Nyelvvizsga hiánya miatt nincs diplomám


baranyaszandi # 2014.06.05. 12:53

Kedves Fórum!

Csecsemő és kisgyermeknevelőként elvégeztem a főiskolát 2013-ban, de a nyelvvizsga hiánya miatt nem kaptam diplomát, csak egy igazolást arról, hogy tanulmányi kötelezettségeim teljesítése után sikeres záróvizsgát tettem.
A főiskolai végzettséget igazoló oklevelem hiánya miatt egy munkáltató(gyermekotthon) nem alkalmazott mivel így nem számítok szakképzettnek, és nem tudna kategóriába(végzettség,bér) besorolni?

Törvényileg ez meg van határozva, hogy addig nem dolgozhatok az általam tanult szakmában, amíg arról nincs diplomám, csak sikeres záróvizsga igazoló papírom?
Köszönöm a segítséget!!

Sherlock # 2014.06.05. 14:52

Igen.

baranyaszandi # 2014.06.05. 19:43

ÉS ez konkrétan hogy hangzik? Olvasgattam dolgokat, de nekem kicsit kacifántos a megfogalmazás egy-két helyen. Köszönöm

Lyonee # 2014.06.06. 16:47

A szakmai végzettséget diplomával kell igazolni. Be tudod mutatni?

Anyarigó # 2014.06.07. 14:05

Mivel szociális szférában akartál elhelyezkedni a közalkalmazotti besorolás érvényes rád is.
Kikötés volt a diploma, így megtehetik teljes lelki nyugalommal, hogy nem alkalmaznak.
Tény, hogy lehetett volna lojálisabb is a munkáltató pl olyan kikötéssel, hogy ( most hasra ütök) 2015. január 2-ig be kell mutatnod a diplomádat, viszont megkapod addig is már a diplomás besorolást. Ellenkező esetben azonnali hatállyal felmondanak.
Ez a bizalom megelőlegezése.
Tedd le a nyelvvizsgát minél hamarabb, nehogy veszendőbe menjenek a főiskolai évek.

terika23 # 2014.06.11. 10:14

baranyaszandi

Törvényileg az nincsen meghatározva, hogy ÖN csak akkor dolgozhat a tanult szakmájában, ha megvan a diplomája is. Az viszont meg van határozva törvényileg, hogy bizonyos pozíciókat milyen képzettségekkel lehet betölteni.

baranyaszandi # 2014.06.17. 20:12

Köszönöm az eddigi segítséget!

Merlon # 2016.02.14. 20:59

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét szeretném kérni. 2006. júniusában államvizsgáztam, viszont mivel nyelvvizsgám csak később tettem le, így a diplomám 2006. decemberében vehettem át. Már nem tudom miért, de akkor nem kapott hangsúlyt az a körülmény, hogy a törvényi szabályozás ellenére az egyetem nem bocsájtott ki Europass oklevél mellékletet (tudomásom szerint, ez 2006.03.01-jét követően kötelező lett volna). Most viszont külföldi munkavállalás és tanulmányok miatt számomra fontos lenne. A kérdésem az, hogy közel tíz év elteltével kérhetem-e a tanulmányi osztályt az oklevél melléklet kiadására? Tanulmányi adataim az ETR-ben kerültek rögzítésre. Válaszát tisztelettel köszönöm.

Rexor # 2016.02.15. 08:15

Én első körben rákérdeznék, hogy egy fordítás (vagy egy hiteles fordítás) nem elég e a diplomádról.

Merlon # 2016.02.15. 10:22

Sajnos nem elég, tárgyakat kell egyeztetni,elfogadtatni. Ehhez az egész indexet le kellene fordíttatni. Az Europass oklevél mellékletben mindez viszont benne van, és az elegendő is lenne. Éppen ezért anyagi szempontból nem volna mindegy, hogy kezdeményeznem kell az index hiteles fordítását, vagy költségmentesen kiadja az egyetem a korábban elmulasztott okl. mellékletet. Még a másolat 5000 Ft-os költsége is kedvezőbb lenne, ha kérhető.

Juha21 # 2016.04.13. 13:24

Tisztelt Fórumozók!

Sajnos nem találtam még választ arra, hogy adott szakon a beiratkozás időpontja, az abszolutórium megszerzése, vagy a záróvizsga időpontja számít e a kimeneti követelményeknél nyelvvizsga vonatkozásában.

Konkrétan 2006-ban kezdtem el az egyetemet, akkor két szakmai középfok volt a követelmény. 2009-ben nem sikerült az államvizsgám, utána egyéb elfoglaltságok miatt csak 2016 februárjában mentem újra, és sikerült. Ugyanezen a szakon mesterképzésen (akkor még kiegészítő képzés volt) most a követelmény egy szimpla középfokú nyelvvizsga.

