Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Előrehozott öregségi nyugdíj

sitimaci # e-mail 2012.12.08. 13:12
    • Kedves 'szuzyka'!!!---az 1952-ben születetteknek a 62. életév betöltését követő 183. nap,
az 1953-ban születetteknek a betöltött 63. életév, az 1954-ben születetteknek a 63. életév betöltését követő 183. nap, az 1955-ben születetteknek a betöltött 64. életév, az 1956-ban születetteknek a 64. életév betöltését követő 183. nap , az 1957-ben születetteknek a betöltött 65. életév.--
  • Akkor menjen el Korengedményes ellátásra!/Korhatár Előtti Ellátás!/ Ha elakar menni,akkor indítsa el,adja be a papírokat,-a munkahelyén valószínű tudják hogy mit-hogyan kel,az utolsó munkanapot követően lehet ellátott,igaz hogy csökkentett,de ha elakar menni akkor ez nem olyan fontos!Ha igen,akkor várjon 62 és fél éves koráig!--/Tehát!--62,5-éves korában mehetne el,hivatalosan/!!!A fél év,az fontos,mert "átesik" a másik évre!Így Apukád,2015.02.19.-én mehetne el,teljes jogú öregségi nyugdíjba!!/Most pedig elmehetne előbb,igaz egy kicsit csökkentik!/---Szia.Üdv.Pisti
Gariba # e-mail 2012.12.08. 12:40

Félreérthetően fogalmaztam, úgy látszik. A munkakönyvem megvolt és meg is van, visszaküldték postán, csak most nem tudom hová tettem, amikor a kérdésetekre megnéztem volna, hogy mi volt beírva a kilépésemnél pontosan. Szóval az megvan, csak meg kell keressem. Amúgy jogos a "letolás", elég rendetlen vagyok, ilyen papírok terén 40 évre visszamenőleg meg pláne. Van könyvelőm, a mostani nem ugyanaz, mint aki kezdte, ezt a TB kiskönyvet megkérdezem tőle, de nem emlékszem, hogy valaha is láttam volna ilyet. Amióta megszűnt a munkakönyv, utána még 2 évet dolgoztam alkalmazottként, azóta egyéni vállalkozó vagyok. Fagyongy55 kérdésére 60 éves múltam idén. Sajnos.

szuzyka # e-mail 2012.12.08. 12:27

Tisztelt fórumozók!

Ha tudna valaki segíteni azt nagyon megköszönném!
Tehát édesapám 1952. 08. 19. születésű. Voltunk bent a nyugdíj folyósítónál hogy szeretne elmenni előre hozott öregségi nyugdíjba. Az ügyintéző mondta hogy nincs ilyen csak majd 63 ás fél évesen mehet nyugdíjba. De ha már ott voltunk akkor kértünk papírokat szolgálati idő kiszámolására. Nov. 20.-án meg is kaptuk, hogy 43 év és 359 nap szolg ideje van. Felhívtam az ügyintézőt és meglepődtem mikor tájékoztatott hogy korengedményes ellátásra jogosult lenn. Ami olyan mint a nyugdíj de mégse mert 8% csökkentett. Kell hozzá egy nyilatkozatot hogy a munkáltatóhoz bejelentettük a szándékát, valamint a kilépős papírjai, és a kiszámolt évek. Édesapám nagyon fél kilépni a munkahelyéről mert az egyik ügyintéző ezt mondja a másik meg mást, nehogy két szék között a padlóra essen! Valóba elmehet korengedményesbe vagy nem? Mert akkor még idén felmondatok vele és adom be a nyugdíjfolyósítóhoz a papírjait.
A válaszokat várom! Köszönettel!!!

sitimaci # e-mail 2012.12.08. 11:31
Ezt írtam és ezt nem értettem én sem
  • Ezek nélkül nem "működhetnek a dolgok",sehol sem!Ezek olyan hivatalos dokumentumok,amikre mindig szükségünk van/volt/ egészen addig,amíg dolgoznunk kel!/kéne!/!!!---Az ONYF.-nek is kel,nyugdíjügyben!Ők meg,mindig visszaküldik,ha átnézték!!!!---
fagyongy55 # e-mail 2012.12.08. 11:11

