Gyermekek után járó pótszabadság 2014 - ben


pazs # 2016.10.27. 09:31

Ha a munkaviszonyod még 2014. január 1. előtt jött létre ennél a munkáltatódnál, akkor jár (amúgy meg csak időarányosan).

Renci27 # 2016.10.27. 09:17

Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. 2014. december 31.én született a gyermekem. A kérdésem az lenne, hogy 2014. december 30-ig dolgoztam, utána megszültem. 2014-re jár-e a gyerek utáni 2 nap pótszabadság?
Válaszukat előre is köszönöm!

halasleszek@freemail.hu # 2015.03.30. 14:47

Tisztelt Szakértők!

Gyermek után járó pótszabadságról érdeklődnék.
Van két gyermek, mindkettő után emelt összegű családi pótlékot kap az apa, aki jelenleg dolgozik és így 4+4 szabadságot kap.

Azt tudom, ha az anya is el keld dolgozni, őt is megilletni a két gyermek után járó 2+2 nap pótszabi, de neki is jár a 2+2 emelet összegű családi pótlék miatti pótszabi?

köszi mindenkinek előre is!

zsbalogh76 # 2015.01.16. 10:23

Kedves Szakértők!

Elvált apuka révén igénybe vehetem-e a gyermekem után a pótszabadságot, ha tartom vele rendszeresen, napi szinten is a kapcsolatot, de nem élünk közös háztartásban.
Köszönöm a válaszokat.

capisca # 2014.12.09. 08:06

Kedves Gabi!

Igen jár

Ngabi1 # 2014.12.08. 22:02

Tisztelt Szakértők!
A kislányom 2012 december 6-án született.Kérdésem,hogy 2012-re is járt-e a 2 pótszabadság a gyermek után?
Térek vissza a munkába,jelenleg töltöm a szabadságom.Emiatt lenne szükségem az infóra.Köszönöm előre is!

honolulu # 2014.11.16. 08:10

Kedves Szakértők!
Az lenne a kérdésem, ha gyes-ből mentem vissza dolgozni október 6-tól, jár-e gyermek után a pótszabadság? Köszönöm

domperke70 # 2014.09.18. 11:27

Kedves Szakértők! Érdeklődni szeretnék, hogy valóban a munkáltató rendelkezik-e a tartós beteg gyermekem után járó +2 nap szabadságommal? A munkáltató álláspontja szerint, Én 7 nap szabadsággal rendelkezem, amiben benne van már a gyerek után járó 2+2 nap is. Ezek szerint Nekem csak évente 3 nap járna az alapszabadságomból?
Köszönöm a segítséget!

acridity # 2014.07.04. 20:05

Köszi pazs. Nem is arra gondoltam,hogy így nekem 2 helyett csak 1 nap pótszabi jut,hanem hogy az én háztartásomban van a gyermek,és még is érvényesíteni akarta a tudtom nélkül a családi adókedvezményt...és félek,hogy a gyermek hivatalos iratait olyan dologra akrja felhasználni,amire nem kellene...

pazs # 2014.07.04. 12:55

Annak a szülőnek jár, aki a saját háztartásában neveli a gyereket (természetesen ha együtt éltek vagy közös a felügyelet, akkor mindkettőnek). Ettől neked nem jut se több, se kevesebb, mármint a gyerek után járó pótszabadságból.

acridity # 2014.07.04. 09:31

Kedves hozzáértők!

Volt férjem kitalálta,hogy ő igénybe akarja venni a gyermeke után járó pótszabit.
(jó hogy nem december 31.-n jut eszébe)
Az más kérdés,hogy ezt a két napot nem a gyermekére fordítaná....
Ehhez kéri a gyermekem születési anyakönyvi kivonatát,adószámát,taj kártyáját.
Nem is kellene már nyilatkozni....akkkor most mire kellene neki?
Meg jár neki ez egyáltalán,ha nem vele él a gyermeke,nem is egy helyre vannak bejelentve?

A gyermekem adataival elhappolhat előlem valamilyen kedvezményt,ha úgymond ő gyorsabb nálam?
(volt már rá példa,hogy bement az önkormányzathoz,és a gyermekére tekintettel segéylt kért,stb.Gyerektartást van hogy fizet van hogy nem,de most ez itt inkább azért számít,hogy ezért nem adok neki oda szívesen hivatalos dolgokat)

Köszönöm a segítséget.

pazs # 2014.05.30. 08:20

Arról nem kell nyilatkozni, hogy melyik szülő kéri, de arról természetesen igen, hogy hány olyan gyereke van az illetőnek, aki után jár neki a szabadság. Azt meg majd a munkáltató megmondja, hogy a nyilatkozat elég-e vagy kér-e más okmányt.

elmar # 2014.05.30. 07:59

Kedves Szakértők!

Azzal tisztában vagyok, hogy mindkét szülőt megilleti a gyermekek után járó pótszabadság 2014-ben és már nem kell külön nyilatkozni róla. De a párom munkáltatója honnan tudja, hogy ezt mikortól kell/lehet érvényesíteni? Van bejelentési kötelezettsége a baba megszületése után, be kell mutatni hozzá valamilyen okmányt(baba születési anyakönyvi kivonata)? Mivel a munkahelyem TB kifizetőhely, így én a TGYÁS-hoz szükséges nyomtatványokat ott adom le, így gondolom nekem külön nem kell semmit bemutatnom.

Válaszukat előre is köszönöm!

nemazoty # 2014.02.11. 13:35

Meg is valaszolom magamnak (gugli a baratom): Jar mindket szulonek a +2 nap.

http://csaladitudakozo.kormany.hu/ oldal aljarol letoltheto:
Tájékoztató a gyermekek után járó ellátásokról 2014 dokumentum (a 68. oldal tetején van az érdemi rész)

nemazoty # 2014.02.11. 09:46

Udvozletem!

