nyugdíj újraszámítás


pubi67 # 2018.01.22. 16:10

Tiszteletem.
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz , hogy milyen esetben számolják ujra a rokkantsági ellátást? 2015 ben lett megállapitva a jogosultságom, de csak 2017 ben igényeltem meg. Most 2018 januárban esedékes a felülvizsgálatom. Közben a csekély ellátás mellett tudtam otthoni munkában dolgozni decemberig. Ez növelte a szolgálati időmet ugye.Kérdésem,ha most megyek a felülvizsgálatra , akkor ujraszámolják-e? mivel dolgoztam ,és változott a szolgálati időm, vagy ugyanazt kapom mint elötte? köszönöm.( Nem értem el egyszer sem a minimálbér 150 % át.)

szekimilu # 2015.07.19. 16:30

Üdvözlök mindenkit !
Édesapám nevében érdeklődnék, szakmunkásképzővel együtt tudomásom szerint, 38 év szolgálati ideje van, 1954 októberi születésű, és föld alatt végzett bányamunkával 14 évet töltött el !
Kérdésem az lenne , hogy jár -e neki valami korkedvezmény, jelenleg rokkant nyugdíjas, vagy él-e még az előrehozott nyugdíj ?
Köszönöm válaszukat

szafika # 2015.06.16. 17:39

Nemuria ! v március 19-vel nyugdíjas , akkor 20-tól kellett volna a szerződést kötni , mindkettő nem lehet ugyanazzal a nappal kezdődően ! / szerintem ! / ha a férjed szülinapja volt a kezdőnap a nyd-azáshoz .

nemuria # 2015.06.16. 15:58

Tisztelt Fórumozók!
Az a problémám, hogy férjem 2012. március 19-től - születésnapjától - öregségi nyugdíjba vonult. Mikor a papírokat kitöltették vele, az év februárjában, nyilatkoznia kellett, hogy a nyugdíjbavonulása napján nem áll munkaviszonyban. Pályázatot nyert egy egyetemmel közösen, és mivel március 19-én már hivatalosan nyugdíjas volt, ezért írtak egy megbízási szerződést, mely szerint 5 hónapig tart a megbízás. Egy egyszeri tanulmányt kellett elkészítenie. A nyugdíjfolyósító most vissza akarja fizettetni a nyugdíját 5 hónapra, mert szerintük a februári nyilatkozatában kijelentette hogy nem áll majd jogviszonyban semmilyen céggel. Szerintem ha már március 19-én nyugdíjat volt, akkor simán elfogadhatta az aznapi dátummal a megbízást. Ráadásul szerették volna a nyugdíjfolyósítónál, hogy javíttassa ki a dátumot 20-ára, mert akkor minden rendben lenne. De a legjobb lenne ha április 1-ra javítanák - nem értjük hogy miért? Jogos a nyugdíjfolyósító kekeckedése Önök szerint?

macóka11 # 2015.04.22. 17:06

Tisztelt Velence!
Ugyanebben a cipőben járok, most van megállapítás alatt a nők 40-el a nyugdíjam. Én is végig zongoráztam a nyugdíjpénztárnál, és valóban, valamikor született egy törv, hogy egy összegben nem fizetik ki, ha a tagság meghaladta a 180 hónapot, járadékszolgáltatást meg egyenlőre nem fizetnek, mert nincs rá jogszabály, hogyan számolják ki és nincs olyan biztosító akitől járadékszolgáltatást lehetne venni. Az ING-nél volt az "én pénzem is, ami az ING magánnyugdij ágazat tavalyi megszűnésnél átkerült a horizonthoz, velük leveleztem ez ügyben.A múlt héten jelent meg erről egy cikk amit bemásolok neked http://www.origo.hu/…artagok.html
és egy másik 1-2 nappal korábban http://www.168ora.hu/…-134885.html
Jelezni meg szerintem azért nem jelezték, hogy ne balhézzunk előbb, csak a nyugdíjba vonuláskor.A nyugdíjtörvényben is megtalálható a nyugdíj kiszámitásnál, http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?… , az 1.mellékletben írják a kiszámítás módját. Vissza lehet most is lépni, és újra kell számíttatni a nyugdíjat. Nekem azt mondták, jelezzem feléjük ha visszaléptem és ők megkérik az adatokat a nyugdíjpénztártól.
Egyenlőre ennyit tudok, remélem segítettem
üdv

