Nyugdíj


drbjozsef # 2021.04.27. 04:25

Pixi11,

A nyugdíj összegét az 1988. január 1-től szerzett keresetek alapján határozzák meg. Általánosságban az utolsó év eléggé kevéssé fogja befolyásolni, persze, ha átlag alatt keres, akkor valamelyest nyilván csökkenti.
Konkrétan érdemes a nyugdíj számítást megnézni, mert a nyugdíjba menetel időpontja viszont a szolgálati idő miatt is befolyásolhatja akár plusz pár nap munka is adott esetben.

Pixi11 # 2021.04.26. 14:46

Egy ismerősöm nők negyvennel menne nyugdíjba, kb egy év múlva, de most az utolsó évben négy vagy maximum 6 órás munkahelye lenne, ilyen bejelentés mellett ez sokat rontana a nyugdiján ,ha a magasabb minimálér szerinti bejelentésről lenne szó mondjuk a 6 órás minimálbér ? Valamint, ha táppénzen töltene pár hónapot az mennyire befolyásolná az utolsó évben a nyugdíj összegét ? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 16:14

A nyugdíj összegében lesz ennek jelentősége, másban nem. Valahogy úgy, mintha egy munkaviszonyban kerestél volna annyit, mint amennyit kettőben kerestél.

csutus68 # 2020.08.17. 14:44

Üdvözlöm!!
Óvónő vagyok és az Oktatási Hivatalnál egy háromêves pályázat keretében is alkalmazásban álltam,.munkaszerződéssel, szabadsággal, cafetériával, de a fő állásommal egyidőben, nem külön munkaidőben.A béréből minden levonásra került. A kérdésem az lenne, hogy nekem ez a 3 év, hogyan fog jelentkezni a nyugdíj számításnál. Már csak 2,5 évem van a 40 éves kedvezmênyes nyugdíjig, és ezért főntos ez az I formáció!
Válaszát előre is köszönöm!!
Csutus68

tozsuma # 2020.08.03. 22:04

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Az alábbi ügyben kérnék segítséget:

Folyó év augusztus 17-től vagyok jogosult az öregségi nyugdíjra.

Jelenleg munkavállalóként dolgozom közszférában. Nyugdíj mellett szeretnék majd dolgozni határozott idejű megbízással a jelenlegi munkahelyemen.

Érdeklődöm milyen határidőkkel, mi a teendőm a munkáltatóm és a nyugdíjfolyósító felé.

Ha közös megegyezéssel megszüntetem a munkaviszonyom, milyen dátummal kell megszüntetni, és mikor kell kérelmeznem az öregségi nyugdíjam.
Nem szeretnék úgy járni, hogy se munkahely, se nyugdíj.

Géza1978 # 2020.07.21. 10:45

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám 2016 júniusában nő 40 jogon kérelmezte nyugdíjba vonulását és meg is kapta. 2017 től viszont változtak a nyugdíj számítás szabályai és így jelentősen kevesebb összeget állapítottak meg neki, mintha később vonult volna nyugállományba. Érdeklődni szeretnék, hogy van-e valamilyen jogorvoslati lehetőség ennek megfellebbezésére, hogy esetleg újraszámolják a nyugdíját?

Köszönöm, a választ.

István93 # 2020.06.24. 12:54

Tisztelt Szakértők!
A következő kérdéssel fordulok Önökhöz! Édesanyám súlyos beteg. 40 év munkaviszony után a nyúgdíjja elég alacsony,sőt a betegségeire sem kapott leszázalékolást. Betegségei mint pl cukorbetegség,koszorú érmeszesedés,agydaganat,fél oldalára béna,félszemére beteg. Elvittük a bizottság elibe. De később ezt a levelet kaptuk. Szeretnék megtudni, hogy igazuk volt-e,ha nem kihez fordulhatunk segítségért. Bemásolok belőle pár részletet.


