Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

GYED,GYES, táppénz

nandy #   2009.12.18. 23:02

De, éppen hogy járhat. Bár nem ismerem a német jogszabályokat, de azok valószínűleg megfelelnek az EU-s irányelveknek. Az irányelvek szerint pedig egy adott személy csak egyetlen tagállamban lehet biztosított, de a biztosítási idejébe bele kell számítani a más tagállamban szerzett időt.

Cseresznyemag # e-mail 2009.12.17. 14:35

Köszönöm nandy.
Tehát ha Németországban vagyok biztosított akkor nem jár sem Tgyás, sem Gyed, sem Gyes?
Illetve a magyar munkaviszonyom sem maradhat meg?

.pókica. # e-mail 2009.12.17. 13:39

Tisztelt Szakértő/-k!

A kérdésem a következő lenne: EGT-tagállam állampolgárának (Szlovákia) milyen feltételek szükségesek a GYES igényléséhez?
2006 óta tartózkodom életvitelszerűen Magyarországon.
2008 januárjáról fizetem az egészségügyi szolgáltatás járadékát.
Válaszukat előre is köszönöm!

mukika # e-mail 2009.12.17. 09:26

Sziasztok. Segítséget szeretnék. 2010.07.hóban fog várhatóan megszületni a kisbabám. Voltam 365 napot foglalkoztatva az elmúlt 2 évben, de csak minimál bérrel. 2009.12.15.-én ki lettem jelentve, 2010.02.01.től leszek egy másik céghez bejelentve 150e Ft bruttóval. A kérdésem: így is a 2009-es évi keresetemből számolják ki a gyedet, vagy mivel több mint egy hónapra megszakad a munkviszony így beleszámít a 2010-es jövedelmem is. Nem értem miért csak az előző évit néznék, az nem lényeges h. közvetlen szülést előtt mennyit keresek?

tatti # e-mail 2009.12.17. 08:52

Sziasztok, remélem jó helyre teszem fel kérdésemet - és elnézést, lehet hogy van már rá válasz az elmúlt 3500 hozzászólásban...
Tehát: egy ismerősöm próbaidejét tölti egy cégnél, most terhes lett, erről az igazolása a jövő hét folyamán lesz meg. Jelenleg betegállományban van. Felmondhatnak neki ezen a héten?
köszi
tatti

nandy #   2009.12.17. 08:47

kornikosz:

Jövedelem hiányában a szerződés szerint béred lesz az ellátások alapja. De mivel az igénylést megelőző időszakban nem lesz 180 bérezett napod, ezért a TGYÁS maximuma is a minimálbér kétszerese lehet (jövőre 147.000,-Ft 70%-a)

nandy #   2009.12.17. 08:45

Cseresznyemag:

Az ellátás alapjába valóban nem számít bele a másik tagállamban szerzett jövedelem, de jogszerző időnek számít. Az itteni biztosító fogja igazolni a kintinek a biztosítási idődet.

nandy #   2009.12.17. 08:43

A táppénz, TGYÁS, GYED alapjába nem számít bele a korábbi táppénz.

nandy #   2009.12.17. 08:42

sussi:

Ezek szerint jövőre szeretnéd igénybe venni az ellátásokat.
Így azok alapja a 2009. évi jövedelmed lesz (0ha van 180 bérezett napod).
A keresőképtelenség első 15 munkanapjára betegszabadság jár, ami a jövedelem 70%-a. A táppénz 60%, a TGYÁS és GYED 70%. A GYED maximuma a 2010. (2011?) évi minimálbér kétszerese lesz.

sussi # e-mail 2009.12.16. 22:19

Kedves Szakértők!

Három kérdéssel fordulok hozzátok.
1.Bruttó 158511 ft-ra kb mennyi táppénz jár, ha már több mint 2 éve biztosított vagyok (éves szinten 1983498 ft, amibe a délutános pótlék is beletartozik, 2008-as)
Betegszabin nem voltam.Én igazából arra lennék kíváncsi, hogy a napi összegem mennyi, mindenféle levonások után.
2. Ha egy hónapos táppénz után vissza szeretnék menni dolgozni, a szülésig, ami még 4 hónap, akkor ezzel nem csinálok-e magamnak valami galibát? Jól járok vele vagy maradjak inkább tp-en?
3.
A THGYÁS számításánál figyelembe veszik, hogy egy hónapig / esetleg végig táppénzen voltam?

