Gyed Extra


szabokaroly82 # 2016.09.23. 08:21

Tisztelt Szakértő!

Múlt hónapban történt az első GYED EXTRA kifizetés.
3 gyermek után teljes adókedvezményt kapok a munkahelyemen.
A GYED EXTRÁBÓL viszont levonták a SZJA-t.
A kérdésem az, hogy erre nem vonatkozik a teljes adókedvezmény?

Tisztelettel,

Szabó Károly

Koko877 # 2016.09.22. 08:25

Jonapot érdeklödnék hogy igényt e tarthatok a gyed extràra a pàrom most ment vissza dolgozni alkalmi munkavàlalo. És lemondta a gyes is hogy én igénybe tudja venni a gyed extràt. Az lenne a kérdésem hogy ha a pàrom is dolgozik akkor megkapjuk a gyed extràt? Köszönöm elöre is vàlaszàt

Emma89 # 2016.09.15. 10:33

Kedves "intentio"!
Köszönöm a villámgyors választ!

intentio # 2016.09.15. 09:39

Emma89 2016.09.15. 11:32
Tisztelt Szakértő!
Gyermekünk születése után 6 hónapig GYES-en leszek vele.
A 6.hónap után az apuka szeretné megigényelné a GYED Extrat,mivel velem ellentétben neki 8 éves munkaviszonya van egy cégnél (nekem nem volt állásom,amikor várandós lettem).
Az apuka tovább dolgozna,èn lennék itthon a gyerekünkkel,ahogy eddig is.
Miyen járulékokat kellene magam után fizetnem?
Van ,ahol azt olvasom csak a 7050 ft-os Tb-t,van ahol minimálbér utáni 34 ezer ft összegű járulékokat írnak.
Melyik a valós?
Előre is köszönöm a válaszát!

T. Kérdező!

A 7.050 Ft a valós.

Jó, ha tudja, hogy a 7.050 Ft –on túl hátránya az ügyletnek az is, hogy Ön ez idő alatt nem szerez nyugdíj szolgálati időt sem!

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Emma89 # 2016.09.15. 09:32

Tisztelt Szakértő!

Gyermekunk születése után 6 hónapig GYES-en leszek vele.A 6.hónap után az apuka szeretné megigényelné a GYED Extrat,mivel velem ellentétben neki 8 éves munkaviszonya van egy cégnél (nekem nem volt állásom,amikor várandós lettem).Az apuka tovább dolgozna,èn lennék itthon a gyerekünkkel,ahogy eddig is. Miyen járulékokat kellene magam után fizetnem?Van ,ahol azt olvasom csak a 7050 ft-os Tb-t,van ahol minimálbér utáni 34 ezer ft összegű járulékokat írnak.Melyik a valós?

Előre is köszönöm a válaszát!

pazs # 2016.09.05. 15:03

Jár.

bp77 # 2016.09.05. 12:58

T. Szakértő,

2016.04.15.-én született a gyermekünk, a feleségemnek a rendőrségen dolgozik, a gyermek 6 hónapos korában kell visszamennie dolgozni hogy ne tegyék rendelkezési állományba. A meglévő szabadságaival december közepéig tudja kihúzni. Kérdésem. Ha korábban megy vissza dolgozni mint 6 hónap (akár egy nappal is) az befolyásolja e a Gyed extrát tehát a Gyed extra ebben az esetben is jár a gyermek 6 hónapos korától?

Üdvözlettel
B. Peter

bp77 # 2016.09.05. 12:58

T. Szakértő,

2016.04.15.-én született a gyermekünk, a feleségemnek a rendőrségen dolgozik, a gyermek 6 hónapos korában kell visszamennie dolgozni hogy ne tegyék rendelkezési állományba. A meglévő szabadságaival december közepéig tudja kihúzni. Kérdésem. Ha korábban megy vissza dolgozni mint 6 hónap (akár egy nappal is) az befolyásolja e a Gyed extrát tehát a Gyed extra ebben az esetben is jár a gyermek 6 hónapos korától?