Gabira magadnak könyvelsz? Vagy van könyvelőd, mert akkor a tb kiskönyv nála van.Hogy akartad összeszámoltatni az idődet a munkakönyvet bekellet küldeni hozzá és a többi papírt.Bocsánat csak próbálok segíteni.

sitimaci # e-mail 2012.12.08. 09:57
    • Gariba!---Már nem nem emlékszem,hogy hány éves is vagy!--Ha "elég idős" akkor a Munkakönyv mellé kellet a kis TB.könyv is!/Régen még volt,MIL-lap is/A Munkakönyv megszűnése után,meg a munkaszerződésről adtak ki igazolást,ami a Munkakönyvet helyettesítette!/--Amúgy valamilyen kartont mindenhol kellett vezetni a dolgozóról,még akkor is ha semmi köze nem volt,a fizetéshez!Ez a Személyi Karton!!!!Hiszen ez regisztrálta a dolgozót!--És ez a lényeg!!!--Nálad valami más bibi lehet,ami lehet,hogy a munkaadód hibája,vagy a Tied!/És nem bántóan írom,de a munkaviszonnyal kapcsolatos minden papírt el kel tenni,egészen a nyugdíjba vonulásig!--Vagy a halálunkig!/--Sok munkahely,nem is vesz fel olyan jelentkező dolgozót,akinek valamilyen papírja hiányzik vagy nincs rendben!!!--Érdekes ügy a Tiéd!!!Menj be a volt munkahelyedre és egyeztessetek minden papírt és azt is,hogy hogyan voltál bejelentve-mit-hogyan küldtek a TB.felé,anno!!!!!!---Üdv.-----/A Munkakönyv,1992-ben szűnt meg és elkellet tenni!!!/-----
Gariba # e-mail 2012.12.07. 18:28

Köszönöm az információkat, amiket írtatok. Ez a személyi karton biztató. Hátha ez meglesz. Sárga kis TB könyvet én az életben nem láttam, vagy ha igen, nem emlékszem rá. Munkakönyvem van, most pont nem találom, de ez a 12 év úgy szerepel, hogy beléptem, aztán kiléptem, fizetés nélküli nincs feltüntetve, viszont a fizetésnél be volt írva, hogy veszélyességi pótlék, erre határozottan emlékszem. Sitimaci Pisti felvetésére válaszolva, persze, én megértem, hogy csak a beküldött adatok alapján fogadják el az időket, de akkor az adatszolgáltatással van a baj. Én most már lassan 20 éve egyéni vállalkozó vagyok. A szolgálati idő megállapítása során bekérték az APEH-NAV-tól a nem igazolt éveimet. Én is elmentem és kikértem ezeket a vitatott éveket, kaptam jövedelemigazolásokat, amit bevittem magammal az egyeztetésre. Láttam az ügyintézőnél a NAV levelét és benne a listát, hogy melyik évem nincs és a kezemben meg ott volt a NAV igazolása ugyanerről. Így szereztem 3 évet. Szóval nekem sajnos csak rossz tapasztalatom van eddig. Szép hétvégét kívánok és még egyszer köszönöm az együtt gondolkodást :)

fagyongy55 # e-mail 2012.12.07. 16:30

Gariba nem emlékszem 100% ig de az biztos, 1988 ig személyi kartont kellet vezetni a cégeknek a dolgozókról fiz.levonásokról. Ezután és ezt nem tudom biztosan , hogy 1989 től vagy 1990 től kellett Flopi lemezen küldeni minden hónapban a tb nek, de a kinyomtatott példánya a munkáltatónál le volt füzve. Ezt azért írom le neked mert a cégnél ahol dolgoztam az utolsó 5 évben én töltöttem ki a nyufig részére az adatlapot e kartonok alapján ha béradatokat kértek. Nem tudom, hogy mikor szünt meg a munkakönyv nézd meg, hogy abba mit írtak amikor kiléptél,vagy a kis /akkor sárga /Tb kiskönyvbe.Sőt azokban az időkben évente egyszer kaptunk ugynevezetttb igazolást hogy biztosítottak vagyunk.

