Diákmeló és fizetés


Kármán Frigyes 92 # 2017.06.13. 12:30
drbjozsef # 2017.06.12. 13:44

Vasutas,

ha táppénzen van, nem kaphat fizetést, a táppénz maga a keresőképtelenség, nyilván nem kaphat fizetést. Viszel táppénzes papírt amíg keresőképtelen, és megkapod a táppénzt a hivataltól.

Vasutas # 2017.06.12. 12:37

Tisztelt Szakértők!

Gyermekem diákmunkán dolgozik. Hétvégére be volt írva dolgozni. egy családi program miatt szerettem volna elkérdeztetni, de az iskola szövetkezet azt mondta, hogy csak abban az esetben engedik el ha táppénzes papírt viszek a hiányzásáról, vagy különben levonnak ötezer forintot a hó végi fizetéséből. Kérdeztem, hogy akkor az aznapi fizetését akkor megkapja ha táppénzes papírt viszek? Válasz NEM. Diák. Jár neki táppénz? Megtehetik hogy nem engedik el? Előre is köszönöm!

BeFri68 # 2017.06.10. 12:28

Kedves drbjozsef! Bennem is ezért merült fel ez a kérdés, hisz a napi 8 illetve heti 40 óra maximum munkaidőtől többet nem dolgozhat egy 16-18 év közötti. (iskola szüneteket érintően egy 15 éves sem)

Remélem, hogy fog majd válaszolni egy a témához nálunk sokkal többet értő is!

drbjozsef # 2017.06.10. 08:12

Én nem értek hozzá, de szerintem a 114. § (4) bekezdés alapján nem lehet eltérni a heti egybefüggő 48 órás pihenőidőtől és egyenlőtlenül sem lehet beosztani a pihenőnapokat.

Mondjuk így nincs sok értelme pár passzusnak, mert nem értem mit jelent a legfeljebb heti munkaidőkeret, ha egyszer a 8 órától nem lehet eltérni, de a heti 48óra pihenőidőtől sem. De majd egy tőlem okosabb talán meg tudja mondani.

BeFri68 # 2017.06.09. 11:20

Nekem egyetlen egy összetett kérdésem lenne:
A fiatal -ugyebár a 18 év alatti- munkavállalóknál a heti 5 napos vagy a heti 40 órás maximumot kell figyelembe venni?
/a 16-18 év közti munkavállaló pl. hétfőn és kedd 8-8 órát valamint szerdán és csütörtökön 6-6 órát, míg pénteken és szombaton 4-4 órát dolozna - ez jogilag lehetséges (így heti hat nap lenne, de viszont időben még mindig "csak" 36 óra)/

Vargha I. János # 2014.10.07. 20:36

Tisztelt Fórumtársak! Tisztelt Szakértők!

A legkisebbik (16 éves) öcsém két műszakban dolgozik: Egyik héten délután, a másik héten délelőtt A középső (18 éves) fiam három műszakban: délután (14-22); délelőtt (6-22); éjszaka (22-6) illetve ahogyan az órarendje engedi; A legidősebb (21 éves) öcsém három műszakban: délelőtt (14-22); délután (6-22); éjszaka (22-6) illetve ahogyan az órarendje engedi;

A legfiatalabb esetében egy dolog felmerül(het). Hiszen mint fiatal munkavállaló (18 év alatti) előzetesen csak 1 hetes munkarendet lehet kijelölni.
Az viszont tidomásom szerint NINCS tiltva, hogy az adott fiatal (18 év alatti) munkavállaló jelezze, hogy további egyeztetéseknél milyen időszakban tud munkát vállalni.

1; Jár nekik az 50%-os vasárnapi pótlék vagy sem?

Igen jár. (Ezt már megválaszolták.)

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék?
Valószínűleg jár. Hiszen legalább 50%-ban és legalább 4 órában eltért a műszakkezdésük.

3: Ha jár. Akkor csak 18 és 22 óra között vagy az egész műszakra? 4: Hány százalékos a műszakpótlék jár/na/?

