Jutalék visszaírás,élő szerződésre,a nettó bruttó


édesanyu # 2015.02.21. 13:31

Egy svéd kozmetikai cég ahova nők tíz-és százezrei csatlakoznak be, hogy olcsóbban vásároljanak, nos folyamatosan arra ösztönöz, hogy léptessünk be a hálózatba embereket, mert az ő vásárlásuk után is adnak plusz "árengedményt, jutalékot, bónuszt" (minek is nevezzem). Előfordul, hogy valakit tényleg beléptet az ember és keletkezik pár száz Ft plusz egy adott hónapban. Az cég internetes felületén ha belépünk a webirodánkba, ezt az összeget nyomon követhetjük. A probléma az,hogy ezt az összeget csak saját névre szóló bankszámlára hajlandóak kifizetni. Nem küldik ki postán sem, és nem lehet levásárolni. Gondoltam összevárok kb. tízezer Ft-nyi hasznot és akkor nyitok bankszámlát,( nincsen, mivel sajnos munkanélküli vagyok) de időközben észrevettem, csak nem emelkedik az összeg, sőt lassan elfogy. Mivel a banki feltételek annyira megváltoztak nem is tudnék számlát nyitni, mert nem tudok rá utaltatni fix összeget havonta. Kutakodtam és annyit megtudtam a szponzoromtól, hogy egy év után törlik a jutalékot és egy jogszabályra hivatkozva csak bankszámlára utalva lehet hozzájutni. A cég a törölt jutalékokról mélyen hallgat és válaszra sem méltat ez ügyben. Szeretném megtudni, hogy joga van-e a cégnek ezt az összeget elvenni tőlem és érdekelne az is, hova kerül a pénz, mert könyveléstechnikailag nem tudom elképzelni. A legfontosabb : miért nem lehet ezt az összeget levásárolni, azaz a következő rendelésemnél jóváírni? Hagyjam veszni a pénzt, vagy fordulhatok pl. a Közvetlen Értékesítők Szövetségéhez vagy Fogyasztóvédelemhez ez ügyben. Köszönöm hogy elolvasta és esetleg reagál rá!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.24. 10:31

Nem. Az, hogy adnak-e neked egy másolatot semmilyen hatással nincs a tartozásodra. Ha tartozol, akkor is tartozol, ha adnak, és akkor is ha nem adnak másolatot - ha nem tartozol, akkor is ez a helyzet.

Egyébként, bár nem akarlak elkeseríteni, de az ilyen szerződésekben mindig benne van a jutalékvisszaírás.

viki66 # 2015.01.24. 10:06

Nekem nem adtak sem másnak aki akkoriban volt, de ha a szerződésben mégsincs ilyen dolog hogy jogukban áll követelőzni akkor viszont változtat mindenen

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.24. 09:38

Kérheted természetesen, de a fizetési kötelezettségeden semmit nem változtat, hogy adnak-e egy példányt belőle vagy nem. (Elvileg kellene, hogy legyen nálad is.)

viki66 # 2015.01.24. 09:35

KI lehet kérni a szerződést vagy fizetnem kell hogy azt sem tudom mit s miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.24. 08:47

Nem ismerjük a szerződésedet. (Ami valószínűleg nem munkaszerződés volt.)

viki66 # 2015.01.24. 08:25

Tiszteletem!
4 éve dolgoztam az ING biztosítónál és múlthéten kaptam egy levelet és egy csekket hogy fizessek be 60 ezer forintot mert felmondták egy szerződésemet...
Arra lennék kíváncsi ez jogos e? Anno egy 30 oldalas szerződést írattak alá velünk amit ott el is kellett dönteni aláírjuk e, elolvasásra nem volt lehetőség ők azt mondták mindenről tájékoztattak minket...

Munkaszerződést nem kaptunk, azt kilehet valahogy kérni?
2011 januárban megszűnt ott a jogviszonyom arról szintén nem kaptam ki a papírt.

