Nyugdíj


Linnax # 2019.11.20. 11:12

1956. marciusi vagyok, évek óta rokkantnyugdíjban. Mit kell tennem, az öregségi nyugdíjazásom előtt, hogy ne maradjak pénz nélkül, tehát jövő őszig le kell rendeznem - a miket is? Erre szeretnék választ kérni.
(Teljesen egyedül élek, tartalékom egyáltalán nincs, és nem is lesz, ezért részemről a pánik.)
Köszönettel várom mielőbbi válaszát!

Jusztasz # 2019.11.20. 07:06

Sanyi001 2019.11.19. 16:08

Tiszteletem,

Én vagyok makói lakos (szül.id.:1955.08.26.), segítséget szeretném kérni abban, hogy eddig rokkantnyugdíjas és rokkant ellátású voltam az elmúlt 29 évben tüdő asztmás 3-4 kategóriás és COPD problémáim miatt, de emellett becsülettel dolgoztam a jogszabályoknak megfelelően és jelenleg is dolgozok, eljött az idő beadtam a nyugdíjazási kérelmemet, amit pár napja kaptam a meg. 104.000.Ft/ hó ítéltek meg ami nagyon csekély mert 10éves korom óta dolgozok!
2017.04.26-án kaptam egy Hivatalos levelet (mellékeltem) amiben azt írjak, hogy 14. évet, azaz a 1998.02.02. től- 2011.12.31.ig terjedő időszakot nem számítják bele a nyugdíjamba a 1997.évi LXXXI. törvény 22/A (2) bekezdésre hivatkozva. Miközben azon idő alatt is fizetve volt a teljes TB járulék. Továbbá a két levélben teljesen eltér a figyelembe vehető szolgálati idő míg a 2017.es levélben 26 évet ismernek el addig a 2019.évi levélben 30évet ismernek el és a két levél között 2 év telt el, ezt sem értem. A következő problémám az, hogy erre a törvényre hivatkozva 14 évi munkaviszonyomat nem számolták bele a nyugdíjamba, hat órában dolgoztam és ugyan úgy vontak mindent a fizetésemből, mint minden kollégámtól !
Mindenképpen fel akarok lebbezni ez ellen, ezt a levelet 2019.11.12.-én vettem fel és 15 nap van a fellebbezésre, de nem tudom mit csinálja, vagyis mire hivatkozzak.
Tudnak segíteni nekem abban, hogy mit kell csináljak most? Az lenne a kérdésem, hogy ki tudnak e nekem ajánlani olyan személyt, vagy önök tudnának nekem segíteni abban, hogy átnézik az anyagomat és hogy mit csináljak ?

Előre is Köszönöm szépen megtisztelő válaszukat,

Tisztelettel:

6900 Makó,

T. Kérdező!

A TB jogorvoslati eljárás ingyenes, azért
nem kell eljárási díjat, vagy illetéket fizetni.

Vegyen elő egy üres papírt ér írja le, hogy a döntéssel az alábbiak miatt nem ért egyet, a határozatban foglaltakat vitatja.

Indoklásnak írja le azt, amit itt is előadott.

Mióta dolgozik. Hol, mettől-meddig, milyen munkakörben volt foglalkoztatva. Hivatkozzon a két határozat közötti ellentmondásra. (Azok fénymásolatát, mintegy az állítása alátámasztásaként fénymásolatban csatolja a jogorvoslati kérelméhez.)

Kérelmét dátumozza le, írja alá és ajánlott, tértivevényes levélben küldje meg oda, amely szervet/címet a határozat rendelkező részében megjelöltek.

Amennyiben a másodfokú döntéssel sem ért egyet, úgy joga van bírósághoz fordulni.

Ügyét, okmányait „jópénzért” bármelyik ügyvéd átnézi, de vannak ingyenes jogsegély szolgálatok is.

A nyugdíj összegét főszabály szerint az 1988.01.01-től a nyugdíjba vonulásig elért keresetéből számolják ki. Mértéke annál nagyobb, minél több szolgálati idővel rendelkezik.

