Előrehozott öregségi nyugdíj


sztaga54 # 2010.04.20. 10:29

Kedves Veci,
nagyon köszönöm a válaszokat.
Azért még egy ötlet.
Ha még 2012-ben kéri a nyugdíj megállapítását akkor a 12 § szerint még a magasabb százalékot kapná csökkentve 8,4 %-kal. Ezek után nem venné igénybe, hanem tovább dolgozna 62,5 éves koráig akkor a régi %-kal csökkentés nélkül mehetne nyugdíjba?
Vagy ez így már nem működik?

Veci # 2010.04.20. 14:58

nyugi
Javasolom, hogy szerezd meg azt a 2 hónapot a 40 évhez. Itt nézd meg mennyi lehet a csökkentés:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

18/A. §

(2) Csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nő, aki

  1. legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a csökkentés mértéke a társadalombiztosítási nyugdíj megállapításának időpontjától az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig terjedő időszak minden 30 napjára, de legfeljebb 1095 napra - 40 év szolgálati időnél

  1. 1-365 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,1 százalék,
  2. 366-730 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,2 százalék,
  3. 731-1095 nappal rövidebb szolgálati idővel rendelkező személy esetében - havi 0,3 százalék.

Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.20. 15:00

sztaga54
2013-tól változok a nyugdíjszámítás, nézd meg a 20. §-t. Valaki kiszámolta korábban, hogy jelentősen kevesebb lesz a nyugdíja 2013-ban, mint 2012-ben. Nem értek a számításhoz, ezért nem tudom megerősíteni.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.20. 15:03

nyugi
Már nem találom a 2009-es nyugdíjkalkulátort, de a férjemnek kiszámoltam és 2010-ben neki kevesebb jönne ki. Nyilván a jövedelemtől is függ.


Üdvözlettel Veci

ágimama # 2010.04.22. 08:11

Üdvözlet minden kedves fórumozónak!
1952-es nő vagyok. Idén március végéig betöltöttem a 40 év szolgálati időt, Ezt a TB is megerősítette amikor szolgálati idő számítását kértem.
A kérdésem a következő lenne. Most júniusban leszek 58 éves. Mit ajánlanak, hogy egyszerűen hagyjam abba a munkát, tehát mondjak fel, és a maradék egy évet, ami az 59 évhez kell, otthon töltsem el, vagy a munkáltatóm mondjon fel, és erre az egy évre menjek el munkanélküli segélyre? Melyik a jobb? ha 40 évem van, és semmi több, vagy ha a 41.-ket csökkentett segéllyel húzom ki? nem lesz valami sok a nyugdíjam, minden fillér számít.
Köszönettel Ágimama

sztaga54 # 2010.04.22. 10:19

Kedves Veci!
Most más témában kérem a segítségedet. Én 1954. márciusban születtem. Tehát előre hozott nyugdíjba, csak 60,5 évesen mehetek legkorábban, ez 2014. szeptember. Az lenne a kérdésem, hogy korengedményes nyugdíjra mikortól van lehetőségem. Ez év júliusában már meg lesz a 40 évem. 35 éve dolgozom ugyanannál a cégnél, talán van esélyem a megállapodásra, csak nem tudom mikortól.

Veci # 2010.04.22. 14:51

Ágimama
Miért akarnál TE felmondani? Létszámleépítés előtt állhatsz?
Nehogy te mondj fel, mert akkor

  • egyrészt 3 hónapig nem járna álláskeresési járadék, így az nem számít bele a szolgálati időbe
  • a felmondási időt le kell dolgozni, és nem jár munka alóli felmentés
  • elesel a végkielégítés és a + 3 havi végkielégítéstől

ha a munkáltató mondana fel rendes felmondással, akkor

  • jár felmondási és felmentési idő (ez a munka alóli felmentés)
  • jár a végkielégítés és + 3 havi végkielégítés, mivel az öregségi nyugdíjkorhatáron 5 éven belül vagy
  • a munkaviszony megszűnése után regisztrálhatsz a Munkaügyi Központban és azonnal kaphatod az álláskeresési járadékot
  • ITT a munka törvénykönyve (a 92. § a felmondási időt írja, a 95. § a végkielégítést): http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
  • a 41 év szolgálati időre 82 % -t számítják a nyugdíjalapból kiszámolt átlagkeresetnek, annyi lehetne a nyugdíjad. Mint írod nem lesz sok a nyugdíjad, akkor viszont a végkielégítés is nyomna a nyugdíjalapon