A műszakpótlék (ha jól tudom) csak 18-22 óra között jár és 30% a műszakpótlék.

5: A két idősebb öcsém esetében a 12 órás munkavégzés túlórának minősül?

Ez egy eddig (számomra) nem teljesen tisztázott kérdés.

6: Ha túlórának minősül. Jár-e nekik túlóra pótlék vagy sem? 7: Amennyiben jár. Akkor hány százalék jár?

Ha annak számít és jár is nekik akkor 50%-os a műszakpótlék.

8. Milyen bruttó illetve nettó bérre számíthatnak?

A minimum bruttóbér 101.500 Ft., a nettóbér ennek 84%-a (ami azt jelenti, hogy "csak" a 16%-os SZJA-t vonják) azaz 85.260 Ft, amire rájönnek a különböző (délutáni és éjszakai) pótlékok.

9. Betegszabadságra vagy táppénzre jogosultak-e az Iskolaszövetkezetek által kiközvetített diákmunkások?

Ez a legérdekesebb kérdés. A Munkaügyi Hivatal általában minden év júniusában a nyári szünidő kezdetét megelőzően a diákok munkavállalását foglalja össze. A betegszabadságra illetve táppénzre NEM igazán terjed ki.

10. Ha igen. Melyikre illetve milyen mértékűre?

Betegszabadság: távolléti díj 70%-a.
Táppénz: átlagkereset 60%-a.

a; Nem veszik túlórának a kötelező munkaidő (176 óra) feletti munkavégzést?

Ez egy nagyon furcsa kérdés. Ez nem nagyon egyértelmű dolog.

b; Egyébként jól tudom, hogy a túlóra pótlék 50%?

Ezt úgy tudom, hogy jól tudod.

...„(Munkára 1 hónapra előre és hetente felülvizsgálva kérnek diákot ennél a cégnél.)”...

Azt visznot furcsálom, hogy 1 hónapra előre kér az érintett cég az Iskolaszövetkezettől 1 hónapra előre adja le "megrendelését" azaz azt, hogy az iskolaszövetkezetek tagságának egy része még a 18. életévét NEM töltötte be, ami azt jelenti, hogy nekik előzetesen csak 1 hetes "vezénylést" lehet csinálni. (Erre már fentebb utaltam.)

c; Önök szerint jár-e Nekem betegszabadság illetve táppénz erre az időszakra? (Igazolással természetesen rendelkezem.)

Az igazolásodat amint teheted vidd be az Iskolaszövetkezetbe és kifog pontosan derülni, hogy az adott iskolaszövetkezet "jót áll-e" az általuk egy adott munkahelyre kiközvetített diákok épségéért vagy sem.
Azt én sem tudom tisztán, hogy kötelezettsége van-e ilyenkor a kieső összeg 60-70%-nak a kifizetésére.

d; Amennyiben jár. Miként befolyásolhatja a fizetésemet?

Ha jár, ha nem jár mindenképpen NEGATÍV mértékben befolyásolja a fizetésedet ez a baleszerencsés dolog.

Remélem bizonyos kérdésekre adott válaszaimat szükség szerint a Szakértők "kijavítják".

Samu0207 # 2014.10.06. 16:10

A munkahelyemnél lépcsőznöm is kell. Sajnos a lépcsőn olyan rosszul léptem, hogy aláfordult bokám és mint kiderült bokaszalag-szakadásom lett.
Az októbert jelenállás szerint ki kell hagynom és már a szept. 29-30-án sem tudtam emiatt dolgozni.

c; Önök szerint jár-e Nekem betegszabadság illetve táppénz erre az időszakra? (Igazolással természetesen rendelkezem.) d; Amennyiben jár. Miként befolyásolhatja a fizetésemet?

Reménykedek mielőbbi válaszukban!

Samu0207 # 2014.10.05. 19:11

Tisztelt Szakértők!