Köszöm a választ!

Jutka70 # e-mail 2009.12.16. 18:45

Jó estét!

Lenne még egy kérdésem.
Gyest kapok és megigényeltema z özvegyi nyugdíjat is.
A kettö lehet igényelni?
Köszönöm válaszát.

üdv jutka

Jutka70 # e-mail 2009.12.16. 18:43

Jó estét!

Kérdésem az lenne.
Kapom a szociális segélyt, de közbe járok esteli iskolába.
Igényelhetnék mellé családi potlékot is?
Köszönöm válaszát elöre is.
22 éves fiatal embere lenne szó.

üdv

armatus # e-mail 2009.12.16. 16:33

Anne01!

Nagyon köszönöm a válaszát.

Cseresznyemag # e-mail 2009.12.16. 15:47

Kedves tanácsadó Segítők,
egy összetett kérdéssel fordulok hozzátok.
Februárban fogok szülni, mivel a férjem német ezért lehetséges, hogy Németországban.
6 év magyar munkaviszony van mögöttem, jelenleg táppénzen vagyok.
Ha elveszítem a magyar biztosítotti mivoltomat (tehát Németországban leszek biztosított a férjem által)
jár-e

• Tgyás,
  • GYED,
  • GYES,
  • megmaradhat-e a magyar munkaviszonyom az elkövetkező 3 évre

Mit tudok tenni, hogy a lehető legjobban jöjjek ki? Mivel Németországban nincs megelőző munkaviszonyom így pénzt is ehhez mérten kapnék, ezért szeretném fenntartani a magyar támogatási rendszert, amíg csak lehet.
Viszont ha Németországban töltöm az időm egy részét, lehet, hogy ésszerű lenne, ha itt lennék biztosított a férjem által.

Köszönöm előre is.
Cseresznyemag

lewho # e-mail 2009.12.16. 14:51

egen

kornikosz # e-mail 2009.12.16. 09:31

Kedves Szakértők!

2008.szeptember 29-én született meg gyermekem akivel azóta gyeden vagyok. 2010 júliusában várom következő gyermekemet. A kérdésem az volna hogy mennyi ideig kaphatok gyedet? Előtte 8 éves állandó munkaviszonyom volt 156000 bruttó besorolási bérrel. És hogy jogosult vagyok-e a második gyermekkel gyed maximumra? Vagy kevesebb lesz a gyedem?

Köszönettel

Medus # e-mail 2009.12.16. 05:58

Kedves Nandy!

Nagyon szépen köszönöm a segítségét! Így már remélem minden rendben lesz!
Üdvözlettel

nandy #   2009.12.15. 23:16

A levél teljes egészében:

A munkáltatónak – az érvényes munkaszerződés alapján – foglalkoztatási kötelezettsége van (Mt. 102. 1/ bek.). A munkaszerződés lényeges eleme a munkakör, munkavégzés helye és a munkabér (Mt. 76. §. 5./ bek.). A munkakör (stb…) módosítása a munkaszerződés módosításával jár együtt, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges (Mt. 82. §).
fizetés nélküli szabadság csak a munkavállaló kérésére engedélyezhető (Mt. 138. §).
Ha a munkáltató nem tud munkát adni, az állásidőre köteles személyi alapbért fizetni (Mt. 151. §. 4.).

nandy #   2009.12.15. 23:12

Tehát a levél valahogy így nézne ki (nálam):

A munkáltatónak - az érvényes munkaszerződés alapján - foglalkoztatási kötelezettsége van (Mt. 102. (1)). A munkaszerződés lényeges eleme a munkakör, munkavégzés helye és a munkabér (Mt. 76. §. (5)). A munkakör (stb...) módosítása a munkaszerződés módosításával jár együtt, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges (Mt. 82. §).

