Munkajogi kérdések.


Snek # 2017.02.15. 13:19

Például az autóm jobb oldalát akkor törtem össze ez mo djuk káreseménynek számít úgy gondolom.Semmi jogszabály nem vonatkozik arra h utólag megkaphassam az üzemanyag térítésemet?
Köszönöm a válaszait

Alena # 2017.02.15. 13:06

Kedves Nonolet!

Köszi a kimerítő választ!
Akkor bejelentem a munkahelye

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 12:40

Hát kártérités címen nem kérhetem a pénzt?
A kár a vagyonban bekövetkezett csökkenés, esetleg az elmaradt haszon. Téged milyen kár ért?

Snek # 2017.02.15. 11:44

Hát kártérités címen nem kérhetem a pénzt?dokumentálva van ott ahonnan elhoztam az alakatrészeket hogy ott voltam munkaidőben amikor hivatalossan a másik városban kelett volna lennem.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:37

Abból hogyan lenne pénz? Hacsak nincs a német jogban valami speciális szabály...

Snek # 2017.02.15. 11:30

Rendben akkor felkeresek egy német ügyvédet.
Konkrét kérdésem az lenne,hogy visszamenőleg perelehetek e a pénzemért.S azért ,hogy "életveszélyes" mutatványokat kell csinálni a termelés érdekében.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:24

Ő ismeri az alkalmazandó német jogot. (Mondjuk, ő is csak akkor fog tudni válaszolni, ha kiderül, mi a konkrét kérdésed. Az nem kérdés, hogy rosszul érzed magad a munkahelyen.)

Snek # 2017.02.15. 11:19

Értem!
Tehát ezt mindenképp egy német ügyvéddel beszéljem meg?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:16

Németország... Mi meg magyar jogászok vagyunk...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 11:16

Németország... Mi meg magyar jogászok vagyunk...

Snek # 2017.02.15. 11:13

Üdvözlöm!

Olyan kérdéssel fordulnék ehez a fórumhoz,hogy jelenleg egy cégnél dolgozom 5 éve mint Mechaniker (gépszerelő egy gyárban)németországban.Évek óta saját költségemen kell hogy alkatrészekért menjek a másik üzembe mert nálunk nincs normális raktár.Természetessen erre külön juttatást nem kapok.Elvárják hogy elmenjek az alkatrészekért vagy kúlönben ki vagyok rúgva...
Mellesleg 4-5 méter magasra kell felmennem úgy,hogy egy raklapon állok s felemelnek hogy átdugdossam a csarnok plafonján futó 380 voltos csatlakozókat hogy menjenek a gépek felváltva....
Ezért perelhetek ha elegem lett ebből?

Válaszukat elörre is köszönöm!

Alena # 2017.02.15. 10:33

Köszönöm Mindenkinek a válaszokat!

Ezek szerint akkor nincs próbaidőm.

Érdemes ezek után a cégnek írásban bejelentenem, hogy kisbabát várok?
Vissza fognak venni?

Köszönöm!

Alena # 2017.02.15. 10:33

Köszönöm Mindenkinek a válaszokat!

Ezek szerint akkor nincs próbaidőm.

Érdemes ezek után a cégnek írásban bejelentenem, hogy kisbabát várok?
Vissza fognak venni?

Köszönöm!

huntah # 2017.02.15. 10:10

"Megnéztem ma és sajnos január 21-el kijelentettek az Oeptől a tudtom nélkül."

Az ügyfélkapun (magyarorszag.hu) a biztosítási jogviszony lekérdezésénél lehetőség van jelezni a valóságtól való eltérést.
A munkaügyi felügyeleten is lehet eljárást indítani.

huntah
(laikus hozzászóló)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 09:50

Jól tudom, hogy ez esetben 3 hónap?
Nem. Ez esetben nincs próbaidő.

Alena # 2017.02.15. 09:40

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a gyors választ.

A szerződésem határozatlan idejű, melyben nem volt feltüntetve, hogy mennyi a próbaidő.
Jól tudom, hogy ez esetben 3 hónap?
Mert ha igen, akkor az március elején járna le.

A várandóság a próbaidő alatt is védelmet nyújt?

Mit javasolsz/javasoltok?
Milyen lépéseket tegyek?
A céggel vegyem fel a kapcsolatot, vagy egyből bírósághoz forduljak?

Megnéztem ma és sajnos január 21-el kijelentettek az Oeptől a tudtom nélkül.
Értesítést nem kaptam a cégtől.