IGAZSÁGÜGYLORVOSSZAKÉRTŐI
LELET ÉS VÉLEMÉNY
V: 640/2019.
.....alatti lakos iü. orvosszakértői vizsgálatáról a
Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 12.K.27.326/2019/6. számú
végzése alapján.
A vizsgálat időpontja:
2019. június 26.
A vizsgálat helye:
DEKK Igazságügyi Orvostan Ambulancia
Jegyzökönyvvezető: .....
A szakértő feladata:
A szakértö adjon választ arra a kérdésre, hogy:
• a felperes milyen betegségekben szenved;
• a felperes bármilyen megbetegedése folytán orvosi szempontból súlyosan
fogyatékosnak
• minősül-e a Fot. 23. S-ának (1) bekezdése, illetve az R. 1. melléklete
alapján;
• amennyiben a felperes orvosi szempontból súlyosan fogyatékosnak
minősül, úgy ez az állapot tartósan vagy véglegesen fennállónak
tekintendő-e;
• amennyiben a felperes orvosi szempontból súlyosan fogyatékosnak
minösül, úgy ez az állapot mely időponttól kezdödöen állapítható meg.
illetve az alperesi határozat meghozatalának napján (2018. november 6.)
megállapítható-e;
• amennyiben a felperes orvosi szempontból súlyosan fogyatékosnak
minősül, állapota végleges-e, illetöleg felülvizsgálata indokolt-e és ha igen,
akkor milyen időponttal esedékes;
amennyiben a felperes orvosi szempontból súlyosan fogyatékosnak
minősül, úgy nyilatkozzon a szakértő, hogy felperes önálló életvitelre
képes-e, illetve mások állandó segítségére szorul-e:
• nyilatkozzon továbbá arra, hogy milyen szakmai irányelvek alapján
véleményezi a felperes fogyatékosságának mértékét.
Nevezett a vizsgálatra a megadott időben érkezett, személyes okmányaival
igazolja magát. A vizsgálat céljával felvilágosítás után tisztában van.
Vizsgálati módszerek:

  • Előzményi adatok felvétele, melyet a vizsgált személy szolgáltat.
  • Teljes körü, mind a nevezett által átadott, mind az iratokban fellelhető orvosi

és egyéb dokumentumok áttekintése.
Személyes fizikális vizsgálat.
ELŐZMÉNYI ADATOK
(szolgáltatja a vizsgált személy)
Elmondja, hogy több mint 10 éve asthmás betegség alakult ki nála. 6 éve
szívinfarktusa volt. Kb. 15 éve inzulinnal kezelt cukorbeteg. 3 évvel ezelőtt
agydaganat miatt operálták, mütét után a fél oldala lebénult és a bal szeme
megvakult. Azóta ez az állapot fennál, söt inkább romlott, mint javult.
3 gyermeke van.
Műszerész és hegesztő képesítése volt. 38 évet dolgozott.
Ervényes jogosítványa volt korábban, több évvel ezelőtt azonban nem adták
meg.
Jelen vizsgálatra férje hozta személygépkocsival.
Az öltözködést csak férje segitségével képes kivitelezni, Pépes éteit fogyaszt,
mivel az egyik gégefelét is bénultnak érzi, Korábban gyakran félrenyelt. Férje
eteti, az elé készített ételt elfogyasztani nem tudja. Otthon a mozgássérülteknek
való könnyítések vannak beépítve. Ülve zuhanyozik, de mindenben a férje
segítségére szorul. A WC használatban is a férje segítéségére szorul. Önállóan
ügyeket nem intéz. Onállóan utcára nem megy ki, Otthon is tolókocsival
közlekedik.
Alkoholt, kábítószert negál. Dohányzik, 4-8 szál/nap.
.....
. Jobboldali arcidegbénulás
. Keményburok jóindulatú daganata
Nevezett bal szemére nem lát, azonban a szemészeti vizsgálatok alapján
nála a jobb szemen 1 vízus volt megállapítható. A szemészeti leletek
eredményei alapján, a 141/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet 1. számú melléklet