sitimaci # e-mail 2012.12.07. 06:55
Kedves Gariba!!!-
  • Vagy valami rosszul szerepeljen-másképpen szerepeljen-rossz adat legyen ránk vonatkozóan,mint ahogyan valóban történt!!!---'Mint ahogy az,amit írsz,hogy a TB.-szerint Te 1990-ben elmentél fizetés nélküli szabadságra'!!Ez csak úgy lehetséges,hogy ha "így lett lejelentve"!De hogy miért,az nem tudom!De ha Te beviszed azt a papírt,amin bizonyítod azt,hogy ez nem így volt,akkor Te nyersz!És kiderül az,hogy hol történt a hiba!!!Írd majd meg,légy olyan kedves,hogy mit intéztél,mert érdekes és tanulságos lehet!!! Szia:Pisti
sitimaci # e-mail 2012.12.07. 06:47
    • Kedves Gariba!!!---Mielőtt véletlenül azt gondolnád,hogy a TB.-ét szeretném védeni,leírom azt is,hogy a tévedés joga,náluk is meg van!!!De!--Sokunknak még a gyermekkori szünidős diák munkára is,megvoltak az adatok,a '60-as évekből!Mert le voltak adva!!!---Na,ez a kulcs szó!!!!-----Kérdés az,hogy a munkahelyed,mit,hogyan adott le és milyen formában!Ha ők rosszul csináltak valamit/elszúrták!/ akkor az úgy "szerepel"/vagy nem szerepel/a TB.-nél!---Javaslom,hogy,mivel azt írod,hogy nagy cégről van szó,menj el,hozzájuk és kerestesd meg velük az erre vonatkozó dokumentumokat és másoltasd le,azokat a paírokat-igazolásokat,vagy mást,ami kel és vidd be a TB.-nek!Amúgy nagyon sok ilyen eset van és a TB.-minket kötelez /és jogosan/ arra,hogy pótoljuk a hiányzó papírokat,mivel náluk nincs meg és ez nekünk az érdekünk,hogy meglegyen!!!---De ismétlem,az hogy náluk elvesszen,előfordulhat,de erre kisebb az esély---Üdv.Pisti
Gariba # e-mail 2012.12.07. 03:34

fagyongy55 Bocs, nem válaszoltam, kislány vagyok :) De már lassan se fiú, se lány a méregtől.

Gariba # e-mail 2012.12.07. 03:30

Az 1 év és 3 hónap egy hosszabb, 12 éves munkaviszony vége. Ez alatt voltam gyesen is 2 gyerekkel. A kisebbik gyerekkel csak 2 évet maradtam otthon, pont azért, mert szükségünk volt az én keresetemre is, így ő bölcsődébe járt, én meg visszamentem dolgozni 1989. januárjában. A GYES 2 éve szerepel is, meg az is, hogy utána 1 évig dolgoztam, de a TB szerint a következő évben, 1990-ben elmentem fizetés nélküli szabadságra. Teljesen hihetetlen ez. Meg szerintem nem is úgy volt akkoriban, hogy valaki csak úgy..., ahhoz komoly indok kellett, beteg gyerek, vagy idős, beteg szülő, nekem semmi ilyen okom nem is volt. A dossziémat nem találják, ha kötelező megőrizni, ha nem. Talán még előkerítik valahonnan, jövő héten személyesen bemegyek. Egy vicc. Nem kis cégről van ám szó, ez egy nagy kutatóintézet, csak azért nem akarom leírni, hogy mi a neve, mert voltaképpen szerettem őket. Ja még ez is egy bánatom, végig, míg ott dolgoztam, ugyanazon a széken ültem és ugyanazt csináltam. Ennek ellenére a 4 év 8 hónapot szedtek össze, mint korkedvezményre jogosító időt, ami 3-5-8 hónapokból áll össze, mintha hol röntgeneztem volna, hol nem. Nőknek 8 év után jár 2 év, még véletlenül sem 4 év után 1 év... Szóval nagyon kezd elegem lenni. Köszönöm, hogy meghallgattatok :)

fagyongy55 # e-mail 2012.12.06. 16:44

Gariba még valami mi az hogy nincs meg a személyi dossziéd 50 évig köteles a munkáltató megőrizni vagy levéltárba helyezni, de azt tudniuk kell hogy hol van??? már itt sántít a dolog.

fagyongy55 # e-mail 2012.12.06. 15:17

Gariba ez közbeeső idő volt annál a cégnél vagy csak ennyi ideig dolgoztál ott? Mert ha közbeeső akkor a munkáltatód a ludas lehet hogy egy időre kijelentett? fiú vagy netán kislány ? Nem voltál otthon a gyerekekkel? Próbáld meg a régi munkatársakkal igazolni.

