Előrehozott öregségi nyugdíj


zsurzs53 # 2011.11.30. 21:30

Kedves Veci!

Nagyon szépen köszönöm kimeritő (és megnyugtató) válaszodat. Legyen szép napod!

Zsusza

saxonlady # 2011.11.30. 20:53

Kedves Veci!

Apukámnak ma felmondtak, megszünik a munkahelye. 1950. 11 hó születésű. megvan a 37 év szolgálati ideje. A kérdésem az, hogy eltud még idén menni előrehozott nyugdíjjal? Eddig nem nagyon foglalkozott a nyugdíj témával, mert úgy volt, hogy 2012.11 hóig dolgoznia kell.

Szíves segítségét előre is köszönöm.

saxonlady

reparetekmogyoro # 2011.11.30. 20:34

Sziasztok!
Azt szeretném csak megkérdezni, hogy akkor ez
"7. §
„(1) A 4. § (1) bekezdésében foglaltakon túl – 2011 . december 31-ét követő kezdő naptól – korhatár előtti ellátásra jogosult

az az 1953 . évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett,”
már biztosan benne van a megszavazott végleges törvényben is?
Elnézést, ha esetleg volt erről már szó a mai nap folyamán, mintha tegnap még bizonytalanság lett volna, hogy végül is maradt-e ez a lehetőség.

Előre is köszönöm a választ!

t.laci # 2011.11.30. 20:19

Kedves Veci !

Válasz megvan ..és volt is az 1952 születésűekre..nekik érthető ez.

De a kérdésem az 1951-esekre vonatkozott...

Laci 1951

Kösz !

juci53 # 2011.11.30. 19:49

T. szerkesztőség
Juci53 vagyok. Nem tudom, hogy kérdéseim elküldésre kerültek-e? Nem találtam küldés fület, ezért a próba fülre kattintottam, de rögtön elveszett minden amit írtam. Mi a módja annak, hogy a hozzászólás elküldésre kerüljön?

HIldikó # 2011.11.30. 19:39

Veci!
Köszönöm. Hát ez nem jó hír!!!
Üdv. HIldikó

fejérvári # 2011.11.30. 19:16

Kedves Veci!
Lejebb már kérdeztem...sajnos sehol találok rá hogy mi fog az 53-ban születetekre vonatkozni...:((-idézem korábbi kérdésem-Pár hete már kérdeztem akkor még korai volt...most megint szeretnék kérdezni...:))
1953.08.14.születtem..43 év bedolgozottam van férfi vagyok-a jelen állás szerint mikor mehetek nyugdíjba?
kokkusz#e-mail 2011.11.30. 14:38
Kedves Veci,

fa.evica # 2011.11.30. 19:14

Kedves Veci!
Van egy barátom, aki december 16.-án elmegy előnyugdíjba, férfi és 60 éves. 1996-ban meghalt a felesége és szeretné megtudni, hogy jár-e nyugdíjkiegészítés a elhunyt felesége után, ha elmegy előnyugdíjba?
Válaszod előre is nagyon szépen köszön. Éva

HIldikó # 2011.11.30. 19:11

Gabusch!
Nem tudom miért írod ezt, sajnos már én is régóta agyalok a nyugdíjbavonulásom lehetőségén. Csak annyit írok, hogy 2007-ben el akartak küldeni prémium évek programba. Gondolom tudod,hogy mit jelent. Az utolsó pillanatban valaki önként vállalta helyettem, aki ugyanúgy megfelelt afeltételeknek. Aztán azóta is azon görcsölök, hogy mikor, hogyan tudnék elmnenni. Azt hittem simább lesz elbúcsúzni a munka világától, de a politika bezavart. Na, ennyit a Csipkerózsika álmomról.
Üdv. HIldikó

Veci # 2011.11.30. 19:09

HIldikó
Csak a tényleges közalkalmazotti jogviszony számít, a 2 év tanulmányi idő nem.