A behajtásuk a kért összegről így négy év után jogos?
VÁLASZUKAT köszönöm

kisgator # 2013.08.17. 08:49

Tisztelt Rebeka 61

Sajnos érdemi válaszra vajmi kevés esély van itt. Legalábbis én keveset kaptam . (Kőbeíró) kivétel.
Unatkozó ügyvédek meg kíméljék :(
Ezzel nem sokat segítettem,tudom.
DE! Az igazság odaát van és keresem !
Amint meglesz közzé is teszem.

Üdvözlettel

Rebeka61 # 2013.07.09. 18:28

Kőbírónak:
Én is az ING-nél dolgoztam 2 évig,(már 2,5 éve eljöttem) és ugyanígy utólag fizettettek tel., internet költségeket, de a saját visszavásárolt szerződésem ellenértékét, majd még későbbi 65 e, 1 év múlva járó bért is lenyúltak "jutaléktartozás címén...az AVEXO-nak már befizettem vagy 100e Ft-ot, és ma több, mint 2400 Euro-t kért telefonon!
Ha az összes megkötött (volt bőven) szerződésem felmondatták volna (amit az új kollégák előszeretettel meg is tesznek),akkor is bődületes összeg.
Eddig hadakoztam a biztosítóval is, a behajtóval is, hogy milyen állományápolás ez a kollégák részéről stb..., de ma majdnem agyvérzést kaptam, annyira sokkolt a fiatalember a telefonban.

Én ma jutottam arra az álláspontra, h. ügyvédhez fordulok, mielőtt a fenyegetéseikkel úgy kikészítenek, h. tényleg belerokkanok.

Kedves hozzáértők, ezek szerint nincs ezek ellen a piócák ellen semmi védelem?
köszi előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.08. 07:34

A Kőbeíró állításaira.

kisgator # 2013.06.08. 07:26

Tisztelt Kőbeíró Úr!
Köszönöm az eddigi érdemi hozzászólásait.
Mit tudnak a semmis szerződés megállapításának lehetőségéről?
Arra gondolok hogy már megszűnt a munkaviszonyom közös megegyezéssel Februárban.
1:Csak részlegest lehet kérni a bíróságtól? Vagy már erre sincs mód?
2:Ha jól tudom a munkaszerződéses észrevételeket a munkáltató felé írásban kell jelezni,a tudomásra jutástól számított 30 napon belül.
3: a semmis munkaszerződés kimondása járhat e anyagi előnnyel? pl: elmaradt munkabér?
Ha jól tudom első fok végéig kérhető a költségmentesség?
A jutalék visszaírásra gondolok ennél,ami folyamatban van.

kisgator # 2013.06.08. 05:37

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Ezt melyik állításra érti?
"Sok, sok tévedés van ebben."
A munkaszerződésemre, vagy az én okfejtésemre? Vagy Kőbeíró Úr hozzászólására?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.07. 22:13

Sok, sok tévedés van ebben.

Kőbeíró # 2013.06.07. 21:06

Abban az esetben, ha fix alapbér van a szerződésben - márpedig az van - azt kell megfizetnie minden hónapban, járulékaival együtt. Az már a munkáltató rizikója, hogy megtermeled-e neki az adott hónapban vagy sem. Ha nem gazdaságos a foglalkoztatásod, fel is mondhat rendes felmondással.
A felek elszámolási kötelezettsége a munkaviszony fennállása alatt és megszűnése után fennáll.
A hatályos Mt-vel meg mi van? :-) Ökrök. Szóval talán max. 6 hónapon belül követelhetnek, Te pedig például a túlórát 3 éven belül.
Heti 40 órás teljes munkaidős alkalmazotti jogviszonynál minden olyan kikötés, ami a hatályos minimálbértől kevesebbet engedne kifizetni havi munkabér jogcímén, eleve semmis. Ami persze nem eredményezi azt, hogy az egész szerződés semmis, kivéve a súlyos és egyoldalú joghátrányt okozó kikötés.