szafika # e-mail 2012.12.06. 11:00

Simonildi , már nincsen előrehozott nyugdíj , idén jan. 1-től nincsen . Akkor tudott volna idén novemberbe elmenni nyd-ba ,/ korhatár előtti ellátásra , ez lett a neve / ha meglett volna a 42 éve idén , és a munkáltatóval kötött volna megállapodást , v egyoldalú jognyilatkozatot tett volna a munkáltató felé tavaly dec.31-ig . Kértetek már szolgálati idő megállapítást ? a K01-es nyomtatványon ? Ha a férjed 60 éves , akkor meg kellene , h legyen a 42 éve , a férjemnek beleszámoltak mindent , szakmunkás iskolát , katonaságot , így sincsen meg a 42 év a férjednek ? Kár , h nem érdeklődtél előbb ,mert , ha nem jönne össze akkor 62 éves koráig kellene dolgoznia , ha van még munkahelye . Ha viszont nem volt esetleg tavaly munkahelye , akkor sajnos még rosszabb a helyzet , mert sok 52-es fiúnak éppen ezért nem sikerült elmennie korhatár előttibe idén , mert nem volt kivel megállapodást kötnie .

Gariba # e-mail 2012.12.06. 03:32

Bocsánat, de megint nem látom, amit válaszoltam, még tegnap. Nagyon köszönöm a válaszaitokat. Kezdem érteni a dolog logikáját. Nem csak a betöltött kort, a megszerzett szolgálati időt, hanem ezek szerint a munka intenzitást is nézik. Többen felvetettétek, hogy nézzek utána diákmunkaként szerzett időnek. Én technikumba jártam, ahol minden szünidőben kötelező volt 1 hónapot dolgozni valahol gyárban. De nem találták nyomát. Elmentem a volt iskolámba, ahol kiállítottak egy igazolást arról, hogy én ott végeztem és a képesítő vizsga feltétele volt ez a nyári munka, tehát mivel képesítő vizsgát tettem, el kellett végeznem ezeket a nyári gyakorlatokat. Az ügyintézőm csóválta a fejét, de végül 1 hónapot mégis elismertek, a másik kettőt nem. A nagyobb bajom viszont az, hogy van egy olyan 1 év és 3 hónapom, amikor a TB nyilvántartás szerint fizetés nélküli szabadságon voltam, de ez nem igaz. Ez a munkahelyem még ma is létező intézet, de kiderült, hogy a személyi dossziém nincs meg, a munkaügyis kolléganő is most megy nyugdíjba, "sétáló idejét" tölti. Megfellebbeztem a határozatot, de a másodfok is elutasított. Tegnap beadtam a fellebbezésemet a Munkaügyi Bíróságra. Nincs-e ebben tapasztalatotok, hogyan tudnám bebizonyítani, hogy NEM voltam fizetés nélküli szabadságon?

Gariba # e-mail 2012.12.06. 03:06

Próba

simonildi # e-mail 2012.12.05. 18:44

1952.novemberben született férjemnek 2013 junius 1-én lesz meg a 42 éves munkaviszonya. Elmehet előrehozott öregségi nyugdíjba? Milyen lesz a csökkenés mértéke? Változik a nyugdíjszámítás 2013-tól?

senkifoldiek # e-mail 2012.12.05. 12:08

KETTŐS MÉRCE
Előzetesben megjegyzem semmi bajom a nyugdíjasokkal, de hogy is van ez? Tisztelt nőtársaim 55 éves kor helyett 65 a nyugdíjkorhatár, dolgozz 10 évvel többet, nyugdíjat egyre kevesebbet kapsz mivel évről évre kedvezőtlenebbek a nyugdíjszámítás szabályai.
Munka nincsen!!!!!!!!!!!!
Élj a nagy semmiből 10 év múlva jönnek a Ratkó korszakosok. Egy olyan tömeg, amely amúgy is veszélybe sodorja a már ingadozó nyugdíjrendszert,és veszélyezteti a nyugdíjba levőket is.
Nem jobb lenne ha fokozatosan
vezették volna be a továbbiakban is a nyugdíjkorhatár emelését, megtartva a csökkentett összegű előzetes nyugdíjazást. A forrásait előteremthetnék a nyugdíjak maximalizálásával ( maximum nyugdíj 200 ezer forint).
Így talán elkerülhetőbb lenne egy nagy tömeg bajba kerülése.

