Fizetett ünnepnap


efi99 # 2014.01.10. 07:56

a, klasszikus példa, a számolás elve a rossz
b, ilyen könnyű kérdéssel ne sérts meg, mondjuk könnyebb. (aztán 1.mérés 3-3, 2.mérés 1-1 a megfelelő 3-as csoportból, úgy is tudod hogy gondolom)
c, hiába erősködsz 253 munkanap van
http://www.naptarak.com/…zamlalo.html
http://www.hrportal.hu/index.phtml?…
A 8 ünnepnap stimmel, jan 1-et kihagytam.
A magyar értelmező kéziszótárban viszont nézd meg, hogy a munkaszüneti nap jelentésénél ott van-e az is, hogy munkanap, mert te nemes egyszerűséggel hozzáadtad a 253-hoz a 8-at. (Ahogy írtam is a 4.pontban).
Az órabéresnek meg nem kell semmit pluszban ledolgoznia, egész egyszerűen annyival magasabb kell legyen az órabére (1186 Ft), hogy ugyanannyi melóval ugyanannyi pénzt keressen 1 év alatt, mint a havibéres.
Az órabérét kicsit leveszem, ünnepnapokon egyben visszapótolom című vargabetű hót fölösleges. (Aki meg ragaszkodik hozzá, javaslom, hogy akkor vegye le még jobban és kezdje el játszani ezt a történetet az összes szombatra és vasárnapra is) Ráadásul, ha valaki úgy áll alkalmazásban pár hónapig, hogy ott nincs hétközi ünnepnap, akkor megrövidíted a bérét, óránként kb 40 Ft-tal. Ha meg úgy áll be, hogy egymást érik, fizeted neki a nagy semmiért.

wers # 2014.01.10. 06:48

efi, van három feladványom, melyiket akarod megoldani?

A)
Egy étterenben három jóbarát fizetni akar. Fejenként 10-10.000 Ff-ot adnak a pincérnek. A pultos azt mondja a pincérnek, ezek régi törzsvendégek, ezért a 30.000 Ft-ból visszaadunk nekik 5.000-et. A pincér visszaindul az asztalhoz. Közben gondolkodik: ebből a pénzből szépen zsebreteszek kétezret, s a három barát is visszakap 1-1.000 Ft-ot. Igy is tesz.
A vendégek így tehát fejenként 9.000-et fizettek, ez összesen 27.000. A pincérnél 2.000 van. Ez eddig 29.000. De eleinte 30.000 Ft-juk volt. Hová lett 1.000 Ft?

B)
Van kilenc ezüst érme, ezek között egy hamis, a súlya nem egyezik az valódiakkal. (könnyebb, nehezebb mindegy). Van egy kétkarú mérleg, és három mérési lehetőség. Melyik a hamis?

C)
2014-ben nem 253 munknap van, hanem 261.
A 200.000 Ft-os brutto jövedelemhez az órabéresnek 1.149 Ft/óra a bére.
Innen már tudod egyedül is számolni, vagy segítsek?Mellesleg 2014-ben nem 7, hanem 8 munkanapra esik munkaszüneti (ünnep) nap.
Az órabéres, ha nem dolgozik az ünnepnapon, a te gondolkodásod szerint azt pluszban valamikor a munkaidőkeretben le kell dolgoznia, úgy lesz azonos jövedelme a havibéressel, és jön ki a negyven órás munkahét.

Ha még most sem érted, én feladom. (pedig tanítványaim szerint türelmes vagyok)

efi99 # 2014.01.09. 16:22

wers
Sehol sem rontottam el, de hogy lásd kivel van dolgod, levezetem a te logikádat is :)
Ülj le hozzá kényelmesen mert ez sokkal fárasztóbb.

  1. Meghatározod az éves óraszámot, eddig egyforma
  2. Marad elöl a naptár és kiguberálod belőle az ünnepeket
  3. Megnézed melyek esnek hétköznapra
  4. Felszorzod 8-cal és hozzáadod az éves óraszámhoz
  5. A kapott számmal osztod azt a 2,4 M-t (éves bér)
  6. Ezzel lecsökkentetted az órabért valamennyivel (az én eredményemhez képest), amit - fél szemedet egész évben a naptáron tartva - "fizetett ünnepeken" vissza-visszacsorgatsz neki 6-7 részletben (attól függően hány ilyen ünnepnap van).
  7. Dec 31-én elégedetten hátradőlsz, hogy 3-szor annyi számolással visszajutottál az origóhoz, vagyis amennyit elszedtél tőle, azt visszaadtad végül. Ez nálam 2 lépés volt 1 szorzás, 1 osztás és egész évre elfelejtve a görcsölés vele.