Én egy 23 éves régóta -iskolaszövetkezet által- dolgozó diák vagyok. Hál'Istennek sem betegségem sem munkahelyi baleset nem hátráltatott az elmúlt hétig. (Munkára 1 hónapra előre és hetente felülvizsgálva kérnek diákot ennél a cégnél.) A munkahelyemnél lépcsőznöm is kell. Sajnos a lépcsőn olyan rosszul léptem, hogy aláfordult bokám és mint kiderült bokaszalag-szakadásom lett. Az októbert jelenállás szerint ki kell hagynom és már a szept. 29-30-án sem tudtam emiatt dolgozni.

c; Önök szerint jár-e Nekem betegszabadság illetve táppénz erre az időszakra? (Igazolással természetesen rendelkezem.) d; Amennyiben jár. Miként befolyásolhatja a fizetésemet?

KCsaba84 # 2014.10.05. 10:15

Még mindig nincs kész a házi feladatod?

Az általam feltett kérdések NEM házifeladat kérdések!..

Lyonee # 2014.10.04. 20:52

Még mindig nincs kész a házi feladatod?

KCsaba84 # 2014.10.04. 15:20

11. A délutáni pótlék „ a délutáni műszak 14-22 óra közötti teljes időre jár vagy "csak" a délutáni műszaknak 18-22 óra közötti részre jár?
12. Amennyiben jár. Hány százalék
”?

Az „elmúlt hónapban 22 munkanap volt. Ami 176” (ill. a munkaközi szünetek nélkül 167,2) „munkaórát jelent”.

  • a „legidősebbik öcsémnek viszont 208” (ill. a munkaközi szünetek nélkül 197,3) „munkaórája volt”.
  • a középső öcsémnek viszont 196” (ill. a munkaközi szünetek nélkül 186,05) „munkaórája volt.

13. Mi számít túlórának?
14. Nekik jár-e túlórapótlék?
15. Ha jár. Hány órára és hány százalék
”?

...„hogy az egyik diák” munkatárs „a péntek éjszakai munkavégzés során munkahelyi balesetet szenved”.....

16. „Az Iskolaszövetkezetek által foglalkoztatásra kiközvetített diákokat megilleti-e betegszabadság vagy táppénz?
17. Ha igen. Melyik és milyen mértékű illeti meg ezen diákokat
”?

KCsaba84 # 2014.10.04. 11:56

Először tisztázni kell, hogy hova és milyen munkakörökbe hívnak ehhez a céghez diákokat.

Diákokat ügyeleti és készenléti munkakörbe NEM alkalmaz cég.

A kiközvetítés a cégnek három részlegéhez történik. Többségében csomagolás és válogatás munkakörbe.

Először is tisztázni kell a DÉLUTÁNI MŰSZAK tényét. A DÉLUTÁNI MŰSZAK 14 órakor kezdődik és 22 óráig tart.

A délutáni műszak 14-22 óra közötti teljes időre jár vagy "csak" a délutáni műszaknak 18-22 óra közötti részre jár? Amennyiben jár. Hány százalék?

A munkaidónaptárakat tekintve: 2014. szeptembere 22 munkanapból áll. A havi munkaórák száma 176 óra. Az öcséim közül a két idősebb ezt "jóval" meghaladó munkaidőt "produkált" hiszen a középső (18 éves) öcsém esetében 194 óra; a legidősebb (21 éves) öcsém 208 óra munkaidőt "produkált".

Mi számít túlórának? Nekik jár-e túlórapótlék? Ha jár. Hány órára és hány százalék?

két olyan kérdés is felmerült ami jelenleg Hál'Istennek "csak" közvetve érintette az öcséimet.

Az Iskolaszövetkezetek által foglalkoztatásra kiközvetített diákokat megilleti-e betegszabadság vagy táppénz? Ha igen. Melyik és milyen mértékű illeti meg ezen diákokat?

KCsaba84 # 2014.10.03. 12:04

két olyan kérdés is felmerült ami jelenleg Hál'Istennek "csak" közvetve érintette az öcséimet.

