörének és egy kis megerősítésre v. véleményre lenne szükségem az alábbiakhoz:

Jól szűröm le, hogy ezt a munkavállaló mindenképpen köteles átvenni és aláírásával igazolni, különben rendkívüli felmondási ok lehet?
Vagy ez nem így van?
Nem is lényeges az átvétel, hiszen általában van 2 tanú, akik tanúsítják a közlés tényét?

A munkavállaló egyetlen eszköze, hogy 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhat, ha nem ért egyet a tartalmával?

Köszönöm szépen!

alfateam # 2017.04.30. 12:20

Igen, lehet, ha sikerül betartani ezeket:
102/1995 (VIII.25) és a 1997 évi LXXXIII- at.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.30. 10:40

Nem az volt a kérdés, hogy mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között. Az volt a kérdés, lehet-e az egyik munkaviszonyában keresőképtelen, a másikban pedig keresőképes egyszerre. Ahogy DrAttika is írta: lehet.

alfateam # 2017.04.30. 09:52

Attika, ezt gondold át legalább egyszer és nézd meg mi a különbség a betegszabadság és táppénz között!

Dr.Attika # 2017.04.30. 09:23

Kedves Rita!
Nem kizárt, hogy az egyik munkahelyén táppénzen legyen a másikban aktívan dolgozzon. Pl. az egyik fizikai munkakör, amit a betegség miatt nem tud ellátni, de a másik ülő munka és azt el tudja látni.

Rita10 # 2017.04.30. 08:28

Kedves Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy ha főállásban betegállományban vagyok, akkor a másodállásban sem lehetek aktív dolgozó, ugye?

Köszönöm!

biro73 # 2017.04.29. 07:45

ja és érvényese a munka szerződés?

biro73 # 2017.04.29. 05:42

Üdvözlöm.
Következő kérdésem lenne a munkáltató meg teheti-e hogy kevesebb bér pótlékot fizet mert már 14 órától fizeti de csak 20%fizet 22óráig 22 órától pedig 40% fizet.

jeszti # 2017.04.28. 22:04

Szép Estét!

A kérdésem a következő lenne: A munkahelyemen a 8 órás munkaszerződésem módosítását követően 4 órás lettem, a 8 órás bruttó munkabérem pedig a felére csökkent. A cégen belül, két másik munkahelyen létesült megbízási szerződésem, amiben nincs pontos óraszám feltüntetve. Ha ebben a helyzetben én pl. hitelt szeretnék felvenni, gyesre szeretnék menni, vagy a nyugdíjhoz szükséges éveket számolom, a módosított munkaszerződés 4 óráját és bruttó alapbérét veszik figyelembe? A megbízási szerződéseim beleszámítanak esetleg valamibe? A két megbízási szerződés azért létesült, mert így összesen jóval több fizetést kapok, mint az eredeti 8 órás munkaviszonyom alatt. Viszont így jól értelmezem, hogy hosszú távon nem járok jól?

Előre is köszönöm szépen a választ és a segítséget!

ecki # 2017.04.28. 20:54

Jó érzésű emberben fel sem merül, hogy nem ismeri be a hibáját és nem viseli a következményeket.Pláne úgy, hogy nevét,aláírását adta hozzá.Ezt én nem akarom megkapni, mert már meg is kaptam. Ha dupla annyi fizetést kapsz véletlenül akkor reklamálsz, hogy vegyék vissza?Ha látom, hogy valaki talál egy pénztárcát az utcán, nem rohanok a rendőrségre, hogy márpedig ez így nem etikus.

Persze, hogy nem jár. De a kérdés az volt, hogy jogilag elvehetik-e. Hiszen jogszabályra vonatkozva adták. Kérdés, hogy vissza kérik vagy vissza veszik.

ecki # 2017.04.28. 19:14

Tisztelem!

Előző évről maradt 2 nap életkor alapján járó pótszabadságom, ennek átviteléről közös megállapodást kötöttem a céggel a 2012. évi I. törvény (Mt.) 123.§ (6) bekezdésére hivatkozva. Cég által aláírva, pecsételve. Azonban nem a 2 maradék napot hozta át a cég, hanem tévedésből az összes életkor alapján járót, ami 5 nap. A főnököm jelezte az illetékesek felé, hogy nekem ennyi nem jár és javítsák ki. El vehetik-e azt a plusz 3 napot tőlem?

Köszönöm