1. pontjában leirt kritériumoknak nem felel meg, fgy nem minősül súlyos
látószervi fogyatékosnak.
Nevezett a 141/2000 (VIII.09) Kormányrendelet 1. sz. mellékletének 5.
pontjában felsorolt segédeszköz állandó, életvitelszerü használatára nem szorul
és egyidejüleg több végtagra, ill. egy végtagra valamint a törzsre kiterjedő
tartós ízületi deformitása, merevsége, bénulása, túlmozgással együttjáró súlyos
mozgáskoordinációs zavara nem alakult ki, mely állapot a mozgást, valamint
az érintett testrészek használatát súlyos mértékben akadályozná. Nevezett
számára 2017.03.22-én kültéri használatra elektromos moped került felírásra,
mely segédeszköz azonban nem szerepel a fent említett kormányrendeletben.
A fentiek értelmében
fogyatékosnak.
nem
minősül súlyos mozgásszervi
nevezett
Amennyiben a későbbiek során nevezett életviteléhez beltéri használatra
kerekesszék válik szükségessé, felülvizsgálata indokolt.

Válaszukat előre is köszönöm!

AndeH9700 # 2020.06.20. 10:42

Tisztelt Forumozok, Tisztelt Szakertok!

2018. augusztusaban adtam be oregsegi nyugdijkerelmem. Negy evet dolgoztam az USA-ban, az utoloso 14 evet 2007 es 2019 kozott az Egyesult Kiralysagban.

A tobbi szolgalati idot 1970-1987-ig es 1990-tol 2007-ig itthon, Magyarorszagon.

1990 es 2007 kozott gyermekeimet egyedul neveltem fel, de kozben dolgoztam, hat evet alkalmazottkent, harom evet vallalkozokent, - a tobbit megbizasi szerzodekkel.

Miutan itthon beadtam nyugdijkerelmem, 2018. szeptemberetol 2019. november elsejeig visszametem dolgozni az Egyesult Kiralysagba.

Jelenleg 40 ezer forint nyugdijeloleget folyositanak, es meg nem hoztak hatarozatot a vegleges nyugdijrol...

Tisztelettel azutan eredeklodnek, hogy vajon meddig huzodhat el a vegleges hatarozat meghozasa?

Udvozlettel: Andre H.

Lilla59 # 2020.05.19. 09:35

Tisztelt Intentio!

Első elgondolásom szerint én is így számoltam, de közben elbizonytalanítottak a különböző vélemények, ezért szerettem volna ezt tisztázni.

Köszönöm gyors válaszát!

intentio # 2020.05.19. 09:25

Lilla59 # e-mail Jelentem! 2020.05.19. 11:00

Tisztelt Szakértő!

Az öregségi nyugdíjkorhatárra vonatkozna a kérdésem.

Ha adott egy munkavállaló, aki például 1956.09.12-én született és úgy írja a jogszabály, hogy a 64. életév betöltését követő 183. nap éri el a nyugdíjkorhatárt, vagyis akkor szerzi meg a jogosultságát az öregségi nyugdíjhoz - honnan kezdem számolni a 183 napot?
A születése napját beleszámoljam, vagy a születésnapja utáni naptól kezdjem számolni a 183 napot?
Pár embert megkérdeztem, de különböző válaszokat kaptam.

Válaszát előre is köszönöm!

Ha valaki 1956.09.12-én született, az 1957.09.12-én tölti be az 1. életévét.

Ebből következik, hogy a születésnapja utáni naptól kezdje számolni a 183 napot akként, hogy 09.13. lesz az 1. nap és így tovább.

Lilla59 # 2020.05.19. 09:00

Tisztelt Szakértő!

Az öregségi nyugdíjkorhatárra vonatkozna a kérdésem.

Ha adott egy munkavállaló, aki például 1956.09.12-én született és úgy írja a jogszabály, hogy a 64. életév betöltését követő 183. nap éri el a nyugdíjkorhatárt, vagyis akkor szerzi meg a jogosultságát az öregségi nyugdíjhoz - honnan kezdem számolni a 183 napot?
A születése napját beleszámoljam, vagy a születésnapja utáni naptól kezdjem számolni a 183 napot?
Pár embert megkérdeztem, de különböző válaszokat kaptam.