A "társaság belső szabályzat"-át egyébként elolvastad, megértetted és papíron is átvetted?
Nálam volt ilyen hivatkozás egy olyan szabályzatra, ami sosem létezett. :-)

A felvetésed egyébként ésszerű, de a fennálló gazdasági modellt tekintve sajnos nem teljesen reális, mert jellemzően azért dolgozunk, hogy dolgozhassunk. Lakhatásért, élelemért és némi egészségért - azaz munkaképességünk megőrzéséért és nem a szükségleteink kielégítésén felüli "luxus" felé evickélésért. De ez már más téma.

Kőbeíró # 2013.06.07. 21:06

Abban az esetben, ha fix alapbér van a szerződésben - márpedig az van - azt kell megfizetnie minden hónapban, járulékaival együtt. Az már a munkáltató rizikója, hogy megtermeled-e neki az adott hónapban vagy sem. Ha nem gazdaságos a foglalkoztatásod, fel is mondhat rendes felmondással.
A felek elszámolási kötelezettsége a munkaviszony fennállása alatt és megszűnése után fennáll.
A hatályos Mt-vel meg mi van? :-) Ökrök. Szóval talán max. 6 hónapon belül követelhetnek, Te pedig például a túlórát 3 éven belül.
Heti 40 órás teljes munkaidős alkalmazotti jogviszonynál minden olyan kikötés, ami a hatályos minimálbértől kevesebbet engedne kifizetni havi munkabér jogcímén, eleve semmis. Ami persze nem eredményezi azt, hogy az egész szerződés semmis, kivéve a súlyos és egyoldalú joghátrányt okozó kikötés.

A "társaság belső szabályzat"-át egyébként elolvastad, megértetted és papíron is átvetted?
Nálam volt ilyen hivatkozás egy olyan szabályzatra, ami sosem létezett. :-)

A felvetésed egyébként ésszerű, de a fennálló gazdasági modellt tekintve sajnos nem teljesen reális, mert jellemzően azért dolgozunk, hogy dolgozhassunk. Lakhatásért, élelemért és némi egészségért - azaz munkaképességünk megőrzéséért és nem a szükségleteink kielégítésén felüli "luxus" felé evickélésért. De ez már más téma.

Kőbeíró # 2013.06.07. 21:06

Abban az esetben, ha fix alapbér van a szerződésben - márpedig az van - azt kell megfizetnie minden hónapban, járulékaival együtt. Az már a munkáltató rizikója, hogy megtermeled-e neki az adott hónapban vagy sem. Ha nem gazdaságos a foglalkoztatásod, fel is mondhat rendes felmondással.
A felek elszámolási kötelezettsége a munkaviszony fennállása alatt és megszűnése után fennáll.
A hatályos Mt-vel meg mi van? :-) Ökrök. Szóval talán max. 6 hónapon belül követelhetnek, Te pedig például a túlórát 3 éven belül.
Heti 40 órás teljes munkaidős alkalmazotti jogviszonynál minden olyan kikötés, ami a hatályos minimálbértől kevesebbet engedne kifizetni havi munkabér jogcímén, eleve semmis. Ami persze nem eredményezi azt, hogy az egész szerződés semmis, kivéve a súlyos és egyoldalú joghátrányt okozó kikötés.

A "társaság belső szabályzat"-át egyébként elolvastad, megértetted és papíron is átvetted?
Nálam volt ilyen hivatkozás egy olyan szabályzatra, ami sosem létezett. :-)

A felvetésed egyébként ésszerű, de a fennálló gazdasági modellt tekintve sajnos nem teljesen reális, mert jellemzően azért dolgozunk, hogy dolgozhassunk. Lakhatásért, élelemért és némi egészségért - azaz munkaképességünk megőrzéséért és nem a szükségleteink kielégítésén felüli "luxus" felé evickélésért. De ez már más téma.

