Munkajogi kérdések.


FAnikó87 # 2017.01.09. 09:58

Tisztelt Fóru,!

Állásfoglalásukat szeretném kérni az alábbi ügyben.

2015-ben kifizetetett versenytilalmi megállapodás tévesen került számfejtésre. A munkaviszony megszűnése után történt a kifizetés és bérként lett kifizetve. Levonásra került az összes járulék (szja, nyugdíj, egbizt, munkaerőpiaci) szemben az SZJA és EHO levonással.
Érdeklődnék, hogy ezesetben a levont járulékokat ezesetben vissza lehet utalni? Mi a menete?
Köszönöm.

cincinnatus # 2017.01.09. 09:56

Éva28 2017.01.09. 09:58

Tisztelt Fórumozók!

Munkáltatóm felmondott január 4-én. Én 3-án orvoshoz mentem, aki gerincproblémával táppénzre vett.Ott kiderült, hogy nincs érvényes tb-m!De az orvos szerint ne foglalkozzak vele, a dolgom annyi, hogy jelezzem a munkáltatóm felé...Ez természetesen megtörtént.Ezek után kapok táppénzt?Hova forduljak?Még nem voltam ilyen helyzetben, ezért kérek segítséget! Kínai ruházati üzletben dolgoztam.(szabadság semmi,ki nem fizetett túlóra rengeteg)
Köszönöm a segítséget!

Kedves Éva!

Az Ön által ismertetett történeti tényállás hiányos.
Felmondott és a felmondási idejét tölti, vagy meg is szűnt a munkaviszonya?

Ennek ellenére a válaszok:

  1. Táppénzt csak addig kaphat amíg fennáll a munkaviszonya. A munkaviszony megszűnését követően táppénz senkinek, sem törvény által, sem méltányosságból nem folyósítható még akkor sem, ha utolsó stádiumos beteg...
  2. Ha megszűnik a munkaviszonya még 45 napig jogosult eü-i ellátásra, azaz a háziorvosnál zöld jelzést kellene mutatnia a tb programnak.
  3. Amennyiben piros jelzést látnak, úgy a munkaszerződésével és minden olyan okmánnyal, amely azt igazolja, hogy a munkaviszonya fennállt, fennáll személyesen menjen be az egészségbiztosítóhoz és kérje, hogy a lámpát állítsák át.
Éva28 # 2017.01.09. 08:58

Tisztelt Fórumozók!
Munkáltatóm felmondott január 4-én. Én 3-án orvoshoz mentem, aki gerincproblémával táppénzre vett.Ott kiderült, hogy nincs érvényes tb-m!De az orvos szerint ne foglalkozzak vele, a dolgom annyi, hogy jelezzem a munkáltatóm felé...Ez természetesen megtörtént.Ezek után kapok táppénzt?Hova forduljak?Még nem voltam ilyen helyzetben, ezért kérek segítséget! Kínai ruházati üzletben dolgoztam.(szabadság semmi,ki nem fizetett túlóra rengeteg)
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.09. 08:06

(Miért hivatkozna a munkáltató felmondási okként arra, hogy a munkavállalónak hosszú az utazás? Mi köze hozzá ha a munkaidő kezdetén nem késik, a végén pedig nem lóg? Kedvem lenne megkérdezni, mit tisztviselsz államilag...)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.09. 08:04

Ezek szerint azt az apróságot elfelejtetted megemlíteni, hogy állami tisztviselő vagy...

A hivatkozott szabály nem arra az esetre vonatkozik, ha a munkavállaló eredetileg vállalta az utazást, de most már unja.

goldenball # 2017.01.08. 22:53

Sajnos nem tudom, hogy a régi Mt-ben hogy szerepelt.
Most a 2016. LII.tv. 7.§ (6) bekezdésében ez áll.

