munkarend - munkaidőkeret


ancixxx # 2021.07.13. 20:50

Ez így már kicsit bíztatóbb, köszönöm a tippet. A munkaidő-nyilvántartást ellenőrzik óraszám, formai és tartalmi szempontok alapján is, ill. ennek alapján számláznak a partnercégek felé. A saját munkám mennyisége is sok, de legfőképpen mások (már vagy még nem létező) munkaerő (esetenként akár 2-3 fő) munkáját kellett végeznem, és ez kimutatható. Szép estét.

drbjozsef # 2021.07.13. 06:23

ancixxx,

Az már jobb - a munkáltatód az elmúlt hónapok nyilvántartását befogadta, aláírta, jóváhagyta, ilyesmi? Legalább hallgatólagosan elismerte, nem vitatta?
Mert az más, ha kötelez rá, és nem vitatja, akkor lehet keresnivalód. Ez alapján lényegében elismeri, hogy a feladatok elvégzése meghaladta a rendes munkaidődet. Ilyen esetben kérheted a túlóráid kifizetését.

Ez sajnos kötetlennél ilyen. Ha nem fér bele a munkaidődbe, és nem végzed el a feladatokat, akkor vitatkozhattok rajta, hogy te dolgozol lassan, vagy ő ad túl sokat. Aztán vagy elfogadja, hogy sok, vagy kirúg és keres jobb munkaerőt, ha szerinte te nem vagy alkalmas. Aztán majd rájön...

ancixxx # 2021.07.12. 18:52

Amúgy vezetünk munkaidő.nyilvántartást, ezt a munkáltatóm minden munkavállaló számára kötelezővé teszi.

ancixxx # 2021.07.12. 18:51

Köszönöm a válaszokat. Bevallom, kicsit szomorú lettem.

drbjozsef # 2021.07.12. 09:08

ancixxx,

Bizonyos értelemben a munkáltatódnak van igaza. Kötetetlen munkarend esetén (olyat, hogy "rugalmas", az Mt. nem ismer) a munkaidő beosztással kapcsolatos szabályokat lényegében ignoráni kell. Ezért nem jár lényegében semmilyen pótlék (vasárnap, munkaszüneti nap, műszak), de nem értelmezhető igazából a "túlóra" vagy a "túlmunka" sem. Tehát a munkáltatódnak valóban nem kell kifizetnie a túlóráidat. Még csak nem is tudhat róla, hiszen a munkaidő nyilvántartás vezetésére sem kötlezett (és te sem).

A törvény ezzel kapcsolatban csak általános, mindkét fél számára kötelező gumiszabályokat tartalmazza (na, ez tényleg rugalmas, de máshogy).

"A munkáltatónak kötetlen munkarend alkalmazása esetén is figyelnie kell arra, hogy a munkavállalónak ne adjon több feladatot, mint amennyi a munkaszerződésben megjelölt napi munkaidő alatt elvégezhető, ellenkező esetben felmerül a joggal való visszaélés megállapításának lehetősége "

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.12. 08:36

Vezettetek valamiféle munkaidő-nyilvántartást?

ancixxx # 2021.07.11. 08:54

Tisztelt Fórumozók! Kötetlen munkaidő témában szeretném a hozzáértők véleményét/tanácsát kérni: Egy multinacionális nagyvállalat hazai irodájában dolgozom szakértői pozícióban (a pozíció pontos megnevezését a felismerhetőség miatt nem írom le). A pandémia (legalábbis a magyarországi részleget) nem elbocsátásokkal, hanem irdatlan mennyiségű „túrórával” érintette. A hagyományos munkarendben dolgozók rendesen megkapják a túróra pénzüket. Bár a munkáltatóm következetesen rugalmas munkaidőről beszél, az én értelmezésem szerint a munkaidőm kötetlen. A munkaszerződésemben ez szerepel: „ a munkáltató átengedi Önnek azt jogot, h a munkaideje egészét maga ossza be, ... Ön határozhatja meg, hogy mikor tartózkodik a munkahelyén és végzi el a munkáját” és „Az Ön munkaideje a munkaszeződése értelmében heti 40 óra.” Az idén még nem voltam szabadságon, az ilyen irányú kérelmeimet folyamatosan visszautasítja a felettesem („Tudod, h most nem lehet...”). Jún. közepén már súlyos kimerültséggel küzdöttem, erre tekintettel nagy nehezen kaptam egy hetet (a túlóráimból lecsúsztatva). Így is maradt bő egy hónapnyi munkaidőnek megfelelő „túlórám”, amire szeretnék kompenzációt kapni (elsősorban lecsúsztatnám, ha nem lehet, akkor pénzben kérném). Erről a felettesem hallani sem akar, véleménye szerint a rugalmas (helyesen: kötetlen) munkaidőm miatt ez értelmezhetetlen. Véleményem szerint a munkaszerződésem a heti 40 órára vonatkozik, így ragaszkodom a kompenzációhoz. Helyesen gondolom-e? Jár-e valóban kompenzáció, és ha igen, milyen fomában? Mik a lehetőségeim, mit tehetnék?