Válaszát előre is köszönöm!

nando42 # 2020.05.17. 13:20

Tisztelt fórumosok,

Édesapám elhunyt az év elején, jelen pillanatban az édesanyám ideiglenes özvegyi nyugdíjra jogosult, de még nem töltötte be a nyugdíjkorhatárt, ami 5 év múlva fog megtörténni. Ezzel kapcsolatban felmerült bennünk két kérdés:

  1. édesanyám miután betölti a nyugdíjkorhatárt választhatja -e az édesapám után járó 60%-os nyugdíjat ahelyett, hogy a saját munkaviszonya után járó nyugdíj és a 30%-os özvegyi nyugdíjat kapja, ezt esetleg külön kell kérvényezni, vagy automatikusan az jár, amelyik a magasabb ellátást biztosítja?
  2. a mostani ideiglenes nyugdíjra jár-e a következő évek nyugdíjemelései, vagy a mostani megállapított nyugdíj lesz érvényben...?

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.04.11. 11:25

HTZsanett,

a papirokat kisztottak, kérik vissza alaírva....
Mit? Azt írtad, felmondanak. Azt nem kell aláírni. Legfeljebb az átvételt. Ez valami közös megegyezés lenne? Azt nem kötelező aláírnia. Akkor majd felmondanak neki rendes felmondással, ha nem tudnak munkát biztosítani.
(Persze, ez esetben erősen feltételezhető, hogy nem őt fogják később elsők között visszavenni, ha lesz munka).

volt esetleg az ilyen esetekre a kormanynak intézkedése?
Nincs. Mármint, ha a munkáltató fel akar mondani, akkor felmondhat.

a fizetés nélkuli kényszerszabadsag ideje szamithat szolgalati idonek?
Nem. És nem kényszerszabadság, olyan nincs. Vagy jogszerűtlen volt, vagy aláírta (=jogilag ő kérte) a fizetés nélkülit. Arra a cég nem küldhette egyoldalúan.

amennyiben allasidore kuldenék az megoldas lenne? van kulonbsége a szolgalati ido szamitasnal ha kap vagy nem kap alapbért erre az idoszakra?
Nincs különbség, az állásidő szolgálati időnek is számít, de miért tenné a munkáltató, ha egyszer nincs munka?

lehet barmilyen formaban a Nők 40 kedvezmenyhez szolgalati idot kivaltani?
Nem. Szerintem a törvényben nincs ilyen.

a kozos megegyezest semmi szín alatt nem fogja alaírni. Abban az esetben ha munkaltatoi felmondassal mondanak fel neki a felmondasi ido szolgalati idonek szamit?
Igen, a rendes felmondás felmondási ideje szolgálati időnek számít.

Akkor mi a helyzet ha eltekint a felmondasi ido letoltésétol?
Akkor az közös megegyezés, és akkor attól függ, mi kerül a megállapodásba. Ha a munkavállaló tekint el, akkor megszűnik azonnal a munkaviszony, és nem lesz plusz szolgálati idő.

ha a hianyzo napok miatt csak 2021ben kérheti a nyugdíj megallapitasat tobbet vagy kevesebbet fog vszinuleg kapni? (Volarizaciora gondolok)
Nyugdíj összege? Ezt nem tudom.

Pixi11 # 2020.04.11. 08:18

Kérdésem az lenne a nyugdíj szolgálati idő megállapításánál az éveimet kisiparos idő (60) mellé tüntették fel, én magánkereskedő voltam ,a magánkereskedői idő (70) oda 0 év van feltüntetve az idő helyesen van beírva, csak fel van cserélve, ezt érdemes-e megreklamálni, vagy nincs jelentősége a végösszeg nem fog úgysem változni ?

HTZsanett # 2020.04.07. 12:01

Tisztelt Forumozók,

Édesanyám 2020.11.20-án tud/tudott volna a Nők40 kedvezmény igénybevételével nyugdíjba menni. Folyamatos munkaviszonya van 2010 óta a cégnél (2*1 éves fix után határozatlan idejű szerződéssel). Termelő cég, vidék, örüljön mindenki, hogy dolgozhat hozzaallas, teljesítmény bérezés szándékosan magas normákkal sokszor minimalbér alatt, védőeszkoz drága és sokat fogyaszt szoval nem hasznalhatod stb... szoval nem az év munkahelye :(

A COVID-19 helyzet miatt (alapanyag hiány) először 1, majd 2 hétre szabadságra küldtek mindenkit. A napokban behivtak a szabadsagukat töltők közül 500 dolgozót (igen egy légtérben, összezarva ennyien a kijarasi korlatozas alatt) a kb 600-ból és a következőről tájékoztaták őket.