Ne menj bele közös megegyezésbe, ha az számodra nem kedvező. Azzal számolj, hogy akár azonnal megszűnhetne a munkaviszonyod. Persze más a helyzet, ha a munkáltató nem akarna téged elküldeni. De azt javasolom, hogy gondold át a lehetőséget. Bár az is igaz, hogy a nyugdíj összegét a munkanélküli ellátás nem rontja le, de azért csak könnyebben meg lehetne élni a fizetésből.

Álláskeresési járadékot 91+179 napig kaphatnál (minimum 44.100,-Ft/hó), utána álláskeresési segély, és ez a nagyon kevés (29.400,-Ft). Itt találsz erre információt (3. pontban):
http://www.afsz.hu/engine.aspx?…

Remélem megfelelő döntést hozol. Várom visszajelzésed.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.22. 14:56

Ágimama
Kifelejtettem még egy lehetőséget. Ha a munkáltató legkésőbb 2010.12.31-ig megállapodást kötne veled a korengedményes nyugdíjazásra, és egy összegben befizetné a Nyugdíjfolyósítóhoz arra a néhány hónapra a nyugdíjad + postaköltséget, akkor már hamarabb is nyugdíjas lehetnél.

ITT találod a korengedményes nyugdíjazásról a tájékoztatót:
http://www.onyf.hu/?…
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.22. 15:02

sztaga54
2010-ben csak az 1953-ig születettek esetében van korengedményes nyugdíjazásra lehetőség megállapodást kötni a munkáltató és a munkavállaló között. Figyelni kell a törvénymódosításokat, hátha lesz később is lehetőség. Most nincs.
ITT találod a korengedményes nyugdíjazásról a tájékoztatót:
http://www.onyf.hu/?…

Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Kriszti12 # 2010.04.23. 17:27

Szép estét mindenkinek!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy 1954-es születésű nő aki 1987-től áll közalkalmazotti jogviszonyba és kb 39 év szolgálati ideje van mikor mehet el lekorábban nyugdíjba.

Köszönettel

VSACI # 2010.04.24. 14:46

Üdvözlet minden Forumozónak!

Két dolgot szeretnék megkérdezni.

  1. Előrehozott öregségi nyugdíj esetén az őstermelői igazolvány megtartható-e, ha az őstermelői összbevétel a támogatásokkal együtt nem éri el a határt jelentő 600 000 Ft-ot?
  2. 1953-as születésű vagyok. 38 éves munkaviszonnyal rendelkezem. Ha korkedvezményes nyugdíjba mennék és a vállalat 59 éves korig kifizetné a TB járulékot, akkor hány százalékkal csökkenne a nyudíjam?

Válaszukat előre is köszönettel

Veci # 2010.04.25. 07:53

Kriszti12
Az 1954-es születésű NŐ legkorábban 60,5 évesen mehet előrehozott nyugdíjba a jelenleg hatályos törvény szerint, ami max. 8,4 %-al csökkentett lesz. Te rendelkezel az előírt szolgálati idővel.
ITT találod a nyugdíjtörvényt, NŐ esetében a 18/B §. (3) a. pont vonatkozik:

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.25. 08:12

VSACI
Az 1953-ban született NŐ legkorábban az 59. szülinaptól kérheti előrehozott nyugdíja megállapítását a jelenleg hatályos törvény szerint (és nem korkedvezményes nyugdíj). Itt találod a törvényt: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

  • ha rendelkezik 40 év szolgálati idővel, akkor csökkentés nélkül. Tny. tv. 18/A. § (1).
  • Ha minimum 37 éve van, akkor csökkentett, Tny. tv. 18/A. § (2)

A korkedvezményes nyugdíj azokat illet, akik egészségre káros munkakörben dolgoztak (tv. szabályozza)
A korengedményes nyugdíj pedig a munkáltató és a munkavállaló közötti megállapodáson alapul. Erre 2010.12.31-ig van lehetőség. A munkáltató vállalja, egy összegben befizeti a Nyugdíjfolyósítóhoz az előrehozott nyugdíjkorhatárig (NŐ esetében 59. szülinapig) a nyugdíj+postaköltség+nyugdíjemelés összegét. A munkáltató nem TB járulékot fizetne be. ITT találsz tájékoztatót a korengedményes nyugdíjazásról: http://www.onyf.hu/?…

