végkielégités


Karika # 2004.12.29. 16:20

Pisti!
Rosszul tájékoztattak. Az Mt. szabályozza a végkielégítésre való jogosultságot, és annak mértékét. Az viszont igaz, hogy a munkaszerződés a törvényben meghatározottaknál magasabb mértéket megállapíthat.

Szakbarbár # 2004.12.29. 16:21

A munkaszerződésedben nagy valószínűséggel benne van (de ha nincs benne, akkor is ez érvényes), hogy az ott nem szabályozott kérdésekben a Munka Törvénykönyve rendelkezései irányadóak. Az Mt-ben pedig benne van, hogy mikor jár végkielégítés. Viszont ha ennél kedvezőbben állapodtatok meg (több havi mint az alap és/vagy már rövidebb idő esetén is jár), de csak szóban, és kollektív szerződésben sincs benne, akkor az ciki, mert kikényszeríteni csak azt tudod, ami vagy a jogszabály, vagy a munkaszerződés illetve kollektív szerződés szerint jár.

repteres # 2009.12.07. 19:10

segítséget szeretnék kérni 15 éves munkaviszonyom van s közös megegyezést kinál a munkáltató 7 havi végkielégitéssel .elfogadhatom e s jár e végkielégítés S.O.S

nandy # 2009.12.08. 08:19

60 nap felmondási idő és 4 havi végkielégítés jár, ha a munkáltató felmond. Ill. ha van Kollektív Szerződés, akkor lehet több is.
Ha a közös megegyezésben többet kínál a munkaadó, mint amennyi járna, akkor érdemes aláírni.

nandy # 2009.12.08. 08:19

Ja, nagyon fontos, hogy közös megegyezés esetén csak az jár, ami a megegyezésben benne van.

pasthine # 2009.12.08. 11:09

Tisztelt Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni.2003-l dolgoztam egy multinál.2oo9.-n orvosi alkalmatlansággal elküldtek.Kaptam 2 havi végkielégítést .1951-s születésű vagyok 62 éves koromban tudok csak elmenni öregségi nyugdíjba.2008.január 1.-l feléledt az özvegyi nyugdíjam.Nem tudom ez befolyásolja -e az emelt összegű végkielégítést ,vagy egyáltalán a jár-e?
Nem tudom mi tartozik a Mt.87.A§(1) g./p. alá-más,öreg-
ségí nyugdíjjal egy tekintet alá eső nyugellátás.
Nem vagyok rokkant,se járadékos.

Tisztelettel várom válaszukat!

diod # 2009.12.10. 14:21

Tisztelt Szakértők! S.O.S.
Sűrgős választ kérnék, hogy közös megegyezés esetén kapott ugyanakkora végkielégétésre(mint a rendes felmondás esetén) lehet-e az adómegosztás szabályát alkalmazni? (és miért nem vagy igen?)

Köszönöm

nandy # 2009.12.10. 16:19

Ha végkielégítés címén fizetik ki, akkor igen.
Ha jutalomként (vagy más címen), akkor nem.

diod # 2009.12.10. 17:08

Én is így gondolom, ha már végkielégítés címén fizetik ki akkor megosztható, de a munkáltató véleménye szerint így, hogy közös felmodással történik ez "nem olyan végkielégítés" mint a rendes felmondás esetén, ezért erre nem lehet megosztani. Véleményem szerint így nem szabadna megkülönböztetni a végkielégítést, hogy rendes felmondással vagy közös megegyezéssel történt-e.
Hogy tudnám még megerősíteni ezt az álláspontomat?
Lehet még valami érv vagy törvény, ami megerősíti?

diod # 2009.12.12. 09:00

Az alábbi érv megfelelő?

Mivel a Mt. határozza meg a végkielégítés fogalmát, így ha Mt. által meghatározott mértékkel megegyező végkielégítést végkielégítés jogcímén fizetik ki akkor továbbiakban az "Mt. által meghatározott mértékű" törvényekben használatos kifejezés, bármely törvény szerint érvényes a végkielégítésre.

Katta # 2010.01.17. 19:49

Tisztelt Szakertok!
Aposom 28 eve dolgozik.Tavaly szeptember ota tappenzen van,mert beteg(tudorak).Kozben beadta a rokkantnyugdij iranti kerelmet.Napokban jon a valasz.Mi lesz ha megjon a valasz akkor o mar nyugdijasnak minosul?Jar e neki vegkielegites?Koszi

nandy # 2010.01.17. 21:52

A nyugdíj folyósításának egyik legfontosabb feltétele, hogy a nyugdíj kezdő napján az igénylőnek ne legyen munkaviszonya.