zsurzs53
A szakmunkástanuló évek a szolgálati időbe beleszámítanak, de a 40 év jogosultsági időbe nem (munkaviszony+gyerekekkel otthon töltött idő együtt 40 év). Tavaj óta sokan ezt kifogásoltuk, de a nők kedvezményes (akciós) nyugdíjához ez nem számít bele.
DE te az 59. szülinapodtól kérheted a korhatár előtti ellátást, vagyis legkorábban azon a napon teljen le a felmentési idő. Ellenben, ha közalkalmazott vagy és megadják a felmentési időt, a ma hatályos tv. szerint a szülinap utáni naptól.
Semmiről nem csúszol le, ha 2012-ben kéred a felmentésedet. DE azt ajánlom, hogy legalább addig munkaviszonyban legyél, amíg meglesz a 40 év szolgálati időd (de inkább 5 nappal több, mint 1 nappal kevesebb, mert akkor a kiszámolt ellátás csökkentés nelküli lesz.
Jaaa! Most számolgatom, a szülinapodig bőven meglesz.
Kérdés, hogy mennyi felmentési időt kapsz?

magdy53
A törvényt most 28-án elfogadták, 2012.jan.01-től lesz hatályos, a Köztársasági elnök aláírására vár(és miért ne írná alá, hiszen minden jogszerű). Terád nőként a 7 § (1) bek.b.) pontja vonatkozik, olvasd el mégegyszer. Vagyis te esetedben nem kell jognyilatkozat (az az 1952-es férfiak esetében lenne, ha 42 év szolgálati idővel jövőre a ma még hatályos tv. szerint előrehozott nyugdíjra lenne jogosult), de te "kislány" vagy és nem "kisfiú".
7. §
(1) A 4. § (1) bekezdésében foglaltakon túl – 2011 . december 31-ét követő kezdő naptól – korhatár előtti ellátásra jogosult

  1. az az 1953 . évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett,

A munkáltató nem fog neked felmondani, annyira nem buta, mert akkor végkielégítést kellene fizetni. Mivel te akarsz elmenni korhatár előtti ellátásra, ezért neked kell felmondanod, ekkor törvény szerint nem jár felmondási/felmentési idő és végkielégítés.

gabusch
Oké, szép estét az alteregódnak :-)

t.laci
Biztos van válasz, még ma is írtam, hogy az 52-es férfi esetében az idén meg kell lenni a felmondásnak írásban, meg kell kezdje szerintem letölteni és legkorábban a szülinapon teljen le, vagy a 42 év szolgálati idő elérésekor (ez 2012-ben lehet)

7. §
(1) A 4. § (1) bekezdésében foglaltakon túl – 2011 . december 31-ét követő kezdő naptól –
korhatár el őtti ellátásra jogosult

  1. az, aki esetében a biztosítással járó jogviszonyának megszüntetéséhez szükséges egyoldalú jognyilatkozatot e törvény hatálybalépését megelőzően a másik féllel írásban közölték, vagy a jogviszonyt megszüntető megállapodást e törvény hatálybalépését megelőzően írásban megkötötték, feltéve, hogy a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő nap 2012. évben van, és a jogosult a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő napon a 2011 . december 31-én hatályos szabályok szerint az 1 . § c) pont ca), cb), cd) vagy cJ) alpontja szerinti korhatár el őtti nyugellátásra jogosult lett volna,

Üdvözlettel Veci

t.laci # 2011.11.30. 18:57

Kedves VECI!

Nem találtam választ a levelek között ..

2012.01.01 után még el lehet menni csökkentettre...
vagy még idén el kell kezdeni a felmondást ..mint ahogy az 52-ben születetteknek javasoltad..

Köszönöm

Laci 1951.
/Nav/

gabusch # 2011.11.30. 18:49

@Veci
Köszi a "nem szavazott" listát:-)

@Hlldiko
"Talán azért nem lapozunk vissza korábbi beírásokra, hiszen 28-án éjfél körül szavazták meg a törvényt és csak az igaz, amit utána írtunk,ill.amit utána válaszoltatok."

Igazad van !

Csak annyi ezzel a gond, h vagyunk itt a fórumon öten/tízen?/53-as amatőr együtt gondolkodók,akik nem nov.28-után kezdtünk el
a lánykori nevén:nyugdíjba vonulásunk kiszivárogtatott tervezetein/a jogszabályokon agyalni,-hanem akkor,amikor Te még a Csipkerózsika álmodat alukáltad:-)

Biztos vagyok benne,h ennek az aktív fórumnak is köszönhető sok minden,hiszen a beterjesztő és holdudvara számára is ez az egyetlen/megbízható fórum:-)

Köszi Veci és Játszótársak:-)
Üdv: gabusch

kokkusz # 2011.11.30. 18:39

Kedves Veci,

nagyon szépen köszönöm segítőkészséged, reménykedem, talán nem előz már meg egy újabb jogszabály fél centiméterrel a cél előtt!
Békés adventi időszakot kívánok minden fórumozónak és neked külön szeretettel Veci.
üdv. Klári

magdy53 # 2011.11.30. 18:36

Kedves Veci!