Hajnika84 # 2021.04.06. 16:41

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

drbjozsef # 2021.04.05. 14:38

Hajnika84,

Erre nem lehet konkrét paragrafust mondani, az Mt. 86.§-109.§ közöttieket együttesen kell értelmezni, és ismerni kellene a munkaidő-beosztásotokat, és a munkaidőkeret részleteit.

Ha a kérdés az, akkor munkaidő-beosztás szerinti szombati napokra nem kell pótlékot fizetnie (csak attól eltérő elrendelés esetén) - de a napi és heti pihenőidőre vonatkozó szabályokat akkor is be kell tartania -, a munkaidő-beosztás szerinti túlmunkák esetén is csak a munakidőkeret végén kell kifizetnie, ha a keret egészét nézve lesz ilyen egyáltalán.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.03. 14:37

Munkáért bér jár. Ne hidd el, ha valaki mást mond.

Hajnika84 # 2021.04.03. 12:43

Kedves Szakértők!

Segítségre lenne szükségem. Munkahelyem ettől a hónaptól kezdve bevezette a munkaidő keretet. Szombatonként berendeli a dolgozókat, hogy ne kelljen túlórát fizetni. Autóipari cégről beszélek egyébként. Egyik kérdésem,hogy valóban igaz e az, hogy nem kell kifizetnie ezt a ledolgozott napot?? Akkor sem amikor kiadja?? Illetve a ledolgozásnál műszakpótlék jár e rá? Néztem a munka törvénykönyvét , de nem találtam meg ahol írták.Ha kérhetem a paragrafus megadását is. Köszönöm!
Tisztelettel: Hajni

retép # 2017.04.07. 11:52

Elnézést némi módosítás, mivel nem úgy jelent meg a hozzászólás ahogy az én képernyőmön:
228= 22x8 ill.
(22+22+20+18+22)
8= (22+22+20+18+22)x8

retép # 2017.04.07. 11:49

Tisztelt Szakértők!

Azzal kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy 6 havi munkaidő keretben történő munkavégzés esetén, fix havibéresként a munkaidő keret végén a plusz órákat pontosan hogyan kell elszámolni. Ha jól tudom, a bérpótlékot (50%) a havi bér osztva 174 órával kapott "órabér" alapján kell számolni. Viszont az alapbér esetében kérdés, hogy az utolsó hónap munkanapjai alapján számított átlagbérrel (órabérrel) kell- e számolni, vagy a munkaidő keret átlag bérével. Számszerűen a 2016.12.01-től 2017.05.31-ig történő munkaidő keret esetén a havi bért 228-al (május 22 munkanapos) azaz 176 órával kell osztani, vagy a 6 havi bért kell (22+20+22+18+22)8, azaz 832-vel osztani (a felsorolásban decembertől májusig levő hónapok munkanapjainak száma látható). Ha az utolsó havival kell számolni, akkor nagyon nagy eltérés mutatkozik (22%) attól függően, hogy melyik hónapban történik a munkaidőkeret elszámolása.
Köszönöm megtisztelő válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.30. 17:00

Abból, amit leírtál, az se biztos, hogy "túlóra", amit te annak gondolsz. (A Mt. nem használja a kifejezést.)

Anya52 # 2017.03.30. 14:18

"Az 50%-os túlórapótlék munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján szabadidővel is kiváltható. A szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál, és erre az alapbér arányos része jár."

Tehát a szabály az, hogy 50%-os túlórapótlék jár érte? Felajánlhatja, hogy szabadidővel váltsuk ki, de ha nem megyek bele, akkor ki kell fizetnie a túlórát?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.30. 14:03

Mi is a kérdés? (Érzelemkeltő lózungok nélkül.)

Anya52 # 2017.03.30. 13:48

Kedves Szakértők!

Túlórával kapcsolatos lenne a kérdésem. A heti 40 órás munkarendben használatos túlórára vonatkozó szabályokat megtaláltam. Viszont engem a heti 20 órás érdekelne.
Röviden a sztori annyi, hogy 4 órás munkarendben vagyok felvéve 7-11 óráig, viszont ha a 8 órás kolléga szabadságra megy, vagy betegállományba, akkor én helyettesítem 11-15 óráig. Ezeket a plusz négy órákat "csúsztatásban" adják ki, amiért én most szót emeltem, mert rengeteg szabadságom felhalmozódott, amit ki nem fizetnek, kivenni pedig képtelenség. Tavalyi évben az egész novembert itthon töltöttem és még úgy is maradt 16 nap szabadságom, amit már decemberben sem tudtam kivenni.

Milyen rendelettel menjek holnap megint az asztalra csapni, amiből talán értenek és nem néznek teljesen hülyének?

