Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.25. 22:35

A törvényes szabadságokat ( alap + életkori + gyerekes )átszámolják 8-ról 12 órára.
Ezt sose értettem. Szerencsére nem is ez a kérdésed.
Mondjuk, a többi kérdésed sem éppen lényegre törő.

A szabadságot ki kell adni. Pont. A munkavállaló rendelkezik 7 nappal, a többivel értelemszerűen a munkavállaló. A szabadságot kettőnél több részletben csak a munkavállaló egyetértésével lehet kiadni.
Nem annyira bonyolult.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.25. 22:32

Sztjanos, nézzük a szikár tényeket: aláírtad, hogy az okiratban foglalt feltételekkel kívánod a munkaviszony megszüntetését. Hogyan bizonyítod, hogy valójában nem kívántad, és mivel magyarázod, hogy mégis aláírtad?

bela974 # 2016.12.25. 17:42

Tisztelt Fórumozók !

Munkahelyemen 12 órás folyamatos munkarendben dolgozunk. A törvényes szabadságokat ( alap + életkori + gyerekes )átszámolják 8-ról 12 órára. Így is van 23-24 nap kivehető szabadságunk. A cégnél a nyári és téli leállás, kb 7-8 napot vesz el ebből összesen.
Kérdésem, hogy ki rendelkezik a többi nappal?
Igazából ki rendelkezik a pótszabadságokkal?
Gyakorlatilag nem tudjuk tárgyévben kivenni a szabikat, ráadásul nincs egyszer sem egybefüggő 14 nap pihenőnk már kb 3 éve.

Előre is köszönöm a válaszokat.
Kellemes Ünnepeket minden fórumozónak!!

sztjanos # 2016.12.25. 10:59

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Mint említettem adott helyzetben nem gondolkodtunk logikusan, de ki tenné?! Ezek szerint utólag nincsen lehetőségünk jogi úton valamit tenni? Hiszen a válaszából arra következtetek, hogy nincs rendben az eljárás.

Válaszát köszönöm, és kellemes ünnepeket!

pipacs92 # 2016.12.24. 21:10

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretnék segítséget kérni: Jelenleg közfoglalkoztatottként dolgozok, a közfoglalkoztatási munkajogviszonyom határozott időre, 2 hónapra szól. Időközben adódott egy jobb munkalehetőség, mely azonnal betölthető. A kérdésem az lenne, hogy a közfoglalkoztatotti munkajogviszonyom milyen módon tudom megszüntetni? Ebben az esetben is szükséges a felmondás benyújtása?

Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.24. 14:03

Az aláírás előtt kellett volna kérdezned.

sztjanos # 2016.12.23. 21:14

Tisztelt Válaszadó!

A történetem, történetünk röviden a következő:

A cég HR vezetője ahol több, mint 4 évig kifogástalanul végeztem a munkámat - ez idő alatt több előléptetéssel - egyik nap leült velem szembe, elém tett 2 papírt, melyből az egyik közös megegyezésről szólt, a másik pedig a munkáltató részéről történő azonnali felmondásról, és elmondta, hogy megszűnik a pozícióm, és nem akarnak mást felajánlani így választhatok, hogy melyik papírt írom alá: ha a közös megegyezést választom, akkor egy havi bérrel magasabb végkielégítést kapok, mintha a másikat. A papíron szerepelt olyan mondat is, hogy "nem kényszer hatása alatt írom alá". A történethez hozzá tartozik, hogy 4-en dolgoztunk beosztottként, és ebből kettőnket ezt megelőzően egy hónappal léptettek elő Senior-rá, így ugyancsak meglepő volt, hogy a két "junior" kollégával nem történt ez, még most is ott dolgoznak. A "beszélgetést" követően egy HR asszisztens felügyelete mellett össze kellett pakolnunk és azonnal elhagyni az épületet. Ugyanezen a napon rajtunk kívül még a közvetlen felettesünkkel is ugyanez történt. Persze aláírtunk mindent, hiszen a döbbenettől illetve annak a lehetőségétől, hogy csaknem egy fillér nélkül kerülhetünk utcára nagyon megrémültünk, eszünkbe sem jutott, hogy talán lenne olyan opció, hogy nem írjuk alá egyiket sem.

Érdeklődnék, hogy jogszerű volt e ez az eljárás, mert nekünk kissé zsarolásnak hat. Mellesleg lelkileg is rendkívül megviseltek bennünket a történtek, még mindig a hatása alatt vagyunk, és sajnos még másik munkát sem találtunk, többek között emiatt.

Köszönöm a válaszokat!

Ádee # 2016.12.23. 17:29

Üdv!
A felmondási idő megkezdése után az esetleges keresőképtelenség(táppénz) ideje hosszabbítja-e a femondási időt vagy a megállapodott dátummal a munkaviszony automatikusan megszűnik? Köszönöm.

Ricsi81 # 2016.12.22. 08:34

Konkrétan nagyjából az a lényeg, hogy annyi segítséget kértek tőlem a srácok, hogy adjak már nekik egy fogót mert valamit akarnak csinálni ami nem a benti munkával kapcsolatos, de csak kb 10 másodperc az egész. Én adtam nekik, meg felvettem videóra a műveletet, természetesen csak saját felhasználásra szánva a felvételt. A srác akinek kellett a fogó, elkérte tőlem a felvételt. Mivel ő szerepel rajta, ezért elküldtem neki. A gond ott kezdődött hogy a hülyegyerek feltöltötte facebookra a videot. Ezt a vezetőség nagyon nem nézte jó szemmel, merthogy rontja a cég image-t. Nagyon felfújták a dolgot, most még az is fel van függesztve aki csak éppen ott volt.