Üdvözlettel
B. Peter

bp77 # 2016.09.05. 12:58

T. Szakértő,

2016.04.15.-én született a gyermekünk, a feleségemnek a rendőrségen dolgozik, a gyermek 6 hónapos korában kell visszamennie dolgozni hogy ne tegyék rendelkezési állományba. A meglévő szabadságaival december közepéig tudja kihúzni. Kérdésem. Ha korábban megy vissza dolgozni mint 6 hónap (akár egy nappal is) az befolyásolja e a Gyed extrát tehát a Gyed extra ebben az esetben is jár a gyermek 6 hónapos korától?

Üdvözlettel
B. Peter

Lilchan # 2016.09.02. 10:10

Köszönöm a gyors válaszát! :)

cincinnatus # 2016.09.02. 06:25

Lilchan 2016.09.01. 16:08
Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni!
2015.augusztus 21-én született a lányom. Munkaviszonyom 2016. február 28-án megszűnt, mert határozott idejű volt. Jelenleg passzív gyedet kapok. Ez is a gyermek két éves koráig jár? Úgy tudom hogy 2016-tól a gyermek fél éves korától igénybe lehet venni a gyed extrát. Én vissza szeretnék mondani a gyedről, párom igényelné meg. Jelenlegi munkahelyén 3 hónapja dolgozik, de előtte is folyamatos munkaviszonya volt, csak váltott. ő fél éves koráig visszamenőleg megigényelheti a gyed extrát, ha én visszafizetem az eddig kiutalt gyedet? nálunk jelentős lenne az összegek közötti különbség, ezért szeretném ezt a megoldást. Meddig kellene ezt visszafizetnem? Ezt az oep kifizeti e a munkahelyének?
Előre is köszönöm a segítségét!

T.Kérdező!

Igen, passzív jogon is legfeljebb a gyermek 2 éves koráig kaphat GYED-et.

Igen, az anya helyett az apa is igénybe veheti a GYED-et.

Tekintettel a munkahelyváltásra –álláspontom szerint- az apa csak a jelen jogviszonya 1. napjától igényelheti a GYED-et.

A választás és a visszafizetés szabályairól itt olvashat:

http://www.oep.hu/…SZTASROL.pdf

Az Önök esetével a IV. rész foglalkozik azzal, hogy ahol államkincstár szerepel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályát kell érteni.

Ugyancsak ez a tájékoztató határozza meg, hogy a különböző szervek hogyan számolnak el egymással.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogok, hasznos tudnivalók CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ebből javaslom megfontolni a személyes konzultáció kezdeményezését a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályvezetőjével.

Lilchan # 2016.09.01. 14:08

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni!
2015.augusztus 21-én született a lányom. Munkaviszonyom 2016. február 28-án megszűnt, mert határozott idejű volt. Jelenleg passzív gyedet kapok. Ez is a gyermek két éves koráig jár? Úgy tudom hogy 2016-tól a gyermek fél éves korától igénybe lehet venni a gyed extrát. Én vissza szeretnék mondani a gyedről, párom igényelné meg. Jelenlegi munkahelyén 3 hónapja dolgozik, de előtte is folyamatos munkaviszonya volt, csak váltott. ő fél éves koráig visszamenőleg megigényelheti a gyed extrát, ha én visszafizetem az eddig kiutalt gyedet? nálunk jelentős lenne az összegek közötti különbség, ezért szeretném ezt a megoldást. Meddig kellene ezt visszafizetnem? Ezt az oep kifizeti e a munkahelyének?
Előre is köszönöm a segítségét!

Jereván # 2016.08.31. 08:10

kovacs.krisztina 2016.08.28. 08:23
Tisztelt Szakértő!
Kérdezném hogy a táppénzt is beszámolják e a biztositási jogviszonyba csed,gyed igénylésnél?
2015 július 13-tól 2016 január 29-ig van aktív munkaviszonyom,január 29-től táppénzen vagyok veszélyeztetett terhessegem végett,viszont a munkaviszonyom most augusztus 31el megszűnik mert határozott.
A minap elutasitották a csed igénylésemet mondván nincs meg a biztositási jogviszonyom!
Most akkor nem jár semmi csak alanyi jogon a gyes?
Munkáltatóm tájékoztatása szerint jogosult lennék az ellátásra.
Illetve ha apuka menne gyedre az csak a csed(168nap)letelte után lehetséges?
Köszönöm gyors válaszát!