kisgator # 2013.06.07. 17:47

Szép estét mindenkinek!
(lett ékezetes billentyűzet :) )
Szóval a munkaügyi befogadta és kitűzte a tárgyalási napot. Nincs ügyvédem és valószínű nem is lesz módom rá,szóval .....
Az élő szerződésre a visszaírás lassan kialakul ....
De mi van ha már az elejétől sántít a munkaszerződésem?
Tehát az alábbiakról van e véleményetek?
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy az alábbiakat véleményezzék.
Munkaszerződésemet 2009 ben az alábbi tartalommal írtam alá:Munka szer:1 pont
A munkavállaló személyi alapbére havi 87000 Ft. A munkavállaló kizárólag teljesítménybérezésben részesül a mindenkor hatályos jutalékszabályzatban foglaltak szerint,ezért a személyi alapbér csak számítási alapot képez.A teljesítménykövetelményeket,valamint a teljesítmény-tényezőket a társaság belső szabályzata tartalmazza.Munkavállaló tudomásul veszi,hogy a munkáltató által kifizetett bruttó jutalék munkabér előlegként működik. A felek elszámolási kötelezettsége a munkaviszony fennállása alatt és megszűnése után fennáll.
M.Sz 6,pont A munkavállaló munkaidejének mértéke heti 40 óra amelynek beosztását a rendelkezésre állás időszakától eltekintve a munkavállaló maga határozza meg, A rend,állás,ídőtartalma H-CSÜT 08.00-16.30,ig pénteken 08.-13.30-ig. M. Szerz 11-12 pont: Az elszámolt jutalék és költség előleg.

Majdnem mindent felsoroltam a munkaszerződéből,már csak ha be szkennelném lenne pontosabb.
Azt szeretném megkérdezni hogy a kizárólag teljesítménybérezésben részesülő munkavállaló. Amennyiiben napi nyolc órában van foglalkoztatva,viszont nincs (megfelelő)teljesítménye havonta mekkora "fizetésre" számíthat? Azt törvényesen meddig lehet csökkenteni? Ill a járulékokat a munkáltató mi alapján fizeti? A a számítási alapot képező alapbér után,vagy a tényleges jutalék előleg alapján? Azért tartom érdekesnek mert a táppénz alapja a számítási alapbér,míg az álláskeresői támogatás a tényleges jutalék előleg volt.
Viszont ha az adózott és járulékokkal karcsúsított nettó jutalék előlegemből (nekem fizetés) Jogos e ha a munkáltató azt bruttóban veszi vissza a fizetésemből? És hogy nem keletkezik ezáltal SZJA- (többletem)? Hisz néhány esetben a szerintem duplán befizetett adómat a NAV nem kezeli előlegként.
Plusz egy észrevétel ? Ez a szerződés nem egyoldalúan a munkáltató érdekeit tartsa szem előtt? Vagy súlyosabb szavakat használva esetleg megtévesztő,vagy...talán még SEMMIS ?
Mert a munkabér az jár a dolgozónak a többi meg elvileg lekvár,vagyis nem munkabér előlegért dolgozunk,meg azok költségeiért .
Üdvözlettel

Kőbeíró # 2013.06.07. 16:41

Válaszom szövegkörnyezetéből ki is tűnik, hogy észre vettem-e. :-)

A megállapításodnak van némi valóság alapja, ez az igazgatóság egy [még] vegetáló dinoszaurusz-völgy, ahol 50 fölötti az átlag életkor.

A vezetők és a rangidős kollégák jó része nemcsak politikailag bír közös gyökerekkel, de ezt itt részletesebben nem fejtem ki...

kisgator # 2013.06.07. 16:17

Szep estet.
Bocsanat de nincs ekezet a jelenlegi gepen. Eloszor is k0sz0n0m a sok hozzaszolast.

Vegul is a kerdeseim szerintem ertelmezhetoek voltak, valamennyire.
Szoval Szeptember 10-en lesz a targyalas a munkaugyin.

Premium,bonusz,jutalek cimszavakkal.
Addig is ha van otletetek a temahoz szivesen veszek minden hozzaszolast.

Hamarosan privatban felveszem a kapcsolatot a SORS tarsammal.(Neked Annyi)
Remelem tudtatok igy is olvasni,megegyszer bocsi.