Alábbiak alapján van lehetőség a jogviszony megszűnésére (munkáltatói rendes felmondás) arra hivatkozva, hogy több, mint 3 órát tart a munkaidő megkezdéséhez vezető út?
Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.08. 19:32

Ez nem a régi Mt. szövege?

csakaszpari # 2017.01.05. 08:32

Kedves fórumozók! 2017 jan. 01-től kormánytisztviselőből állami tisztviselő lettem. 22 év munkaviszonyom van (a besoroláshoz ezt vették figyelembe). Kormánytisztviselőként 25 év után járt volna nekem jubileumi jutalom, ám most, hogy állami tisztviselő lettem, 20 év után jár jutalom. Ilyenkor jár nekem kvázi visszamenőleg a 20 év után a jutalom (korábban ilyen 20 év utáni jubileumi jutalom nem létezett)?

köszönettel várom a választ

drbjozsef # 2017.01.04. 11:51

A próbadidő alatt semennyit, azonnal elmehetsz. Ha úgy érted, hogy a végleges szerződésben aláírod a 3 hónapot, és majd egyszer elmennél, akkor onnantól 3 hónapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 10:43

Mindet.

Zsoca # 2017.01.04. 10:30

Tisztelt Fórumozók!

Ha 3 hónap felmondási időt kell aláírnom a cégemnél (próbaidőn vagyok, finoman céloztak, hogy ez van, ezt kell szeretni), és mégis úgy alakul az életem, hogy fel kell mondjak, ebből mennyit kell letölteni? Köszönöm a választ!

Tgabi # 2017.01.03. 14:17

Lányom 18.éve betöltése előtt lett rokkant. 2006-ban 16 éves korában több műtéttel teljes vastagbél eltávolítást végeztek nála. A vékonybél utolsó részéből kialakítottak egy tartályt, ami "helyettesíti" a vastagbelet. Azóta két havonta egy alkalommal infúziós kezelést kap, azért, hogy ne legyen nála gyulladás, a fent leírtak miatt. 2007-ben az orvos szakértői vizsgálaton 100 %-os rokkantsági fokozatot állapítottak meg nála, 2011-ben 80%-osat. 2016 decemberében már csak 50%-os rokkantsági állapotot írtak a szakértői határozatban, ami azt jelenti, hogy mivel munkaviszonya nem volt, csak nyugdíj-járadékot kaphatott, illetve családi pótlékot saját jogon. 2017-től nem kaphatja a nyugdíj-járadékot ha a járadékos egészségkárosodása a 70 százalékot már nem éri el. Ránézésre jól van, hiszen állandó infúziós kezelést kap, de nem tud dolgozni. Mi a teendő? Mire lehet jogosult, illetve mit és hol kell intézni?

csosza # 2017.01.03. 12:29

Tisztelt Válaszadók! A férjemet 8 órás munkaszerződéssel 12 órában foglalkoztatják 3 hónapos munkaidőkeretben. A munkakör jellege nem készenléti, hanem vezényelt. A munkaközi szünetet 45 percet levonja, nem fizeti, arra hivatkozva, hogy 8 órás a munkaszerződés. Ha 8 órában foglalkoztatna, csak 20 percet szabadna vonnia.2013-tól van így, előtte készenlétiben 16 órásként foglalkoztatta.Kérdésem, hogy ez az eljárás helyes-e? Már a közvetlen főnökének és a munkaügyi osztálynak jelezte a problémát, de nem történt semmi, azt mondták így helyes!Mi a teendő?
Köszönöm !