A másiknak aztán piszok sok értelme van. De legalább elmondhatja, hogy volt fizetett ünnepe.

wers # 2014.01.09. 14:13

nem jó a példa

Ha kitalálod hol rontottad el (amúgy elsőre egész jónak tűnik) küldök neked egy mosolyt (megelőlegezem :))

efi99 # 2014.01.09. 14:01

wers
Ha te nem mondassz értéket, akkor mondok én.
2014-ben 253 munkanap van, ez 2024 óra.
A havi béres bére 12*200 E = 2,4 M.
Az órabéres órabére 2,4 M / 2024 = 1185,77 Ft/óra.
Mindketten lehúzzák a 2024 órát, a havibéres 2,4 millióért, az órabéresnek meg ezen felül fizetsz 7 hétközi ünnepnap x 8 óra= 56 órányi bért, amivel zsebretesz még plusz 66403 Ft bért.
Miért is ????

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.09. 10:53

Épp azt mondom, hogy a jogszabályhellyel. :)

wers # 2014.01.09. 10:35

de hiszen ezzel kezdtem :) paragrafus nélkül

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.09. 09:15

Nyertél, wers. :) De kezdhetted volna ezzel.

efi99 # 2014.01.09. 09:01

wers
Mondtam, add meg órabéresként mennyi kellene legyen a bére, aztán előveszzük a számológépet, mert látom, ez máshogy nem megy. A puding próbája az evés.
Az elszámolás végeredménye nem lesz ugyanaz.

"ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő". Más miatt is csökken: 2013 augusztusában 9 hétvégi nap volt, 2014-ben 10 lesz. Csökkenni fog emiatt az órabéres bére? Igen? kap ezért egy plusz fizetett vasárnapot? Nem.

wers # 2014.01.09. 08:43

Nem hiszem el, hogy még mindig nem érted, mindkét elszámolás végeredménye ugyan az: a munkaszüneti nappányílvánított munkanapra munkavégzés nélkül mindkettő megkapja a bérét, mintha dolgozott volna, vagy szabadságon lett volna.

Próbálod össze vissza kiforgatni, de butaságot írsz.

efi99 # 2014.01.09. 08:34

wers
Ez attól még úgy hülyeség, ahogy van.
A havibéres lehúz 20 napot (160 órát), ezért kap X Ft-ot.
Az órabéres lehúz szintén 160 órát, amiért kap valamennyit (ami lehet, hogy X, lehet hogy kevesebb vagy több, ez az óra bérétől függ, de jó eséllyel X-hez nagyon közeli érték), majd még a nagy semmiért megfejelik neki 8 órányi bérrel, amivel viszont már fájdalomküszöbön felül túllépi a havibéres bérét.
(A másik esetben meg persze szintén a havibérest szívatják, ha az ünnepnap nem hétköznap, az órabéres megint csak az emelt összeget kapja, mivel 8 órával többet dolgozik, jogos is, a havibéres viszont nem kap semmivel sem többet, pedig ő is 8 órával többet dolgozik a béréért).

Arra már rájött a nagyokos jogalkotó, hogy ez a katyvasz a havibéresnél már akkora költői képzavar volt, hogy inkább kivették az MT-ből, az órabéresnél viszont még nem volt hajlandó elővenni a számológépet.

További kérdésem hozzád, hogy számolni is tudjunk, ha Gipsz Jakab eddig havibéres volt nettó 200-zal, és most órabéres lesz (ugyanazt fogja csinálni, ugyanúgy napi 8 órában), mennyi kell legyen az órabére?

wers # 2014.01.09. 07:22

Burkoltan jár díj a havidíjasoknak is, hiszen úgy variálták meg, hogy kikerült a munkanapokból

Régi szerint decemberben 22 munkanappal számoltak volta, 20 mn + 2 fizetett ünnep, most csak 20 mn.
A vágeredmény ugyanaz, jár a teljes havi bér.

wers # 2014.01.09. 06:37

kimaradt az eleje:

67. Díjazás munkavégzés hiányában

146. §

wers # 2014.01.09. 06:34
  1. A munkavállalót távolléti díj illeti meg
  1. a szabadság tartamára,
  2. az 55. § (1) bekezdés c)-g) pontban és 55. § (2) bekezdésben meghatározott esetben,
  3. az 55. § (1) bekezdés i) pontban meghatározott esetben, ha tanúként hallgatják meg,

d) óra- vagy teljesítménybérezés esetén a napi munkaidőre, ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő,e) ha munkaviszonyra vonatkozó szabály, munkavégzés nélkül munkabér fizetését annak mértéke meghatározása nélkül írja elő.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.09. 06:20

Fentiek nem jelentik azt, hogy a törvényben munkaszüneti nappá nyilvánított munkanapra ne kelljen fizetni.
Nem arra kell szabály, hogy nem kell fizetni - arra kellene, hogy kell. Tudsz ilyet?

wers # 2014.01.09. 06:09

wers
Válaszolnál végre a kérdéseimre, vagy szándékosan kerülöd őket?

1.20 munkanapos hónapban (ünnepnap nincs benne) kevesebbet keres-e az órabéres, mint egy 22 naposban?
2.Kap-e ezért kompenzációt?