Az Iskolaszövetkezetek által foglalkoztatásra kiközvetített diákokat megilleti-e betegszabadság vagy táppénz? Ha igen. Melyik és milyen mértékű illeti meg ezen diákokat?

KCsaba84 # 2014.10.03. 11:30

A munkaidónaptárakat tekintve: 2014. szeptembere 22 munkanapból áll. A havi munkaórák száma 176 óra.
Az öcséim közül a két idősebb ezt "jóval" meghaladó munkaidőt "produkált" hiszen a középső (18 éves) öcsém esetében 194 óra; a legidősebb (21 éves) öcsém 208 óra munkaidőt "produkált".

Mi számít túlórának? Nekik jár-e túlórapótlék? Ha jár. Hány órára és hány százalék?

KCsaba84 # 2014.10.03. 11:27

Először is tisztázni kell a DÉLUTÁNI MŰSZAK tényét.
A DÉLUTÁNI MŰSZAK 14 órakor kezdődik és 22 óráig tart.

A délutáni műszak 14-22 óra közötti teljes időre jár vagy "csak" a délutáni műszaknak 18-22 óra közötti részre jár?
Amennyiben jár. Hány százalék?

KCsaba84 # 2014.10.03. 11:27

Először tisztázni kell, hogy hova és milyen munkakörökbe hívnak ehhez a céghez diákokat.

Diákokat ügyeleti és készenléti munkakörbe NEM alkalmaz cég.

A kiközvetítés a cégnek három részlegéhez történik. Többségében csomagolás és válogatás munkakörbe.

capisca # 2014.10.03. 09:25

Kedves Csaba!

Nagyon összevissza ez a dolog.
Külön tedd fel a kérdéseidet, mert nem tudom követni.

KCsaba84 # 2014.10.03. 08:00

Köszönöm capisca válaszát, hiszen egész részletesen válaszol!

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék? 3: Ha jár. Akkor csak 18 és 22 óra között vagy az egész műszakra?
Igen jár neki a teljes ledolgozott időre. Éjjeli pótlékra nem jogosult, mert műszakpótlékra jogosult (Mt. 141-142.§)

4: Hány százalékos a műszakpótlék jár/na/? (15% vagy 30%)
30%.

Én nem írtam sehol, hogy 14 és 18 óra között lenne bérpótlék.

Itt tisztázni kell: A TELJES DÉLUTÁNI MŰSZAK az 14 órakor kezdődik és 22 óráig tart.

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék? 3: Ha jár. Akkoraz egész műszakra (14-22 óra) vagy "csak a műszak második felére (18-22 óra) jár?

5: A két idősebb öcsém esetében a 12 órás munkavégzés túlórának minősül?

Kevés az adat így nem lehet pontos választ adni.

A munkaszerződéstől függ, mert a leírtak alapján "A 3 "alap műszak" az 6-14-ig; 14-22-ig és 22-6-ig van. A két másik műszak az 6-18-ig illetve 18-6-ig van."

Nehéz megválaszolni, mert tudni kellene hol és mit dolgozik, mert akár készenléti jellegű is lehet a munkája, így a napi munkaidő elérheti a 12 órát, ami nem fog túlórának minősülni.

Az Iskolaszövetkezet az öcséimet egy olyan céghez közvetítette ki, amely három részlegből áll. Persze mind a 3 részen van KÉSZENLÉTI és ÜGYELETI munka, de erre DIÁKOKAN NEM ALKALMAZNAK.

Nem tudom, hogy az a túlóránál mennyire számít, hogy a szeptember az most 22 munkanap és 176 óra. A kérdező két idősebb öccse esetén (amennyiben a szept. 29-30-át is ledolgozzák) akkor a 176 óra helyett 186 illetve 200 óra lenne a ledolgozott óráik száma?