Van esetleg elévülési határidő, ami rendelkezésemre áll, hogy intézkedhetek? (bocs, ha hülyeséget kérdezek)

Köszönöm!

ObudaFan # 2017.02.15. 05:32

Csak írásban és indokolással mondhat fel a munkavállaló, ráadásul ha közlöd, hogy várandós vagy, kénytelenek lesznek ezt visszavonni.
Az OEP-től megtudhatod, hogy van-e érvényes biztosításod.

Alena # 2017.02.14. 23:43

Tisztelt Jogászok!

Az alábbiakkal kapcsolatosan szeretném a véleményeteket, tanácsaitokat kikérni.

Adott egy cég, ahol december elején kaptam egy 4 órás, határozatlan idejű munkaszerződést, mint felszolgáló, de maga a munkavégzés ettől függetlenül úgy néz ki, hogy feldobnak munkákat, és rajtam múlik, hogy mennyit vállalok el és hol. Felvételkor nem tájékoztattak sem szóban, sem írásban, hogy mennyi munkát kötelező vállalni. (ez a későbbiekben talán fontos infó lehet)
A fizetés borítékban, a vállalt munka alapján történik...

A vendéglátásban a Január-Február holt szezon, így nem igazán vannak munkáik feldobva, hiába szeretnék dolgozni.
Azt gondolom, hogy ez nem az én hibám, hogy nincs hotelekkel állandó szerződésük.

Ismerősöm szólt, hogy ő ugyanezen cégnél dolgozik és nála véletlenül kibukott, hogy őt január 21-el ez a cég kijelentette az OEP-től, magyarán nincs biztosítása.

Tartok tőle, hogy én is így jártam a tudtom nélkül....

A helyzetet bonyolítja, hogy 12 hetes kismama vagyok.

Amikor a céggel szerződést kötöttem, még meg sem fogant a Babánk, csak jóval később tudtam meg, hogy kisbabát várok és amíg be nem töltöm a 12. hetet, addig nem is akartam tudatni.
Mivel ennél a cégnél a munka viszonylag rugalmas, tehát annyit vállalok, amennyit bírok, így nem éreztem volna(?) szükségét, hogy azonnal szóljak nekik, viszont a jogviszonyom miatt aggódom.
Orvosokhoz kell járkálnom és nem szeretném, ha valamelyik vizsgálat után kapnék egy vaskos számlát, miközben én abban a hiszemben vagyok, hogy van biztosításom.

  1. Megteheti azt a cég, hogy mindenféle értesítés nélkül kirúg?
  2. Abban a hiszemben ülök itthon a babérjaimon, hogy önhibámon kívül bár (mivel a cég nem tud munkát biztosítani) van betegbiztosításom!
  3. Mit tegyek most?

Írásban kérdezzek rá a cégtől, vagy egyszerűen csak írásban jelezzem feléjük az állapotom és várjam a reakciójukat?

4. Milyen lehetőségeim vannak most?

Kérem segítsetek sürgősen, mert ha netán én is azon hatály alá estem, mint az ismerősöm, akkor már nem sokáig van biztosításom és kismamaként tennem kell valamit.

Köszönettel!

Lyonee # 2017.02.14. 20:11

A fenntartótól függ. Önkormányzat esetében közalkalmazotti jogviszonyba, egyházi, alapítványi fenntartás esetében munkaviszonyban tölthető be a munkakör.
A kérdés nem megbízásra vonatkozott.
Gyakran alkalmaznak önkorm. intézményeknél közfoglalkoztatás keretében munkavállalót, vele csak munkaviszony köthető.

Rexor # 2017.02.14. 14:53

Ha munkakörről beszélünk akkor nem...

drbjozsef # 2017.02.14. 14:24

Szerintem akár megbízási vagy vállalkozói szerződést is köthet a takarítóval.

ObudaFan # 2017.02.14. 13:57

Teljes mértékben.

flolilu # 2017.02.14. 12:47

Tisztelt fórumozók!
Jogszerű-e, ha egy közoktatási intézmény / óvoda / nem közalkalmazotti jogviszonyt létesít, hanem munka tv alá eső munkaszerződést köt a takarító munkakör betöltéséhez?

ObudaFan # 2017.02.14. 09:20

ez a pont semmis, mert ellentmond a munka törvénykönyvének

Egészen pontosan a Polgári perrendtartásnak mond ellent.

Dr.Attika # 2017.02.14. 08:19

Munkaügyi perben nincs helye illetékességi kikötésnek. A munkáltató székhelye, illetve a munkavállaló telephelye szerinti munkaügyi bíróság kizárólagosan illetékes.