Az őstermelői igazolványt véleményem szerint meg lehetne tartani (erre a Nyugdíjbiztosító ad konkrét választ). Szerencsés leszel, ha a munkáltató ebbe belemenne. Az szja vonatkozását figyelni kell.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.04.25. 10:14

Szia Veci!
Rég jártam errefelé, de most megint kérdésem lenne:
Tételezzük fel, hogy a munkáltató egy 53-as születésű nővel 2010.12.31-ig megköti azt a bizonyos megállapodást a korengedményességről.
Ebben a megállapodásban meg lehet határozni azt az időt, amitől kezdve él a korengedményes nyugdíj?
Pl. a megállapodás megköttetik még az idén, de a tényleges nyugdíj kezdete 2011 július 1 ?
Köszi a választ!
l1

Kriszti12 # 2010.04.25. 11:30

Köszönöm a választ Veci!
Talán tudsz abban is segíteni, hogy ezelőtt 5 évvel 40% - os munkaképesség csökkentést állapítottak meg, azt nem fogadtam el annak idején, ha most kérem állapot rosszabbodás címén a felülvizsgálatot akkor milyen lehetőségem van bármilyen nyugellátást igénybe venni a vizsgálat eredményétől függően?
Kriszti12

Veci # 2010.04.25. 13:44

lenolaj1
ITT találod a korengedményes nyugdíjazásról a tájékoztatót:
http://www.onyf.hu/?…

Mivel rendelkezel a szolgálati idő és életkori feltétellel, a megállapodást 2010. dec. 31-ig meg kell kötni és a Nyugdíjbiztosítónak elküldeni. Később is megkezdheted a nyugdíjat, de további részletért hívd fel a Nyugdíjbiztosítót.
Az 1953-ban születettek esetében a nyugdíj+postaköltség+nyugdíjemelés fizetési kötelezettséget vállal a munkáltató.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.25. 14:00

Kriszti12
Ha állapotrosszabbodást adsz be és

  • 40-49 % egészségkárosodást érsz el, akkor a rendszeres szociális járadékra lennél jogosult.
  • ha 50-79 %-ot, akkor lehet rokkantsági nyugdíj, vagy (inkább) rehabilitációs járadék, a rehabilitáltságtól függően.

A régi 40 %-os munkaképesség-csökkenés nem érné el az új szerinti 40 % egészségkárosodást.
A férjemnek is 10 évvel korábban 40 % munkaképesség-csökkenése volt, arra semmiféle járadék nem jár. 10 év után állapotrosszabbodás alapján 44 % egészségkárosodást állapítottak meg. Ezt nem fellebbeztük meg, mert 6 %-ot már nem bírt volna "összeszedni" és az életkora alapján átmeneti járadékot kap most. Ez 5 évvel az öregségi nyugdíjkorhatár előtt lehet, a te esetedben 58,5 éves kor betöltése után. Az ellátás a jelenlegi szabályok szerint, a nyugdíj 75 %-a. Szerintem majd próbáld meg beadni a papírjaidat. Ha betöltöd az 58,5 évet 2012.12.30-ig, akkor igényeld meg (Tny. tv. 12.§), mert 2013-tól más lesz a nyugdíjszámítás (Tny. tv. 20.§).
Neked egyéb nyugdíjba vonulási lehetőség nincs jelenleg.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

sztaga54 # 2010.04.27. 09:54

Kedves Veci,
nagyon köszönöm a válaszodat. Most már csak reménykedni tudok, hogy ebben az évben is meghosszabbítják a korengedményes nyugdíjat még egy évvel.

istyu # 2010.04.28. 13:03

Kedves Veci!

Én nem értem ezt a 8,4%-os csökkentést.
Ebben kérnék segítséget.
(Férfi vagyok, születtem 1953 májusban, a szolgálati időm 38 év. Júniusban mennék korkedvezményes nyugdíjba, a munkáltatómmal erről megállapodtunk)

Az Adózóna.hu-n található nyugdíjkalkulátorba 1988-tól bepötyögtem az éves jövedelmeimet. Szinte minden évre megvannak a havi bérfizetési papírjaim.
A kalkulátor számolt nekem egy havi nyugdíjat.