Teljesen jó a felvetés, hiszen a munkaidő-naptárok szerint 22 munkanap van a hónapban, amely 176 órát jelent.
A kérdésem kiírásakor még nem láttuk ellőre, hogy egy olyan helyzet fog előállni, hogy az egyik diák a péntek éjszakai munkavégzés során munkahelyi balesetet szenved, a másik meg szinte utolsó pillanatban (szombat délelőtt) más okból mondja le a szombat éjszakát, hogy gyorsan kell embert találni a helyükre és a két isősebb öcsém így a szept. 27-i éjszakát (22-6) is bevállalják. Így a munkaórája a 18 évesnek 194 óra, míg a 21 évesnek 208 óra. (Mert, hogy a szept. 39-30-i napokat is végig dolgozták.)

5: A középső (18 éves) és a legidősebb (21 éves) öcsém esetében az egy (szept. 13. /18 éves/) illetve két (szept. 6.; szept 13. /21 éves/) esetében a 12 órás éjszakai valamint a múlt szombat (szept. 27.) ejszakai 8 órás munkavégzés túlórának számít-e vagy sem?

6: Ha túlórának minősül. Jár-e nekik túlóra pótlék vagy sem?

7: Amennyiben jár. Akkor hány százalék jár”?

A legkisebbik (16 éves) öcsém 12 délutáni (14-22) és 10 délelőtti műszakkal (6-14), a középső (18 éves) öcsém 10 délelőtti (6-14), 5 délutáni (14-22), 8 éjszakai (22-6) és még 1 éjszakai (18-22) műszakkal, a legidősebb (21 éves) öcsém 5 délelőtti (6-14), 10 délutáni (14-22), 8 éjszakai (22-6) és még 2 éjszakai (18-22) műszakkal rendelkeznek.

Az iskolaszövetkezet a 8 órás munkavégzés esetén 597 Ft bruttó órabérrel, míg a 12 órás munkavégzés esetén 398 Ft bruttó bért biztosít. A bruttóbéren felül az iskolaszövetkezet a Munka törvénykönyve szerinti pótlékokat -természetesen- biztosítja.

8. Milyen bruttó illetve nettó bérre számíthatnak? (Ez a délutáni illetve az éjszakai továbbá a vasárnapi pótlék mértéke valamint az esetleges túlóra pótlék miatt merült fel.)

9. Betegszabadságra vagy táppénzre jogosultak-e az Iskolaszövetkezetek által kiközvetített diákmunkások?

10. Ha igen. Melyikre illetve milyen mértékűre?

KCsaba84 # 2014.10.03. 08:00

Köszönöm capisca válaszát, hiszen egész részletesen válaszol!

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék? 3: Ha jár. Akkor csak 18 és 22 óra között vagy az egész műszakra?
Igen jár neki a teljes ledolgozott időre. Éjjeli pótlékra nem jogosult, mert műszakpótlékra jogosult (Mt. 141-142.§)

4: Hány százalékos a műszakpótlék jár/na/? (15% vagy 30%)
30%.

Én nem írtam sehol, hogy 14 és 18 óra között lenne bérpótlék.

Itt tisztázni kell: A TELJES DÉLUTÁNI MŰSZAK az 14 órakor kezdődik és 22 óráig tart.

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék? 3: Ha jár. Akkoraz egész műszakra (14-22 óra) vagy "csak a műszak második felére (18-22 óra) jár?

5: A két idősebb öcsém esetében a 12 órás munkavégzés túlórának minősül?

Kevés az adat így nem lehet pontos választ adni.

A munkaszerződéstől függ, mert a leírtak alapján "A 3 "alap műszak" az 6-14-ig; 14-22-ig és 22-6-ig van. A két másik műszak az 6-18-ig illetve 18-6-ig van."

Nehéz megválaszolni, mert tudni kellene hol és mit dolgozik, mert akár készenléti jellegű is lehet a munkája, így a napi munkaidő elérheti a 12 órát, ami nem fog túlórának minősülni.

