40 éves közalkalmazotti jubileum


glitter # 2017.01.18. 12:02

2017. január 1-vel állami szolgálati jogviszonyról szóló tájékoztatót kaptam mely szerint átalakult a jogviszonyom. Az állami tisztviselőkről szóló 2016. évi LII. törvény szerint a dolgozóknak jár a 20 éves jubileumi jutalom, ami az előző törvény szerint nem járt. A humánpolitikán azt mondták, hogy az új törvény alapján nem kapom meg a 20 éves jubileumi jutalmat (melyre 2016.09.04. lettem volna jogosult, mert a törvény nem visszamenő hatályú. Kérném a segítségüket, hogy a munkáltatóm helyesen jár el, hogy elutasítja a kifizetést? Tudok-e fellebbezni, vagy méltányossági kérelmet beadni?
Köszönettel!

Lyonee # 2016.12.02. 20:34

Át akarnak verni!
Jár a jubileumi jutalom.

MAr70git # 2016.12.01. 12:15

2017-bem esedékes a 40 éves jutalmam. Érdeklődésemre, hogy tervezték-e a jövő évi költségvetésben azt válaszolták, hogy nem, mert nem jár.
Bár folyamatos a munkaviszonyom, 30 éve az egyik iskolából a másikba nem áthelyezéssel mentem, hanem megszüntettem a munkaviszonyomat aug. 15-én és az új helyen munkába álltam aug. 16-án. A 30 éveset gond nélkül kifizették, most azt mondták, hogy csak akkor járna, ha a 40 év alatt a munkahelyváltások mindegyike áthelyezéssel történt volna.
A KJT nem ír ilyen feltételről.
Valóban nem jár ilyen esetben?

Rexor # 2016.11.02. 15:02

Szerintem sem számít bele.

Dobrika # 2016.11.02. 12:35

Rexor:
A helyzet, hogy a munkáltatom szerint a diákmunka nem tartozik a közalkalmazotti jogviszonyba, igy szerinte nem lehet beszámolni az időmbe, és a jubileumi jutalmat is csak 2017.szeptemberében kaphatom meg. Ha viszont ez nem igaz, akkor már márciustól mehetnék nyugdijba, és már mindjárt tölthetném a felmetnési időm.

Rexor # 2016.11.02. 09:58

Egy hozzászólást kell visszaolvasnod csak.

Dobrika # 2016.11.02. 09:39

Érdeklödnék, hogy a 40 éves jubileumi jutalomba beszámitható-e a diák munka. A Nyugdijfolyósitó beszámolta a szolgálati idömbe, de mint közalkalmazott csak jövő szeptemberben töltöm be a 40 évet. Igy van a kettő között több mint fél év diferencia. Amennyiben megvan a 35 évem. kérhetem a 40 évre járó jubileumi jutalom kifizetését? köszönettel

Lyonee # 2016.07.21. 08:17

"78. § (1) A huszonöt, harminc, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár.
(2) A jubileumi jutalom:

  1. huszonöt év közalkalmazotti jogviszony esetén kéthavi,
  2. harminc év közalkalmazotti jogviszony esetén háromhavi,
  3. negyven év közalkalmazotti jogviszony esetén öthavi illetményének megfelelő összeg."

Nem negyven évnyi, hanem negyvenévi közalkalmazotti jogviszonyról van szó. A kjt. csak a 40 év közalkalmazotti jogviszony meglétét kéri, ez pedig teljesül. Jár a jub. jut, az aktuális csökkentett, 60%-os illetménnyel.

Még a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időd sem csökken, mert a 60 %-os illetményed mindig több volt, mint az akkori minimálbér, vagyis nem kell arányosítani.
A 40 éves kedvezményes nyugdíjra való jogosultság megállapításánál meg egyáltalán nem számít a részarányú foglakoztatás, még akkor sem, ha a szolgálati időt arányosítani kellene.

lokia # 2016.07.20. 17:07

Tisztelt Fórumozók!