Alkalmazottacska # 2017.01.03. 08:57

Tisztelt Válaszadók!
Plázában kereskedelemben dolgozunk, ~168h, br.~122ezer-netto~81ezer, napi 8h, h-vas, 8:30-21:15, 2 műszakban, mindenféle rendszer nélkül, irodai bejelentéssel (a minimálbér a középfokú végzettséget igénylő munkakörnél is ennyi?)
Munkaköri leírásunk nem volt (1,5 éve), most decemberben érkezett egy "értesítés munkaidőkeretes foglalkoztatásra való áttérésről" (-majdnem pont ennyi szerepelt a lapon), és egy eléggé egyoldalú munkaköri leírás (1,5 év után).
Az üzletvezető parancsba adta, hogy jan.1-ig legyenek aláírva, különben többet nem kell jönni.
(Nincs hatályba lépés kezdete, és kifejtve, hogy milyen büntetésre számíthat az aki bármit mulaszt, csak azt, h lesz.)
A legrégebbi dolgozók is tévesen úgy hitték, szo-vas pótlékot kapunk, azt mondták így irodaival 100% vas-napra, de az irodától/könyveléstől hiába kérünk információt az alapfizetés kiszámítási módjáról, nem kapunk infot.
Az irodai bejelentés miatt pedig a táppénzt csak hétköznapokra számolják el, nem beosztás szerinti napokra.
Munkaszüneti napra nem kapunk pótlékot (okt31, dec24, dec31)-a dokim szerint, ha beosztásban szerepeltem volna, 24-re még táppénzen is 100%járt volna.
Alapbeosztásunkban gyakran jut 12-15napra 2pihenő (ált ez nem hétvége), de ha valaki lebetegszik, előfordul, hogy a 8h helyett 11-et dolgozunk-ha helyettesítésből fakad, ha leltár miatt 4-re kell bemenni, vagy egyáltalán semmire nem jár semmiféle pótlék, a vasárnapi munkavégzésen túl (óralecsúsztatással lehet csak darabokban a plusz órákat is kivenni).
Valóban ennyire siralmas a helyzet? Azt állítják ennyi jár. Több könyvelőtől próbáltunk segítséget kérni, és még a bérpapírunkon sem mindenki tudott eligazodni.

ObudaFan # 2016.12.30. 19:33

Nem.

Léna60 # 2016.12.30. 14:07

1978-tól mint közalkalmazott dolgoztam egy kutató intézetben. Csoportos leépítés miatt 2011-ben megszűnt a munkaviszony.2013. júl.-tól a Református Egyház Házi Segítségnyújtó Szolgálatnál, mint szociális gondozó dolgozom.A szerződésünkben szerepel ,hogy a szabadságunk és a munkabérünk a KJT törvény szerint történik. a kérdésem,hogy ezen időszak amit az Egyháznál töltök jelenleg is, közalkalmazotti jogviszonynak számít-e, vagy sem?

ObudaFan # 2016.12.30. 10:15

A szolgálati idő szempontjából nem annak van jelentősége, hogy a foglalkoztatás részmunkaidős-e, hanem hogy a munkabér eléri-e a minimálbért.

Mikica # 2016.12.29. 22:15

Tisztelt Szakértők!

Szeretném kérni a véleményüket, ha két munkahelyen van 4-4 órás bejelentett munkaviszonyom, ez szolgálati időt tekintve, megfelel-e a 8 órás munkaviszonynak?
Gondolom, hogy a későbbi nyugdíj összegét nem befolyásolja, mivel a nyugdíjárulékot mind a két munkaviszony után levonják.
A válaszokat előre is megköszönöm!

drbjozsef # 2016.12.28. 23:50

(dióhéj, bocsánat)

drbjozsef # 2016.12.28. 21:25

Jogszerűen sehogy.

Egyszerúen felmondasz azonnalival holnap, kéred a kifizetésedet, és a papírjaidat. Előbbit nem valószínű, utóbbit talán idővel megkapod, de közben a céged úgyis beperel, azt szinte bizonyosan meg is nyeri, és az őt ért kárt és vagyoni hátrányát veled kifizetteti. Dióhélyban ennyi.

Hogy összegszerűen ez mit jelent az sok körülménytől függ, főleg a munkakörödtől és a helyettesíthetőségedtől (ha jól értem ez pont gond esetedben), perköltséggel hat számjegytől indul, és a határ a csillagos ég.

Norbert92 # 2016.12.28. 20:48

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem hogyan tudok kilépni a mostani cégemtől 1nap alatt úgy ,hogy jogilag tiszta maradjak? Indoklás: munkaköri leírásom nincs és a kilépett munkatársaim munkáját és munkakörét is megöröklöm persze ugyanannyi fizetésért. Elég volt. Most van egy másik cég ahol azonnal 12.30-án kezdjek .Tehát felmondási idő letöltésére nincs lehetőségem. Nem akarnak elengedni de én egy új cél reményében azonnal távozni szeretnék. Mik a lehetőségeim?
Előre is köszönöm a segítséget.

