Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Dolgozó részéről azonnali felmondás.

ObudaFan # e-mail 2017.02.16. 22:22

Ha mással nem bizonyítható, akkor jó esély van rá, hogy elfogadja bizonyítéknak a bíróság.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://nonprofit.hu/…-megszerzese

Nizubera # e-mail 2017.02.16. 19:53

Üdv.
Munkavállalói azonnalit, ha a munkáltató magatartása az indok (beszólogatás, megalázó válaszok és stb), hogyan lehet bizonyítani? A hangfelvétel evidens lenne, de nem vet fel személyiségi jogi problémákat? Ha a munkáltató perelne (mert határozott a szerződés), mit fogad el a bevett bírói gyakorlat? Köszönöm!

Zs_roland # e-mail 2017.01.26. 16:40

átlagosmelós

A munkáltató alapvető kötelessége a a munkavégzéshez szükséges feltételeket biztosítása (Mt. 51. § (1).
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény általánosságban is kimondja, hogy a munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés körülményeinek megvalósításáért, illetőleg felelős azért, hogy a munkavégzés tárgyi feltételei mindvégig fennálljanak.

Ismerni kellene az eset részleteit is, de a fentiekre tekintettel egyetértek a drbjozsef által is említett felszólítólevéllel.

Amennyiben nem tesz eleget neki, felmerülhet a munkavégzés megtagadása az Mt. 54. § (2) alapján (A munkavállaló megtagadhatja az utasítás teljesítését, ha annak végrehajtása munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, vagy a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné.) vagy akár az azonnali hatályú felmondás a munkavállaló részéről (amely esetben a munkáltató köteles a felmondási időre járó távolléti díjat megfizetni a munkavállalónak)

A jövőre nézve javaslom a munkakörülmények dokumentálását (fényképfelvételek, dokumentálhatóan igazolni a hőmérsékletet) továbbá szükséges bizonyítani a fűtetlen helyiség és a megbetegedés(ek) közti ok-okozati összefüggést.

drbjozsef # e-mail 2017.01.26. 12:55

A 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet rendelkezik többek között a zárt munkahelyek szellőzéséről (6.§), valamint a helyiségek, terek hőmérsékletéről. (7.§).

Szólítsa fel írásban hogy eszerint oldja meg a problémát, ha harmadnapra sem teszi meg, akkor mondjon fel.

Mondjuk egy ilyen munkáltató nem fog rohanni pereskedni...

átlagosmelós # e-mail 2017.01.26. 11:06

Üdvözletem mindenkinek !

Feleségem szeretne felmondani a munkahelyén, azonnali felmondással. Egy mosodában dolgozik ahol nincs fűtés. Nem olyan régóta dolgozik ott , 2016 augusztusában kezdett , de nyilván akkor még nem volt szükség fűtésre. A főnök nem is akarja a fűtési problémát megoldani , sőt a tartósan hidegben eltöltött napi 8 óra miatt előfordulnak megbetegedések is , ami miatt táppénzre került sort. Természetesen " igazi vállalkozóként " tojik rá hogy ki beteg és ki nem, neki az a lényeg hogy dolgozzon bármilyen állapotban , amit szóvá is tett vulgáris stílusban. A kérdésem az , hogy itt a nem megfelelő munkakörülmény megfelelő indok-e az azonnali felmondásra . A hozzáértők válaszát előre is köszönöm.

recece0609 # e-mail 2017.01.26. 08:47

Értem tehát ha egy ember tudja irányítani a repülőt minek oda a többi :) jól van gratulálok, te eldöntötted akkor az úgy van .....

nonolet # e-mail 2017.01.25. 20:21

Miből gondolod, hogy 2 ember munkája?

Ha eltudod végezni a munkaidő alatt,
akkor egy emberé az csak... valójában.

Mégha eddig 2 csinálta is.

Rexor # e-mail 2017.01.25. 15:07

Nem jár.

recece0609 # e-mail 2017.01.25. 15:05

Üdv!
20 év munkaviszony után mostantól két ember munkáját kellene végeznem egy fizetésért .( nem titok benzinkútról van szó) Nyilván látszik nem gyakran váltok . Az üzemeltető alkalmazottja vagyok, ennyi a keret nincs több ember. Ha felmondok jogszerűen, ledolgozom a felmondási időt, akkor jár végkielégítés?
Köszönöm a választ.

Zs_roland # e-mail 2017.01.25. 10:04

Ha a munkáltató rendszeresen, tartósan késik a fizetésekkel (nem pár napos csúszásról van szó) az megalapozhatja a munkavállaló azonnali hatályú felmondását, hiszen a munkáltató fő kötelezettségei közé soroljuk a munkavállaló foglalkoztatását és a munkavállaló részére munkabér fizetését.

Azért jár ekkor a felmondási időre járó távolléti díj és adott esetben a végkielégítés, mert a jogalkotó ezzel szankcionálja a munkáltató kötelezettségszegését [(a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.]

Attila8805 # e-mail 2017.01.24. 18:28

Nonolet

A mi ügyvédünk is azt mondta hogy mivel jogosan mondunk fel a nemfizetések miatt így jár a felmondási időre is a távolléti díj.

ObudaFan # e-mail 2017.01.24. 18:12

Ha csak úgy indoklás nélkül felmondasz azonnali hatállyal, az természetesen nem jogszerű, így akkor persze nem jár, de jogszerű azonnali hatályú felmondás esetén jár.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

nonolet # e-mail 2017.01.24. 17:45

Avagy mikor jogszerű?

