GYED,GYES, táppénz


anka # 2009.03.22. 18:23

Tisztelt Fórumozók!

2006 április 28-a óta GYED-en voltam 2008. április 28-ig. 2008 április 28-tól 2009.április 28-ig GYES-t kapok. GYes mellett nem dolgoztam.

Várjuk a második babát, így úgy gondoltam, nem venném ki a felhalmozódott szabadságomat, nehogy felmondjom a főnököm. Ezt a tényt bejelentettem neki.

Hogyan tudok minden probléma nélkük táppénzre menni, hogy ne adják ki a szabimat. Kinek kell ezt bejelenteni? Be lehet-e jelenteni?

Anyagilag ez hogyan éri meg nekem a legjobban?

Félek ha kiveszem a szabit, és utána megyek táppénzre, akkor a szabi ideje alatt felmondanak nekem, mivel időközben elköltöztem (200 km-re élek a munkahelyemtől).

A segítségeteket előre is köszönöm!

anka # 2009.03.22. 17:41

Hogyan lehet bejelenteni hivatalosan, ha lehet egyáltalán, hogy hogyan kell jelenzi előre hogy táppénzen leszek GYES után, hogy ne adják ki a szabadságot.

Válaszokat előre is köszönöm!

Lya2 # 2009.03.21. 05:44

Kedves Szakértő(k)!

Szeptemberig GYES-en vagyok a kisfiammal, a 2. baba októberben érkezik. Menjek el most táppénzre? Hogy járok jobban? Mi van azzal az 1 hónappal ami gyes után és a 2. baba érkezése előtt van? Mi után számítják a juttatásokat?

Köszönöm: Lya

kittiiii # 2009.03.20. 19:57

Sziasztok!!!
Az lenne a kérdésem,hogy jelenleg a második gyermekemmel vagyok otthon GYED-en és szeretnék elmenni kis könyvvel dolgozni!Azért kérem a segítségeteket,mert nem tudom,hogy milyen feltételekkel tehetem ezt meg (munkaidő,stb)!??
Előre is köszönöm a segítségeteket!!!

Dödölle1 # 2009.03.20. 15:48
Ismét köszönöm válaszát! Már csak egy dolog jár a fejemben: Mi történik, ha ezek után lemondok a Tgyásról és egy hónapra újra munkába állok, megfizetem a járulékokat, stb., majd egy hónap leteltével újra igénylem a Tgyást vagy a GYED-et? Akkor vajon ez a jövedelem lesz az alapja a számításnak? Köszönettel:A. -----------------------------
Álláspontom szerint igen, ugyanis csak a GYED-nél van (tehát a THGY-nél nincs!!!) olyan szabály, amely szerint ha a GYED-et egyszer megállapították, majd az igénylő arról lemond, de még a gyermek 2 éves kora előtt azt újra igényli , akkor az ellátást az első alkalommal megállapított összeggel kell folyósítani. Lásd 42/D. §. (5) bekezdés. (5) Ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermek után és ugyanazon személy számára ismételten állapítják meg, úgy a díj összege azonos lesz az első ízben megállapított, de a (4) bekezdésben foglaltak szerint korrigált díj összegével. ------------------------
A fenti hozzászólásomat módosítanám. Bár tényleg nincs ilyen szabály, de THGY-nál a táppénzre vonatkozó szabályt kell alkalmazni, azaz a THGY összegét, az irányadó és számítási időszakot a THGY-ra való jogosultság kezdő napjához kell viszonyítani és mivel a kezdő nap (az igényjog megnyilása) vagy a szülés napja, vagy azt megelőzően 28 nap ezért ha egyszer megállapították a THGY ellátást és az igénylő lemond róla, majd ismét igényli hiába volt közben jövedelme (munkabére) ismét ugyanazt az összeget fogja megkapni amit először megállapítottak.

Az előző téves tájékoztatásért elnézést kérek.