40 éve pedagógusként dolgozom.2016.07.15-én a 40 éves
munkában eltöltött évek után járt volna a jubileumi
jutalom.Munkáltatóm arra hivatkozva,hogy az utolsó
években részmunkaidőben (6 órás munkaviszonyban)
dolgozom nem jár a jubileumi jutalom, mert így nincs
meg a 40 év.
Előre is köszönöm és várom válaszukat !

sápi gyula # 2016.04.18. 20:40

Kiegészítem: eddig még nem kaptam semmiféle jubileumi jutalmat, semmiféle évhez kötődően.

sápi gyula # 2016.04.18. 20:38

1972. szeptember 25.-én az OTP-nél kezdtem dolgozni, mint tanácsi számlavezetést, ügyintézést végző előadó. Munkaviszonyom az OTP-né 1980. január 15.-én áthelyezéssel szűnt meg és a Városi Tanácshoz kerültem pénzügyi főelőadónak, majd itt munkaviszonyom megszűnt 1983 január 1.-én és áthelyezéssel kerültem lakóhelyem tanácsához pénzügyi vezetőnek. Jelenleg már 43 éves munkaviszonnyal rendelkezem, de a 40 éves jubileumi jutalmat azért nem kapom meg, mert az OTP nem volt közszolgálati hely. Kérem szíves válaszát, lehetőleg a jogszabály hely megjelölésével. Előre is köszönöm.

rókakuzu # 2015.07.13. 20:41

Tisztelt szakértők!
Pedagógus vagyok. 40 éves közalkalmazotti jubileumi jutalmamba beleszámít-e önök szerint a nyári szünetekben végzett diákmunka? A nyugdíjfolyósító beleszámolta a szolgálati időmbe mindezeket. Állami vállalatoknál dolgoztam, nem a magánszektorban, nem tsz-ben. (Állami vállalatoknál 1992 előtt mindenki közalkalmazottként dolgozott, úgy tudom.)
7. o. után
1970.06.22-től 1970.07.22-ig egy gimnáziumban,
8. o. után
1971.07.16-tól 1971.08.15-ig a Telefongyárban dolgoztam.

(1972. nyarán a Chinoinban töltöttem a termelési gyakorlatomat, mivel vegyipari szakközépiskolát végeztem. De itt nem regisztráltak.)

1973.06.11-től 1973.07.07-ig és
1974.06.10-től 1974.07.05-ig a Kőbányai Gyógyszerárugyárban dolgoztam. Itt bejelentettek.
Kérdésem megismételve, várom gyors válaszukat, mely nagymértékben elősegítené nyugdíjazásom menetét. Válaszukat előre is köszönöm!

Béla József # 2014.04.15. 08:07

Nejem nevében írtam! :)

Béla József # 2014.04.15. 08:06

Tisztelt Szakértők!

2011. augusztusban, nyugdíjba vonulásomkor kormánytisztviselőként nem kaptam meg a 40 éves jubileumi pénzemet arra hivatkozva, hogy „előrehozott öregségi nyugdíjat kérelmeztem”, holott én bizonyíthatóan „teljes jogú öregségi nyugdíjra” adtam be a kérelmemet. 41 és fél éves munkaviszonyom volt, ebből köztisztviselői idő néhány hónap híján 40 év, nyugdíjazásomkor már betöltöttem a 59. évemet. A hivatkozás az akkor érvényes 2010.évi LVIII. törvény 23. § (6) pontjára volt, de én nem előrehozott öregségi nyugdíjat kértem. Azóta, 2012. január 1.-én – nagyon helyesen - törölték ezt a pontot a törvényből.
Tisztelettel kérdezem, van-e keresnivalóm majd három év elteltével a jubileumi pénzem ügyében, ami ugye nem kevés összeg? Én úgy olvastam, a 40 éves szolgálati idő után elment nőt minden olyan jog megillet – ide értve a jubileumi jutalmat is –, ami a nyugdíjkorhatárt elérőket megillet. Elképzelhető, hogy a kormánytisztviselők más elbírálás alá esnek, mint az egyéb nyugdíjba menők?

Köszönöm a választ!

Lyonee # 2013.06.28. 14:07

kjt. 78.§
"(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a 25. § (2) bekezdés b) pont 1. alpontja szerinti áthelyezés vagy g) pont ga) alpontja szerinti rendkívüli felmentés kivételével - megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont] vagy felmentésére a 30. § (4) bekezdése alapján kerül sor, továbbá legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni."
"MT 294.§
"g) nyugdíjas munkavállaló, aki

ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság),

gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül,
..."
Mivel a 35 év utáni jubi kifizetésének az a feltétele, hogy nyugdíjasnak minősüljön a közalkalmazott, ezért lényegtelen, hogy milyen módon szűnik meg a jogviszonya.
Ha a nők 40 évesével mentél nyugdíjba, akkor minden érvényes rád, amit leírtam. A jub. jut. jár, de nem árt figyelmeztetni erre a munkáltatót. Ha korhatár előtti ellátást kapsz, akkor nem jár a jubi, mert nem minősülsz nyugdíjasnak.