morcsi # 2015.04.22. 11:28

Üdvözlet! Férjem 2006 szeptemberében ment korkedvezményes nyugdíjba. Decemberben elérte a reá eső öregségi nyugdíjkorhatárt. Mivel folyamatosan dolgozott,a megengedett keretek között, kérte a nyugdíja újra számítását. Most kaptuk meg a válasz, melyben elutasították az igényt, mert sokkal az kevesebb lenne. Jövöre érné el az 50 éves munkaviszonyt, ehhez képest kihoztak 42 év 329 napot.2006. szeptemberétől 2012 01.01-ig mintha nem dolgozott volna, holott fizetett minden járulékot. Addig míg lehetett minden évben kérte a fél százalék megállapítását, ahol a határozatban szerepel "jogosultság megállapításához figyelembe vehető időszak". Viszont 2012-től már ezt nem kérhette. Bennünk is felvetődött a kérdés, akkor miért is fizeti a járulékokat, ha semmit nem kap érte? Mi is a kérdés: Vajon valóban helyes az eljárás? Érdemes-e meg fellebbezni? Köszönöm! Morcsi

velence # 2014.06.25. 18:13

Tisztelt Fórumozók!
Szeretnék kérni egy jogszabályt/tv-t.. ami arra vonatkozik, hogy aki nyugdíjba megy, és magánnyugdíj pénztári tag maradt, ugyanannyi nyugdíj igénybevételére jogosult, mint aki kilépett a mmagánnyugdíj pt-ból.(ahogy a hírekben is megjelent.)
Történet röviden:
Rokonom most ment nyugdíjba,(40 év után) első nyugdíját megkapta, majd egy határozatot, hogy csökkenni fog - jelentősen! - nyugdíja, mivel nem lépett ki a pénztárból..Viszont pénztár sem fizet neki semmit -egyrészt a megszűnés/átlépés miatt -ING;másrészt jogszabályi hiányosságra hivatkozva.
"két szék közül pad alá esett"??!
(elmúlt egy évben többször járt a nyugdíjintézetben, SENKI nem jelezte, hogy hátrányt fog élvezni a tagság miatt!)
Köszönöm!

nefertiti64 # 2014.06.24. 13:13

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni: Férjem 1987-ben meghalt üzemi balesetben. Azóta az akkori 2200 Ft-os állandó özvegyi nyugdíjam 75.350 Ft lett. 50 %-os nyugdíjat kaptam utána.
Most, 50 évesen leszázalékoltak, rehabilitációs ellátásra vagyok jogosult, melynek összege 37200 Ft.
A mostani törvények szerint ezt az 50%-os özvegyi nyugdíjat le fogják csökkenteni 30%-osra. Így tulajdonképpen majdnem annyit kapok a két ellátásra, mint eddig az egyre. (Még nem tudom mi lesz)
Azt mondják, újra fogják számítani, mintha most menne nyugdíjba.
Ha valaki tudja, hogy ezt hogy számítják, illetve volt ilyen ügye, kérem írja meg. Mi lesz az alap, mennyi az összeg ilyen esetben?
Előre is köszönöm mindenkinek!

nauta # 2014.06.04. 10:40

2011. október 22-én töltöttem be a 62. évemet, előzőleg pár éven át rokkantnyugdíjas voltam. Ekkor automatikusan öregségi nyugdíjjá változott a nyugdíjam.
Kérdezem: miután eddig nem tudtam arról, hogy van lehetőség egyes esetekben az öregségi nyugdíjként való újraszámításra, rám mindez vonatkozik-e. Ugyanis éppen 2012 jan. 01-től változott a jogszabály.

Ezt olvastam ugyanis:
Aki korábban rokkantsági nyugdíjat kapott és 2011.12.31-ig betöltötte a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, annak 2012.01.01-jétől a törvény erejénél fogva öregségi nyugdíjként folyósítják az ellátását. Akik ez után töltik be a korhatárukat, azoknak vannak lehetőségeik az újraszámításra.

Julcsa2013 # 2014.03.05. 08:38

Kedves Fórumozók!

2013.09.15-én mentem nyugdíjba, annak rendje, módja szerint megállapították a nyugdíjam összegét.
Tegnap kaptam a Nyufi-tól egy határozatot, hogy az ellenőrzés folyamán megállapították, hogy a GYES alatt 2 hónapot dolgoztam, amit az elszámolásnál nem vettek figyelembe, de most elismerik, és újból megállapították a nyugdíjamat, ami közel 400 ft-al kevesebb mint az eredeti megállapítás volt.
Telefonos érdeklődésemre tájékoztattak, hogy a munkabér-megbízási díjból vontak nyugdíjjárulékot, tehát nem ez volt a probléma, "sajnos így működik a program" mondta az ügyintéző.
Azért mert GYES mellett dolgoztam, azzal büntetnek, hogy a nyugdíjam kevesebb lett. Vagyis több nyugdíjjárulék fizetése után, kevesebb nyugdíjat kapok.
Ezt soha nem tudtam volna meg, ha véletlenül nem felejtik ki az első elszámolásból.
Valóban lehetséges ilyen elszámolás?

