állandó lakcím


bregana # 2011.11.04. 20:38

A telek szomszédom 6 éve elköltözött, azóta új tulajdonos van a szomszéd telken. Viszont kijelentkezni elfelejtett, új lakcímre meg szándékosan nem jelentkezett be, nehogy a hitelezői megtalálják. A postás mindig az én postaládámba dobálja be a leveleket és az értesítéseket, pedig mondtam már többször is és írtam a postának, hogy nem lakik itt ez a személy. Állítólag rendőrségi közbenjárásra az önkormányzat a kényszerkijelentésüket megtette. Hogyan tudom megnézni, hogy a lakcímemen, tulajdonomba kik vannak bejelentve? Valóban kötelezhet-e a posta,hogy írásban egy külön adatlapon is igazoljam, hogy a telekszomszédom ismeretlen helyen tartózkodik? Csatoltam a postának a rendőrség levelét, de úgy látszik ez nekik kevés. Nem szeretném, ha egy nem kereste jelzésként kezelt levél miatt egyszer csak megjelenne egy végrehajtó a lakásomon és engem zargatna.
Hédi

Grace12 # 2011.11.07. 11:26

Sziasztok!

Tanácsra lenne szükségem egy kényes helyzetben.
Egy ismerősöm megkért, h mivel nem rendelkezik állandó lakcímmel megtenném-e, h egy rövid időre, míg élethelyzetében nem történik változás bejelentem-e a lakásomba. Nemrég óta ismerem az illetőt, de normális, megbízható embernek tűnik, de alapvetően bizalmatlan vagyok általában mindenkivel, azonban szeretnék neki segíteni. Már utána érdeklődtem, h elvileg semmilyen hátrányom nem származhat ebből, de gondoltam leírom a problémát, hátha van valakinek saját tapasztalata ezzel kapcsolatosan.
Kérdéseim:

  1. Milyen jogai lehetnek velem szemben, egyáltalán lehetnek-e?(életvitelszerűen nem tartózkodna a lakásban)
  2. Amennyiben bejelentem, de későbbiek során megkívánom szüntetni a bejelentését, hogyan tudom azt legegyszerűbben elintézni, kell-e az illető aláírása, vagy mint tulajdonos intézhetem-e önállóan?

Minden segítség érdekel, az esetlegesen ilyen helyzetből fakadó negatívumok legfőképp. A válaszokat előre is köszönöm:)

Gabicsek # 2011.11.07. 11:43

Ha az az állandó lakhelye, bármikor bemehet a lakásba, ott lakhat, te pedig nem teheted ki. Netán ha adóssága és végrehajtása lesz, majd a végrehajtók hozzád fognak menni, aztán bizonygathatod, mi a tiéd és mi nem.
Én nem jelenteném be, ugyanis csak hátránnyal és semmi előnnyel nem járna.

pazs # 2011.11.07. 11:52

Gabicsek: az első mondatod nem igaz. A lakcím önmagában nem keletkeztet jogokat a lakhatáshoz.
Grace12: szigorúan véve közokirat-hamísítást követtek el ezzel a fiktív bejelentéssel, de ezzel nemigen foglalkozik senki. Viszont Gabicsek végrehajtóval kapcsolatos mondatait nagyon megfontolnám. A kérdéseidre válaszolva:

  1. önmagában semmilyeneket
  2. Kéred a lakcím fiktiválását (azaz, mivel soha nem is lakott ott, fiktívvé teszik a lakcímét, ezt tulajdonosként egyoldalúan kérheted).
Gabicsek # 2011.11.07. 19:56

Az 1992. évi LXVI. törvény értelmező rendelkezése szerint:

(2) A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ...
(4) A polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).

Gabicsek # 2011.11.07. 19:59

Persze nem vitatkozni akarok, lehet, hogy igazad van. De ha én megjelenek az állandó bejelentett lakhelyemen azzal, hogy nem jutok be - mert mondjuk kizártak -, akár fel is törhetem a zárat nem? Vagy miért van az, ha nem keletkeztet jogot a lakhatáshoz, hogy pl. a volt férjem a lakásomba van bejelentve, köteles vagyok beengedni? Vagy onnan nem tehetem ki?

Grace12 # 2011.11.10. 06:41

Kedves Mindenki!

Köszönöm mindenkinek a tanácsot és a segítőkészséget. Végül úgy döntöttem felhívom az önkormányzatot és megkérdezem ott is, h biztosan tudjam.
Azért írom le, mert hátha más is van ilyen helyzetbe.

  1. Az önkormányzatnál a hölgy azt mondta, h semmilyen jogai nincsenek, hiszen bérleti szerződést nem kötök az illetővel, tehát semmilyen anyagi részesedésem nincs a dologból, pusztán teszek egy szívességet.
  2. A kijelentés úgy történik, h írok egy kérelmet, amiben leírom, h életvitelszerűen nem tartózkodik a lakásban, 2 tanúval igazolom, és 2200.- Ft-os illetékbélyeg kíséretében beadom az önkormiba.