Tisztelt Kérdező!

Kérdéseit célszerű lenne az elutasító határozatot hozó szerv vezetőjének feltennie!

Volt munkáltatója mire alapozza a véleményét? Miért nem segít a fellebbezés benyújtásában?

Tekintettel arra, hogy nem közölte mely nap szült, illetve mely nappal igényelte a csed-et az alábbi, általános tájékoztatás adható.

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki a szülés napján –Tbj. 5. § szerinti- biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Csed-re jogosult az is, akinek megszűnt a jogviszonya feltéve, hogy a megszűnést követő 42 napon belül megszül.

Táppénz a munkaviszony megszűnését követően nem folyósítható.

Igen, az apa csed-et nem kaphat, gyed-re pedig csak a szülést követő 169. naptól jogosult.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogok, hasznos tudnivalók CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Jereván # 2016.08.31. 07:57

beniildiko 2016.08.27. 10:30

Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy párom megigényelte a GYED EXTRÁT. Áprilistól kapjuk is, de szeptember 15.-től megszűnik jelenlegi munkahelye, mert jobb állásajánlatot kapott. A GYED EXTRA automatikusan megszűnik így vagy kapja tovább? Esetleg le kell mondani, mert munkahelyet vált és újra megigényelni?
Válaszát előre is köszönöm.
Köszönettel: Béni Ildikó

Az attól függ, hogy a mostani, vagy a következő munkahelyén működik-e tb. kifizetőhely.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

kovacs.krisztina # 2016.08.28. 06:23

Tisztelt Szakértő!
Kérdezném hogy a táppénzt is beszámolják e a biztositási jogviszonyba csed,gyed igénylésnél?2015 július 13-tól 2016 január 29-ig van aktív munkaviszonyom,január 29-től táppénzen vagyok veszélyeztetett terhessegem végett,viszont a munkaviszonyom most augusztus 31el megszűnik mert határozott.A minap elutasitották a csed igénylésemet mondván nincs meg a biztositási jogviszonyom!Most akkor nem jár semmi csak alanyi jogon a gyes?Munkáltatóm tájékoztatása szerint jogosult lennék az ellátásra.Illetve ha apuka menne gyedre az csak a csed(168nap)letelte után lehetséges?
Köszönöm gyors válaszát!

beniildiko # 2016.08.27. 08:30

Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy párom megigényelte a GYED EXTRÁT. Áprilistól kapjuk is, de szeptember 15.-től megszűnik jelenlegi munkahelye, mert jobb állásajánlatot kapott. A GYED EXTRA automatikusan megszűnik így vagy kapja tovább? Esetleg le kell mondani, mert munkahelyet vált és újra megigényelni?
Válaszát előre is köszönöm.
Köszönettel: Béni Ildikó

Zengőbérci # 2016.08.18. 06:10

Anitamariann 2016.08.15. 12:16

Tisztelt Szakértők!
Párom, gyermekem édesapja szeretne GYED-et igénybe venni szeptember elsejétől, mivel nekem adódott egy kihagyhatatlan munkalehetőség, egész állásban. A kérdésem az hogy ezt megteheti akkor is, ha gyermekünk szeptember 29.-én tölti be első élet évét? Előre is köszönöm a gyors választ!