Mama3x # 2014.01.13. 15:25

A férjem /szül.1947./ 1996-tól rokkant nyugdíjas volt, miután betöltötte a 62.évét automatikusan öregségi nyugdíjas lett, a rokkant nyugdíj összege maradt. A rokk.nyugdíja mellett dolgozott 2005-től 2011. dec. 31-ig. Szeretném megkérdezni, hogy ezek a ledolgozott évek nem számítanak bele a szolgálati időbe?

WWallace # 2013.12.09. 18:28

borcsika49,

nem kérheti. Ő 2011. december 31-ig is saját jogú nyugdíjas (rokkantsági nyugdíjas) volt, és a 2011. évi CXCI. törvény 31. §-a alapján 2012. január 1-jétől is saját jogú nyugdíjat (öregségi nyugdíj) kap.

Nyugellátásról pedig lemondani nem lehet.

borcsika49 # 2013.12.06. 12:56

Férjem (1946-ban született) 2000.aug.-tól - 36 ledolgozott év után - 67 %-os rokkant nyugdíjat kapott, amit a nyugdíjkorhatár elérése után öregségi nyugdíjként kap tovább kérheti-e a nyugdíj újraszámítását.

borcsika49 # 2013.12.06. 12:55

Férjem (1946-ban született) 2000.aug.-tól - 36 ledolgozott év után - 67 %-os rokkant nyugdíjat kapott, amit a nyugdíjkorhatár elérése után öregségi nyugdíjként kap tovább kérheti-e a nyugdíj újraszámítását.

WWallace # 2013.10.02. 20:54

Hozzáteszem még, hogy a nyugdíjbiztosító ügyintézőjének "illett" volna tájékoztatnia a családtagodat, hogy a nyugdíja kevesebbre jött ki, mint a jelenlegi ellátása...

WWallace # 2013.10.02. 20:52

Mikor született a családtagod? Fellebbezési határidőn belül van még?

Amennyiben beadott egy öregségi nyugdíj iránti új igényt, nincs olyan szabály hogy ne lehetne kevesebb a nyugdíj összege a rokkantsági ellátásnál. Kvázi a kettőnek semmi köze egymáshoz (most még persze a legtöbben rokkantsági nyugdíjból átalakult ellátást kapnak, de ez az idő előrehaladtával teljesen külön válik majd). Ha vállalkozóként csak a kötelezően előírt minimumok után fizette a járulékokat, és a rokkantsági nyugdíja előtt ehhez képest jobban keresett, akkor bár 2012.01.01-jétől vállalkozóként szolgálati időt szerzett, az átlagkeresetét viszont valószínűleg lehúzta a minimálbér utáni járulékfizetés (2009-2011. között pedig ugye nem szerezhetett szolgálati időt a rokkantsági nyugdíj alatt). Végezetül pedig: aki feketén dolgozik az egyáltalán nem szerez szolgálati időt. (Viszont az is igaz, hogy ha valakinek megvan a minimum 15/20 éve, és ezen időszakban baromi jól keresett, annak valószínűleg magasabb lesz a nyugdíja, mint pl. annak aki egész életében dolgozott, de vállalkozóként a minimálbér után fizetett mindig járulékot.)

sallagi # 2013.10.02. 20:30

WWallace! Családtagom 2009- től rokkantsági ellátásban részesült, mellette vállalkozóként igyekezett dolgozni (devizahitel) és fizette a járulékokat becsületesen. Most elérta a rá vonatkozó öregségi nyugd.korhatárt és a nyufig tájékoztató levele alapján kérte az öregségi nyugd. megállapítását. Legnagyobb meglepetésre alacsonyabb összeget állapítottak meg, indoklás nincsen a határozatban. hogy van ez?? nincs értelme a becsületes járulék fizetésnek? Az jár jól aki feketén dolgozik? Köszönöm a segítséget!

dtida # 2013.09.22. 14:07

Nyugdíj szaktanácsadás, ügyintézés, képviselet:
szepkor-nyugdij.hu

WWallace # 2013.05.14. 17:52

Ha folyamatosan dolgozik, akkor minden bizonnyal úgy van, ahogy írod. Viszont annyiban kijavítanálak, nehogy félreértés legyen belőle: a 365 napot nem onnan kell számolni, amikortól megállapították neki az előrehozott öregségi nyugdíjat, hanem csak 2012.01.01-jétől; mert innentől kap korhatár előtti ellátást, ami nem saját jogú nyugellátás, és emellett szerezhet szolgálati időt (az előrehozott öregségi nyugdíj folyósításának ideje alatt nem szerezhetett).