Üdv. :)

Pircsi54 # 2009.03.20. 15:40

Szakértők segítsetek!
2007 augusztus 31-én született kisfiam Ádám, vele tgyás-on majd gyeden voltam 2008 október 13-ig. Mikor terhes lettem és a munkáltatom visszavett dolgozni, visszamentem letöltöttem a szabadságomat és beteg állományban vagyok, tulajdonképpen egy napot sem dolgoztam. Visszamentem hogy szülés után ismét kapjam a tgyás-t, stb. Így anyagilag jobban jártam hiszen most táppénzt is jobbat kapok mint gyedet. A férjem pedig munkavégzés mellett megigényelte a gyes-t amit meg is kapott.Kérdésünk ha megszületik (április 16-ra vagyok kiírva) a második gyerekünk akkor tényleg nem jár már a férjemnek az első gyerek után a gyes. Be kell jelentenünk? Az első gyerek után csak a családi pótlék jár majd az mennyi 2 gyerek után. Talán annyi hogy a férjem nem velünk van állandó és ideglenes lakcímen sem bejelentkezve.
Kérem aki tud segítsen!

Cherry # 2009.03.20. 15:38

Kedves nandy!

Ha tehát pl. tavaly januártól táppénzen volt, utána tgyás-on, majd gyes-en, terhes lett és kivett 2 nap szabit, akkor azt a 2 napot veszik figyelembe, nem az előző táppénzes, gyes-es évet?

Szilva14 # 2009.03.20. 11:07

Kedves Szakértők!
Aug.-ban lejár határozott munkaviszonyom és a munkáltatóm nem fogja meghosszabbítani a válság miatt. Babámat dec. végére várjuk. Szeretnék majd szept-től munkanélküli segélyt igényelni hogy biztosított legyek a szülés napján, és hogy utána jogosult legyek majd a GYED-re TGYÁS-ra stb.. A kérdésem az lenne hogy milyen kritériumok alapján fogják a munkanélküli segélyt megállapítani? (brutto 260.000,- a fizetésem) Illetve részesülhetek amiatt hátrányban hogy babát várok? (mert igy már ugye nem fogok tudni új mh-en elhelyezkedni..)
válaszukat előre is köszönöm,
Szilva

nandy # 2009.03.20. 10:06

Cherry:

Az lenne a kérdésem, h ha egy anya otthon van már 1 éve, de terhes lett és várja a következő babáját, akkor a pénzénél mennyit segít, ha megszakítja 2 nap szabadsággal? Nem csak akkor lesz jobb a pénze, ha legalább fél évre vissza megy dolgozni?

Igen, számít. Ld. repetá-nak írt hozzászólásomat...

nandy # 2009.03.20. 10:04

Jav.
Eb. tv. 48. § (59 bek.-re hivatkoznak

helyesen: Eb. tv. 48. § (5) bek.-re...

nandy # 2009.03.20. 10:03

repeta:

Nandy:

Köszönöm! S akkor az az idei pár napos – 1 hónapos – bér + betegszabi lesz az alap? Nekem most azt mondták – TB ellenőrök megkérdezése után -,hogy nem ez lesz az alap, hanem az előző bérem még 2006–2007-ről. (utána ugyebár gyed volt csak)

De ha ez így is van, a mostani GYED-em alapja már lehet az idei bér, nem? Mert GYED-et úgyis csak 2010-től kapok.

Akkor a TB-ellenőr is rosszul tudja... A GYED számítását az Eb. tv. 48. § (1)-(3) bek. szabályozza. Az ellenőrök az Eb. tv. 48. § (59 bek.-re hivatkoznak, ami téves, hiszen az csak a táppénz megállapításánál alkalmazandó.
A TGYÁS, GYED alapja

  • az előző évi kereset
  • ha az nem volt legalább 180 nap, akkor pedig az igénylést megelőző időszakból keresnek 180 napot.
  • Ha ez sincs 180 nap, akkor annyi napot vesznek figyelembe, amennyi volt. Ha 1 nap, akkor 1 nap...
nandy # 2009.03.20. 09:59

csibe31:

Az új GYED alapja az aktuális minimálbér kétszerese lesz.

nandy # 2009.03.20. 09:58

erie:

A GYES és a fizetett szabadság két külön dolog.
GYES-től függetlenül ki kell adni a szabidat, ezt a Munka Törvénykönyve írja elő! Ne mondd le a GYES-t, mert akkor 30 nap múlva kirúghatnak!

nandy # 2009.03.20. 09:55

anka:

A gyermekápolás céljából kapott fizetés nélküli szabadságod 2009.04.28-án lejár, ez azt jelenti, hogy április 29-től KÖTELES vagy munkába állni. A munkába állástól számított 30 napon belül ki kell adni a szabadságokat. Általában a kezdőnaptól szokták kiadni, mert 30 napnál több szabi szokott felhalmozódni a GYED, GYES ideje alatt.