Továbbá: Mt. 151. § („4) A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg. ”Tehát ha a munkáltató nem tudja a munkavállalót az eredeti munkakörében foglalkoztatni, és a munkavállaló nem vállal el más munkakört, akkor a munkáltató köteles az állásidőre bért fizetni. Kivétel ezelól az átirányítás, de akkor sem adhat kevesebb bért, és az átirányítás időtartama korlátozva van.

nandy #   2009.12.15. 23:03

És még:

76. §. (5) A feleknek a munkaszerződésben meg kell állapodniuk a munkavállaló személyi alapbérében, munkakörében, illetve munkavégzési helyében. A munkáltató a munkavállalót a munkaköri feladatokról, a munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettségről - kivéve, ha ezt jogszabály határozza meg - a 76. § (7)-(8) bekezdésében foglalt rend szerint tájékoztatja.

nandy #   2009.12.15. 23:02

Medus:

Munka törvénykönyve - 1992. évi XXII. törvény

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e)
a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának
időtartama.

102. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok, illetve az egyéb jogszabályok szerint foglalkoztatni.

nandy #   2009.12.15. 22:56

armatus:

Valóban az a gond, hogy álláskeresésiről mentél szülni. Ebben az esetben az álláskeresési alapját képező jövedelem lesz az ellátások (tgyás, gyed) alapja is.
az álláskeresésit pedig a megelőző négy naptári negyedév átlagkeresete alapján állapítják meg.

anne01 #   2009.12.15. 21:58

armatus:

Nálad valóban az volt a gond, hogy a biztosításod nem szakadt meg 31 napra. Az elgondolás jó volt, a kivitelezés kevésbé. Vagy az álláskeresési segély megszűntét követően kellett volna megszakítani a biztosításod 31 nappal, vagy még segíthetett volna egy magas összegű 2008. év végi jutalom. A gyeden lehet még esetleg javitani, ha tgyást követően év végéig szabadságon vagy (bár ez legalább 28 nap szabadságot jelentene) és január 1-től igényled a gyedet. Ha azonban már igényeltél gyedet, ez sem fog működni és további lehetőségek már nincsenek. Talán ha van valamilyen tőkejövedelmed, akkor azzal ki tudnád egészíteni a gyedet. Tudok olyan kismamáról, akinek többszázezres jövedelme volt bérbeadásból gyed mellett, persze nem ez az általános.

Tény, hogy a jelenlegi rendszer nem igazságos. Könnyedén előfordulhat, hogy valaki nappali tagozatos középiskola/főiskola elvégzését követően pár napot lejárulékol (szélsőséges esetben), és utána a befizetett járulékok többszörösét veszi fel másfél évig. Előfordulhat viszont az is, hogy valaki több évig, magas összegű bérért dolgozik, majd elveszti a munkáját, kimeríti az álláskeresési segélyt és biztosítás nélkül még pénzbeli ellátást sem kaphat.

Nem véletlenül szígorítanak a gyed szabályain és nem véletlen az sem, hogy mostanában rendszeresen ellenőrzik azokat, akik 2-3 hónap járulékfizetés után igényelnek ellátásokat.

anne01 #   2009.12.15. 20:49

fruskababa:

Ha gyes mellett dolgozol, valóban a gyermek 3 éves koráig védett vagy. Ha nem igényelnél gyest ez a védettséged nem lenne.

Medus # e-mail 2009.12.15. 20:35

Bocsánat, véletlenül kitöröltem egy sort .
Szóval az lenne a kérdésem, hogy hova van lefektetve, hogy a munkáltató köteles a kismamát visszavenni a Gyed után, amennyiben jelzi a munkáltató felé, hogy újra munkába szeretne állni. Korábban 3 évig egyedül voltam egy adott munkakörben, ezt most átkeresztelték és 3 fő végzi a tennivalókat, ami lényegében megegyezik azzal, amit én csináltam. Főnököm viszont közölte, hogy átszervezés történt és a régi munkaköröm már nincs meg. Eddig hiába ígérték, többszöri telefonbeszélgetés után sem kaptam konkrét választ, így most eljött az ideje az írásos formának. Ebbe a levelembe szeretném beleszőni a törvényi rendelkezést is. Előre is köszönöm a segítséget.