munka űgy


gyebi # 2014.12.03. 06:28

Tisztelt Jogászok!
Azt szeretném kérdezni,hogy a munkavállaló által történt jogellenes munkaviszony megszüntetése esetén,a munkáltató által kiszabott kártérítést rá lehet-e vezetni a munkavállalói igazolásra,hogy a következő munkahelyen vonják le?Illetve ebben az esetben mikor kötelesek kiadni a dolgozónak a papírjait?Konkrétabban,2014. December 31 ig határozott idejű szerződéssel rendelkeztem,de November 3-án írásban értesítettem a céget,hogy nem kívánok ott dolgozni tovább.Megállapították a kártérítés összegét,melyet 6 havi részletben kellene fizetni,de addig nem adják ki a papírjaimat,míg ki nem fizetem,vagy majd csak December 31 után a szerződés lejártával.jogosan járnak el?
Előre is köszönöm a választ.

pazs # 2014.11.03. 09:10

Nem jár táppénz, amint megszűnik a munkaviszonyod. A felmondási idő viszont a táppénz alatt is telik. A táppénz szűnik meg a munkaviszony megszűntével, nem fordítva.

Zita10 # 2014.11.03. 07:06

Tisztelt Jogászok!

Azt szeretném megtudni, hogy ha jelenleg betegállományban vagyok lehetséges, hogy hosszabb időre, és szeretnék felmondani, akkor a felmondást követően jár e a táppénz és meddig? A betegállomány végeztével kezdődik a felmondási idő? A szerződésemben 2 hét felmondási idő szerepel. Annyifélét olvastam, hogy nem tudom mi a valódi lehetőség ebben az esetben.Előre is köszönöm a választ.

hugi0713 # 2014.11.02. 15:03

Köszönöm az eddigi válaszokat! Természetesen bementem, és megkérdeztem nálunk ez hogy működik és közölték hogy nekem az augusztus 20-a mint ünnep, 19-én este 20-kor kezdődött és 20-án este 20-kor ért véget. mivel én este 10-re mentem így az nekem már nem ünnep és nem köteles kifizetni. Nem vagyok biztos benne hogy lehet-e ezt így de ha lehet is én úgy gondolom csak kijátszották hogy ne kelljen pótlékot fizetni.
(arról nem beszélve hogy azért mert én éjszaka dolgozok ezért nekem az ünnep is éjszaka legyen? )

efi99 # 2014.10.31. 17:47

PowerRD
Ki lehet trükközni egybefüggő 48 órával, sőt egyenlőtlen munkaidő beosztás esetén 40 órával is, utóbbi pl már aránylag könnyen kivitelezhető lenne: pl szombaton dolgoznak 14-ig, hétfőn jönnek reggel 6-ra.
Ha én írnám az MT-t megtiltanám "hagyományos" 8 órás munkában:

  1. 8 óránál rövidebb napi munka intézményesítését (pl munkaközi szünet miatt) ezáltal a mínusz órák külön bedolgoztatását szombaton vagy valamelyik nap egyben pluszban.
  2. a szombati munkavégzést egyáltalán. (iskola stb nem igazodik hozzá, a 8 órás munkavégzés lényege pont a hé-pé munkarend lenne kőbe vésve)
  3. mondjuk az egész fizetetlen munkaközi szünet hülyeséget eltörölném, férjen már bele 20p, ha a WC-zés, billentyűzetért nyúlás, dosszié kinyitása, kéz megtörlése a ronggyal egyáltalán pl a lassabb munkatempó belefér és fizetett.
MACSKAJANCSI # 2014.10.31. 16:56

én nem értem ezt az egészet, kérlek, aki tudja világosítson fel.

a munkaidőt valósan és tényszerűen kell rögzíteni, a jelenléti ívben, vagy elektronikus beléptetővel.

ha és amennyiben ez nem így történik, (lentebb az eredeti kérdezőnél hugi0713) akkor hogy a fenébe lehet a bérelszámolást normálisan jogszerűen megcsinálni?

én úgy értelmezem a törvény alapján és mások elmondása szerint is, hogy akármi is van alkalmazva (munkaidőkeret, osztott munkarend stb.) kizárólag a valós tényszerű munkaidő adatok alapján lehet jogszerű az elszámolás, tehát a pihenő és egyéb napok rögzítésével. a fizetett ünnepnapon végzett munka pedig rendkívüli munkavégzésnek minősül a Mt. szerint.

minden egyéb munkáltatói manőver a dolgozó kárára történik, ami nem a tényszerű és valós munkaidő adatok alapján kerül elszámolásra.

