lombik - felmondási védelem


dtim # 2017.05.04. 19:54

:)
Hát ez az, itt mindig elakadok, mert a tb ügyintézők jogászhoz küldenek, mondván milyen státuszban vagyok? :)
Remélem a munkahelyem hamarosan jelzi felém. Nagyon köszönöm az eddigi segítségeket!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.04. 17:28

Azt én se tudom. Jogász vagyok - nem tb-ügyintéző. :)

dtim # 2017.05.04. 15:33

Igen, ezt megértem, de ebben az esetben kinek kell fizetnie az egészségügyi járulékot?
Ha fizetésnélküli szabadságon vagyok, nekem, de nem tudom mi a jogcímem, így azt sem tudom, kell-e fizetnem, vagy a munkáltató ezt rendezi.
Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.28. 17:17

Azért ez ennyire nem egyszerű. Ha keresőképtelen vagy, szünetel a munkavégzési kötelezettséged - kapsz táppénzt. Ha a táppénzre már nem vagy jogosult, de még mindig keresőképtelen vagy, akkor a munkavégzési kötelezettséged továbbra is szünetel. Amíg a munkavégzési kötelezettséged szünetel, addig a munkavállalónak nem kell munkabért fizetnie. Vagyis a felmondási védelem miatt nem tud felmondani - de pénzt se kapsz.

dtim # 2017.04.28. 13:23

Kedves drbjozsef!

Köszönöm válaszát! Igen a lombikra jár, 6 hónap felmondási védelem a program kezdetétől.
Azt esetleg meg tudja mondani, hogy ilyen esetben milyen jogcímen tart a munkáltató állományban?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2017.04.28. 10:55

"egészségügyi alkalmatlanságra tekintettel azonnal felmondhatnak”"

Valszeg ezt érthette félre KBS, mert nem azonnali hatályú felmondással monadnak fel, hanem azonnal felmondanak ha visszamész, de rendes felmondással, vagyis végkielégítéssel, felmondási idővel.

Ha lombik miatt jár felmondási védelem, akkor nem mondhat fel rendes felmondással sem.

dtim # 2017.04.28. 07:28

Kedves Kovács Béla,

Egy jogásszal beszéltem és ő mondta, hogy valószínűleg ilyen indokkal fel akarnak mondani.
Ezek szerint ez nem megfelelő ok? Tud segíteni, hogy ebben az esetben milyen lehetőségeim vannak?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.27. 18:03

Ki mondta, hogy az egészségügyi alkalmatlanság megfelelő ok az azonnali hatályú felmondásra?

dtim # 2017.04.27. 15:30

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy ha lejár a táppénzjogosultságom (gerincsérvvel voltam itthon) és a szakorvos alkalmatlannak ítél, hogy visszamenjek dolgozni, de időközben belekezdtünk a lombikprogramba, akkor is él e a felmondási védelem (6 hónap) részemre, vagy egészségügyi alkalmatlanságra tekintettel azonnal felmondhatnak, függetlenül attól, hogy lombikprogramban veszünk részt.
Előre is köszönöm a válaszokat!

krisszi11 # 2014.06.28. 18:31

20 évig aludt, majd felébredt egy évre, majd ismét alszik? Nem inszomniás szegény pára.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 14:09

Quandoque dormitat et Homerus

krisszi11 # 2014.06.18. 09:52

AB már másképp látja.

wers # 2013.12.11. 13:32

Nonszensz az új szabályozás

A részedről lehet, szerintem pedig a munkáltatót ne büntessék, ha nem is tud róla, hogy nem mondhat fel valakinek. Szerintem meg az a nonszensz.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.11. 11:07

Nem a meddőséget kell közölni. Hanem a humán reprodukciós eljárásban részvételt.

krisszi11 # 2013.12.11. 08:05

Köszi, én is olvastam eltérő bírói gyakorlatokról, ezért vagyok bizonytalan. A terhesség közlésének kötelezettsége kevésbé sérti a magánélethez való jogot, mint a meddőség közlésének kötelezettsége. Nonszensz az új szabályozás.