T. Kérdező!

Igen, a GYED-et az apa is igénybe veheti, de akár Ön is kaphatja azt tovább függetlenül attól, hogy a GYED ideje alatt egy új munkáltatónál jogviszonyt létesít, ugyanis a GYED mellett korlátlanul lehet dolgozni.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

viragbalazs # 2016.08.17. 15:12

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok itthon 1,5 éves kisfiammal. Szeretném megkérdezni, hogy vissza mondhatom e az elmúlt 6 hónapra felvett GYED-et, természetesen visszafizetés mellett, és a férjem megigényelheti e visszamenőleg? Köszönöm!

betti_001 # 2016.08.15. 10:58

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretnék segítséget kérni:

Jelenleg itthon vagyok a 8 hónapos lányommal GYED-en.( a GYED-et a régi munkavállalómtól kapom mivel OEP kifizetőhely ). Szeretnék vissza menni dolgozni, de egy új munkahelyre.

Kérdéseim evvel kapcsolatban:

Milyen bejelentéssel tartozok a régi munkahelyemnek? ( fizetés nélküli szab. stb)

Mivel már biztos nem fogok a régi munkahelyemen dolgozni, ha felmondok okoz-e valami fennakadást a GYED-folyósításában, le kell-e dolgoznom a felmondási időt?

A GYED-extrát milyen formában kell megigényelnem ebben az esetben? (régi munkáltató mint OEP kifizetőhely küldheti tovább, vagy újra kell igényelnem a központtól) ?

Előre is köszönöm a segítségét!

Anitamariann # 2016.08.15. 10:16

Tisztelt Szakértők!
Párom, gyermekem édesapja szeretne GYED-et igénybe venni szeptember elsejétől, mivel nekem adódott egy kihagyhatatlan munkalehetőség, egész állásban. A kérdésem az hogy ezt megteheti akkor is, ha gyermekünk szeptember 29.-én tölti be első élet évét? Előre is köszönöm a gyors választ!

Jusztasz # 2016.07.22. 06:13

Zotya79 2016.07.21. 19:49

Tisztelt Szakértő!
A feleségem csak GYES-t kap, mivel nem volt munkája a gyermekünk születése előtt. Nekem több éve bejelentett munkám van. Szeretnék igénybe venni a GYED EXTRÁT. A gyerekünk Március 13-án született. Hanyadik napot igényelhetem a Gyed extrát. (a munkahelyemen azt mondták hogy 169-dik naptól igényelhetem). Várom a válszát.

Tisztelt Kérdező!

Munkahelyén jól tájékoztatták. Az apa a GYED ellátást a szülést követő 169. naptól veheti igénybe.

Jogi háttér:

1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság idejére jár. (Ebtv. 40. §)

A szülési szabadság időtartamát a Munka Törvénykönyve határozza meg 24 hétben. (2012. évi I. törvény 127. §)

24 X 7 nap = 168 nap

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Hasznos tudnivalók, ügyféljogok táppénz, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz (gyáp), csecsemőgondozási díj (csed) és gyermekgondozási díj (gyed) igénylők számára

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak, és/vagy a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek –beleértve a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját is, mint a közszféra központi kifizetőhelyét- a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Erre hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosa is az OBH 135/2008 számú jelentésében, egyben javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok, azaz egészségbiztosító és a Tb. kifizetőhelyek az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak.

Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Ugyancsak a tájékoztatási kötelezettség fontosságát hangsúlyozza a KMREP (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) 2009 februárjában kelt, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek szóló 2009/1. számú kifizetőhelyi tájékoztatója. (3.oldal)

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. § értelmében az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

A fenti törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg. A MÁK Illetmény-számfejtési Főosztályát ezen az elektronikus címen érheti el: illetmeny@allamkincstar.gov.hu )

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére, illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

A fenti jogszabályok és az ombudsman ezirányú javaslata alapján, valamint a közigazgatás szolgáltató jellegére hivatkozva lehetősége van továbbá arra is, hogy Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjével, vagy a Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának főosztályvezetőjével –előzetes időpont egyeztetést követően- személyesen konzultáljon.

Ezen személyes megbeszélést levélben, telefonon, vagy e-mailben Önnek kell kezdeményeznie a főosztály/iroda vezetőknél, vagy közvetlen feletteseiknél (kormánymegbízott/MÁK megyei igazgató).
Ehhez mintát itt talál:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, és/vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

( Mintákat itt talál: http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22 )

Fenti tájékoztató szabadon megosztható, várandós kismamák, ill. egyéb érintettek számára továbbítható.