Az Iskolaszövetkezet az öcséimet egy olyan céghez közvetítette ki, amely három részlegből áll. Persze mind a 3 részen van KÉSZENLÉTI és ÜGYELETI munka, de erre DIÁKOKAN NEM ALKALMAZNAK.

Nem tudom, hogy az a túlóránál mennyire számít, hogy a szeptember az most 22 munkanap és 176 óra. A kérdező két idősebb öccse esetén (amennyiben a szept. 29-30-át is ledolgozzák) akkor a 176 óra helyett 186 illetve 200 óra lenne a ledolgozott óráik száma?

Teljesen jó a felvetés, hiszen a munkaidő-naptárok szerint 22 munkanap van a hónapban, amely 176 órát jelent.
A kérdésem kiírásakor még nem láttuk ellőre, hogy egy olyan helyzet fog előállni, hogy az egyik diák a péntek éjszakai munkavégzés során munkahelyi balesetet szenved, a másik meg szinte utolsó pillanatban (szombat délelőtt) más okból mondja le a szombat éjszakát, hogy gyorsan kell embert találni a helyükre és a két isősebb öcsém így a szept. 27-i éjszakát (22-6) is bevállalják. Így a munkaórája a 18 évesnek 194 óra, míg a 21 évesnek 208 óra. (Mert, hogy a szept. 39-30-i napokat is végig dolgozták.)

5: A középső (18 éves) és a legidősebb (21 éves) öcsém esetében az egy (szept. 13. /18 éves/) illetve két (szept. 6.; szept 13. /21 éves/) esetében a 12 órás éjszakai valamint a múlt szombat (szept. 27.) ejszakai 8 órás munkavégzés túlórának számít-e vagy sem?

6: Ha túlórának minősül. Jár-e nekik túlóra pótlék vagy sem?

7: Amennyiben jár. Akkor hány százalék jár”?

A legkisebbik (16 éves) öcsém 12 délutáni (14-22) és 10 délelőtti műszakkal (6-14), a középső (18 éves) öcsém 10 délelőtti (6-14), 5 délutáni (14-22), 8 éjszakai (22-6) és még 1 éjszakai (18-22) műszakkal, a legidősebb (21 éves) öcsém 5 délelőtti (6-14), 10 délutáni (14-22), 8 éjszakai (22-6) és még 2 éjszakai (18-22) műszakkal rendelkeznek.

Az iskolaszövetkezet a 8 órás munkavégzés esetén 597 Ft bruttó órabérrel, míg a 12 órás munkavégzés esetén 398 Ft bruttó bért biztosít. A bruttóbéren felül az iskolaszövetkezet a Munka törvénykönyve szerinti pótlékokat -természetesen- biztosítja.

8. Milyen bruttó illetve nettó bérre számíthatnak? (Ez a délutáni illetve az éjszakai továbbá a vasárnapi pótlék mértéke valamint az esetleges túlóra pótlék miatt merült fel.)

9. Betegszabadságra vagy táppénzre jogosultak-e az Iskolaszövetkezetek által kiközvetített diákmunkások?

10. Ha igen. Melyikre illetve milyen mértékűre?

capisca # 2014.10.01. 10:28

Kedves Ibolya!

Én nem írtam sehol, hogy 14 és 18 óra között lenne bérpótlék.

A kérdező által feltett 18 - 06 közötti munkavégzés kérdésére reagáltam.

Ibolya87 # 2014.10.01. 10:07

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék? 3: Ha jár. Akkor csak 18 és 22 óra között vagy az egész műszakra?

Igen jár neki a teljes ledolgozott időre. Éjjeli pótlékra nem jogosult, mert műszakpótlékra jogosult (Mt. 141-142.§)

4: Hány százalékos a műszakpótlék jár/na/? (15% vagy 30%)

30%.

Én magam utána néztem. Az internetes sajtóban a 2012. évi I. Törvény (Munka törvénykönyve; "Mt.) két érintett §-a szerint nyilatkozó munkajogászok értelmezése szerint 14-18 óra közötti műszakpótlékMEGSZÜNT.

