nyugdíjba vonulás ideje


Korall54 # 2015.05.31. 11:32

zsuhavi

Egy kis értelmezés a nyugdíjazáshoz:
Nők esetében 3 fontos adatot kell tudni.

1. Összes szolgálati idő mennyisége az adott záró dátumig. Ebben minden benne van: munkaviszony, gyes, regisztrált munkanélküli idő, ápolási díj, nappali felsőoktatási idő 1998-ig.
Ez az idő a nyugdíj kiszámításánál jön szóba. Kinek mennyi szolg-i éve van, aszerint más-más százalékkal számítják ki a nyugdíjat. Minél több az év, annál magasabb %-kal számítódik a nyugdíj.
2. A női kedvezményes nyugdíjhoz meglévő jogosultsági idő. Ahhoz, hogy valaki ezt igénybe tudja venni, a fenti össz szolgálati idején belül kell meglenni 40 év jogosultsági időnek. Ebben a 40 évben min. 32 év munkaviszony és max. 8 év gyes lehet. Ez a belső arány változhat aszerint, hogy ki mennyit volt gyesen, pl. 35 -5, 38-2, …. vagy ha nem volt gyesen, akkor 40 év munkaviszony. Ha valaki 9 évig volt gyesen, akkor is kell 32 munka és csak 8 év gyest lehet betenni a 40-be. A 9-ik év gyes nem vész el, mert az össz szolgálati időben benne lesz.
3. Harmadik adatként azt adják meg, hogy a min. 32 év munkaviszonyból mennyi van már meg egy adott záró dátumig.

Lehet olyan, hogy valaki a női kedvezményessel megy nyugdíjba, ha megvan a 40 év jogosultsági ideje, az összes szolgálati ideje 44 év, mert tegyük föl 4 évet tanult nappali felsőoktatásban. Így a nyugdíjszámításkor neki 44 évvel számolnak.
A kapott adatokból pontosan számold ki, mikor van a kerek évfordulója a jogosultsági idődnek és a szolgálati idődnek, hogy tudjál majd tervezni. Egy év mindig 365 nap, szökőév nem szól bele.
Ha 61-ben születtél, akkor az öregségi korhatárod 65 éves kor. A női 40-nel durván saccolva 62 évesen mehetsz el, de a kapott adatokból ki tudod pontosan számolni.


Üdv: Korall (53-as nö)

zsuhavi # 2015.05.28. 08:23

1961.01.01. születtem.
1983.08.15-től dolgozom folyamatosan közalkalmazottként.A Nyugdíjbiztosítási Hatősággal folytatott egyeztetésem alapján 2013.12.31-ig 11077 nap biztosításban töltött időm, valamint 1499 egyéb, szolgálati időnek minősülő napom van, amelyből 20 nap fizetés nélküli szabadság.
1979.09.10-1983.06.13. nappali tagozatos főiskolai hallgató voltam, tehát ezeket az éveket leckekönyvem fénymásolatának beadásával tudom igazolni.
Ezeket az éveket a Hatóság nem számolta bele a fenti kimutatásba. De mivel 1998.01.01-jét megelőzően folytattam főiskolai tanulmányaimat, be kell számítani.
Kérdésem az, hogy a fentiek alapján mikor és milyen feltételekkel mehetek legkorábban nyugdíjba? (Nők 40 és rendes öregségi nyugdíjjal is )
Válaszukat köszönöm! zsuhavi