Elnézést kérek, mivel a kérésem végén nem köszöntem meg előre is a segítségedet.

magdy53 # 2011.11.30. 18:35

Kedves Veci!

Ismételten a segítségedet kérem.

Az elfogadott 7 § (1) bek.f.) pontja módosításával kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy 2012 évben csak akkor mehetek el korhatár előtti ellátásba, ha a munkáltatómmal 2012 január 1-e előtt írásban megállapodás kötök arról, hogy a jelenleg hatályos tv. szerint 2012.június 22.-én előrehozott öregségi nyugdíj miatt szeretném a munkaviszonyomat megszüntetni?

Munkáltató nem köteles előrehozott nyugdíjazás miatt a munkaviszonyt megszüntetni, ráadásul védett korban is vagyok, tehát marad a közös megegyezés.Ilyenkor nincs felmentési idő, végkielégítés, csak az, amiben közösen megállapodunk.

De mi történik akkor, ha a tv. mégsem fogadjál el, azaz 59 évesen mégsem mehetek el korhatár előtti ellátásba, s a munkáltató sem köteles visszavenni?

Btzs # 2011.11.30. 18:34

Kedves Veci!
Köszönöm a megerősítést. Két kedves 1953-as (nő) születésű munkatársamnak keresem a lehetőséget.
Nálunk "már" nincs felmentés idő, 59. születésnapjuktól mehetnek el.
Régóta olvasom a fórumot napi szinten, sokat tanulok belőle.
Köszönöm a segítséget.
btzs

HIldikó # 2011.11.30. 17:32

Veci!
Most nov.27.-én volt meg a 40 éves szolgálati időm, amiből 2 év iskola volt, a többit pedagógusként dolgoztam. Akkor ez 40 év közalkalmazotti jogviszonynak számít? Ne haragudj, de már minden szóban kételkedek. Teljesen megvagyok keveredve.
Köszi. HIldikó

Lillz # 2011.11.30. 15:57

Kedves Veci!

A segítségét szeretném kérni, édesapám elkavarodott a jogi útvesztőben. 201
  • ben 55 évesen 36 évnyi munkaviszony után mozdonyvezetőként korengedményes nyugdíjba vonult, pár nap múlva betölti az 56-ot, milyen ellátásra lesz jogosult január elsejétől?

Válaszát előre is köszönöm!

zsurzs53 # 2011.11.30. 14:43

Kedves Veci!

Segítségedet szeretném kérni a mostani „nyugdíjmizériában”.

1953 június 18-án születtem. 2009 év végén megírtam a szolgálati idő elismerési kérelmet, a válasz: 2008. 12. 31-ig 36 év 316 napot állapítottak meg. Ebben két nappali tagozatos szakmunkás évfolyam is van. (ezt csak azért írom, mert olyat is hallottam, hogy az új törvény szerint esetleg már nem számít bele, annak ellenére, hogy fizettek utánunk TB-t)

A felmentési idő „elkezdésével” kapcsolatban is más-más információkat kaptam: a munkahelyemen azt mondták, hogy CSAK a születésnapom UTÁN kezdhető el, mástól pedig hallottam olyat, hogy éppen ellenkezőleg, a születésnapomon már lejárhat (hiszen a felmentési idő is munkaviszonynak számít) és az 59. életévem betöltésekor már a nyugdíj kezdődhet.
Számomra ez csak akkor fontos, ha más törvénykezés vonatkozna a 2011-ben illetve a 2012-ben kezdett felmentésre.

Szeretném, ha tanácsot adnál abban, hogy mikor indítsam el a felmentési kérelmet, hiszen ebben az évben már csak egy hónap áll rendelkezésre, és nem szeretnék a „lecsúszás” miatt rosszabbul járni.

