munkaruha


huntah # 2015.10.13. 19:14

...de azt nem gondoltam, hogy ennyire érdektelen a téma...

huntah # 2015.10.04. 14:52

Hát igen, szerintem is ez a józan paraszt reakciója, de kíváncsi lennék, hogy áll ehhez a jog.

Bea1 # 2015.10.04. 10:23

nem vagyok szakértő, de ki akarna használt munkásruhákat venni? én sem fizetnék.

huntah # 2015.10.04. 09:55

Tud valaki reagálni a lentebbi kérdésre? Kösz.

huntah # 2015.09.30. 20:10

Üdv a szakértőknek!

Munkaruha ügyben kérnék véleményeket.
A munkáltatóm a belépésemkor kötelező jelleggel kiadta a munkaruhát, ami nem munkavédelmi ruha, hanem céges felirattal ellátott póló, ing, pulóver.
A kihordási idő 2 év, a ruhadarabok ára egyenként nettó 2, 3, 5 ezer Ft, ami a ruhák átvételéről szóló dokumentumban is szerepel. Ezekből kerekedik egy nettó 30.000 Ft körüli összeg. Az átvételi elismervényen nincs semmiféle tájékoztatás a továbbiakról.
Most a munkaszerződésem a munkaruha kiadásától számított 6 hónap után megszűnik, és a munkaruhát időarányosan, vagyis 75%-os áron meg kell vásárolnom. Függetlenül attól, hogy valójában használtam-e, illetve hogy át akarom-e venni, a munkáltató kötelezni akar arra, hogy fizessem ki a 22.500 Ft+áfát, azaz bruttó 28.575 Ft-ot.
Szerintem egyrészt aránytalanul drágák ezek a cuccok, másrészt senki sem kötelezhet arra, hogy megvegyem azt, ami nekem nem kell.
Egyelőre nem fizettem ki az összeget, de a munkaszerződésemben az is benne van, hogy a károkozásért felelek, amit a munkáltató a munkabéremből közvetlenül levonhat.
(Korábban egy másik cég szintén 6 hónap után kilépéskor felajánlotta a bakancsot 1000 Ft-ért, a télikabátot 3000-ért, azaz nagyjából 25%-os áron, és semmi nem volt kötelező. Ezért is furcsállom itt ezt a dolgot.)

A kérdéseim tehát:
Kötelezhet-e a cég arra, hogy megvásároljam a munkaruhákat?
Van-e értelme megtámadni ezeket az igencsak magas árakat?
Károkozás-e, ha nem vagyok hajlandó kifizetni a kiszámlázott ruhákat?
Ha nem vagyok hajlandó kifizetni, akkor jogosan levonhatja-e a munkabéremből?
Köszönöm!