-------------------------
  • Jó ha tudja, hogy:

• Az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez, a jogszabályokban meghatározott határidőben hozott döntéshez való jog. ( Ket. 4. § )

• A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

• Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

• Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy köteles egy, az OEP honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának továbbítani. (Vhr. 38. § )

A kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztálya köteles az igényt 21 napon belül elbírálni, azaz kérelemről érdemben dönteni, határozatot hozni és/vagy az ellátást kiutalni. (Vhr. 39. § )

Ha ezen kötelezettségének az egészségbiztosító/kifizetőhely nem tesz eleget köteles az Art.-ban meghatározott késedelmi pótlékkal azonos mértékű kamatot fizetnie a jogosult részére. (Mentesül az egészségbiztosító (kifizetőhely) a kamatfizetési kötelezettség alól, ha annak összege az 1.000.- Ft-ot nem haladja meg.) (Ebtv. 69. § )

Tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások célja a betegség, terhesség, szülés stb. miatt elmaradt kereset pótlása, és így a létfenntartás biztosítása amennyiben az igényről a fenti határidőn belül az egészségbiztosító/kifizetőhely nem dönt, és/vagy a kamatfizetési kötelezettségének nem tesz eleget –figyelemmel arra is, hogy azzal a biztosítottnak és/vagy a családjának a létfenntartását veszélyezteti, egyben Alaptörvényben biztosított jogokat is sért, ezért az igénylő panasszal fordulhat az Alapvető Jogok Biztosához (ombudsman).
Elérhetőségei:
WEB: http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75
E-mail: panasz@ajbh.hu
Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés: Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés: Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés: Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

• Ezen túlmenően a Ket. azt is előírja, hogyha a közigazgatási szerv az előírt határidőt nem tartja be -saját költségvetése terhére- köteles a központi költségvetés részére az általános tételű eljárási illeték összegének megfelelő összeget befizetni. (Ket. 33/A § )

A közszféra (önkormányzatok, iskolák, óvodák, kórházak, egyetemek, közfoglalkoztatottak, kormányhivatalok, minisztériumok stb.) dolgozói részére az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait (táppénz, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj) a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, (MÁK ISZI) mint központi kifizetőhelynek a kötelessége elbírálni és folyósítani. A legfeljebb 21 napos ügyintézési idő betartása, illetve az Ebtv. 69. § szerinti kamatfizetési, valamint a Ket. 33/A § szerinti befizetési kötelezettség a MÁK ISZI-re is vonatkozik.

A Tbj. 5. § szerinti biztosított -az Ebtv. 50. § és Vhr. 31/A -31/F szakaszokban szabályozott módon- kérheti a pénzbeli ellátás, vagy gyógyszersegély méltányosságból történő megállapítását. (Pl. a csed, gyed igénybevételéhez szükséges 365 nap biztosítási idő helyett csak 321 nappal rendelkezik, de a szüléskor biztosított…, vagy tartósan beteg, de a biztosításában 30 napnál hosszabb megszakítás van, így az új jogviszonyában csak pár nap táppénzre lenne jogosult, de előtte évekig fizetett járulékot stb. )

Ebtv: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ket: 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

Tbj: 1997. évi LXXX. törvény a tb ellátásokról és azok fedezetéről

Vhr: 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet az Ebtv. végrehajtásáról

Kifizetőhely: Főszabály szerint azon munkáltatóknál, ahol 100 főnél több biztosítottat foglalkoztatnak kötelesek legalább 1 fő (minimum OKJ-s, TB végzettségű) TB ügyintézőt foglalkoztatni, aki a dolgozók tb. ügyeit intézi, TB ellátásait (táppénz, csed, gyed, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) megállapítja és folyósítja, azaz az igény elbírálását –beleértve az előírt (megállapító, elutasító stb.) határozatok meghozatalát is- nem az egészségbiztosító, hanem ezen TB ügyintéző végzi. (1998. évi XXXIX. Törvény 9. §)