Lyonee #   2012.12.04. 18:04

A szerzett jog érvényesítéséről van szó. Aki tavaly nem szerzett jogot nyugdíjazásra, az 2012-ben sem tud mit érvényesíteni. Az 53-as nők, a tv. szerint 2012.dec.31-ig tudnak még jogot szerezni, és aki nem él az ellátással, az ezt a jogát később is gyakorolhatja.

sitimaci # e-mail 2012.12.04. 13:47
    • Köszönöm gyors válaszodat!!!---Akkor tehát,nem figyelt eléggé!---Igen,én mindig ezt mondtam és az én példámból kiindulva!!!---Én annak idején,jóformán másra sem tudtam figyelni mint a nyugdíjba menetelemre,néztem,böngésztem mindent!!!---Sajnálom Garibát,de sokan így jártak!!!--Akkor találjon "valahol" 145-napot de gyorsan,ha tud!!!--Szia-Pisti---
sitimaci # e-mail 2012.12.04. 12:37
    • Akkor most mi volt a baj 'garibával'???---Lekésett,már én is összezavarodtam hirtelen!---
sitimaci # e-mail 2012.12.04. 12:29
    • Kedves Gariba !---Nem tudtál elmenni???--'sorstárs' és'fagyöngy' belinkelt ide alulra egy tájékoztatást!--Mi történt,talán valami nem úgy alakult,hibáztál???---Üdv.Pisti
Gariba # e-mail 2012.12.03. 23:10

Sajnos nem látom a kérdésemet. Lehetséges, hogy még szerkesztőségi moderáció alatt áll? Kb. 3-4 napja írtam Gariba néven és könyvjelzőbe tettem ezt a fórumot, hogy visszataláljak a válaszért.
A problémám a következő volt:
Korhatár előtti nyugdíjba szerettem volna menni, ezért 2011-ben szolgálati idő megállapítását kértem. 2011. december 31-ig megállapított szolgálati időm: 36 év 220 nap.
A 2011. évi CLXVII. Törvény értelmében 2011. december 31.-ét követő kezdő naptól korhatár előtti öregségi nyugdíjat már nem lehet megállapítani, de korhatár előtti ellátásra többek között jogosult „az az 1953. évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett.”
E feltételeknek én megfelelek, 59 éves, sőt már 60 éves is elmúltam, több, mint 37 év szolgálati időt ebben az évben, vagyis 2012-ben már megszereztem, csak nem 1953-ban, hanem 1 évvel korábban, 1952-ben születtem. Feltételezem, hogy a jogalkotónak nem volt szándéka kizárni ebből a lehetőségből az idősebb korosztályt. Vagy igen?
A választ előre is köszönöm!

fagyongy55 # e-mail 2012.12.03. 17:04

Nő aki 2011.12.31-ig 37 év szolgálati időt szerzett, s 2012-ben betöltötte az 59. évét, bármikor érvényesítheti a korhatár előtti ellátását vagy csak 2012-ben? A másik kérdésem, hogy a rokkantaknak 2011-ig szolgálati időnek veszik az ellátásukat? Kérem, hogy ne a törvény szövegét írja meg, mert nem tudom értelmezni.
Saját kérdés

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Tisztelt Asszonyom!

Az az 1953-ban született nő, aki 2012-ben betölti az 59. életévét és legkésőbb 2012. december 31-éig rendelkezik minimum 37 év szolgálati idővel - korhatár előtti ellátásra jogosultságát - az öregségi nyugdíj korhatárának (63. életévének) betöltéséig bármikor érvényesítheti.

A rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartama nem minősül szolgálati időnek.

Azonban a 2011. december 31-ig élt előrehozott (csökkentett összegű előrehozott) öregségi nyugdíjra való jogosultság, valamint a csökkentés mértékének megállapítása szempontjából szolgálati időként kellett figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj és baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát.

Természetesen, ha Ön 2012. január 1-jét megelőzően rokkantsági nyugdíjban részesült, úgy az előrehozott nyugdíjjogosultságához szükséges szolgálati idejének megállapításánál a rokkantsági nyugdíj folyósításának tartamát figyelembe vesszük.