Tulajdonképpen csak az illetékbélyeg árát vesztem el, illetve ha csalódok az illetőben egy emberi kapcsolatot, de ez már más dolog.

Még egyszer mindenkinek nagyon köszönöm, további szép napot!:)

csuccser # 2011.11.10. 09:58

Grace12: én is hasonló helyzetben vagyok mint Te. Én is engedtem egyik ismerősömnek h állandóra bejelentkezzen a lakásomba, mert így legalább el tud menni orvoshoz + munkaügyi központba.

Érdekelne majd, hogy ezt a kérvényes dolgot sikerül-e keresztülvinni az önkormányzaton, és tényleg ennyivel megoldható-e a kijelentkezetetés. Ha ezzel kapcsolatban lesznek fejleményeid, kérlek oszd meg majd velem itt a fórumon!

Köszi! :)

pazs # 2011.11.10. 10:31

"De ha én megjelenek az állandó bejelentett lakhelyemen azzal, hogy nem jutok be - mert mondjuk kizártak -, akár fel is törhetem a zárat nem?

Ha ténylegesen ott laksz, akkor kérhetsz birtokvédelmet. Ha "csak" papíron a lakóhelyed, akkor nem fogsz kapni.

Vagy miért van az, ha nem keletkeztet jogot a lakhatáshoz, hogy pl. a volt férjem a lakásomba van bejelentve, köteles vagyok beengedni? Vagy onnan nem tehetem ki?

Ez nem azért van, mert ott van az állandó lakóhelye bejelentve, hanem mert van valamilyen jogcíme ott lakni: vagy a bírósági ítélet alapján vagy pedig szívessségi lakáshasználó, esetleg tulajdonos (akár ingatlan-nyilvántartáson kívül). Ha egyik sem, tehát nincs jogcíme (például a szívességi lakáshasználatot megvontad tőle), akkor kiteheted. Persze, ha nem megy magától, akkor perrel.

A jogszabály, amit idéztél, meg szerintem egyike a legkevésbé betartott jogszabálynak, mindenki tud mondani ismerőst, aki nem a bejelentett címén lakik évek óta. Ami egyébként szabálysértés (mármint nem bejelenteni a tényleges lakóhelyedet három napon belül), de még nem hallottam senkitől, hogy ezért megbüntették volna.

K.Csaba021 # 2011.11.27. 20:21

Tisztelt Fórumozók!

Olyan kérdésem lenne, hogy fiam, aki 3 éve nevelő intézetbe került, és most nagykorúként újra megjelent itthon, mert a lakcíme még mindig ide szól. Tehát a kérdés: Milyen jogai vannak? Ki rakhatom én a lakásból?

Johnykah # 2011.12.07. 12:26

A nyáron költöztem Budapestre Székesfehérvárról, és szeretnék munkát vállalni, viszont az állandó lakóhelyem megszűnt, ahol lakom oda pedig nem tudok bejelentkezni. A munkába álláshoz pedig szükségem van bejelentett lakóhelyre, tüdőszűrői vizsgálatra, és üzem orvosira is, de addig nem végzi el az orvos a vizsgálatot amíg nincs meg a bejelentett lakcímem. Valamint, hogyha valami baleset történik velem akkor sem látnak el az orvosok.
Mi erre a megoldás? Előre is köszönöm a mielőbbi választ!

Köszönettel és üdvözlettel: Johnykah

ancixxx # 2011.12.17. 14:53

Tisztelt Fórumozók!
Nemrégiben (nov. 1.) épp itt ezen a fórumon panaszkodtam, hogy a volt férjem (3 éve váltunk el), akit kivásároltam az otthonunkból, ki is jelentkezett onnan, de az új lakcímét a lakcímkártyáján kívül sehol máshol nem jelentette be. Így amolyan postafiók maradtam a számára. A leveleit csak akkor szoktam átvenni, ha ezt nem tudom „kikerülni”. Történt ugyanis a minap, hogy a postaládámban találtam egy értesítőt ajánlott levélről. Az én nevem volt rajta. Megkértem a nagyobbik gyerekemet, hogy az iskolából hazafelé menet ugorjon be érte a postára. Ugyan 14 éven aluli, de a falusi postán (sajnos korán bezár, munkából én már nem érek oda) oda szokták neki adni. Így volt ez most is. De! A levélen már a volt férjem neve szerepelt. Mint kiderült, ez egy 2009-es gyorshajtásos büntetés, amit apuci azóta sem fizetett ki, és ez már a végrehajtás előtti utolsó levél (???). Ha jól értem, akkor most a postás tévedésének köszönhetem, hogy nem kopogtatott nálam a végrehajtó....Brrrr... a hideg is kiráz... Mi lett volna ekkor a legrosszabb forgatókönyv? Végrehajtanak nálam, mert a volt férjem 3 éve nem igyekszik a lakcímváltozást bejelenteni? Mert hát feltételezem, hogy az ilyesmi munkaidőben történik, amikor legfeljebb a gyerekek vannak itthon. És mit tehetek, hogy ilyesmi ne fordulhasson elő? Van valakinek valami használható ötlete? Köszönöm előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.17. 16:46