Nem kell munkába állni, ha a munkáltató írásban felment a munkavégzés alól, írásban engedélyezi a szabadság kiadását, vagy ha táppénzen vagy.

Táppénz alatt nem mondhat fel rendes felmondással. De a véleményem az, hogy ha már most tudod, hogy nem is akarsz visszamenni oda, akkor azért nagy kiszúrás, hogy a táppénzed még fizettetnéd vele...

HK81 # 2009.03.20. 09:34

Kedves Szakértő!

Kérdésem a következő:
jelenleg GYED-en vagyok, 2010. februárig.
Ha lejár a GYED visszamennék dolgozni (GYES mellett), de nem a régi munkahelyemre (hanem egy családi vállalkozásba), akkor hogyan kell ezt intézni? Fel kell mondanom? A bent maradt szabadságomat kifizetik?

Ha ebben az évben teherbe esnék újra (tehát 2010-ben szülnék valamikor), akkor az új helyről GYES mellett elmehetek táppénzre? Vagy a kettő együtt nem megy?
Kaphatok újra GYED-et? Mi alapján számítják ki?
Mivel közben változik a GYED-jogosultság szabálya, ez mennyiben fog érinteni?

Remélem érthető voltam. Köszönöm előre is a segítséget!

Üdv:

HK81

anka # 2009.03.20. 08:16

Tisztelt Fórumozók!
Helyzetem a következő: 2009. április 28-ig GYES-en vagyok. De újra babát várok. A munkahelyem 200 km-re van (elköltöztünk), nem fogok visszamenni oda. Szóltam, hogy ez a helyzet. Azt akarják, hogy mondjak fel, miután kivettem a szabadságom, hogy ne kapjak GYED-et.
Kérdéseim:

  1. Kötelezhetnek-e, hogy kivegyem a szabadságom április 29-től, a táppénz helyett?
  2. Megszakítható-e a GYES táppénz miatt? (a háziorvos a nőgyógyász javaslatára adna táppénzt akár már most)
  3. Kitehetnek-e szabadság alatt (ha mégis rámkényszerítik)? Kitehetnek-e táppénz ideje alatt?

Előre is köszönöm a segítséget!

Emese28 # 2009.03.19. 20:49

Kedves Dödölle1!

Szeretnék segítséget kérni a Gyed kiszámításával kapcsolatban.
2008.01.01-től 2009.01.31-ig bruttó 82.000Ft volt a bejelentett bérem. 2009.02.01-től munkanélküli vagyok.
Szeptemberben fogok szülni, és az lenne a kérdésem, hogy mi alapján számolják ki a Gyed-et, illetve mennyi lesz annak díja?
Valamint változik e a kiszámítás alapja, ha időközben a régi munkáltatóm pár hónapra 6 órás munkaidőben alkalmazna?

Segítséget előre is köszönöm!

Üdv: Emese

Dödölle1 # 2009.03.19. 08:35
szeretnék segítséget kérni,már belezavarodtam:) szóval,2008.10.01.-től van munkaviszonyom,és 2009.07.22.-re vagyok kíírva.táppénzen vagyok 2009.02.03.-tól,mert gond volt …... 2009.01.01.-ig minimálbéren voltam,azóta 138000 a bruttóm. az én helyzetemben jogosult vagyok e gyedre?mert csak a 2009-es jövedelmem felel meg a feltételeknek,az előző évi nem... Klári -------------
Kedves Klári!

A jelenlegi jogi szabályozás szerint igen, mivel

  1. fennáll a jogviszonyod,
  2. a szülést megelőző 2 éven belül lesz 180 biztosításban töltött napod.