Végül is ez lehet a lényeg...

nonolet # e-mail 2017.01.24. 17:44

Ebben még mindig nem látom, hogy
mi az a "megfelelő alkalmazás",
ami miatt jár nekem a végkielégítés,

ha holnap felmondok úgy,
hogy
másnap már be sem megyek.

Hisz nem a munkaadó mond fel nekem, nem is szűnik meg jogutód nélkül és 63/d/1 sem játszik.

De akkor miért jár mégis?

Zs_roland # e-mail 2017.01.24. 15:11

nonolet

Amennyiben a munkavállaló közöl azonnali hatályú felmondást, és az jogszerűnek minősül, úgy, a munkáltató köteles a munkavállaló részére kifizetni a neki egyébként a munkáltató felmondása esetén járó felmentési időre biztosított távolléti díjat, illetve amennyiben az egyéb feltételek fennállnak, úgy a munkavállalót megillető végkielégítést is megfizetni.

78. § (3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.

Attila8805 # e-mail 2017.01.24. 15:07

Tisztelt Tagok!

A következő a helyzetünk.
Ausztriában dolgozunk Augusztus 1.-től egy Magyar cégen keresztül.
A fizetésünket Októberi hónpban részben azóta sehogy nem kaptuk meg.
Ausztirába Szeptember 9. napjáig voltam én személyesen bejelentve. (e-card adatok alapján) a kollégám valószínűleg egyálatlán nem.
Van egy ZKO3 nyomtatványunk ami a kiküldetésünkről szól de az csak 10 hó 13 tól.
Szeptember 1-től minden nap írtam Német nyelvű teljesítési naplót aminek az összes példánya megvan az Osztrák megrendelő által aláírva pecsételve.
Rendelkezésünkre állnak még menetlevelek másolatai minden napról.
Január 11. napján az ügyvédünk küldött egy felszólítást fizetésre.
19. határidővel.
Sajnos azóta se mutatnak hajlandóságot a fizetésre.
Holnapi nappal beadjuk a felmondásunk azonnali hatállyal és bíróságra megyünk a követelésünkkel.
Mire számíthatunk ezek után?
Előre
Mire számíthatunk utána?

nonolet # e-mail 2017.01.23. 21:00

Hogyan jön ki ezekből az, hogy jár?

77. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya

1. a munkáltató felmondása,
  2. a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy

c)a 63. § (1) bekezdés d) pontja
alapján szűnik meg.

63. § (1) A munkaviszony megszűnik

1. a (3) bekezdésben meghatározott esetben,

(3) Megszűnik a munkaviszony,
ha a 36. § (1) bekezdése szerint jogügylet vagy jogszabály rendelkezése alapján a gazdasági egységet átvevő munkáltató nem e törvény hatálya alá tartozik.

ObudaFan # e-mail 2017.01.23. 18:23

nonolet

Munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén jár a végkielégítés.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

ObudaFan # e-mail 2017.01.23. 18:23

nonolet

Munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén jár a végkielégítés.

Ügyvéd - Bp.

obudafan@freemail.hu

pazs #   2017.01.23. 14:52

Dodo2017: már bőven eltelt három munkanap, mire ki kell(ett volna) adnia a papírjaidat és kifizetni, ha nem tette, neked kell perelned.

nonolet # e-mail 2017.01.23. 13:30

Te mondtál fel!!!!

Milyen végkielégítésről álmodsz?!
Nem jár... ha te mondtál fel.

Kilépő papírokat aláírtad-átvetted?
Akkor milyen szabadságot és túlórát akarsz még kifizettetni?!

Az gyanún, hogy nagyon el vagy tévedve....

Dodo2017 # e-mail 2017.01.23. 11:10

Üdv!

Január 10-én közöltem a munkáltatómmal azonnali hatályú felmondást. Átvette, kiléptettek, egyelőre még semmilyen formában nem vitatták.

Nekem viszont 5 év munkaviszony után jelentős követelésem van: végkielégítés, felmondási időre járó távolléti díj, ki nem fizetett szabadságok és túlórák. Ezt még nem közöltem a volt munkáltatóval, mert szeretném megvárni, hogy már ne vitathassa a felmondásomat.

Az a tiszteletteljes kérdésem, hogy meddig, milyen határidővel támadhatja meg a munkáltatóm a nyilatkozatomat, és ha megtámadja, nekem kell perelni?

Előre is köszönöm a válasz(oka)t.

Üdvözlettel

Dodó

jfuser # e-mail 2017.01.18. 21:52

Köszönöm a választ, kedves Béla! Mindenképpen okosabb lettem, bár a kérdés úgy érzem még nyitva maradt, hogy én tehetek-e valamit azért, hogy ne kelljen eddig ismeretlen ügyekben öt perc beszélgetés után döntéseket hoznom. Ezek azért 20-30 milliós döntések, amik kapcsán nem tudom, hogy a munkáltatóm mit érvényesíthet felém, ha hibázok.
Tisztelettel, jfuser

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2017.01.18. 19:33

Jsufer, a munkáltató kötelezhet a szerződésedtől eltérő foglalkoztatásra. Ha aztán nem tudod ellátni a másik munkakört, az már az ő baja.

www.kbs-ugyved.hu

Lyonee #   2017.01.18. 19:27

Beteg hozzátartozó ápolására fizetés nélküli szabadságot lehet kérni. Ennek szükségességét orvos igazolja.
A kérdező azonnali felmondásának más oka van, a munkáltatót sem kéne hülyének nézni.