ObudaFan # 2013.12.10. 21:35

Én is hajlanék erre, de ebben azért még nincs egységes bírói gyakorlat, a vélemények pedig eltérőek.

pazs # 2013.12.10. 14:54

Nem elég, sajnos. A terhességet sem elég a felmondás közlésekor bejelenteni, mert az nem minősül előzetes bejelentésnek.

krisszi11 # 2013.12.10. 14:48

Köszönöm!
A bejelentés milyen formában és mikor történjen? Elég, ha a felmondás közlésekor jelentem be?
NEm szívesen közölném a munkahelyi vezetőmmel, hogy meddő vagyok és kezelést kapok ezért...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.05. 11:40

Csoportos leépítés esetén is rendes felmondás van.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.05. 11:40

Szerintem is. De be kell jelenteni.

krisszi11 # 2013.12.05. 09:23

Sziasztok,

a reprodukciós eljárással összefüggő kezelésbe akár már a peteérést elősegítő gyógyszer szedése is belefér?
Az orvosom szerint már ez is reprodukciós kezelés, komoly mellékhatásokkal, stb.
A gyógyszer szedésének megkezdésétől számított hat hónap felmondási védelem, bejelentési kötelezettség ugyanúgy fennáll, mint a várandósságnál. Jól értelemezem?

Rendes felmondással nem szüntethető meg a munkaviszony, de csoportos leépítésnél mi a helyzet?

Köszönöm!

Picikiff # 2013.02.27. 21:17

Hello,

A témához kapcsolódva azt szeretném kérdezni, hogy a fagyasztott embrió beültetés esetén is él-e a védettség. Novemberben volt a lombikkezelés és a sima transzfer, nem sikerült. Áprilisban megyünk vissza fagyasztott embriótranszferre. Lehet kérni igazolást ekkor a kezelőorvostól, illetve ha kapok, akkor újra indul a 6 hónapos védettség?

Előre is köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.23. 18:59

Pedig egyértelmű - még ha ezt az egy értelmet sérelmesnek érzed is.

GBoglárka # 2013.01.23. 18:41

Kbs, ezt most úgy érti, hogy véleménye szerint egy évekig tartó, akár 10 alkalmat is jelenthető lombik -vagy egyéb reprodukciós eljárás-sorozat során csupán az első reprodukciós program megkezdésétől számítva él a 6 hónapos felmondási védelem? Én nem így értelmezném.
Kétségtelen, hogy a szabályozás célja az, hogy az évekig elhúzódó kezelések során a munkavállaló ne hivatkozhasson arra a munkáltatónál, hogy ő folyamatosan ki-beugrál a kezelésekbe, tekintve azok sikertelenségét, és így élvezve a felmondási védelmet, de ha tisztában van valaki a lombikkezelések metódusával, tudhatja, hogy az első kezelés tartama a hormonkezelések megkezdésétől számítva kb. másfél hónap (míg kiderül, hogy pozitív vagy negatív-e a teszt). Ezt követően, ha negatív a teszt, 3 hónap múlva próbálkozhat legközelebb a pár a lombikkal. Amennyiben azonnal élnek a lehetőséggel,amint lehet, úgy ez már min. 4,5 hónapot jelent az első lombik kezdetétől (ha bekerül azonnal! a köztudottan hónapos várólistákkal rendelkező meddőségi centrumok következő kezelésére), amelytől újabb másfél hónapos várakozási idő a terhességi teszt elvégzéséig. Ez ebben a formában értelmezhetetlen számomra.
Ha pedig a cél az, hogy lombikonként összesen 6 hónapot lehet felhasználni, akkor ebbe lényegében (a másfél hónappal számolva) alig 5 kezelést tehetne lehetővé. (A lombikkezelések igénybevételének számát pedig nem lehet korlátozni, tiltani.)

Én pontatlannak érzem a jogszabály megfogalmazását.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.23. 17:25

Mindennel együtt.