Az ellátás alapja –az általad megadott adatok alapján- a 2008.10.01-től 2009.02.03-ig (+15 munkanap betegszabadságra kapott jövedelem) elért kereseted lesz.
A kormány –a sajtóban elhangzott módon- tervezi a feltételeket megváltoztatni, amit érdemes figyelembe venni. Tekintettel arra, hogy ez még csak terv és nem jogszabály arról idő előtti lenne nyilatkozni, találgatásokba bocsátkozni.
Üdv. :)

erie73 # 2009.03.19. 07:21

Tisztelt Szakértők!
A gyermekem 3 éves kora betöltése előtt 2 hónappal munkába állok (GYES-en leszek vele még 2 hónapig). Kérdésem lenne, hogy GYES melletti munkavállalás esetén ha a gyermekem beteg lesz, táppénzen lehetek vele?

Továbbá a munkába állás előtt, mikortól fizetéses szabadságon leszek, a GYES-t meg kell szakítani és újra igényelni vagy ez a fizetés nélküli szabadság megszüntetésétől függetlenül maradhat folytonos? (a munkáltatóm szerint meg kell szüntetnem a GYES-t)

Köszönettel!

Dödölle1 # 2009.03.19. 07:03

Kedves A.

Arra is van jogszabály.

Válaszom -így a jogi hivatkozás is- mindíg csak arra vonatkozott amit kérdezett. Megjegyzem az általam idézett jogszabály tartalmazta azt is, hogy mi van abban az esetben, ha az igénylőnek van tényleges jövedelme. Lásd: 42.§. (3) bekezdés 3. mondat + R.26. (1)

A THGY és GYED jogosultságról az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42 §. rendelkezik. --------------
Mivel úgy látom, hogy nem igazán érti az ellátások kiszámításának a módját íme egy rövid összefoglaló: (Összeállításakor a közérthetőségre törekedtem,ugyanakkor igyekeztem a szakszerűséget is szem előtt tartani. Ha így sem érthető akkor javasolom keresse fel a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjék, aki kérésére biztos, hogy készséggel segít, valószínűleg szóban -esetleg más oldalról megközelítve- érthetőbben el tudja Önnek magyarázni a TB. kivülállóknak kissé kuszának tűnő szabályozási rendszerét.) :)

A THGY és a GYED ellátásokat - szinte kivétel nélkül - a pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemből számolják.

  • Fő szabály szerint a THGY és GYED alapja is a jogosultságot (a THGY, illetve a GYED indulását) megelőző naptári évi jövedelem, ha a megelőző évben a biztosítás (munkaviszony) folyamatos és az igénylőnek a megelőző évben volt legalább 180 munkabérrel ellátott (naptári) napja. A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban végig dolgozott –nagyon leegyszerűsítve- a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.12.31-ig elért keresete lesz.

  • Ha az igénylőnek a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző évben nincs 180 bérrel ellátott naptári napja, akkor a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző 180 (naptári) napi jövedelem lesz az ellátás alapja.
  • Ha ez, illetve ennyi sincs, akkor ahány bérezett napja van -fő szabály szerint- a megelőző évben és a tárgyévben- a THGY-ra, GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőzően az lesz a THGY, illetve a GYED alapja.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Tekintettel arra, hogy 2008.03.10-től a szülésig táppénzen volt a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.03.10-ig (70 nap) elért munkabére ÉS a 2008.03.10-től 2008.03.28-ig (19 nap) kapott betegszabadságos bére, azaz ezen 89 nap alatt elért jövedelme lesz.

(Fontos szabály, hogy ekkor (azaz ha az igénylőnek nincs az irányadó időszakban 180 naptári napi keresete) bejön a következő pontban részletesen leírt korlát, azaz keressen az igénylő bármilyen sokat is ez alatt az idő alatt (esetünkben 89 nap alatt), -ebből következően az ellátás összegének számítás során bármilyen nagy összeg is jöjjön ki- az 1 napi 100%-os alap nem lehet több, mint (143.000. Ft- : 30= 4766,67 Ft.-)

(A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, vagy ha az igény elbíráló a TB. kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyi ügyintéző) mindig az THGY-t, illetve az 1 napi GYED-et számolja ki, majd ha ez megvan ezt szorozzák annyi nappal, ahány nap van az adott hónapban)