A csökkentett nyugdíjat úgy kell érteni, hogy ez a számolt összeg még csökkent 8,4%-al?

Üdv.
Istyu

Veci # 2010.04.28. 20:14

Istyu
A nyugdíjkalkulátor nem csökkentettel számít szerintem. Te az idén NEM korkedvezményes, hanem korengedményes nyugdíjba mennél, ha a munkáltató a 61. szülinapodig vállalja, hogy egy összegben befizeti a Nyugdíjbiztosítónak a te nyugdíjad+postaköltség+nyugdíjemelés összegét. Hát ez a 3 év elég sok pénz, szerencsés vagy, ha a munkáltató mindezt kifizeti. A megállapodás alapján akkor kaphatsz nyugdíjat tudtommal, ha a munkáltató 15 napon belül a fizetési értesítés szerint be IS fizeti azt a sok pénzt.
ITT olvasd el a korengedményes nyugdíjazásról a tájékoztatót:
http://www.onyf.hu/?…

A korkedvezményes nyugdíjba az megy, aki minimum 10 évet egészségre ártalmas munkakörben dolgozott (törvény szabályozza azokat a munkaköröket), minden újabb 5 év esetén 1 év korkedvezmény jár. Neked van korkedvezményed?

A számításhoz nem értek, de gondolom, hogy ezt csökkenthetik max. 8,4 %-al. A helyedben én megkérdezném a Nyugdíjbiztosító ügyfélszolgálatát (nekem mindig készségesen válaszoltak).
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

istyu # 2010.04.28. 21:11

Kedves Veci!

Köszönöm a választ.
És a korrekciót is (valóban korengedményes nyugdíjról van szó).
4 év nyugdíját kell előre kifizetnie a munkáltatómnak az 57-től 61 éves életkorra.

Valóban szerencsém van, mert - bár nem volt nagyon magas a jövedelmem - nagyon hosszú munkaviszonyom van ezen a munkahelyen és arra itt jelentős a többlet végkielégítés (a törvényeshez képest).

Szóval köszönöm a válaszodat és irány a Fiumei úti ügyfélszolgálat.

Üdvözlettel:
Istyu

Veci # 2010.04.29. 10:23

Istyu
Te nagyom "mázlista" vagy, mivel még végkielégítést is kapsz, ezt törvény nem írja elő szerintem. Gratulálok, használd ki ezt a lehetőséget.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.04.29. 16:17

Na mégis igaz lehetett az elszólás januárban, amit gyorsan cáfoltak. Most mi várható? Mi az igazság? Most mi van, mi lesz?
Újra terítéken a svéd nyugdíjmodell
http://www.nepszava.hu/…/article.php?…


Üdvözlettel Veci

vegam # 2010.04.30. 11:43

Kedves Veci,
a nyugdíjfolyosító válaszra sem méltat – mit tehetek?
1972-73-ban 11 hónapig kaptam gyest – de ennek sem a hivatalos szerveknél, sem nálam nincs semmi nyoma. Előtte egy 4 hónapos szerződéssel dolgoztam, éppen a gyes miatt, de a fiam születésének időpontjában már nem állt fenn a munkaviszonyom. A szolgálati időmet megállapították, a határozat jogerőre is emelkedett és én későn kapcsoltam, hogy a gyes időszaka kimaradt. Az 59. születésnapomig (2011. február) a 40 évem vígan meglesz, de lehet, hogy pénzben számítana a 11 hónap gyes is.
Hogyan érvényesíthetem a gyeses időt?
Köszönöm!

Veci # 2010.04.30. 13:37

vegam
Valamilyen igazolást próbálj szerezni, és amikor beadod a nyugdíjkérelmet akkor azt is mellékeld a kitöltött kérelemhez. De a GYES idejét mindenképpen írd majd be a kérelemre, s a Nyugdíjbiztosító felderíti a helyzetet. Mindenesetre ezt csinálnám a helyedben. Szerintem nem veszett az el, csak kb. elfelejthetted felsorolni a jogviszonyok között, amikor adtál be szolgálati idő megállapítási igényt.
Üdvözöllek


Üdvözlettel Veci