Sanyi001 # 2019.11.19. 15:08

Tiszteletem,

Én vagyok makói lakos (szül.id.:1955.08.26.), segítséget szeretném kérni abban, hogy eddig rokkantnyugdíjas és rokkant ellátású voltam az elmúlt 29 évben tüdő asztmás 3-4 kategóriás és COPD problémáim miatt, de emellett becsülettel dolgoztam a jogszabályoknak megfelelően és jelenleg is dolgozok, eljött az idő beadtam a nyugdíjazási kérelmemet, amit pár napja kaptam a meg. 104.000.Ft/ hó ítéltek meg ami nagyon csekély mert 10éves korom óta dolgozok!
2017.04.26-án kaptam egy Hivatalos levelet (mellékeltem) amiben azt írjak, hogy 14. évet, azaz a 1998.02.02. től- 2011.12.31.ig terjedő időszakot nem számítják bele a nyugdíjamba a 1997.évi LXXXI. törvény 22/A (2) bekezdésre hivatkozva. Miközben azon idő alatt is fizetve volt a teljes TB járulék. Továbbá a két levélben teljesen eltér a figyelembe vehető szolgálati idő míg a 2017.es levélben 26 évet ismernek el addig a 2019.évi levélben 30évet ismernek el és a két levél között 2 év telt el, ezt sem értem. A következő problémám az, hogy erre a törvényre hivatkozva 14 évi munkaviszonyomat nem számolták bele a nyugdíjamba, hat órában dolgoztam és ugyan úgy vontak mindent a fizetésemből, mint minden kollégámtól !
Mindenképpen fel akarok lebbezni ez ellen, ezt a levelet 2019.11.12.-én vettem fel és 15 nap van a fellebbezésre, de nem tudom mit csinálja, vagyis mire hivatkozzak.
Tudnak segíteni nekem abban, hogy mit kell csináljak most? Az lenne a kérdésem, hogy ki tudnak e nekem ajánlani olyan személyt, vagy önök tudnának nekem segíteni abban, hogy átnézik az anyagomat és hogy mit csináljak ?

Előre is Köszönöm szépen megtisztelő válaszukat,

Tisztelettel:

6900 Makó,

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kocsis Éva # 2019.11.17. 15:07

Kedves Fórumozók!
Elnézést az ismétlésért, de szükségem lenne a segítségre.
2013-ban a nők 40 éves munkaviszonyának kedvezményével mentem nyugdíjba.Azóta betöltöttem a 64 évet (1955-ben születtem) ami most lenne jelenleg a nyugdíjkorhatárom.
Most kell kérnem újból a nyugdíj kiszámításom, várható, hogy változik a nyugdíjam?
A válaszokat előre is köszönöm.
Kocsis Éva

Joooker # 2019.11.14. 03:10

Köszönöm szépen.

intentio # 2019.11.13. 07:29

Joooker 2019.11.12. 17:25

Tisztelt Szakértők!
Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a nők 40 éves nyugdíjába beleszámítanak-e a nyári táboroztatással töltött hetek? 20 év alatt sokszor 2 hét jelentős hosszúságú idő lenne.
Köszönettel
Joooker

Pontosan mit ért a fentiek alatt?

Ebben az időben hol, milyen jogviszonyban volt foglalkoztatva?

Amennyiben közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott tanárként nem a szabadságát töltötte, hanem ezen jogviszonyában, utasításra, mukaköri feladatait ellátva táboroztatott, úgy igen, ez az idő szolgálati időnek számít, de nem azért mert táboroztatott, hanem azért, mert közalkalmazotti jogviszonyban állt.

Joooker # 2019.11.12. 16:25

Tisztelt Szakértők!
Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a nők 40 éves nyugdíjába beleszámítanak-e a nyári táboroztatással töltött hetek? 20 év alatt sokszor 2 hét jelentős hosszúságú idő lenne.
Köszönettel
Joooker

bigali # 2019.11.11. 11:26

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Az alábbi ügyben kérnék segítséget:

Szolgálati jáandóságban részesülök.Jelenleg munkaviszonyban állok és már látható, hogy nagyvalószínüséggel az éves nyugdíjjárulék alapom a november hónapban meghaladja az éves keresetkorlát összegét.Ez december 08 körül fog bebizonyosodni,mikor is a bérjegyzékemet kézhez kapom. Kérdésem, hogy ebben az esetben szüneteltetnem, kell-e a járandóságomat?Kell-e erre vonatkozó kérelmet benyújtanom? Vissza kell-e fizetnem a novemberi járandóságomat is, vagy csak a decemberit ? Mire kiderül a keresetkorlát átlépése, már a decemberi is folyósításra kerül.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kocsis Éva # 2019.11.09. 19:48