MÁK ISZI: A közszférában dolgozók -kormányhivatalok, minisztériumok, központi hivatalok, önkormányzatok, iskolák, óvodák, egyetemek stb. dolgozói, valamint a közfoglalkoztatottak- (bérét és) egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait a Magyar Államkincstár Illetmény- számfejtési Irodái –mint a közszféra központi kifizetőhelyei- állapítják meg, illetve folyósítják.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panaszminták –többek között- itt tölthetőek le:

Felszólítás M I N T A kamatfizetésre táppénz, csecsemőgondozási díj (csed), gyermekgondozási díj (gyed) késedelmes utalása miatt, ha az ügyfél a közszférában dolgozik és az igényt az államkincstár bírálja el. (És alatta, ha az egészségbiztosító bírálja el.)
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A üzemi baleset elutasítása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A azoknak, akiknek a táppénz, csed, gyed iránti igényét a munkáltató nem továbbítja az egészségbiztosítóhoz.
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Fellebbezés M I N T A azoknak, akiknek az ügyében az egészségbiztosító nem hajlandó kötelezni a munkáltatót a táppénzhez szükséges Foglalkoztatói igazolás kiállítására, sőt ezen okmány hiánya miatt a táppénz iránti igényt határozattal el is utasította.
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A úti üzemi baleset kivizsgálásának megtagadása esetén
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A a GYED hiányos és késedelmes utalása miatt:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A táppénz igény előterjesztésére ha az igénylő a közalkalmazotti jogviszonya mellett megbízási szerződés alapján is biztosított:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogok CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

M I N T A a személyes konzultáció kezdeményezéséhez ha az igénylő a közszférában dolgozik:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Panasz M I N T A azoknak, akik a Munkaügyi Központ többszöri ígérete ellenére sem kapták meg az őket, a biztosítási esemény bekövetkezésekor, a befizetett járulékokért cserébe megillető álláskeresési járadékot.

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Sajtóhírek szerint a Magyar Államkincstár számfejtési körébe tartozó munkavállalók 2015-ben és 2016-ban az új KIRA illetmény-számfejtő program bevezetése miatt nem, nem időben, vagy hiányosan kapták meg az illetményüket (munkabérüket), TB ellátásukat. Nekik nyújthat segítséget az itt található panasz minta:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az Egyenlő Bánásmód Hatósága marasztalta (300.000 Ft. bírság megfizetésére kötelezte) azt a munkáltatót, aki a terhes munkavállalójának próbaidő alatt, azonnali hatállyal felmondott mivel nem akarta fizetni a táppénzhez kapcsolódó közterheket (Tbj. 19. § (5) bekezdése szerinti táppénz egyharmad hozzájárulást), illetve nem akarta állni a szülési és fizetésnélküli szabadság alatt felhalmozódó szabadság anyagi terheit. Tekintettel arra, hogy a munkavállaló bírósághoz is fordult a bíróság kérelmező munkaviszonyát helyreállította.

A hatósági eljárásban a feleknek lehetőségük van egyezséget is kötni, azaz a munkáltató vállalhatja, hogy bírság helyett inkább kártérítést fizet a munkavállalónak.
Az ezzel kapcsolatos és egyéb hasonló J O G E S E T E K itt, http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?… ,

valamint Egyenlő Bánásmód Hatósága honlapján olvashatóak:

http://egyenlobanasmod.hu/…ebh-141-2015 (bírság+jogviszony helyreállítás)
http://egyenlobanasmod.hu/…/ebh-84-2015 (egyezség)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…iew/122_2010 (bírság)
http://www.egyenlobanasmod.hu/…ex/jogesetek (további jogesetek)

Fenti tájékoztató szabadon megosztható, várandós kismamák, ill. egyéb érintettek számára továbbítható.