Erdeklodnek, hogy a magasabb osszegu csp-re (tartosan beteg gyerkoc utan) vonatkozoan igenybe veheto a +2 nap potszabadsag? Egy 7 eves (tartosan beteg, nem fogyatekos) gyermekunk van. Ugye alapbol jar mindket szulonek a 2-2 nap, de a +2 napra (1 vagy 2 szulonek) van - esetemre illo - paragrafus?
Az Mt. 2012 evi I. tv. 118. szakaszaban irnak errol, de itt a fogyatekos gyerkocoket emelik ki. Az Uj Mtv gyakorlati alkalmazasai (Menedzser Praxis Kiado) magyarazo szovegeben azonban azt irjak, hogy a tartosan beteg gyerkocre is vonatkozik.

ronix # 2014.02.10. 15:43

Hunfrakk!

Köszönöm a tájékoztatást és a linket.
Így határozottabban meri majd a párom is jelezni a munkaadójának, hogy már idejétmúlt a nyomtatvány, amit ki akartak vele töltetni a pótszabadsággal kapcsolatban.

Lyonee # 2014.02.08. 10:47

Köszi. Így már teljes az info.

FRAKK # 2014.02.07. 22:54

294. § (1) E törvény alkalmazásában

  1. gyermek: a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek; fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra,
Lyonee # 2014.02.07. 21:49

capisca
Hol van itt szó a közös háztartásról?

hunfrakk # 2014.02.07. 18:12

mindkét szülőnek jár

a munkáltató le van maradva, időközben változott a törvény (Mt.)

sok helyen nyilatkoztatják a dolgozót, de erre már semmi szükség, mindkét szülőnek jár a pótszabadság, elég csak a törvényt felütni

118. § (1) A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság jár.
(2) Az (1) bekezdés szerinti pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos.
(3) A pótszabadságra való jogosultság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

ronix # 2014.02.07. 15:18

Korábban már kérdeztem ebben a topikban a gyermekek után 2014-ben igénybevehető pótszabadságról, és pazs-tól kaptam is választ, miszert:

Mindkét szülőnek jár külön-külön egy gyerek után 2, két gyerek után 4, három gyerek után gyerekszámtól függetlenül 7 munkanap, a gyerek 16 éves koráig (mármint abban az évben még teljes egészében, amelyikben betölti a 16-ot, és abban az évben először, amikor születik). Fogyatékos gyerek után még plusz két munkanap.

Most a párom munkahelyet változtatott, és nyilatkoznia kell a pótszabdság igénybevételéről.
Azonban a leendő munkáltatójától egy olyan formanyomtatványt kapott, amin az szerepel, hogy

Az Mt. 132. § (2) bekezdés alapján a 16 éven aluli gyermek(ek) után járó pótszabadság a szülök
döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót illeti meg.

Gyakorlatilag az alábbi linken elérhetővel szinte teljesen azonos tartalmú nyomtatványt kellett kitöltenie.
http://www.anyabarat.hu/…zabadsag.pdf
(Úgy rémlik, velem is hasonló tartalmú nyilatkozatot írattak alá a munkahelyemen még januárban.)

Most rákerestem az interneten, de egymásnak ellentmondó leírásokat találtam. Valahol azt írják, hogy mindkét szülőnek jár, valahol meg azt, hogy csak ez egyik veheti igénybe.
Vannak minkét verzió szerinti nyilatkozat minták.

De mi az igazság?
A párom munkáltatója tudja jól?
Egy munkáltató csak kell, hogy tisztában legyen a szabályokkal.

Megírnátok, hogy hol tudjuk a jelenleg érvényben lévő rendeleteket elolvasni? Köszönöm előre is.

jutyu # 2014.02.04. 17:01

ép ezért kérdezem mert én sem a szomszédba viszem ,mikor nálam van,közös felügyelet azt jelenti közösen neveljük.de nem veled akarok kukacoskodni,csak nem értem a törvényt,eleve beteg gyerekről van szó.akire egyébként dupla járna és még az alapot sem képesek adni,lassan már a dolgozni is vihetjük magunkal.köszi szépen,nekik meg valami mást

capisca # 2014.01.29. 11:39

Kedves Anase!

2 gyerek után jár 4 nap pótszabadság. A legidősebb a 17. életévét betöltötte, így már utánna nem jár (16. életév a max.)

Kedves freeuser!

Az a szülő kap pótszabadságot, amelyik a gyermekét saját háztartásában neveli.

Kedves honedi!

Nem jár 16. életévét már betöltötte.

Kedves jutyu!

Nem jár neked pótszabadság, mert az a szülő kap pótszabadságot, amelyik a gyermekét saját háztartásában neveli.

jutyu # 2014.01.29. 10:01

Tisztelt jogászok!
az lenne a kérdésem hogy van egy 13 emelt szintű családi pótlékra jogosult gyermekem,aki jelenleg a volt feleségemnél van be jelentve,de közös felügyeletet álapitot meg a biróság és az elmult évben még járt rá a szabadság illetve pótszabadság,az idén már a munkáltatóm közölte hogy nem jár,mivel nem az én lakcimem van bejegyezve.

honedi # 2014.01.21. 11:01

Kedves Pazs!

Érdeklődni szeretnék, hogy 17 éves fogyatékos (emelt összegű családi pótlékot kapok után) gyermekem után jár-e a 2 nap pótszabadság?

Előre is köszönöm a választ.