Kedves Fórumozók!
2013-ban a nők 40 éves munkaviszonyának kedvezményével mentem nyugdíjba.Azóta betöltöttem a 64 évet (1955-ben születtem) ami most lenne jelenleg a nyugdíjkorhatárom.
Most kell kérnem újból a nyugdíj kiszámításom, várható, hogy változik a nyugdíjam?
A válaszokat előre is köszönöm.
Kocsis Éva

M.Enikő # 2019.11.08. 19:30

Szeretnék tájékoztatást kérni:
Férjem rokkantsági ellátásban részesült, de elérte az öregségi nyugdíjkorhatárt és szerette volna tudni, hogy mennyi nyugdíjat kaphat. Van részmunkaidős munkaviszonya, de ott csak megváltozott munkaképességűként tudják alkalmazni, nyugdíjasként nem. A megállapított nyugdíj összege kevesebb, mint a rokkantsági ellátás + munkabére, ezért a nyugdíjat nem szeretné elfogadni. Ha fellebbez, akkor mikor nyújthat be ismét nyugdíjigényt? Benyújthat egyáltalán később? A nyugdíjintézetben azt mondták, hogy ha ezt most nem fogadja el, akkor örökké a rokkantsági ellátást kapja, újabb nyugdíjigénye nem lehet. Ez igaz?

Pillangó83 # 2019.10.28. 15:17

Kedves safranek...
Nagyon köszönöm a gyors választ.

safranek... # 2019.10.28. 14:00

Pillangó83 2019.10.28. 13:57

Tisztelt Hozzáértő!
A nyugdíjhatározattal kapcsolatban fellebbezést adtam be 15 napon belül a kormányhivatal helyi irodájukban jún 3-án. Aug. 9-én felhívtak, hogy a fellebbezést elfogadták, és várjak türelemmel, de azóta nem történt semmi. A beadás óta közel 5 hónap telt el, ezt már nagyon sokallom. Nem tudom, mi tévő legyek. Normális ez a hosszú ügyintézés? És egyáltalán hol reklamálhatok. Köszönöm a válaszát: Pillangó83

T. Kérdező!

Nem, nem normális, hiszen mint az köztudott Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás reformját is) működnek.

A másodfokú hatóságnál érdeklődhet írásban arról, hogy mikorra várható érdemi döntés. (A szó elszáll, az írás marad.)

Azt, hogy ki (mely szerv) jár el másodfokon az elsőfokú határozat rendelkező részében található.

Az Ákr. a másodfokú eljárásra nem ír elő határidőt, viszont az Ákr. 2. § szerinti ésszerűség itt is alkalmazandó.

2. § [A jogszerűség elve]

  1. A közigazgatási hatóság ...
  1. a jogszabályban meghatározott határidőn belül, észszerű időben jár el.

Tájékoztatást kérő levelében erre (az ésszerű határidő túllépésére)hivatkozhat.

Egyebekben a fellebbezésről az Ákr. ekként rendelkezik:

116. § (3) Ha a hatóság a megtámadott döntést nem vonja vissza, illetve a fellebbezésnek megfelelően azt nem módosítja, javítja vagy egészíti ki, a fellebbezést a hatóság az ügy összes iratával, a fellebbezési határidő leteltét követően felterjeszti a – jogszabályban kijelölt – másodfokú hatósághoz.

(4) A fellebbezést a másodfokú hatóság bírálja el, amely a fellebbezéssel megtámadott döntést és az azt megelőző eljárást megvizsgálja. A másodfokú hatóság eljárása során nincs kötve a fellebbezésben foglaltakhoz.

(5) A másodfokú hatóság a döntést helybenhagyja, a fellebbezésben hivatkozott érdeksérelem miatt, vagy jogszabálysértés esetén azt megváltoztatja vagy megsemmisíti.

(6) Ha a döntés meghozatalához nincs elég adat, vagy ha egyébként szükséges, a másodfokú hatóság tisztázza a tényállást és meghozza a döntést.

(7) Ha valamennyi fellebbező visszavonta a fellebbezését, a másodfokú hatóság a fellebbezési eljárást megszünteti.