Zotya79 # 2016.07.21. 17:49

Tisztelt Szakértő!
A feleségem csak GYES-t kap, mivel nem volt munkája a gyermekünk születése előtt. Nekem több éve bejelentett munkám van. Szeretnék igénybe venni a GYED EXTRÁT. A gyerekünk Március 13-án született. Hanyadik napot igényelhetem a Gyed extrát. (a munkahelyemen azt mondták hogy 169-dik naptól igényelhetem). Várom a válszát.

coloured butterfly # 2016.06.04. 13:10

A "the bee" által feltett kérdésre én is várom a választ, ugyanis hasonló cipőben járok, mint ő azzal a különbséggel, hogy nekem megígérte a főnököm, hogy visszavesz, csak éppen most órákat nem akarnak adni! Kérdésem: egy tanárt (határozatlan szerződéssel) el lehet akkor küldeni, ha nincs meg az óraszáma?

the bee # 2016.05.20. 10:30

Jelenleg GYED-en vagyok, de szeretnék szeptembertől visszamenni dolgozni a részmunkaidős másodállásomba. Ezt jeleztem a főnökömnek, aki azt jelezte vissza nem áll módjában visszavenni, csak a GYED lejárta után. Tanárként dolgozom, az óráimat most egy másik tagintézményben dolgozó kolléga helyettesíti. Szeptemberben is lesznek osztályok, órák, ezért nem értem a választ. GYED EXTRA esetén nem köteles foglalkoztatni?

monoszkop # 2016.05.20. 08:53

Nem, nem vehetik figyelembe. Erre a méltányossági jogkör nem terjed ki.

Lásd:

Méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások

Ebtv. 50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv – az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között – méltányosságból csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat és táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl az egészségbiztosító méltányosságból a 46. § (1) bekezdés c)–e) pontjaiban meghatározott időtartamot meghaladóan is állapíthat meg gyermekápolási táppénzt a 44. § d) és e) pontja szerinti keresőképtelen biztosítottak részére.

(3) A gyermek betegségére tekintettel az (1)–(2) bekezdésben foglaltakon túl, a 44. § h) pontja szerinti keresőképtelen biztosított részére az egészségbiztosítási szerv méltányosságból megállapíthat gyermekápolási táppénzt.

(4) A méltányosságból megállapítható pénzbeli ellátások folyósításának idejét és összegét az egészségbiztosító a méltányossági kérelem elbírálása során az V. fejezetben foglaltaktól eltérően határozhatja meg, azzal, hogy az összege nem haladhatja meg

  1. csecsemőgondozási díj esetén a 42. § (3) bekezdése szerinti összeget,
  2. gyermekgondozási díj esetén a 48. § (4) bekezdése szerinti összeget,
  3. az (1) bekezdés szerinti táppénz esetén – a biztosítási idő figyelembevételével – a 48. § (7) bekezdése szerinti összeget.

(5)

Az egészségbiztosító méltányosságból a biztosítottat és a kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyt indokolt esetben segélyben részesítheti.

Méltányosságból engedélyezhető pénzbeli ellátások

Vhr. 31/A. § Az Ebtv. 50. § (1) bekezdése szerinti méltányossági jogkörben kizárólag a Tbj. 5. §-a szerint biztosítottnak minősülő személy részére engedélyezhető pénzbeli ellátás

.
Vhr. 31/B. §856 (1)857

(2)858 A táppénz folyósításának időtartama a méltányosságból engedélyezett ellátás folyósításának időtartamával együtt sem haladhatja meg az egy évet.

(3)859 Nem engedélyezhető méltányosságból táppénz, ha a biztosított jogszabály alapján egyéb ellátásra szerzett jogosultságot, illetve ellátásban részesül, kivéve, ha a gyermekgondozási támogatás mellett munkavégzési kötelezettsége van, valamint ha az ápolási díj mellett munkát végző biztosított a gyermeke betegségére tekintettel igényel táppénzt.
Vhr. 31/C. §860