Eredeti kerdesem : elo szerzodesre visszairas.
ILL adozas . Koszonom az erdemi hozzaszolasokat Tisztelt Forumozok

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.07. 15:59

Azért az csak észreveszed, hogy matematikusnak vagy üzletkötőnek akarnak felvenni.
A vezetők meg a trénerek szinte mindig a sikeres üzletkötők közül rekrutálódnak. Úgy értem, mostanában. a 89-90-ben a főnökök igen nagy része érkezett a pártapparátusból. :)

Kőbeíró # 2013.06.07. 15:36

:-D
Cipész a kaptafánál...

Mondjuk az ügynökök vezetőire és képzésükre szakosodott illetőkre azért csak szükségük mutatkozik.
Azt már csak csendben említem meg a kedvedért, hogy az aktuáriusok, a kárszakértők és a biztosítási nyomozók sem véletlenül "találódtak fel". Az adminisztrátorok és az értetlen tömegekkel való kulturált kommunikációra jellemzően kevésbé alkalmas ügyintézőkről nem beszélve.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.07. 15:26

de alapvetően nem üzletkötésre szerződtem.
:)
Hanem mire? Ügynökön kívül másra nincs is szükségük. Bár azt tagadhatatlan, hogy az elnevezésben nagyon kreatívak.

Kőbeíró # 2013.06.07. 14:40

De igen, én pontosan a cégről beszélek, nem valamelyik ügynökéről. Magam is dolgoztam nekik, de alapvetően nem üzletkötésre szerződtem. A szerződésük tele van jogsértő kikötésekkel, a megbízó jogtalan előnyére, ugyanakkor a megbízott hátrányára hozott ellentmondásos és rosszhiszemű intézkedésekkel.

Ez alapján hónapokkal a szerződésünk megszűnése UTÁN követelnek tőlem olyan költségeket, aminek keletkezéséhez AKTÍV közreműködés szükséges. Ilyen például az irodai vezetékes telefon használata vagy a 4 hónapja visszaadott laptop internet-használata.

Mindezeken felül a Ptk. és a Gt. alapvető törvényeit nem tartják be, a vezetők személyes magatartásáról nem is beszélve. Csak néhány példa:

Az egyik középvezető többször jelezte a megyei vezírnek, hogy az egyik kolléganő szerződéseit nem kellene érvényesnek tekinteni, mert aggályos az "Ügyfelek" valóságos szándéka. Miután a rendőrök nyomozni kezdtek az ügyekben, a vezír megvádolta a kisgórét, hogy ő is benne volt. Most majd hamis vád és - egyéni anyagi érdekeltsége okán - csalás miatt fog felelni.

Ugyanez az emberforma év végén egymással kötelezte szerződéseket kötni a megbízott kollégákat, hogy az előírt értékesítési tervek megvalósuljanak...

Van még kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.07. 14:26

Az nem a "biztosító", hanem a biztosító érdekében eljáró ügynök, pont olyan, mint az a kérdező, aki alá most adod a lovat.

Kőbeíró # 2013.06.07. 13:24

A biztosítók - sok esetben btk-ba ütköző - viselkedéséről nekem is van közvetlen tapasztalatom, aminek nyomán most írom a feljelentést csalás miatt.

Személyes tapasztalatom szerint előfordul, hogy meg sem engedik elolvasni aláírás előtt a 70-80 oldalas szerződéseket és annak az értelmezésében senki sem kompetens, kivéve a Budapesten székelő elérhetetlen jogászokat. [Ez a narancssárga oroszlános társaság.]

Egyet kell megjegyezni végre: nem szabad senkitől és semmitől sem megijedve lehorgasztott fejjel csendben, megalázottan fizetni.

Tőlem hónapokkal a szerződésünk megszűnte után is jogalap nélkül vonnak irodai költségeket abból a ki nem fizetett jutalékból, amit csendben eltettek és majd 42 [!] hónappal később szeretnének azzal elszámolni.

Az már csak hab a tortán, hogy arcátlanul művelik a színlelt szerződés alá tartozó adócsalást.