Özvegyi nyugdíj igénylés


Mirmur # 2023.11.08. 13:40

Majordomus
Köszönöm a választ.

Majordomus # 2023.11.07. 21:21

Változik. Megkapod a kiegészítést visszamenőleg.

Mirmur # 2023.11.07. 18:31

Tisztelt Fórumozók!
A férjem ez év szept. 25-én hunyt el. Az özvegyi nyugdíjat megigényeltem, meg is kaptam a szept-i 6 napra és októberre, a tv-nek megfelelően az augusztusi nyugdíjának a 60 %-át. Kérdésem az ezévi kiegészítő, visszamenőlegesen érvényes nyugdíjemeléssel kapcsolatos. Változik-e az özvegyi nyugdíjam kiszámítása úgy, hogy visszamenőlegesen a férjem nyugdíját a kiegészítő emeléssel veszik alapul a 60 % kiszámításához, és az így mutatkozó különbözetet megkapom, illetve a nov-i özvegyi nyugdíj már így lesz kiszámolva.
Azért kérdezem, mert a törvényben az áll, hogy "50. § (1) * Megözvegyülés esetén az ideiglenes özvegyi nyugdíj hatvan százaléka annak az öregségi nyugdíjnak, amely az elhunytat halála időpontjában megillette, vagy megillette volna."

Ennek értelmében, a férjemet a halála időpontjában a kiegészítő nyugdíjemelés megillette volna, mert visszamenőleges hatályú, de mivel csak nov-ben kerül kifizetésre, életében nem kaphatta meg, valamint ugyanezért a nyd biztosító sem számíthatta be októberben, de következésképpen nov-ben a megemelt összegnek a 60 %-át kell számítani, illetve az eddigieknél a különbözetet korrigálni.
Előre is köszönöm a választ.

Irenke # 2021.10.29. 07:38

Sógornőm 8 évig élt együtt egy lakcímen a bátyámmal. Kérdésem az, hogyha tudja igazolni, hogy előtte is ott lakott vele több évig nem hivatalos élettársi viszonyban és a szomszédok igazolják is akkor jár-e neki özvegyi nyugdíj? Köszönöm válaszát

fületlen # 2018.10.04. 11:06

érdeklődnék hogy tudna e valaki segíteni nekem ebben hogy az ideglenes özvegyi nyugdíj egy év után jár e ha a gyermeke fogyatékos és iskolába jár aki tudja akkor írja meg nekem köszönöm

cincinnatus # 2018.07.16. 08:48

connery 2018.07.16. 10:09

Milyen íratok kellenek ahhoz, hogy az apósóm aki elhunyt 2018. juniusban az volt élettársa akivel igazoltan 8 hónapot éltek együtt az özvegyi nyugdíjhoz jusson. Az apósóm gyermekei nem járulnak hozzá, hogy az élettárs ezt megkapja. Mit lehet tenni annak érdekében, hogy ezt ne kaphassa meg.Apósóm ez év januárjától egy korház elfekvő részén kezelték haláláig, ez idő alatt az élettárs az após bankkártyájáról felvette a nyugdíját, de a korházi költségeket a gyermekei fizették havonta /90-160 ezer Ft között/. Apósóm halála után a temetést is a gyermekei finanszirozták.

T. Kérdező!

Az özvegyi nyugdíj egy törvány által garantált, abban rögzített feltételekkel járó ellátás, amelyhez nem szükséges az elhalt gyermekeinek hozzájárulása.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény ekként rendelkezik:

4. § (1) E törvény alkalmazásában
ae) özvegyi nyugdíj: az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy házastársának, meghatározott feltételek mellett élettársának, valamint elvált házastársának járó nyugellátás;

Az özvegyi nyugdíj

45. § (1) Özvegyi nyugdíjat a házastárs, az elvált házastárs és az élettárs (a továbbiakban együtt: házastárs) kaphat.

(2) Özvegyi nyugdíjra jogosult a házastársra előírt feltételek fennállása esetén az is, aki élettársával ennek haláláig

  1. egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy
  2. megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt.

LÁTHATÓ, HOGY A JOGSZABÁLY SZIGORÚ FELTÉTELEKHEZ KÖTI AZT, HOGY AZ ÉLETTÁRS ÖZVEGYI NYUGÍJBAN RÉSZESÜLJÖN. MINDENEKELŐTT TEHÁT AZT KELL TISZTÁZNI, HOGY A FENTIEK TELJESÜLTEK-E. Ha az igényt előte