  • Ha egyáltalán nincs jövedelme az igénylőnek a megelőző évben és a tárgyévben akkor az ellátást a munkaszerződésben szereplő személyi alapbérből állapítják meg, azonban ha ez magasabb, mint a mindenkori minimálbér kétszerese, akkor maximum csak a minimálbér kétszeresét, azaz 2009-ben max. 143.000Ft-ot lehet figyelembe venni. Ez esetben ennek a 70%-a lesz a bruttó havi THGY összege.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban és 2009-ben egészen a szülésig végig GYED-en és GYES-en volt, azaz az irányadó időszakban nem volt jövedelme. A THGY alapja ebben az esetben a munkaszerződésben szereplő 500.000. FT/hó személyi alapbére lesz. Tekintettel azonban arra, hogy ez több, mint a minimálbér kétszerese az 500.000 Ft.-os jövedelme helyett csak a 143.000 Ft-ot lehet figyelembe venni.

Ekkor a THGY napi összegét az alábbi képlet/számítás segítségével kapjuk: 143.000Ft.-:30x70%= 3336,67 Ft.- az 1 napi bruttó THGY összege.

Mindezek jogi alapja megtalálható a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42. §., 42/D. §. és a 48.§-ban.

Remélem, hogy nem tévesztettem el semmit.

Üdv. :)

Cherry # 2009.03.18. 14:16

Kedves szakértők!

Valaki légyszi válaszoljon a lentebbi kérdésemre!

Köszönöm

Borsmano # 2009.03.18. 12:51

Kedves Dödölle1!

A nagyobbik gyermekem a Tgyás folyósítása alatt (amit a 2.gyermek után kaptam) elmúlt 2éves, így az új Gyed-et nem ugyanazon gyermek után igényelném, hanem a pici után!
A pici 2009 jan. 23-án született, azt sem tudom ilyen rövid idő elteltével fel lehet-e függeszteni a szülési szabadságot, vagy van-e annak minimuma?
Ezért gondolom, hogy kell produkálnom beszámítható jövedelmet, különben társas vállalkozás tagjaként ismét a min.bért veszik alapul!
Ugyanakkor (böngészve az Ön által korábban idézett jogszabályokat), arra sem találok utalást, hogy mi a Gyed alapja, ha nincs meg 180 naptári napi jövedelem, csak mondjuk 10 nap közvetlenül az igénylés beadása előtt?!
A szerződés szerinti összeg (ez esetben tagi jövedelem), vagy a min.bér, vagy annak kétszerese?
Köszönettel:A.

Dödölle1 # 2009.03.18. 12:21
Ismét köszönöm válaszát! Már csak egy dolog jár a fejemben: Mi történik, ha ezek után lemondok a Tgyásról és egy hónapra újra munkába állok, megfizetem a járulékokat, stb., majd egy hónap leteltével újra igénylem a Tgyást vagy a GYED-et? Akkor vajon ez a jövedelem lesz az alapja a számításnak? Köszönettel:A. -------------------------------
Álláspontom szerint igen, ugyanis csak a GYED-nél van (tehát a THGY-nél nincs!!!) olyan szabály, amely szerint ha a GYED-et egyszer megállapították, majd az igénylő arról lemond, de még a gyermek 2 éves kora előtt azt újra igényli , akkor az ellátást az első alkalommal megállapított összeggel kell folyósítani.

Lásd 42/D. §. (5) bekezdés.
(5) Ha a gyermekgondozási díjat ugyanazon gyermek után és ugyanazon személy számára ismételten állapítják meg, úgy a díj összege azonos lesz az első ízben megállapított, de a (4) bekezdésben foglaltak szerint korrigált díj összegével.

Üdv. :)

Pannacska # 2009.03.18. 10:13

Kedves Nandy,

köszönöm szépen márc. 13-ai válaszát.

Pannácska

csibe31 # 2009.03.18. 07:28

Ha lejár a GYED-em és rögtön újra szülök, akkor mennyi GYED-et kapok az új babára? Azt is a fizetésből számolják ki? Vagy azt már az előző GYED-ből?
Mert most a maximum gyed-et kapom. Akkor a másik babára is a maximumot kapom?