A TO-n azt mondták, hogy a két szakmai szükséges, viszont az ETR-ben az oklevél "kiadható"-nak van minősítve, és a záróvizsga igazoláson is az szerepel, hogy minden követelménynek eleget tettem, a kiállítás kelte márciusi, viszont az oklevél száma nincs beírva...

Tudtommal a záróvizsga igazoláson is szerepelnie kellene, hogy még nem adhatják ki a diplomát, viszont több mint 30 nap telt el, ezért lehet csak elnézték az igazolást (mivel még nincs meg a két szakmai).

Tudna esetleg valaki felvilágosítást adni, hogy várjak-e még? :) (mivel munka mellett nincs időm nyelvészkedni, és nem is a közszférában vagyok).

Köszönettel:

Juha21

wers # 2016.04.13. 16:19

TO-n azt mondták, hogy a két szakmai szükséges

Kitől várod itt, hogy okosabb legyen náluk?

végrehajtó1 # 2016.04.13. 17:04

Talán segít:

Ha elmúltál 40 éves akkor megkapod.
Ha nem akkor igazolást állítanak ki hogy az államvizsgát letetted.

De én írnák a rektornak(dékán) nem emlékszem melyik a magasabb rég volt már... egy levelet ez ügyben...

Immaculata # 2016.04.13. 17:07

rég volt már...

:)) Azt nem lehet elfelejteni, csak nem tudni.

MACSKAJANCSI # 2016.04.14. 07:21

nekem azt a felvilágosítást adták, hogy a 40 éves korhatár a beiratkozáskor feltétel.

tehát 40 éves kor felett elkezdett felsőfokú tanulmányok diplomájához NEM feltétel a nyelvvizsga.

vagy ebben is változás történt?
leszállították? tehát az államvizsga teljesítésekor feltétel a 40 éves kor???

szerintetek hol lehet ezt most konkrétan megtudni?

capisca # 2016.04.14. 07:44

2011. évi CCIV. felsőoktatási törvény 107. § (1) Ha az oklevél illetve bizonyítvány megszerzésének az előfeltétele az általános nyelvvizsga megléte, a követelmény teljesítése alól mentesülnek azok a hallgatók, akik tanulmányaik első évfolyamon történő megkezdésének évében legalább a negyvenedik életévüket betöltik. Ez a rendelkezés azoknál alkalmazható utoljára, akik a 2015/2016. tanévben tesznek záróvizsgát.

2011. évi CCIV. felsőoktatási törvény 51. § (1) A felsőfokú tanulmányok befejezését igazoló oklevél kiadásának előfeltétele a sikeres záróvizsga, továbbá - ha e törvény másképp nem rendelkezik - az előírt nyelvvizsga letétele. Ha a képzési és kimeneti követelmény szigorúbb feltételt nem állapít meg, az oklevél kiadásához a hallgatónak be kell mutatnia azt az okiratot, amely igazolja, hogy

  1. alapképzésben egy középfokú, „C” típusú általános nyelvi vagy középfokú (B2 szintű) általános nyelvi, komplex,
  2. mesterképzésben a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott

államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgát tett (a továbbiakban: nyelvvizsga). A tantervben a felsőoktatási intézmény meghatározhatja, hogy milyen nyelvekből tett nyelvvizsgát fogad el, azzal a megkötéssel, hogy a középiskolai érettségi bizonyítvány által tanúsított, illetve az érettségi vizsgaként elfogadott nyelvvizsgát általános nyelvi - komplex - nyelvvizsgaként köteles elfogadni.

Tehát, ha két szakmai van akkor két szakmai nyelvvizsgával kell rendelkezni a diploma átvételéhez, kivéve, ha az iskola elkezdésekor a 40. életévedet betöltötted.

Juha21 # 2016.04.14. 10:42

capisca: "...a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott"

Most már csak annyi lenne a kérdésem, hogy ezt hol találom meg, mert mint említettem, már lentebb vitték a követelményt, viszont fogalmam sincs mikortól, és milyen feltételekkel stb.

A TO-s néni nem volt túl határozott, kb. 10 percig keresett valamit, aztán mondta, hogy szerinte két szakmai a követelmény, viszont sehol nem találom ezt hivatalosan leírva...

Mindenesetre köszönöm a segítséget!

capisca # 2016.04.14. 10:51

A felsőoktatási intézménynek kell tudnia mi a követelmény egy vagy két nyelvvizsga. Egy nyelvvizsga mindenképpen, de az intézmény szigorúbb követelményt is előírhat.

Azt kell megnézni, hogy az igény benyújtásakor a diploma kiadásának mi a feltétele a záróvizsgán kívül egy vagy két nyelvvizsga. Ezt az intézménynek tudnia kell, hiszen ő határozza meg, hogy egy vagy kettő.

Írj a TO vezetőjének és a dékánnak is, így biztosan fog válaszolni valaki.

kinga79k # 2016.04.15. 06:16

Tisztelt Szakértő!

