Szabadság


pora # 2014.11.04. 14:35

Tisztelt Fórum!

A jogszabály szerint:A munkavállalónak hozzátartozója tartós, személyes ápolása céljából, az ápolás idejére, de legfeljebb két évre fizetés nélküli szabadság jár.

E jogszabály alapján egyik hozzátartozóm ápolására ezt a két évet korábban már igénybe vettem. Jól értelmezem-e, hogy másik közeli hozzátartozó ápolására is jár két év (természetesen a megfelelő orvosi papírok birtokában), mint pl. a gyed, gyes esetében, vagy a munkáltatóm döntésétől függ, hogy engedélyezi-e, hogy újból fizetés nélküli szabadságra menjek?

Válaszukat köszönöm.

Emma2009 # 2014.10.29. 11:11

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!
A korábbi kérdésem az lett volna,hogy amennyiben én két helyen vagyok alkalmazásba,úgy minkét munkahelyemen u.annyi szabadságom van? Tehát ha az egyik helyen már kivettem az összeset,akkor a másik helyen még vehetek ki szabit. köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.20. 13:56

Semmi befolyása a szabadságra annak, hogy te hány helyen dolgozol.
Ha az a kérdés, hogy köteles-e minden munkáltatód ugyanakkor kiadni a szabadságot, akkor a válasz nem.

Emma2009 # 2014.10.20. 09:57

Tsztelt Hölgyem/Uram!

Az alábbi kérdésemre szeretnék segítséget kérni. Leírnám röviden az esetemet:
Jelenleg gyesen vagyok,de munkát vállaltam gyes mellett van egy napi 2 órás állásom(2014.09.01-től) és egy másik helyen egy heti 2 órás(2014.03.01.-től). Kérdésem,hogy a szabadság hogy alakul,hogy 2 helyen vagyok párhuzamosan. A heti 2 órás állásomnál kiakarják írni az összes szabadságomat amit 2014.03.01-től 2014.12.01-ig járna,megtehetik? Mi lesz a másik helyen. Nem tudják,hogy két helyen vagyok. köszönöm

Misztral # 2014.10.08. 10:19

Középiskolai tanár vagyok. 2014 szeptember 1-jével írtam alá egy átvételről szóló szerződést. A korábbi munkahelyemen a 46 napnyi szabadságomat augusztus 21-ig kiadták. Ezt ma tudtam meg az új munkahelyem igazgatójától. Ezért azt mondta, az őszi és a téli szünetet ledolgozom vagy fizetés nélküli szabadságot veszek ki. A kérdésem az, hogy van-e erre más mód? Pl. igazgatói szünet/otthoni munkavégzés, hogy fizetést is kapjak? Illetve szabályos-e ez az eljárás? Válaszát előre is köszönöm.

wckacsa # 2014.10.07. 09:56

Írtam, hogy a hszt miatt azaz szolgálati szabályzat(Rendőrség). Így 25nap alapszabadság+2 a szolgálatban eltöltött évek után.

Van egy ORFK utasítás, amit az ORFK vezető adott ki "43/2010. (OT 24.) ORFK utasítás a beosztáshoz szükséges fizikai alkalmasság ellenőrzéséről" Ami szerint aki a fizikai felmérőn kiváló teljesítményt nyújt +2 nap szabadság jár érte.

A másik engem érintő része az a heti 2 óra sporttevékenység, amit munkaidőben kell, hogy biztosítsanak. Ez a 3 év alatt egyszer sem valósult meg mivel "nem kivitelezhető". Igaz más helyeken csak megoldják valahol.

Nem hangzik soknak de 3 év alatt az 288 óra, amit nem sporttevékenységgel töltöttem, ami törvény szerint megillet, hanem munkával. Egyébként a sportteljesítményért járó +2 napot 1x kaptam meg a 3 év alatt szóval abból is függ még 4 napom a tavalyi meg az idei.

Az ominózus nap amikor a szabadságomról be kellett menjek dolgozni úgy nézett ki, hogy dolgoztam egész nap, de a program amibe rögzítik a szabadságokat meg a munkanapokat továbbra is azt írja, hogy szabadságon voltam aznap. Megjegyzem, hogy kiírja nekem is, hogy hány nap szabadság jár és hányat töltöttem le belőle, ami az idei évre 27 nap és 27et el is töltöttem (úgy, hogy nem lett az a napom átírva munkanapra). Szóval ingyen dolgoztam egy jót a szabadságom közepén.

Tudok én kezdeni valamit az elveszett szabadságaimmal jogi úton? Ez a 288óra amit sport helyett dolgoztam kompenzálható valamivel? Csúsztatás, pénz?

efi99 # 2014.10.06. 16:14

Az elméletben főleg attól függ, hogy a 2. évben mikor adták ki azt a 34 napot. Az előző évit ugyanis nem lehet akármeddig tolni vagyis a következő évben bármilyen később kiadni. Másrészt akármennyit sem lehet áttolni a köv. évre. (jelenleg - ha jól tévedek - negyede mehet tovább és az is csak III.31-ig). Tehát ha 34 napot kiadtak pl júli - aug, akkor 29 helyett sikerült 34-et kiadni.
Arról viszont nem vagyok meggyőződve a gyakorlatban, hogy ez ok a köv. évi szabadság megnyírbálására, a munkáltató így járt, ha már ilyen hülye volt.

wckacsa # 2014.10.05. 08:25

Törvény szerint (hszt) jár évente 25 nap alap + 2 pótszabadságom +2 nap kiváló sportteljesítmény miatt így 29 napra lennék jogosult mind 3 évben.

3 teljes éve alkalmaznak az 1. évbe kaptam 14 nap szabadságot a sok munka miatt, a 2. évbe 34 napot, hogy próbálják az előző évet kiadni, idén pedig 27 napot kaptam.

Most hív a főnök, hogy gáz van elszámolták a szabijaimat és lógok a cégnek 1 nappal így a szabadságomat, amit jelenleg töltök 1 nappal megkurtítanák és idén többet nem is kapnék.

Nem tudom, hogy a szabadságokat hogyan lehet tologatni évről évre én önszántamból nem mondtam le egy napról sem, de elméletileg akkor jogosult lettem volna a 3 év alatt 87 napra amiből 75-öt kaptam meg.

Én tévedek vagy valami itt nem kóser? A segítséget előre is köszönöm! Igényt tarthatok a fennmaradó napjaimra?