A munkahelyek megőrzésének érdekében a jarvanyhelyzetre tekintettel, egyeztetve a helyi munkaugyi hivatallal és a szakszervezettek majus 4-dátummal, közös megegyezéssel megszüntetnek kb 500 munkahelyet. A cég a dokumentumban vállalja, hogy mindenkit visszavesz, amint lesz újra elég munka, addig szerintuk oruljon mindenki mert kapja a munkanélkuli ellatast... a papirokat kisztottak, kérik vissza alaírva....

Mit tud tenni? A cél az lenne, hogy teljen a szolgalati ideje és el tudjon idén jonni nyugdijba, akar az atmeneti idoszakban kevesebb bevétel mellett is. Édesanyamnak még tavalyrol van a most kivett szabik utan is 10 nap szabadsaga, betegszabin sem volt még de ezekkel nem lehet novemberig kihuzni...

Kérdések:

  • volt esetleg az ilyen esetekre a kormanynak intézkedése?
  • a fizetés nélkuli kényszerszabadsag ideje szamithat szolgalati idonek?
  • amennyiben allasidore kuldenék az megoldas lenne? van kulonbsége a szolgalati ido szamitasnal ha kap vagy nem kap alapbért erre az idoszakra?
  • lehet barmilyen formaban a Nők 40 kedvezmenyhez szolgalati idot kivaltani?
  • a kozos megegyezest semmi szín alatt nem fogja alaírni. Abban az esetben ha munkaltatoi felmondassal mondanak fel neki a felmondasi ido szolgalati idonek szamit? Akkor mi a helyzet ha eltekint a felmondasi ido letoltésétol? Attol az szamit még mit szolgalati ido?
  • ha a hianyzo napok miatt csak 2021ben kérheti a nyugdíj megallapitasat tobbet vagy kevesebbet fog vszinuleg kapni? (Volarizaciora gondolok)

Nagyon orulnék bármilyen tanacsnak.

Köszönöm,
Aggódó gyermek

wers # 2020.04.02. 08:08

Bár emailt már írtam, de válaszra sem méltattak.

Igen, az ügyféllel a kapcsolattartás nem támogatott e-mail-en keresztül. Az leginkább a hivatalokon belüli gyorsabb kapcsolattartást szolgálja.

Tértis levél a nyufignak.

N3wkate # 2020.04.02. 07:49

Köszönöm, hogy válaszoltatok! Akkor azt hiszem telefonálok nekik és ha az sem hoz sikert, levelet írok. Bár emailt már írtam, de válaszra sem méltattak. Sajnos.

wers # 2020.04.02. 07:40

Jó helyre írtátok azt a levelet?

Ha jól olvasom a közjegyző küldte a hagyatékiról a határozatot a MÁK-hoz. Csak tudja, hogy hova kell küldeni (bár mérget nem veszek rá)

drbjozsef # 2020.04.02. 07:32

N3wkate,

Természetesen az egész júniusi hónapra jár a nyugdíj.

Fontos, hogy azt csak a halál utáni 1 éven belül lehet kérni. Jó helyre írtátok azt a levelet?

Nincs jobb ötletem, mint levelezni velük. Esetleg telefonon érdeklődni.

Szomorú örökös # 2020.04.02. 07:02

N3wkate

Azt hiszem valamit nem jól fogalmaztam.

Hát igen, nagy valószínűséggel rosszul sikerült leírni.

2019 június első napjaiban hunyt el édesapám. Arra a hónapra járt ugyan neki a nyugdíj, de azt a posta visszaküldte, mert ő elhunyt.

Szerintem a posta akkor úgy gondolta, hogy ez a helyes lépés! Ott is emberek dolgoznak és tévedhetnek. A NAV-nál is előfordulnak eléggé komoly tévedések. Egyszer én is átéltem ilyet.

Februárban a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson azt mondta, hogy ez a pénz engem és a testvéremet illeti. Továbbította a határozatot a MÁK nyugdíjosztálya felé, na itt ért véget a történet.