Ne parázz!

lajcsó # 2011.12.17. 17:13

A végrehajtástól nem kell félned. De milyen jogon bontottad fel a más nevére szóló levelet? A volt férjed feljelentést tehet ellened levéltitok megsértése miatt (Btk. 178. §).

ancixxx # 2011.12.17. 17:47

Kedves "lajcsó"!
Nem bontottam fel a levelét, a kezébe nyomtam. Tőle tudom, hogy mi volt benne. De unom már a folyamatos pesztrálását. És azt is, hogy rendszeresen rendőrségről kap ajánlott leveleket. Baromira ciki ez egy kicsiny faluban...

Gabicsek # 2011.12.17. 19:14

nem kell átvenni.

Johnykah # 2011.12.19. 13:13

Kedves Fórumozók!

2011.12.07. 13:26 -kor tettem fel egy kérdést, és abban bíztam, hogy valaki tud nekem valami megoldást erre, viszont ennek ellenére semmilyen választ nem kaptam.
Köszönöm szépen a semmit!

Jó szórakozást!

Üdvözlettel: Johnykah

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.19. 14:12

Az a kérdés eleve tévedésen alapult, hogyan lehetett volna rá válaszolni?

Johnykah # 2011.12.20. 19:50

Kedves Kovács Béla Sándor!

Feltételez érthetően megfogalmaztam a kérdésemet, viszont kíváncsi vagyok, hogy mi a tévedés ebben?
Előre is köszönöm mielőbbi válaszát!

Köszönettel és üdvözlettel: Johnykah

Gabicsek # 2011.12.21. 20:24

Nem igazán értek hozzá, de úgy tudom, nincs olyan, hogy valahonnan kijelentkezel, és nem jelentkezel be sehova. Szerintem KBS erre gondolt.
Ha másképp nem, településszintű bejelentés szükséges. Anélkül ki sem engednek jelentkezni.

Johnykah # 2011.12.23. 15:04

Kedves Gabicsek!

Az állandó lakóhelyemről nem én jelentkeztem ki, hanem úgy lettem kijelentve, mivel már nem lakom ott, és meg sem várták, hogy betudjak jelentkezni máshova, tehát mégis csak lehetséges ez.
Egyébként Kovács_Béla_Sándor is írtam nekem e - mail -ban, hogy településszintű bejelentéssel ezt meglehet oldani, de mi az a településszintű bejelentés?
Erről szeretnék bővebb tájékoztatást kapni.
Előre is köszönöm mielőbbi válaszát annak, aki ezt el tudja nekem magyarázni!

Üdvözlettel: Johnykah

pazs # 2011.12.23. 16:11

Gabicsek: KBS szerintem arra gondolt, hogy az nem igaz, hogy akinek nincs állandó lakcíme, annak nem lehet munkaviszonya / nem jogosult orvosi ellátásra.

Johnykah: a településszintű bejelentés az, hogy amikor azon a településen, ahol ténylegesen élsz, bejelented az okmányirodán, hogy ezen a településen laksz, konkrét utca-házszám megjelölése nélkül. Ekkor a lakcímkártyádon csak a település neve fog szerepelni.

Johnykah # 2011.12.24. 09:07

Kedves pazs!

Akkor azt állítod, hogy a településszintű lakcím bejelentéssel is mehetek a kerületemhez tartozó orvoshoz ellátásra?
Valamint bármilyen munkahelyre jelentkezhetek, és a papírok kitöltése esetében állandó lakóhelyemként csak az a terület fog megjelenni, amelyiken lakom utca, házszám megjelölés nélkül, és ezt a lakcím kártyát fogják lemásolni, és ezzel leszek bejelentve az állam fele, mint munkavállaló? Vállalkozói igazolványt is ugyanúgy kiválthatok?
Előre is köszönöm mielőbbi válaszokat!

További szép napot, és Boldog Karácsonyt Kívánok mindenkinek!

Üdvözlettel: Johnykah

Johnykah # 2012.01.25. 10:50

Kedves pazs!

Örülök, hogy te is csak okoskodsz, és csak játszol a szavakkal, de arra nem vagy képes megközelítőleg egy hónapja, hogy válaszolj nekem.

Neked is további jó szórakozást kívánok!

Üdvözlettel: Johnykah

Rexor # 2012.01.25. 11:59

Kedves Johnykah,

A mondás szerint ajándék lónak ne nézd a fogát. Esetleg előfordulhat, hogy pazs-nak volt egyéb dolga is, mint hogy izgatottan várja a további kérdéseidet...