Egyik diákszövetkezet (Diák Mentor Iskolaszövetkezet) honlapján (http://www.dmp.hu/…mak/potlekok) olvasható a következő szöveg:
Pótlékok: Műszakpótlékra csak akkor jogosult a munkavállaló, ha a beosztás szerinti munkaideje rendszeresen változik. Rendszeresen kell tekinteni:

  • ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdő időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint
  • a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.

A munkavállaló csak akkor lesz jogosult műszakpótlékra, ha a fenti törvényi előírásoknak megfelel, így például, ha a munkaidő-beosztása szerint egyik héten a munkaideje reggel hat órakor, a másik héten délelőtt tíz órakor vagy még későbbi időpontban kezdődődik.

A műszakpótlék mértéke 18.00 és 6.00 óra között 30% (Mt. 141. §)

A délutáni bérpótlék megszűnt!

Csak a szociális ágazatban, a gyermekvédelemben és az egészségügyben illeti meg a munkavállalót/közalkalmazottat a 14–18 óra közötti munkavégzés után bérpótlék.

Ezek alapján NEM értem, hogy CAPISCA vagy az ISKOLASZÖVETKEZET értelmezi jól az Mt.-t.?

capisca # 2014.09.29. 07:54

1. Jár nekik az 50%-os vasárnapi pótlék vagy sem?

Igen jár Mt. 140.§ a) bekezdésre tekintettel. De tudni kellene milyen munkahelyen dolgoznak (az Mt. 101.§ miatt szükséges, ami a vasárnapi bérpótlék megítélésénél számít).

Mivel a kérdező tudja öccsei mit és hol dolgoznak, ezért nézze meg az Mt. 101.§ és 140.§ rendelkezéseit.

2: Jár-e nekik a délutáni műszakpótlék? 3: Ha jár. Akkor csak 18 és 22 óra között vagy az egész műszakra?

Igen jár neki a teljes ledolgozott időre. Éjjeli pótlékra nem jogosult, mert műszakpótlékra jogosult (Mt. 141-142.§)

4: Hány százalékos a műszakpótlék jár/na/? (15% vagy 30%)

30%.

5: A két idősebb öcsém esetében a 12 órás munkavégzés túlórának minősül?

Kevés az adat így nem lehet pontos választ adni.

A munkaszerződéstől függ, mert a leírtak alapján "A 3 "alap műszak" az 6-14-ig; 14-22-ig és 22-6-ig van. A két másik műszak az 6-18-ig illetve 18-6-ig van."

Nehéz megválaszolni, mert tudni kellene hol és mit dolgozik, mert akár készenléti jellegű is lehet a munkája, így a napi munkaidő elérheti a 12 órát, ami nem fog túlórának minősülni.

Csaba96 # 2014.09.28. 13:36

Nem tudom, hogy az a túlóránál mennyire számít, hogy a szeptember az most 22 munkanap és 176 óra. A kérdező két idősebb öccse esetén (amennyiben a szept. 29-30-át is ledolgozzák) akkor a 176 óra helyett 186 illetve 200 óra lenne a ledolgozott óráik száma?...

a; Nem veszik túlórának a kötelező munkaidő (176 óra) feletti munkavégzést?
b; Egyébként jól tudom, hogy a túlóra pótlék 50%?

Egyébként az ünnepnap az 100%!

huntah # 2014.09.28. 12:38

Na, jól összeszavakat a kevertük. A +50 és +100%-ot nem kellett volna idehoznom, az nem a túlóradíj.
És akkor a 7-re: akkor számítana, ha lenne túlóra. De 12 órás munkavégzés esetén a 9-10-11-12. munkaóra nem túlóra. Hogy mennyi lenne, ha lenne, majd talán megmondja más.

Azért, ha mégis lesz túlóra, akkor azt kőkeményen le kellene papírozni. (Olló:) Fiatalon az ember nem szokott ilyesmire odafigyelni.