PowerRD # 2014.10.31. 16:26

csak magam miatt kérdem (okosodás céljából), nem tanácsot adok.

az eredeti kérdezőnél az nem ciki, hogy minden harmadik szombattal vszeg nincs meg a heti két pihenő nap? mármint én úgy értem amit mond, hogy:
H-P munka
Sz-V: pihenő
H-P: munka
Sz-V: pihenő
H-P: munka
Sz: munka
V: pihenő
és a sor újrakezdődik.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.31. 12:14

Alá se kellett volna írni, a munkáltató egyoldalúan szabhatja meg a munkarendet, munkaidő beosztást.

sz-kati (törölt felhasználó) # 2014.10.31. 12:10

Köszönöm a választ.
Amúgy csak azért kérdeztem, mert eddig soha semmilyen probléma nem volt ebből a 20 év alatt. Nem a bográcsozásról van szó (hanem egy szendvicsről), mert teljesítmény bérben vagyunk, természetes, hogy nyomjuk neki 1000-rel, mert minden forint számít nekünk is, állásidőt nem fizetik. Rendesen dolgozunk, de hirtelen most mindenen megnyomják a féket (pl.: dohányzást nemcsak a gyár dohányzásra kijelölt területéről hanem annak környékéről is kitiltották legközelebb majd másik gyár előtt szabad; a munkaruhát csak a gyárban hordhatjuk, utcán nem még akkor sem ha éppen befele tartunk..., aláíratatták a folyamatos 24 órázást úgy hogy 3 hét meló 1 hét szabad, jött a szokásos "el lehet menni..." szöveg , ha nem írjuk alá...), úgy hogy egy kis cégről beszélünk és mégis tiszta 10 milliárdos nyereséget csináltunk nekik...
Köszönöm azért még1x a választ.

efi99 # 2014.10.31. 10:33

Az MT 103. § (5) eleve megszabja, hogy alapesetben kezdés után 3-6 óra között lehet, kivéve ha 20 percnél többet ad, akkor tehet máshova is a 20-on felül, ha akar.
De miért olyan nagy baj ez, bográcsozás van és valakinek őrizni kell már az elejétől?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.31. 09:55

Mikor ennél máskor, mint a munkaközi szünetben? Azt pedig a munkáltató szabja meg, mikor van a munkaközi szünet.

sz-kati (törölt felhasználó) # 2014.10.31. 08:02

Kedves Fórumozók!
Érdeklődni szeretnék aziránt, hogy megteheti-e a munkáltatóm hogy megszabja mikor ehetünk? Ugyanis kikötötte, hogy a munkakezdéstől számított 3. óra után (legyen ez reggeles, délutános vagy éjszakás műszak) lehet csak enni. Még akkor is kártyát kell húznunk, ha enni megyünk (a gyáron belül az étkezőben eszünk, büfénk nincs,tehát a gyár területét nem hagyjuk el)...
Köszönöm válaszotokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.30. 22:16

Igazad lehet. Akár a teljes, augusztus 20-án 22 órakor kezdődő műszak munkaszüneti nap lehet náluk. Mert szerintem ilyenkor a kezdő időpont számít.

efi99 # 2014.10.30. 21:04

Módosítok.
Ha 20 h-tól 20 h-ig tart a munkanap és a(z aug 20) 7-22 mindenképp munkaszüneti, akkor az aug 20 este 20 h-tól aug 21 este 20 h-ig micsoda? Beleesik 2 "munkaszüneti óra".

efi99 # 2014.10.30. 20:55

De dolgozott, 20-án este 10-től éjfélig (gondolom valami előkészítés, vagy pakolás, aztán tovább, 21-én 0:01-kor nyitottak, mert akkor már lehet).
Ha ez egy olyan hely, ahol nem lehetett volna ünnepnap dolgozni (feltételezem olyan, mert hipermarket), akkor ez a munkáltató baja, hogy majd nem tud kinyitni rögtön éjfélkor, nem lehetett volna dolgoztatni 20-án.
Ezen az sem segít, hogy ők mit hívnak munkanapnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.30. 18:39

De az is igaz, hogy „a hét és huszonkét óra közötti tartamot heti pihenő- vagy a munkaszüneti napnak kell tekinteni.
Tehát a konkrét esetben a kérdező egy órát sem dolgozott munkaszüneti napon. (A "fizetett ünnepnap" fogalmát az Mt. nem ismeri.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.30. 18:35

A munkanap ilyetén meghatározása bizony lehetséges.
Mt. 87. § (1) Munkanap: a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkáltató működése miatt a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik.