Nyugdíjasnak akkor minősül, ha a kérelmet beadta, és egyébként a jogosultság egyéb feltételei fennállnak.

rytusy # 2010.01.25. 23:08

Kedves hozzáértők!

2006 május végétől dolgozok jelenlegi munkahelyemen. Kisegítőként kezdtem és most eladóként dolgozok (2009 áprilisától, teljesen új szerződéssel). 2 hét táppénzen voltam, ez idő alatt kaptam egy levelet, hogy a cég, ahol dolgozok felszámolási kérelmet adott be. Táppénzről visszaérkezve az első napon (ma) megkaptam a felmondásomat, 30 napos felmondási idővel.

1. kérdés: Ebben az esetben jár-e nekem végkielégítés?
2. kérdés: Ennyi időre nem 35 nap a felmondási idő?
3. kérdés: Táppénz után azonnal felmondhatnak?
4. kérdés: Különböző szerződéseim voltak határozott és határozatlan idejűek is. Ez befolyásol-e valamit?

Köszönöm a segítsége!

végrehajtó1 # 2010.01.26. 07:51

1. igen
2.1 havi
3.igen
4.írj értelmesen.Mik azok?

rytusy # 2010.01.26. 14:48

2006. május - 1 hónap próbaidő, 3 hónapos határozott idejű, aztán 6 hónap határozott idejű és ez után határozatlan idejű szerződés. (ez volt a kisegítői munkakörhöz)

2009. április - Fentebbi határozatlan idejű szerződés közös megegyezéssel felmondva. Eztán egy teljesen új szerződés, ismét egy 3 hónapos határozott idejű, aztán 4 hónapos határozott idejű és ezután kaptam határozatlan idejű szerződést. (ez az eladói munkakörhöz)

Mikor átvettem a felmondási papíromat, a végkielégítésre rákérdeztem, és azt a választ kaptam, hogy 2009. áprilisától vagyok csak eladói munkakörben, így nem jár. Ez igaz?

davemixwell # 2010.01.28. 12:38

Üdv Mindenkinek!

Egy nagyon fontos kérdésem van, és nagyon sürgősen szükségem van a válaszra:

MunkaVÁLLALÓI rendes felmondás esetén jár a végkielégítés? 4 év után.

Illetve jár-e a felmondási idő, amit ki kell, hogy fizessen a cég?

dweed@freemail.hu címre írja meg valaki legyen szíves, vagy ide, de az erre vonatkozó törvénnyel együtt, mert a MT-ben csak munkáltatói rendes felmondásnál írja, hogy járna..

Nagyon fontos! Köszönöm!


________________________________
nem vagyok jogász

Tittaaa # 2010.02.23. 16:14

Tisztelt Fórumozók!

2001.07. hónaptól volt főállású munkaviszonyom határozatlan idejű szerződéssel, melyet rendes felmondással 2010.01. hóban a munkáltatóm felmondott, a felmondási időm 2010.03.05-én lejár. Kérdésem lenne, hogy a munkáltató visszavonhatja-e a felmondást mondjuk 2010.03.04-én és azt nekem kötelességem elfogadni? Ha nem fogadom el, ki tud-e bújni a végkielégítés kifizetése alól valamilyen módon? Sajnos amit az Interneten találtam és cégünk ügyvédje merőben ellentétes véleményen van ebben a témában.
Válaszokat előre is köszönöm!


Tittaa

pazs # 2010.02.23. 17:14

davemixwell: nem jár végkielégítés munkavállalói rendes felmondás esetén, azért nem írja a törvény (azt írja, hogy munkáltatói rendes felmondás és a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén jár).
Felmondási időre jár munkabér, de azt eltérő megállapodás hiányában amúgy is munkával tölti a felmondási idejét töltő dolgozó.

Tittaaa: nem vagy köteles elfogadni a visszavonást és a beleegyezésed nélkül nem tud kibújni a végkielégítés kifizetése alól.

morcikoci # 2010.02.24. 17:43

Tisztelt Szakértök! 2006 nyarán kerültem a céghez egy külsö cégen keresztül majd 2007 januárjában át vett a cég mint véglegesitett dolgozot.2009 januárjában eljöttem tápénzre veszéjeztetett terhesként.2009 szeptemberétöl TGYÁS-on voltam majd GYED-en.Most viszont márciustol megszünik a cég jogutodnélkül.Kérdésem,hogy a kinemvett szabadság,esetleg végkielégités jár-e és ha jár,hogy intézem.Válaszukat elöre is köszönöm.

