felmondás előzetesben lévő dolgozónak


Dr.Attika # 2017.03.17. 10:50

Próbaidő alatt nem azonnali felmondásnak, hanem azonnali indoklás nélküli munkaviszony megszüntetésének van helye.

csalados (törölt felhasználó) # 2017.03.17. 09:46

Tudomásom szerint próba idő alatt indoklás nélkül fel lehet mondani azonnal a dolgozónak. Erre gondoltam ,,akkor is,,

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.17. 09:20

Mi az, hogy "akkor is"?

csalados (törölt felhasználó) # 2017.03.17. 09:03

Nekem is ezzel kapcsolatos a kérdésem,
Ha az előzetesben lévő még próbaidő alatt volt a munkahelyén akkor is indoklás nélkül elküldhetik?

Dr.Attika # 2017.03.12. 08:57

Így van. A kérdezőnek kell döntenie.Felvázoltam, hogy egy esetleges azonnalinak lehet ilyen-olyan következménye is. Ha az AB becses tanácsának is eltérő a véleménye, akkor a munkaügyi bíróságon- jogorvoslat esetében a törvényszéken-is lehet eltérő vélemény.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.12. 08:48

Párhuzamos indoklás - tehát még az AB eljáró tanácsának többsége nem értett vele egyet. És - ahogy utal rá - a bírósági gyakorlat sem ezt követi.

Dr.Attika # 2017.03.12. 07:53

Idézek egy vonatkozó AB határozat párhuzamos indoklásából:

" [57] Igaz, hogy az előzetes letartóztatás lehetetlenné teszi a munkavállaló munkaviszonyból származó kötelezettségei teljesítését; míg más eljárási kényszerintézkedések (házi őrizet, lakhelyelhagyási tilalom, lefoglalás) lehetővé teszik, hogy a terhelt eleget tegyen munkavégzési és más munkajogi kötelezettségeinek. Ezzel azonban a terhelt nem sért munkajogi szabályt, mert az Mt. 55. § (1) bekezdése i) pontja szerint a munkavállaló mentesül a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól „bíróság vagy hatóság felhívására, vagy az eljárásban való személyes részvételhez szükséges időtartamra.” A felsorolt eljárási kényszerintézkedések éppen ezt a célt szolgálják, ezért az előzetes letartóztatott munkavállaló nem köteles munkavégzésre – mondom ezt tudva, hogy a bírói gyakorlat, szerintem helytelenül, nem így értelmezi. A fentiek miatt a munkavállaló nem szegi meg vétkesen a munkaviszonyból származó kötelezettségét (Mt. 56. §). Az előzetes letartóztatás nem az ő cselekménye, hanem a hatóságé, így fogalmilag kizárt, hogy saját letartóztatásában munkajogilag vétkes legyen. Az az érvelés, amely szerint ő idézte elő magatartásával a hatóság döntését szerintem nem meggyőző, mivel a letartóztatott aligha akarja az ellene irányuló kényszerintézkedést. (Egy közlekedési balesetért felelősnek tartott személy előzetes letartóztatása jó példa lehet erre.)"

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.12. 07:36

Ha a kötelezettségszegés mulasztásban nyilvánul meg, akkor az azonnali hatályú felmondáshoz nyitva álló 15 napot a mulasztás megszűnésétől kell számítani.

Dr.Attika # 2017.03.12. 07:30

Tisztelt cserebere2!
Most már nem mondhat fel jogszerűen azonnalival. Bizonyosan eltelt a 15 napos objektív határidő. Rendes felmondásnak nincs jogi akadálya.

Margó1959 # 2017.03.11. 20:26

Esetleg, hogy nem jár be dolgozni....?

cserebere2 # 2017.03.09. 18:10

Tisztelt Fórumozók!
Előzetes letartoztatásban lévő dolgozónak felmondhat-e a munkáltató rendkívüli felmondással ill. konkrétan milyen indokkal?
Köszönöm a válaszokat!