tothlaki # 2013.06.27. 14:33

Azt szeretném kérdezni, hogy jár-e nekem a jubileumi pénz, mivel nyugdíjas vagyok 2012 06. 01.-től, de tovább dolgoztam a munkahelyemen 4 órás munkaviszonyban. Sajnos tavaly még 38 éves közalkalmazotti jogviszonyom volt és nem kaptam meg a jubileumi pénzt, mert a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjazásához 40 éves közalkalmazotti jogviszony kellett, de az idei évtől már 35 év után jár a jubileumi pénz. Tehát az a kérdésem ,hogy nyugdíjasként foglalkoztatott közalkalmazottként kérhetem-e a jubileumi pénzt, mivel 06.30.-ával megszünik a munkaviszonyom. Köszönettel:Tóthné

Lyonee # 2013.06.24. 17:11

Mivel a változás csak 2013. jan 1-vel lépett életbe, semmi értelme nincs kereskedni.
Az akkor érvényes szabályok szerint jártak el, nem volt kötelező felmentést adni.

Akire79 # 2013.06.20. 19:03

Tisztelt Fórumozók!

Segítségüket szeretném kérni az alábbi ügyben.
Édesanyám 2012. szeptember 1-ével ment nyugdíjba, 40 év munkaviszony után, melyből 36 év közalkalmazotti jogviszony volt.
A 40 éve 2012 augusztusában lett meg, mikor is kötelező szabadságát töltötte.
A munkáltatónál kérelmeztük a felmentést, nyugdíjazás miatt, de azt nem adták meg, közös megegyezést írattak vele alá. A jubileumi jutalomra pedig azt a választ adták, hogy az nem jár, csak adható, és ők pénzhiány miatt ezt nem tudják kifizetni.
A munkáltató az Önkormányzat által fenntartott Integrált Humán Szolgáltató.

Úgy tudom a törvény módosult január 1-ei hatállyal.

Van arra esély, hogy visszamenőleg igényelje a jubileumi jutalmat vagy nincs semmi értelme bolygatni a dolgot?

Segítségüket előre is köszönöm.

Lyonee # 2013.06.03. 22:36

" közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése vagy a megszüntetés kezdeményezése érdekében, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték "
A kjt szerint is a korbetöltés után indoklás nélkül felmondhatnak a közalkalmazottaknak. A korm. hat szerint is a korbetöltés után kell intézkedni. Ez egy folyamat, nem szól arról a korm. hat. , hogy a másnapján meg kell szünnie a jogviszonynak, hanem akkortól kezdeményezhető.

Korall54 # 2013.06.03. 21:09

Lyonee

Köszönöm a részletes választ.

Azért azt nem értem, hogy hogy lehet az öregségi korhatár betöltése után felmenteni a közalkalmazottat, mikor nem lehet már jogviszonyban, ha nyugdíjasnak minősül a kényszernyugdíjazás miatt. (Már megint nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal.)
A női 40 év jogviszonyost viszont fel kell menteni úgy, hogy az utolsó napon telik le a felmentés, a korbetöltésesnek pedig ez nem jár. Érdekes.


Üdv: Korall (53-as nö)

Lyonee # 2013.06.03. 19:23

2013. jan. 1-től változott meg a kjt., de a 40 éves női nyugdíjasok számára kedvezően. A korbetöltöttek előnyei is megmaradtak, csak más pontokban hivatkozik rá a kjt. Pl. a nyugdíjasnak minősülést az MT. határozza meg, az MT.-re hivatkozik.
kjt. 78.§
"(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a 25. § (2) bekezdés b) pont 1. alpontja szerinti áthelyezés vagy g) pont ga) alpontja szerinti rendkívüli felmentés kivételével - megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont] vagy felmentésére a 30. § (4) bekezdése alapján kerül sor, továbbá legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni."
"ki kell fizetni!"
MT 294.§
"g) nyugdíjas munkavállaló, aki

ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság),

gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül,

gc) a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül,

gd) Magyarországon nyilvántartásba vett egyháztól egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül,

ge) öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül,

gf) növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül, vagy

gg) rokkantsági ellátásban részesül,"