Segítségedet előre is köszönöm: Zsuzsa

Veci # 2011.11.30. 14:29

FIÚ és LÁNYOK!
Itt köszönhetjük meg a szavazásban résztvevőknek a tv.módosítást, azoknak, akik nem voltak jelen a szavazáskor (tartózkodó gombot nem nyomott senki, mert nem tartózkodtak a szavazáskor az ülésteremben)
http://www.parlament.hu/…szav_lap_egy?…

Nem szavazott (vagyis tartózkodott a szavazástól) más fontos elfoglaltságuk miatt:
Dr. Matolcsy György (Fidesz)
Németh Zsolt (Fidesz)
Orbán Viktor (Fidesz)
Rácz Róbert (Fidesz)
Dr. Garai István Levente (MSZP)
Kovács László (MSZP)
Dr. Molnár Zsolt (MSZP)
Dr. Ujhelyi István (MSZP) Ő elnökölt
Balczó Zoltán (Jobbik)
Balla Gergő (Jobbik)
Gyöngyösi Márton (Jobbik)
Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Magyar Zoltán (Jobbik)
Szávay István (Jobbik)
Vágó Sebestyén (Jobbik)
Vona Gábor (Jobbik)
Dr. Latorcai János (KDNP)
Ertsey Katalin (LMP)
Kaufer Virág (LMP)
Mile Lajos (LMP)
Szabó Timea (LMP)
Gyurcsány Ferenc (független)
Ivády Gábor (független)
Dr. Oláh Lajos (független)


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.11.30. 14:14

kokkusz
Szerencsés ember! A 40 év jogosultsági idővel menj öregségi nyugdíjba (inkább 5 nappal több, minz 1 nappal kevesebb legyen).
A 40 éves jubileumi jutalom akkor járhat 35 évnél több közalkalmazotti jogviszony esetén szerintem, ha a munkáltató megadta a felmentési időt.

  • Ha a felmentésre a 30.§ (1) e) vagy f) pont szerint történne a felmentés, akkor jár,
  • ha lemondással szűnik meg, akkor nem,
  • de a közös megegyezésnél esetleg valamiben meg lehetne egyezni.

Üdvözlettel Veci

fejérvári # 2011.11.30. 14:14

Pár hete már kérdeztem akkor még korai volt...most megint szeretnék kérdezni...:))
1953.08.14.születtem..43 év bedolgozottam van férfi vagyok-a jelen állás szerint mikor mehetek nyugdíjba?

kokkusz # 2011.11.30. 13:38

Kedves Veci,

Ismét hozzád fordulok (kb. 1 évvel ezelőtt is segítettél nekem).
2012 októberében tölteném az 59. évemet, közalkalmazott vagyok, 2012. februárjában kezdhetném a felmentési időmet, de a mostani változással mindenem ugrott (úgy tűnik,) te is így látod?

Kérdésem ezen felül még az:

  1. 2012. júniusában tölteném a 40 éves jogviszonyomat. Vajon itt is megillet(het)ne-e a felmentési idő?
  2. 37 éves közalkalmazottként jubileumi jutalmat kaphatnék-e? (40 évest)

Köszönöm előre is, ha válaszolsz, szeretettel üdvözöllek
Klári

Veci # 2011.11.30. 13:19

Lina001
Te az 59. szülinapodtól kérheted a korhatár előtti ellátást, a számítás módja nem változik még 2012-ben, vagyis a nyugdíjalapból kiszámolt nettó átlagkeresetből számolnak ugyanúgy, mint még az idén az előrehozott nyugdíjasoknak, öregségi nyugdíjasoknak is. A valorizációs szorzókat március végéig adják meg kormányrebdeletben minden évben.
Arra számíts, ha nincs meg a 40 év szolgálati időd (ez nem azonos fogalom a 40 év jogosultsági idővel), akkor csökkentett összegű lesz. Azt javasolom, hogy mielőbb kérj szolgálati idő elismerést (ha az idén már volt akkor majd jövőre), abból látod, hogyan állsz az idővel. Így akár azt is eldöntheted, hogy jövőre legkésőbb dec. 30-ig munkaviszonyban maradsz és 31-től kérnéd az ellátást. Minél kevesebb idő van az öregségi nyugdíjkothatár betöltéséig (neked 63 év), annál kisebb lesz a csökkentés, annál rövidebb ideig leszel korhatár előtti ellátott (nem nyugdíjas).
A számításnál 2012.12.31-ig a nyugdíjtörvény 12.§-a szerint számolnak, ezenkívül a csökkentés mértékét a 18/A.§ (3) bekezdésben találod:
http://net.jogtar.hu/…/getdoc2.cgi?…(4)


Üdvözlettel Veci

brutus97 # 2011.11.30. 13:16

Kérdésem a következő:
2012 02. hóban töltöm be a 60-at. 45.1/2 év szolgálati viszonyom lesz. Mikor kezdeményezhetem a nyugdíjazásomat és hány %minusszal ?
köszönöm.