Vhr. 31/D. §861 (1)862 A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójához nyújthatja be. A táppénz folyósítására vonatkozó kérelemhez csatolni kell az orvosi igazolást és javaslatot, valamint az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról. A foglalkoztató a biztosított méltányossági kérelmét a kérelem kézhezvételétől számított 5 napon belül továbbítja a 38. § (1) bekezdése szerint a székhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz.
(2)863 A foglalkoztató az Ebtv. 50. § (2) és (3) bekezdése szerinti esetben a biztosított méltányossági kérelmét, a foglalkoztató rendelkezésére bocsátott valamennyi dokumentumot, valamint – ha a foglalkoztató társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtet – az OEP által rendszeresített nyomtatványt kitöltve, a kérelem benyújtásától számított 5 napon belül megküldi a székhelye szerint illetékes kormányhivatal részére.
(3)864
(4) A méltányossági kérelmek elbírálásánál figyelemmel kell lenni a biztosított

  1. biztosításban töltött idejére,
  2. 30 napnál hosszabb megszakítást megelőző biztosítási idejének tartamára,
  3. jövedelmi viszonyára és egyéb méltánylást érdemlő körülményeire.

(5)865 A táppénz időtartamának meghosszabbítása iránti kérelem kizárólag a 2. § és a 3. § alapján beutalásra jogosult orvos által kiadott igazolásban foglaltak figyelembevételével engedélyezhető.
(6) A táppénzt méltányosságból legkorábban – a 12 éves, vagy annál idősebb, de 18 évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása vagy kórházi tartózkodása címén méltányosságból megállapítható táppénz esetét kivéve – az igényjogosultság megszűnését követő naptól lehet megállapítani.

Vhr. 31/E. §866 (1)867 A kormányhivatal az OEP által méltányosságból adható pénzbeli ellátások megállapítására meghatározott éves keretösszeget nem lépheti túl, a méltányosságból megállapított pénzbeli ellátásokról minden naptári negyedévet követő hónap 10-éig köteles az OEP részére beszámolót készíteni.

(2) Az Ebtv. 50. § (1) bekezdése alapján méltányosságból engedélyezett táppénz folyósításának időtartamát az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénz folyósításának időtartamába be kell számítani. A méltányosságból engedélyezett ellátás folyósításának időtartama újabb ellátás megállapítására nem jogosít.

Méltányosságból engedélyezhető egyszeri segély

Vhr. 31/F. § (1) A kormányhivatal a biztosított kérelemében előadott összes körülményre tekintettel dönt a segélyben részesítésről és a segély összegéről. Ennek keretében mérlegelni kell a biztosított

  1. egészségi állapotában bekövetkezett kedvezőtlen változást, illetve egészségkárosodást,
  2. jövedelmi helyzetét, életkörülményeit,
  3. egészségügyi szolgáltatás igénybevételével kapcsolatban felmerült utazási költségét,

d)871 Ebtv. 50. § (1) és (2) bekezdése alapján méltányosságból megállapítható táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj iránti kérelmének elutasítását.
(2) A biztosított a segély megállapításának időpontjától számított egy éven belül csak különös méltánylást érdemlő körülmény bekövetkezése esetén részesíthető ismételten segélyben.
Vhr. 31/G. §872 (1)873 A kormányhivatal az OEP által rendelkezésére bocsátott éves keretösszeg erejéig a biztosítottat segélyben részesítheti.
(2)874 A kormányhivatal az OEP által meghatározott éves egyszeri segély keretösszeget nem lépheti túl, a segélykeret felhasználásáról köteles minden naptári negyedévet követő hónap 10-éig az OEP részére beszámolót készíteni.
(3)875 A biztosított a 31/F. § szerinti segély iránti kérelmet a lakóhelye szerint illetékes kormányhivatalnál vagy a kormányablaknál nyújthatja be. A kérelemnek tartalmaznia kell a biztosított TAJ-át. A kérelemhez csatolni kell a biztosított egészségi állapotára, kezelésére vonatkozó és a kérelemmel összefüggő egészségügyi dokumentációt, továbbá a biztosított nyilatkozatát a saját és a vele közös háztartásban élők által – a kérelem benyújtását megelőző három hónapban – megszerzett jövedelemről.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.