A nyugdíjba készülő nem kérheti a felmentését, de ha betöltötte a nyugdíjkorhatárát, akkor a munkáltató felmentheti indoklás nélkül. (kjt 30.§ (1))
Mivel a 35 év utáni jubi kifizetésének az a feltétele, hogy nyugdíjasnak minősüljön a közalkalmazott, ezért lényegtelen, hogy milyen módon szűnik meg a jogviszonya, csak nov.2-án még jogviszonyban legyen. Ezért előtte 2 hónappal mondjon le a közalkalmazotti jogviszonyáról. Mondjuk szept 5-én, és nov 5-én megszűnik a jogviszonya, nyugdíjasnak minősül, (mert betöltötte a rá érvényes nyugdíjkorhatárt, a min. 20 év szolgálati ideje is megvan a nyugdíjhoz).
Ha előre gondolkodnak, akkor a lemondási időre felmentik a munkavégzés alól, (ezt a kjt. is lehetővé teszi,) mert nehéz lenne év közben változtatni, új embert felvenni. Ezt az eljárást nem tudják megakadályozni. Várja meg most az év végét (nehogy rendkívülivel kirúgják) és jelentse be mikor szabadságra megy, hogy ősszel lemond, így időben tudnak gondoskodni az új személyről.
"1. A Kormány
1.1. felhívja a minisztereket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket az irányításuk vagy felügyeletük alá tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése vagy a megszüntetés kezdeményezése érdekében, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezték;
Felelős: a miniszterek és a Miniszterelnökséget vezető államtitkár
Határidő: 2013. január 31., és azt követően folyamatosan "
A 1700/2012. (XII. 29.) kormányhatározat szerint meg kell szüntetni a kjogviszonyt. Szerintem felmentéssel, esetleg rábeszélik a közalkalmazottat, hogy mondjon le, vagy közös megegyezéssel. Ezzel csak a felmentési időt spórolják meg, a jubit nem. A munkáltatói felmentés csak nov. 2 után lehetséges. Ha van türelme kivárni és 2014-ben nyugdíjba menni, akkor élhet ezzel is. Ez 8 hónapos felmentési időt jelent 4 hónapos munkavégzést még nov. 2 után, majd 4 hónak munkavégzés nélkül. A jubi ekkor is jár, hisz nyugdíjasnak minősül.
Mindkét esetben nov. 2 -ig (legyen inkább nov. 5 az első esetben) dolgozni kell, legfeljebb az első esetben a lemondási időt nem kell ledolgozni. A második esetben hiába kap 8 hónap felmentési időt, az első esetben akkor már nyugdíjas lehetne. Igazából mindegy, hogy mit kap, fizetést vagy nyugdíjat. Fennáll annak a lehetősége, hogy eltörlik a kényszernyugdíjazást és nem fogják felmenteni.
Gondoljátok végig, én az elsőt választanám.
Arra is ügyeljetek, hogy a szolgálati idejéből ne hiányozzon, hogy még 1 évvel több legyen. Sietek, bocs. a fogalmazásért, hibákért.

Korall54 # 2013.06.03. 14:18

Lyonee

Nőismerősöm, 51-es születésű, ez év nov. 2-án tölti be a 62-ik évét, amikor is korbetöltéssel öregségi nyugdíjba kíván menni. Folyamatosan közalkalmazott tanárként dolgozott, nem ment el korábban előrehozottba, sem korhatár alattira.

Februárban kérte a 8 hónapos felmentését, de a megváltozott Kjt-re hivatkozva nem mentették föl.

Kérdés: Mely §-ok szerint és milyen módon szűnhet meg a jogviszonya úgy, hogy a 40 éves jubileumi jutalmat megkaphassa, hiszen 38 közalkalmazotti éve van.
(Mellesleg a KLIK jogászától olyan katyvasz választ kapott, amit itt a fórumon többen is körbevigyorognánk, mert keverte a 40 szolgálati évet és jogosultsági időt, viszont használható választ nem adott.)


Üdv: Korall (53-as nö)

elveszett # 2013.05.26. 09:47

A jubileumi jutalom sem nem bérköltség, sem nem vállalkozási díj!

A jubileumi jutalom - többek között - személyi jellegű egyéb kifizetés, elszámolt összeg.

www.adosziget.hu

WWallace # 2013.05.25. 08:19

De, teljesen mellékes, hogy a jutalom kifizetésére milyen jogszabály alapján került sor. :) Persze, hogy a kjt. ha egyszer közalkalmazott volt. Ami viszont nem mellékes: betöltötte-e az illető az öregségi nyugdíjkorhatárt vagy sem. Mivel a korbetöltés után már nincs keresetkorlátozás.

elveszett # 2013.05.25. 07:13

Nem mellékes - szerintem -, hogy a végleges nyugdíjba vonulása után adták át a jubileumi jutalmat egy teljesen más törvény (Kjt. 78.§) alapján.