Veci # 2010.02.24. 20:49

Tittaaa
A munkáltató rendes felmondását és az ezzel járó kifizetéseket (felmondási/felmentési idő, végkielégítés) írásban közölte veled, amit te átvettél, és gondolom a tudomásul vételt te is aláírtad. Ettől kezdve szerintem is ezt csak közös megegyezéssel lehetne módosítani. A kifizetéseket a munkáltatónak kötelessége teljesíteni, mert ellenkező esetben jogilag érvényesítheted az igényed a felmondási határozatban foglaltak szerint. Egyébként is te már a felmentési idődet töltöd.
Még csak véletlenül se add ki a kezedből azt az írásbeli felmondást, amit a munkáltató átadott neked. Ne hagy magad megtéveszteni.


Üdvözlettel Veci

Panda24 # 2010.03.31. 11:45

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem.
2007.04.01-én kezdődött a határozatlan idejű munkaviszonyom. Ma (2010.03.31) a főnököm a kezembe nyomta a munkáltatói rendes felmondásos papírkát. Természetesen benne van, hogy 30 nap a felmondási idő, és a felmentési idő 2010.04.15 – től 2010.04.30-ig tart. Azaz a munkaviszonyom 2010.04.30-ig tart. A kérdésem az lenne, hogy jár-e nekem 1 havi végkielégítés? A felmondási papíron a dátum 2010.03.31. Azt tudom, hogy 3 év munkaviszony után jár végkielégítés, de nem tudom, hogy én most kapnék-e. Nem szeretném, ha kijátszana a főnököm. Még nem írtam alá a felmondási papíromat.

A választ előre is köszönöm!

nandy # 2010.04.01. 08:41

A munkaviszony a felmondási idő lejártával szűnik meg, ebből következően ha a felmondási idő alatt lesz meg a három év, akkor törvény szerint jár az egyhavi végkielégítés.

colos1985 # 2010.04.02. 17:15

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem.határozatlan idejű szerződésem van.ha mondjuk május 15.-én kezembe nyomják a papírt hogy elküldenek a munkahelyemről akkor ténylegesen akkor szűnik meg a munkaviszonyom amikor lejár a felmondási idő meg türelmi idő.És ha kapok 1 havi végkielégítés az azt jelenti ahány hóapra kapok végkielégítést addig nem kapok munkanélkülit illetve álláskeresői járadékot? Ezeket azért kérdem mert mellékállásban kiakarom váltani a vállalkozóit és ha a leépítések miatt kirugnának a munkahelyemről hogy még időbe visszatudjam adni a vállalkozóit, mielőtt főállássá válna(főállásba sok lenne a járulék).

Veci # 2010.04.02. 17:26

colos1985

  • A felmondási/felmentési idő leteltével szűnik meg a munkaviszonyod, másnaptól regisztrálhatsz a Munkaügyi Központban. A végkielégítés időtartamát nem veszik figyelembe.
  • Ha megakarod szüntetni a vállalkozást, akkor úgy intézd szerintem, hogy hamarabb add vissza, mint megszűnne a munkaviszonyod.
  • Azért arra vigyázz, hogy ne adj okot esetleges rendkívüli felmondásra, mert akkor 3 hónapig nem jár álláskeresési járadék.
  • Közös megegyezést sem ajánlom, mert akkor akár azonnal megszűnik a munkaviszony és nem lesz időd a vállalkozást visszaadni.

Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

pupek05 # 2010.04.05. 06:09

Tisztelt Jogi Fórum!

Főállású anyaként (GYET) részmunkaidőben dolgozom.Gyes előtti munkahelyemen fizetés nélküli szabadságot kaptam,2011. febr.-ig,ekkor jár le a GYET. A mostani munkahelyemen maradhatnék ezután majd teljes munkaidőben is. Kérdésem, hogy előző munkahelyemről kaphatnék -e valamilyen végkielégítés jellegű pénzt, amennyiben közös megegyezéssel, megszűnne az egyébként 1991 óta tartó, ottani munkaviszonyom? Valamint mi a helyzet a felmondási idővel, le kell mindenképp tölteni? Mire van esetleg lehetőségem?
Válaszukat előre is köszönöm!