Az ügy kivizsgálása már azzal elkezdődik, hogy meghallgatnak minket egy fegyelmi tárgyaláson nem?

drbjozsef # 2016.12.22. 07:32

ImreK

Konkrétan ez nincsen taxative felsorolva. Csak általánosságban, aztán vita esetén majd eldönti a munkaügyi bíróság.

http://munkajog.hu/…as-szabalyai

ObudaFan # 2016.12.22. 06:03

Ricsi81

Fizetetlen nem lehet ez az időszak.
A 15 nap pedig a gyakorlat szerint bonyolultabb ügyeknél az ügy kivizsgálásától számít.

ImreK # 2016.12.21. 22:50

Konkrétan mik alapozzák meg az azonnali felmondást?

Ricsi81 # 2016.12.21. 21:22

Tisztelt Válaszadó!

Történet a következő:
December elején 3-4 kollégának köszönhetően belekeveredtem egy butaságba a munkahelyemen. December 12.-én jutott a vezetőség tudomására a dolog, 14.-én meg is hallgattak fegyelmi tárgyalás formájában. Hozzáteszem nem én vagyok a főludas az ügyben, de 15.-én szóltak, hogy addig még nem zárják le az ügyet felfüggesztenek mind az ötünket a munka alól.
Azóta vártam türelmesen, hogy mi fog történni, erre ma azt az infót kaptam, hogy január első hetében újból meg fognak hallgatni minket és az alapján fog megszületni a döntés.
Első kérdésem az lenne, hogy mit jelent az konkrétan, hogy felfüggesztenek? Ez törvényes megoldás? Olyasmi mint a fizetetlen szabadság? Illetve mennyi ideig tarthatják ezt az állapotot?
Másik kérdésem pedig az, hogy ha fel akarnának nekem mondani emiatt, akkor azt elvileg 15 napon belül kellene megtenniük ugye? Januárra ez ugye bőven le fog járni, tehát van ezen kívül más lehetőségük, hogy "kirúgjanak" minket?
Válaszát előre is köszönöm!

Üdv!

ObudaFan # 2016.12.21. 14:51

A a beosztásod 8 órára szól és tovább maradsz, az túlmunka.

Zoli8801 # 2016.12.21. 12:20

Bocs a sok kérdésért :)
Még annyi tűnt fel, hogy a bérpapíron rendszeresen kevesebb ledolgozott nap szerepel, mint a valós ledolgozott napok száma. Az óraszám stimmel.
Ennek mi értelme? Támadható?
Nyilván valamit bőszen csalnak...

Zoli8801 # 2016.12.21. 10:36

Annyi kérdésem lenne még, hogy mi van abban az estében, ha valaki késik, nem jön váltani?
Ha a 8 óránál többet maradok az már túlórának számít?
Eddig az volt a gyakorlat, hogy a későtől levonták, a maradónak odaírták.
De volt olyan példa, hogy 16 órát kellett maradni, mert a megbízónak kikötése, hogy mindig legyen itt 2 ember és amíg nem jön váltás, addig maradni kell.
Ugyan ez nem jellemző, de előfordult már. Akkor is csak sima órabérrel számolták el.
Ha erre is járna túlóra pótlék, akkor azt visszamenőleg kérhetem (október, talán szeptemberben is előfordult)?

Immaculata # 2016.12.21. 10:23

Igen. Ennyi rugalmasság elfogadható.

Zoli8801 # 2016.12.21. 10:21

Üdv!

Több műszakos munkarendben dolgozom 2 havi munkaidőkerettel, a beosztásunk mindig időben elkészül.
A kérdésem annyi lenne, hogy ha ettől a beosztástól eltérően kell bemenni, akkor az rendkívüli munkaidőnek számít (pl ha előző nap, vagy aznap szólnak, hogy be kell menni)?
Ha igen, ez abban az esetben is megállja a helyét, ha ily módon sem érjük el az adott keret óraszámát?

Tisztelettel:
Nagy Zoltán

Ka--ti58 # 2016.12.21. 10:12

Köszönöm a válaszát. Probléma megoldódott, semmisnek tekintik a felmondást. "Jóindulatu" volt velem főnök.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 19:39

Kicsit későn kérdezed. Mit kérnél a bíróságtól ilyen tényállás mellett?

Ka--ti58 # 2016.12.20. 19:32

Tisztelt Jogász Úr!
Munkáltatóm közölte velem, hogy pár embert el kell küldjenek a cégtől dec. 3l-ével különösebb indokok nélkül (egy takaritó kft.) Sajnos aláirtam a nyomtatványt, amit ide adott, mely "felmondás közös megegyezésről szól". 59 éves vagyok, 3 évem van a nők 40 éves nyugdijjogosultsághoz. Helyzetem kilátástalan. Védett korra való tekintettel, fordulhatok-e Munkaügyi Birósághoz? Válaszát köszönöm. Szn.-né

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 14:37

MIért ne?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 14:37

MIért ne?

Marcsi100 # 2016.12.20. 14:11

Lehet-e valakinek 2* 8 órás bejelentett munkaviszonya?

Chaka # 2016.12.20. 11:38

A levelet tegnap megírtuk, mindenféle úton elküldtük. Köszönöm a megerősítést :=)