Burn Out # 2016.12.28. 11:08

sztjanos: Aláírtad a közös megegyezést, így először a munkáltatódnál kell a megállapodást megtámadnod. A megtámadás határideje harminc nap, mely a tévedés felismerésétől vagy jogellenes fenyegetés, kényszerítés esetén a kényszerhelyzet megszűnésétől kezdődik. A munkáltatódnak címzett írásbeli iratban fel kell tüntetned a megtámadás okát, azt, hogy álláspontod szerint miért érvénytelen a megállapodás: például mert a munkáltató megtévesztett, vagy jogellenes fenyegetéssel vett rá a megállapodás aláírására. Ezek ismeretében dönthet a munkáltató a megtámadásról. Annak helyt adhat, vagy azt nem fogadja el. Ez utóbbi esetben, illetve, ha a megtámadásra a munkáltató 15 napon belül nem válaszol, fordulhatsz bírósághoz 30 napon belül.

Az, hogy nem volt opció, hogy nem írod alá, az ilyen formában nem kényszerítés, és ne is jogellenes fenyegetés.

sztjanos # 2016.12.28. 10:57

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Tanúkkal tudom bizonyítani, hogy nem volt opció az, hogy egyiket sem írom alá, és azt is, hogy az ott elhangzottak alapján ha nem a közös megegyezéssel szüntetik meg a munkaviszonyt, akkor kevesebb pénzt kapok. Azt gondolom ez elég indok arra hogy aláírtam, főleg abban a helyzetben amikor rendes munkavégzés közben egyik pillanatról a másikra ezzel szembesültem. A kérdésem az, hogy érdemes e jogi úton próbálkozni, vagy biztos a bukás?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.28. 09:49

A munkaköri leírást a munkáltató egyoldalúan határozza meg, bármikor módosíthatja is (a munkakör keretein belül).

Turcsak007 # 2016.12.28. 09:39

Tisztelt Jogi Fórum!

A kérdésemben adott az egyik nagy Hipermarket lánc ahol már 8 éve vagyok munkavállaló.Érdeklődésem tárgya az lenne,hogy idén volt egy teljes átalakítás a cégnél és még a sajtóban is belengett nagy bérmódosítás ami inkább a közvélemény felé szólt sem mint a dolgozók felé amiből a legtöbb dolgozó szinte vagy egyáltalán semmit nem kapott.Én ebben az áruházban Műszaki eladóként dolgozom,és az átalakításoknál lényegében megszüntették a munkakörünket és átnevezték Non food árufeltöltői munkakörnek kevesebb bérért és több feladatkörrel. Négyen voltunk az adott területen amiből ketten kiáltunk magunkért és jeleztük feléjük,hogy nem szándékozunk aláírni a számunkra hátrányos és kisebb járandósággal járó szerződést,hanem ebben az esetben igényt tartunk a végkielégítésünkre és máshol fojtatnánk a tevékenységünket.Erre a cég reakciója az lett,hogy mi ketten állítólag nem kaptunk új munkaszerződést és megtartották a régi Műszaki eladói szerződésünket és bérünket ezáltal tovább maradtunk egy megszűnt munkakörben mind a ketten,a másik két kolléga először aláírta az új szerződést és reá nem sokkal önként távoztak.Viszont ha kérdőre vonjuk őket akkor az a válasz,hogy ne reklamáljunk mert nem szünt meg a pozíciónk amikor meg érdeklődünk,hogy akkor miért nem vesznek föl embert akkor meg az a kifogásuk,hogy azért mert megszűnt a pozíció.A lényeg és a kérdésem az lenne lényegében,hogy egy megszűnt munkakörben jogosan dolgoztatnak e minket munkakörtől eltérően is,és mennyire szabályos vagy törvényes e,hogy a bérpapírunkon,munkaidő nyilvántartásunkon és minden egyéb formában árufeltöltőként szerepeltetnek minket azok ellenére,hogy mi semmilyen sem erre sem másra utaló szerződést nem írtunk alá.

Válaszukat előre is köszönöm,és elnézést a regényért.