2006-ban diplomáztam esti tagozaton (SZIE_GTK_VTI tandíj fizetésével) nyelvvizsga hiányában nem kaptam meg az oklevelem. Azóta sem nyújtottam be. 1 középfokú nyelvvizsga bemutatása volt szükséges a diploma átvételéhez. 2010-2015-ig gyesen voltam, ha számítana, de tudtommal nem. A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi szabályzás szerint elvesztettem e a diplomámat, vagy még benyújtható a nyelvvizsga, mely még most sincs meg, tehát kb. 2 év múlva lenne esedékes.

Válaszát előre is köszönöm

capisca # 2016.04.15. 07:57

Ha megvan a záróviszga igazolás, azaz teljesítetted az államvizsgákat, akkor bármikor kiválthatod a diplomádat, HA rendelkezel az előírt nyelvvizsgával.

Röviden a diploma kiváltása nem évül el, akkor váltod ki amikor akarod.

kinga79k # 2016.04.16. 20:36

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ

hanga76 # 2016.07.08. 04:04

Tisztelt fórumozók!
A következő kérdésben kérnék segítséget:
Záróvizsga letétele után 4 évvel, az idén sikerült megszereznem a nyelvvizsgámat, így a diplomámat ez évben vehettem át, azonban véleményem szerint nem a megfelelő oklevelet állították ki számomra. A tanulmányi osztály a megváltozott tanulmányi rendszerre hivatkozva adott ki két darab, új típusú oklevelet, de én hagyományos osztatlan tanárképzést végeztem, így arról tudomásom szerint nem két, hanem csak egy, hagyományos oklevél adható ki, mely a szakpár nevét tartalmazza. Most keresek állást, és egy beadott pályázatom kapcsán, az iskola igazgatója fogalmazta meg kételyeit az oklevéllel kapcsolatban.
Kihez fordulhatok ilyen esetben?
Köszönöm a segítő válaszokat!

monoszkop # 2016.07.08. 06:08

Azt, hogy a felsőoktatási intézmény helyesen járt-e el nemtudom, de az általa kiadott oklevelet (okleveleket) ellenkező bizonyításig mindenkinek el kell fogadnia!

1952. évi III. törvény a polgári perrendtartásról

195. § (1) Az olyan papír alapú vagy elektronikus okirat, amelyet bíróság, közjegyző vagy más hatóság, illetve közigazgatási szerv ügykörén belül, a megszabott alakban állított ki, mint közokirat teljesen bizonyítja a benne foglalt intézkedést vagy határozatot, továbbá az okirattal tanúsított adatok és tények valóságát, úgyszintén az okiratban foglalt nyilatkozat megtételét, valamint annak idejét és módját. Ugyanilyen bizonyító ereje van az olyan okiratnak is, amelyet más jogszabály közokiratnak nyilvánít.

(7) A közokiratot az ellenkező bebizonyításáig valódinak kell tekinteni,...

(Ha az iskola igazgatója az okleveleket aggályosnak tartja forduljon Ő írásban a kibocsátó intézmény rektorához és állítását támassza alá jogszabállyal.)

hanga76 # 2016.07.09. 03:53

Kedves Monoszkop!
Köszönöm a gyors válaszát!
Válaszára reagálva a kérdésem az lenne, hogy az ön által idézett törvény szövegében hogyan értelmezendő a "megszabott alakban" kiállított jelző. Ugyanis az OH által kiadott, új oklevelekre vonatkozó szabályozás azt írja elő, hogy új oklevelet az új, bolognai képzést végzett hallgatók kapnak; aki hagyományos képzést végzett, annak a hagyományos oklevelet kellene kiadni. Ezen kívül a szabályozás azt írja elő az oklevél tartalmi részére vonatkozóan, hogy az oklevélnek tartalmaznia kell a szak megnevezését. Az enyém ezt nem tartalmazza, csak a végzettséget. (Gondolom ennek indoka az, hogy nem akartak/nem írhattak be a szak elnevezéséhez szakpárt, ha a végzettséghez viszont csak az egyik szakot nevezték meg.) Tehát ilyen esetben, kinek a felelőssége, ha a későbbiekben ebből bármilyen probléma adódik, adódhat-e egyáltalán? Azaz, tisztában kell-e nekem lennem a fent leírtakkal, vagy ez az egyetem, illetve a tanulmányi osztály felelőssége? Válaszát előre is köszönöm!

Egyjogász # 2016.07.09. 05:51

Egy ismerősöm esetében az intézmény (igaz nem tanárképző) azért nem tudott régi formátumú oklevelet kiadni, mert azokat egyszerűen leselejtezték (először persze a TO egyik munkatársa azt hazudta, hogy egy nagy esőzésnél eláztak, de aztán kiderült, hogy nem), nem gondolva az ilyen esetekre, mint a tiéd is....

Úgyhogy lehet, hogy a dolgoknak néha egészen prózai okai vannak...:))