Zita10 # 2014.10.30. 17:54

Tisztelt Jogászok!

Azt szeretném megtudni, hogy ha jelenleg (mától) betegállományban vagyok lehetséges, hogy hosszabb időre, és szeretnék felmondani, akkor a felmondást követően jár e a táppénz? A szerződésemben 2 hét felmondási idő szerepel. Annyifélét olvastam, hogy nem tudom mi a valódi lehetőség ebben az esetben.
Köszönöm!

MACSKAJANCSI # 2014.10.30. 17:22

NEM JOGOS EZ ÍGY, HOGY LENNE AZ? A MUNKAIDŐ VALÓS ÉS TÉNYSZERŰ ADATAI ÍGY HAMISAN VANNAK RÖGZÍTVE ÉS AZÉRT IS MERT MEG VAGY KÁROSÍTVA AZ ELSZÁMOLÁSSAL!

hugi0713 # 2014.10.29. 17:57

Tisztelt jogászok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni mennyire jogos az amit az elmúlt hónapban megtett a munkáltatóm. Éjszakai munkarendben dolgozok egy hipermarketben. Eddig mint minden más helyen éjféltől-éjfélig tartott egy munkanap. Ezt nekünk módosították arra hivatkozva, hogy nehéz így a könyvelés és jelenleg nekünk este nyolctól másnap este nyolcig tart a munkarend. Augusztusi hónapban adott volt a 20.-a mint ünnep. Eddig ilyenkor mindig éjfél után mentünk dolgozni de most este 10-re, amit nem fizettek ki mint ünnepi pótlék. arra hivatkoznak hogy nekünk a fizetett ünnep 19.-e. A munka és pihenőidő nyilvántartásban is 19-re van beírva a fizetett ünnep. Hozzáteszem én 18-án is dolgoztam ami természetesen 19-én ér véget, de erre pedig azt válaszolták hogy maga az ünnep este 8 után van nekünk.
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.27. 07:17

bogarászni kell alaposan, ha nyomon akarja követni az elszámolás helyességét.
Ugyan már! Egy és kétjegyű számok összeadása még nem a felsőbb matematika.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.27. 07:16

Négy hónapi (16 heti) munkaidőkeretet bármelyik munkáltató elrendelhet (óvoda, egyetem ugyanúgy, ahogyan a szarvasmarhatelep). Az ennél hosszabb idejű keretnek vannak feltételei.
Megjegyzem, a munkavállaló számára egy tisztességesen elszámolt munkaidőkeret előnyösebb, mint ha a munkáltató a munkaügyi szabályok megsértésével dolgoztatja.

MACSKAJANCSI # 2014.10.26. 20:27

a munkaidőkeretet minden szakirányban lehet alkalmazni?
nincs esetleg valamiféle feltétele?
tehát ott alkalmazható, ahol a munka intenzitása és feltételei adottak az munkaidő ingadozásához.

tehát ész nélkül nyilván nem alkalmazható, ettől függetlenül előszeretettel papírozzák a munkáltatók ezt, mert a dolgozóknak szinte teljesen követhetetlenné válik az elszámolás.
bogarászni kell alaposan, ha nyomon akarja követni az elszámolás helyességét.

milyen szakágakban lehet, és milyen szakágakban kizárt a munkaidőkeret alkalmazása?
ezt szeretném kérdezni tisztelettel és köszönettel várom a válaszokat.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.25. 10:49

Egyénileg úgy van megoldás, ha a munkaügyi felügyelőséghez egyéni kérelmet nyújtasz be, akkor kizárólag a Te érdekedben járnak el.
Munkaügyi Bírósághoz is lehetne fordulni, akár csoportosan is. De gondolom, ezek az utak nem járhatók.

Esetleg, ha a munkahely állami-, vagy önkormányzati alapítású, esetleges részesedésű lenne.

samesza # 2014.10.25. 10:31

mi reggel 6.orakor kezdűnk és a munka vée pedig 14ora és ez mellet minden harmadik szombaton megyűnk dolgozni és a bér papiron mégis csak 7.5 ora van elszámolvatöbször jelentették már és bűntették is és mégis továbra sem változik semmi sajna de egyébként köszönöm mindenkinek


Üdv, Volt egy kis összeg? hitelem amit sajnos nem fizettem 1998. 98000 ezer forint volt .Amir?l a mai napon kaptam 1 milliós felszólítás, Mit is kellene