Pillangó83 # 2019.10.28. 12:57

Tisztelt Hozzáértő!
A nyugdíjhatározattal kapcsolatban fellebbezést adtam be 15 napon belül a kormányhivatal helyi irodájukban jún 3-án. Aug. 9-én felhívtak, hogy a fellebbezést elfogadták, és várjak türelemmel, de azóta nem történt semmi. A beadás óta közel 5 hónap telt el, ezt már nagyon sokallom. Nem tudom, mi tévő legyek. Normális ez a hosszú ügyintézés? És egyáltalán hol reklamálhatok. Köszönöm a válaszát: Pillangó83

köröspart (törölt felhasználó) # 2019.10.20. 17:30

Tisztelt Lyonee! Köszönöm szépen a gyors választ.

Lyonee # 2019.10.19. 15:09

lillko
Szakérő nem vagyok, de próbáld meg mindenképpen. Szerintem lehtséges, de járj utána a Nyugdíjfolyósítónál. Nem a 40 éves miatt kevés a nyugdíjad, (ugyanúgy számítják, mintha betöltötted volna a nyugdíjkorhatárt), hanem a résznyugdíj miatt.
Ha ezt és a 40 éves topicot visszaolvasod, több helyen leírtam, hogy miért érdemes minél tovább dolgozni, és nem jan.1 előtt kérni a nyugdíjat.

Lyonee # 2019.10.19. 15:00

köröspart
Nem kell TB-t fizetned, mert biztosított leszel akár 40 napig még, ha szükséges. Mindenképpen 2020-tól kérd a nyugdíjadat, ne engedd, hogy a nyufisok lebeszéljenek. Nekik így 2-szer kell majd kiszámítani a nyugdíjakat, ezért megpróbálnak lebeszélni. Kb. 7-8%-kal magasabb lesz a nyugdíjad, ha nem 2019-ben igényeled.

köröspart (törölt felhasználó) # 2019.10.19. 08:17

T.szakértő!
Én jelenleg nyes-en vagyok.2019. dec.14.-ig.dec. 15. én leszek 64 éves, és ekkor adhatom be a nyugdíjigényemet.Kissé halasztva kívánom beadni az igényemet,annak reményében, hogy a valorizációs szorzószámok magasabbak lesznek mont az idén. kérdésem a következő. A nyugdíjkorhatár betöltésétől a nyugdíjigény benyújtása közötti időpont alatt Tb. biztosított leszek.e, vagy fizetnem kell a napi 250.- Ft-ot . vagy vonatkozik-e rám is a 45 nap türelmi idő?
Köszönöm megtisztelő válaszukat.

lillko # 2019.10.19. 07:36

Kedves Lyonee! Köszönöm a gyors választ. Most kaptam kézhez a határozatot a nyugdíj megállapításáról és elég rossz számok jöttek ki. Épp azon gondolkodom,hogy megfellebbezem, azaz nem fogadom el és kérem,hogy maradhassak még munkavállaló , még 15 nap fellebbezési időn belül vagyok. Szerinted megtehetem arra hivatkozva,hogy nem tudtam,hogy ennyire rosszul járok a nők 40 korkedvezménnyel? Vagy ha kértem akkor már el kell fogadnom? Sajnos csak résznyugdijra vagyok jogosult mert majdnem 10 évet külföldön dolgoztam és onnan még nem kapok semmit egy ideig, mert még nem értem el azt a kort.Azonban ha nyugdíj mellett maradok dolgozni sokkal több pénzt kereshetek, azonban hosszabb távra gondolok előre pl. arra,hogy 70 évesen is meg szeretnék élni a nyugdíjból és nem a nyugdij melletti munka a fő prioritás, ezért lenne fontos,hogy a nyugdijam normális tartományban legyen. Egyszóval, erre hivatkozva megfellebezhetem a nyugdijhatározatot és mondhatom-e azt,hogy mégis a munkát választom nem a nyugdíjat?

Lyonee # 2019.10.18. 20:56

Adózóna oldaláról, szakértői válasz:
"2019. január 1-jétől az a munkaviszonyban álló személy, aki saját jogú nyugdíj mellett dolgozik, a munkaviszonya alapján nem válik biztosítottá, ezért az e munkaviszonyból származó keresetei után nyugdíjjárulékot sem kell fizetnie. Nyugdíjjárulék-alapot képező kereset hiányában pedig az úgynevezett kereseti korlátot (ami a minimálbér tizennyolcszorosa) sem kell alkalmazni esetükben.

Ez azt jelenti, hogy a nők 40 nyugdíj mellett munkaviszonyban dolgozók nyugdíjának folyósítása nem korlátozható, függetlenül azon ténytől, hogy a munkaviszonya alapján milyen összegű keresetet szerez.