Javasolnám, hogy a határozat másolatának mellékletével írjatok levelet a MÁK-nak. Más lehetőségetek szerintem nincs. Viszont kétlem, hogy nagy összeg lenne, mert csak édesapátok halálának napjáig fogják szerintem kifizetni, nem a teljes hónapra.

N3wkate # 2020.04.02. 06:35

Kedves Szomorú örökös és drbjózsef!

Azt hiszem valamit nem jól fogalmaztam. 2019 június első napjaiban hunyt el édesapám. Arra a hónapra járt ugyan neki a nyugdíj, de azt a posta visszaküldte, mert ő elhunyt. Februárban a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson azt mondta, hogy ez a pénz engem és a testvéremet illeti. Továbbította a határozatot a MÁK nyugdíjosztálya felé, na itt ért véget a történet. Azóta semmi sem történt. Vagyis 2019 június havi nyugdíjat senki sem vette fel, ott pihen a MÁK-nál.

drbjozsef # 2020.04.01. 13:54

N3wkate,

A nyugdíjat (ellentétben a fizetésekkel vagy más Tb juttatással) mindig tárgyhóra fizetik ki.

Ha júniusban hunyt el a hozzátartozó, akkor a júniusi nyugdíja még jár, de azt június elején ki is utalták. Tehát nem július elején fizetik azt ki. Ha júniusban megérkezett, akkor ne várjátok már.

Szomorú örökös # 2020.04.01. 12:27

N3wkate

a MÁK / nyugdíjfolyósító osztálya mennyi idő alatt küldi ki egy , még 2019 június elején meghalt személy utolsó nyugdíját?

Ha júniusban még kaptatok nyugdíjat, akkor az járt. Júniusra viszont már nagy valószínűséggel nem járt, ezért is nem küldhettek már júliusban. Én laikusként úgy tudom, hogy csakis azt veheted át büntetlenül, amelyik az elhalálozás hónapjában érkezik, mert az az előző hónapra érkezik. Mikor vettetek át utoljára nyugdíjat az elhalálozott után?

N3wkate # 2020.04.01. 12:16

Tisztelt Fórumozók!
Tudja esetleg valaki, hogy a MÁK / nyugdíjfolyósító osztálya mennyi idő alatt küldi ki egy , még 2019 június elején meghalt személy utolsó nyugdíját? A hagyatéki idén februárban volt. Azóta azért már eltelt jó pár nap és nekem is, meg a testvéremnek is, most nagyon szükségünk lenne arra a pénzre. De sajnos nem is válaszolnak a levelemre és nem találom semmilyen jogszabályban, mennyi az előírt idő erre. Köszönöm, ha valaki tudja rá a választ.

sortie # 2020.04.01. 07:27

nando42 2020.03.31. 12:38

Tisztelt fórumozók,

Egy hónapja elhunyt az édesapám, 64. életévében, tehát még nem volt nyugdíjas. Édesanyám idén tölti be a 60. életévét, aki több, mint 10 éve nincsen munkája (kb. 30 év munkaviszonya van), háztartásbeli. Özvegyi nyugdíj ügyben érdeklődnék.

Amiben szinte biztosak vagyunk, hogy most egy évig jár neki ideiglenes özvegyi nyugdíj, ami édesapám nyugdíjának 60%-a.
Édesapámnak több, mint 40-45 év munkaviszonnyal rendelkezett, édesanyámmal közel 40 éve éltek házasságban.

Kérdésem az volna, hogy anyukám egészségbiztosítását kell-e külön fizetni, vagy erre az időszakra megkapja azt is?

T. Kérdező!

Nem, nem kell fizetni, az özvegyi nyugdíj folyósításának tartama alatt járulékfizetés nélkül is jogosult eü-i szolgáltatásra.

Jogalap:

Egészségügyi szolgáltatásra jogosultak

Tbj. 16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult – az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl – az, aki

b)a 14. § (3) bekezdése alapján hozzátartozói nyugellátásban részesül.

Társadalombiztosítási ellátások

Tbj. 14. § (3) A nyugdíjbiztosítási ellátások:

  1. hozzátartozói nyugellátás:

ba) özvegyi nyugdíj,