  1. igen, ez így volt, van, lesz
  2. igen, majd amikor 23napot dolgozik

Fentiek nem jelentik azt, hogy a törvényben munkaszüneti nappá nyilvánított munkanapra ne kelljen fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.08. 17:28

Nahát! Ritka, amikor mi egyetértünk. :) Így aztán annak már súlya van.

efi99 # 2014.01.08. 17:20

wers
Válaszolnál végre a kérdéseimre, vagy szándékosan kerülöd őket?

  1. 20 munkanapos hónapban (ünnepnap nincs benne) kevesebbet keres-e az órabéres, mint egy 22 naposban?
  2. Kap-e ezért kompenzációt?

Nagyon egyszerű kérdések, igennel vagy nemmel meg lehet őket válaszolni.

wers # 2014.01.08. 13:00

ne keverd már össze a fogalmakat

ha 22 napot kell dolgozni, mert annyi munkanap van, de egy napon nem dolgozott, szabija elfogyott, nem volt beteg sem, munkaszüneti nap sem, akkor bizony le fogják vonni, de ha azért dolgozott 21 napot a hónapban, mert annyi volt a hivatalos munkanapok száma, akkor nincs levonás.

Az óradíjasok is heti negyvenórás munkarendben dolgoznak, sokan munkaidőkeretben

efi99 # 2014.01.08. 12:15

wers
Akkor sem csökkentik le a havidíjas munkabérét, ha februárban csak 20 napot dolgozik, nem 22-23-at, mint hosszabb hónapokban.
Emiatt a "pech" miatt, akkor az órabéresnek járjon 2-3 napnyi extrabér szintén, mert februárban nem tudott annyi órát teljesíteni, mint máskor és emiatt kevesebbet keresett?
"igazolatlanul távol volt" Nem volt igazolatlanul távol, mert az ünnepnap nem munkanap, ahogy a szombat vasárnap sem, így nem is lehet igazolatlanul távol lenni. Semmi köze ennek a 40 órához való ragaszkodáshoz. A 40 órának semmi jelentősége, az órabéres órákra lebontva és összesítve kapja úgyis, a havibéres meg havi (nem heti) munkaórák után, a heti 40 óra nyugodtan törölhető is lenne a törvényből, pláne hogy az 52 hétből jó 10-re nem is tud igaz lenni (munkanapáthelyezések, ünnepnapok, hosszú hétvégék miatt)

wers # 2014.01.08. 11:06

rosszabbul járna, a havidíjas is megkapja rá a munkabérét (csak adidg variálták, hogy a sorok mögé bújtatták), azaz nem csökkentik le azzal a nappal, mert nem volt dolgozni, ugyanis ha nem volt dolgozni, és nem szabadság, betegszabadság, munkaszüneti nap, akkor csökkentik a munkabérét, mivel igazolatlanul távol volt, és nem jön össze a heti 40 óra

efi99 # 2014.01.08. 10:56

wers
Elolvastad te, amit a 10:13-as hsz-om utolsó bekezdésében írtam?
Miért járna rosszabbul??
Ha sok a hétvége akkor rosszabbul járhat a te logikád szerint (hiszen kevesebb órát fog dolgozni) ? Szombaton a havibéres nem úgyszintén csak otthon lógatja a lábát?
Hogy mennyi lesz a jövedelme az az órabérétől (is) függ, ezt kell úgy meghatározni, hogy az összjövedelme átlagosan 1 (vagy akár több) évre vetítve megegyezzen a havibéresével és akkor teljesen felesleges bármilyen ünnpennapi hozzápótlékolás.

wers # 2014.01.08. 10:43

jajj... feladtam
(nem járhat rosszabbul, mint a havi díjas, aki épp úgy csak otthon lógatta, és nem szabon volt dec. 25-én)

efi99 # 2014.01.08. 10:11

wers
Te pont azt fejtetted ki a 4.pontban, amit én állítottam, még ha nem is ez volt a szándékod....

"Mert ugye abban egyet értünk, hogy az óradíjas nem csak akkor kap bért, ha dolgozik."
Egyetértünk, mert akkor is kap ha szabin van vagy beteg. De ha egyik se, hanem csak otthon lógatja, mert szombat van, vagy éppen ünnep, akkor miért kéne kapnia?

wers # 2014.01.08. 09:42

nem jól értelmezitek

a "fizetett", de nem le nem dolgozott ünnepnappal az órabéres plusz jövedelemhez jutna

dehogyis! Ha teszem azt valaki szerdán nem dolgozott, pedig szerda az alap esetben munkanap, akkor több ok lehet:

  1. elfelejtett dolgozni menni, igazolatlan távollét, fizetés 0, azaz nulla
  2. szabadságot vett ki, fizetés a tv. szerint
  3. beteg volt igazoltan, jövedelem a tv. szerint
  4. munkaszüneti nap a tv. szerint, tehát bizonyos kivételekkel nem is dolgozhat, tv. tiltja. Havibéresnél nem veszik munkanapnak, órabéresnél pedig úgy bérszámfejtik, mintha szabadságon lenne.

Mert ugye abban egyet értünk, hogy az óradíjas nem csak akkor kap bért, ha dolgozik.