Neked is szép estét! :)

avera # 2013.05.14. 17:41

Bocsi,mivel több mint egy év lesz a munkaviszonya a korhatárelötti ellátás (elörehozott nyugdij )megállapitás-illetve igénybevétel óta igy meg lesz bőven a 365 nap.
Akkor a lényeg nem kell sietni vele még a születésnapját követően lehet kérni az újraszámitást.
Nagyon köszönöm,szép estét kivánok.

WWallace # 2013.05.14. 17:19

Avera kedves, egy fontos infót nem írtál meg. :) Hogy van-e a korhatár előtti ellátás folyósítása alatt 365 nap szolgálati ideje.

Ennek az előtte dolognak csak akkor van jelentősége, ha nincs 365 nap szolgálati ideje a korhatár előtti ellátás alatt. Ekkor ugyanis az 1997. évi LXXXI. törvény általános szabályait kell alkalmazni (kvázi mintha most történne először nyugdíjmegállapítás); s mivel a születésnapjától az ellátást majd "rendes" öregségi nyugdíjként fogja kapni, nyugdíjról lemondani pedig nem lehet, ezért kell legkésőbb a születésnapját megelőző napon igénybejelentést tennie.

Ha megvan a 365 napja, akkor nem kell kapkodni, a születésnapja után még 6 hónapig kérheti az újraszámítást.

Fontos különbség még a kettő között, hogy az első esetben - pont azért mert az általános szabályok érvényesülnek - meg kell szüntetni az esetlegesen fennálló jogviszonyát; míg a 2. esetben nem.

avera # 2013.05.14. 15:57

Kedves WWallace,akkor pontosítom kérdésem ,mivel 62 éves még szeptemberben lesz akkor ha betöltötte akkor kérje az újraszámitást?

WWallace # 2013.05.14. 15:01

patriota, valóban, te nem kérhetsz újraszámolást. A kérdésedre pedig a válasz: ahogy 2007.04.01 (2007.01.01)-2011.12.31. között is, te 2012.01.01-jétől továbbra is 0,5%-os nyugdíjnövelést kérhetsz.

Kedves avera,
2012.01.01-je és a születésnapját megelőző nap között dolgozott legalább 365 napot (az mindegy hogy hány órában)? Amennyiben igen, úgy a munkaidejétől függetlenül kérheti az újraszámítást egy nyomtatvány benyújtásával a nyugdíjbiztosítási igazgatóságra. Rosszabbul nem járhat, ha kevesebbre jönne ki az újraszámítás, automatikusan a régivel azonos összegben állapítja meg az ellátását a nyugdíjbiztosító.
/2011. évi CLXVII. törvény 18. § (3) bek./

Ha nincs meg a 365 napja, de még nem töltötte be a 62. életévét, végülis akkor is kérheti az újraszámítást; de ebben az esetben nem a korhatár előtti ellátásról szóló törvény, hanem a nyugdíjtörvény általános szabályai szerint. Ez annyit jelent, hogy erre az esetre nem tartalmazza a törvény, hogy ne lehetne kisebb összegű ellátást megállapítani. Viszont ha ez a helyzet állna fenn, akkor a nyugdíjbiztosító tájékoztatja az ügyfelet, aki a kérelmét visszavonhatja, és marad minden a régiben.

Remélem érthető voltam! :)

patriota # 2013.05.14. 12:36

1945.-ben születtem.1998-98-ban előrehozott öregségi nyugdíjas vagyok. Abból amit írtok arra következtetek, hogy nem kérhetem az újraszámolást.Most már csak az nem tiszta, miért fizetek nyugdíjjárulékot?

avera # 2013.05.14. 12:25

Kedves WWallace,olvasva válaszodat,látom jártas vagy ilyen témában is.A kérdésem: férfi aki 51-es születésű és elörehozott nyugdijba ment 60 éves korában és most dolgozik igaz csak négy órában,rá is vonatkozik a ( fél év).
Érdemes újra számoltatni és mi a menete?
Köszönöm szives válaszod.