Ariana1 # 2017.02.16. 12:17

Érdeklődni szeretnék, hogy hallott-e arról valaki, hogy állítólag idén a 60. életévüket betöltött személyek éjszakai munkára már nem oszthatóak be. Ennek a hírnek van valamilyen alapja?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.22. 20:21

A munkaidőkeret hirdetése nem igényli a munkaszerződések módosítását.

csoti1980 # 2017.01.22. 16:53

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Inkább a törvény értelmezésével és annak gyakorlatba való megvalósításával van gondom.
Én úgy értelmeztem a törvényt, hogy normál általános munkarend esetén a munkaidő heti öt nap, hétfőtől péntekig és az ettől való eltérés munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén lehetséges.
A problémám az, hogy a 2009-es munkaszerződésük nem tartalmazott munkaidőkerettel se elszámolási időszakkal kapcsolatos részt főleg, hogy akkoriban még nem is igazán voltak adva ezek a lehetőségek és ezzel kapcsolatos módosítások nem is történtek.

  • A kérdésem az, hogy jól értelmezem-e a törvényt? Tehát módosítani kell az ő munkaszerződésüket hogy munkaidőkeretben vannak alkalmazva vagy elszámolási időszakot alkalmazunk a fentebb leírtak és a munkaidő beosztásuk miatt, hogy munkaügyileg az helyes legyen egy esetleges munkaügyi ellenőrzéskor?

Természetesen a bérszámfejtés is ehhez igazodva készül.

  • Illetve mit jelent az elszámolási időszak alkalmazása? Ezt ki tudná fejteni, hogy ez mit is jelent? Hogy nézne ki ez a gyakorlatban?

Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.22. 10:01

Mi a kérdés? Mert az aligha lehet kérdés, hogy a munkaidőt a valóságnak megfelelően kell nyilvántartani, és hogy a bért a valóságnak megfelelően kell számítani, fizetni.

csoti1980 # 2017.01.22. 08:20

Kedves segítők!

Munkarend és munkaidő keret kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Adott egy húsbolt, ahol keddtől-szombatig van a nyitva tartás (hétfő-péntek 8:00-17:00, szombaton 8:00-12:00). Az alkalmazottak is keddtől szombatig dolgoznak. 30 perc ebédszünetük van, amit le is kell dolgozniuk.
Keddtől-péntekig 7:45-től 17:15-ig dolgoznak napi 9 órában, szombaton 8:00-12:00-ig 4 órában. Tehát heti 40 órát.
Eddig normál munkarendesként számfejtette a könyvelő őket, mintha hétfőtől-péntekig dolgoznának 40órában, így mindig ugyan annyi összegű bért kaptak figyelmen kívül azt, hogy az adott hónapban hány órát kellett volna dolgozniuk. Pl. ugye 2017. januárban 22 munkanap van és 176óra.
Adott esetben ők januárban 21 napot fognak dolgozni, ami 169 óra lesz.
Jól gondolom, hogy ezt nem lehet normális munkarendként kezelni, annak ellenére, hogy a munkaszerződésük (2009 óta) tartalmazza azt, hogy Keddtől-péntekig 7:45-től 17:15-ig dolgoznak napi 9 órában, szombaton 8:00-12:00-ig 4 órában?
Ezt csak munkaidőkerettel lehetne számfejteni és bért számolni? Vagy mégis normális, ahogy eddig voltak számfejtve?

klau75 # 2014.11.26. 13:30

Sziasztok!
Vendéglátásban dolgozom,4 hónapos munkaidőkeretben! A munkaszerződésemen az áll,hogy munkaidő:heti 40 óra,napi 8 óra! A kérdésem,hogy kötelezhetnek-e túlórára,vagy megcsinálhatják-e,hogy a heti 2 nap pihenőidőt nem adják ki?
A másik kérdésem,hogy megcsinálhatják-e,hogy 10 óra munkaidő után levonnak 1 óra ebédidőt?

Mihalickó # 2014.11.23. 13:28

Kedves Tikitaki!

A munkarend egy gyűjtőfogalom, ami az összes munkaidő beosztási szabályt foglalja magába, így tehát a munkáltatói tevékenységet (többműszakos, megszakításnélküli, idénymunka, stb.), azt, hogy osztott vagy osztatlan a munkaidő, azt, hogy van egyenlőtlen munkaidő beosztás (munkaidőkeret v. elszámolási időszak alapján) vagy nincs, azt, hogy mi a munkaközi szünet kiadásának rendje, stb.

A munkaidőkeret pedig egy módja annak, hogy a munkáltató egyenlőtlen munkaidő beosztást alkalmazzon, a főszabálytól eltérően, ami ugye egyenlő beosztás lenne!

Ilyenformán, mondhatjuk, hogy a munkarend része a munkaidőkeret is, ha ilyet alkalmaz a munkáltató.

Megjegyzem, hogy nézetem szerint téves, amikor a munkarendet a munkaidő beosztás szinonimájaként használják ügyvédek, olykor bírók is.

tikitaki1 # 2014.11.20. 10:15

Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a munkarend és a munkaidőkeret közti különbség?