Abban az esetben viszont, ha a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő személy a nyugdíj melletti keresőtevékenységét nem munkaviszony, hanem például megbízás, egyéni vagy társas vállalkozási jogviszony keretében végzi, úgy az e tevékenysége alapján biztosítottá válik, és ilyenkor az e keresőtevékenységből származó nyugdíjjárulék-alapot képező keresetei alapján vizsgálni kell a keresetkorlát elérését."

Jól meggondoltad a nyugdíjazást? Nagyon jók a valorizációs szorzók az új nyugdíjaknál, a nyugdíjemelés pedig most is csak 2,7%. Ha a nyugdíjazás mellett döntesz, legalább várd meg 2020. jan. 1-t.

lillko # 2019.10.18. 07:50

Az idei év augusztus 23-tól vagyok jogosult a nők 40 korkedvezményes nyugdíjra. A munkáltató kéri,hogy maradjak ugyanazokkal a feltételekkel alkalmazottként tovább dolgozni,egy plusz feladatért még több pénzt fizetne.Mindenképpen többet keresnékígy mint a megadott plafon. A kérdésem az,hogy rám is vonatkozik a kereseti plafon? Versenyszféráról van szó, nem vagyok és nem voltam közalkalmazott. Mivel kis cég vagyunk és én vagyok az egyetlen alkalmazott a könyvelőnek fogalma nincs mit kellene tennie és mi vonatkozik rám. Már így is elkövetett egy hibát amikor kiléptetett mert az ő általa használt számítógépes rendszer nem ismeri és nem tudja kezelni,hogy nyugdíj mellett tovább dolgozhatok kilépés nélkül. Bizonyos értelmezések szerint egy 2012-es törvényre hivatkozva azt mondják,hogy mivel nem fizetek a bérem után semmilyen nyugdíjjárulékot,csak az adót ezért rám nem vonatkozik a plafon.
A segítségüket kérem abban,hogy esetemben mi lenne az optimális megoldás.

Riamama # 2019.10.15. 16:27

Tisztelt Szakértö!
1981 és 1986 között Magyarországon dolgoztam. 1986 óta Franciaországban élek és dolgozom.
Van e lehetöség a Magyarországi munkaidöm érvényesítésére a franciaországi nyugdíjamhoz és ha igen, milyen módon?
Válaszát köszönöm

drbjozsef # 2019.10.15. 05:00

maramara1961,

Idézve sortie augusztusi, 12-vel ezalatti hozzászólásából:

T. Kérdező!

A nők kedvezményes, 40 év szolgálati idő megszerzésével történő nyugdíjba vonulásnak két konjuktív (együttes) feltétele van. (Azaz a jogosultsághoz nem elég csak az egyik feltételnek teljesülni, hanem mind a két feltételnek együttesen teljesülnie kell.)

feltétel: Mindenképpen meg kell szereznie a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásához szükséges 40 évi jogosultsági időt, (ez a fogalom nem egyezik meg az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel).
feltétel: ÉS (ezen belül) meg kell lennie a 32 évi keresőtevékenységgel (munkával) szerzett szolgálati időnek.

Esetedben a második feltétel már teljesült.

Az első feltétel alapján még 202 nap kell neked a 40 évhez január 1-től.
Ha jól számolom, ez 2020. július 20-a körül fog teljesülni.

maramara1961 # 2019.10.14. 20:39

Tisztelt Szakértő!

2019.12.31-én lesz:

  • 39 év 163 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati időm,
  • 39 év 163 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító időm, ezen belül
  • 34 év 298 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati időm. 2 gyerekem van.

Mikortól vehetem igénybe a nők kedvezményes öregségi 40 éves nyugdíját.

Köszönöm válaszukat.

Immaculata # 2019.10.10. 19:38

Baleseti járadék kérhető a nyugdíj mellett.

virágoskert58 # 2019.10.10. 17:10

Tisztelt szakértő!

A férjem 2019 áprilistól dolgozott egy cégnél, alkalmazottként, 2019 július elején sajnos elég súlyos üzemi balesetet szenvedett. Jogerős határozat van róla, azóta kapja a baleseti táppénzt. Októbertől viszont megszüntették, mivel nyugdijas lett, és a nyugdijasnak nem jár baleseti táppénz. De amikor a baleset volt, még nem volt nyugdijas, fizette a járulékokat. Szeretném kérdezni, hogy tényleg nem jár már neki semmi? Köszönöm a választ.