GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2009.02.26. 18:20

kalinkoz:

Tgyás, gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz.

terix:

A te esetedben ha nem dolgozol egy napot sem, tgyás alapja a szerződés szerinti bér, gyed alapja minimálbér kétszerese,

ha dolgozol, de nem éred el a 180 napot, tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese

ha dolgozol és eléred a 180 napot, tgyás alapja a 180 napra kapott béred, gyed alapja minimálbér kétszerese.

Gyest az igényelhet aki saját háztartásban neveli a gyermeket. ld.: www.allamkincstar.gov.hu/rovat/131

csypy # 2009.02.26. 18:01

Tisztelt fórumozok!

A kérdésem az lenne, hogy 91000Ft-os bruttó fizetés esetén mennyi passzív táppénzt kapok. 2 és fél éve dolgozok a cégnél és a tavalyi fizetésem is ennyi volt, ha ez számít.Igazából az is érdekelne, hogy evvel járok-e jobban vagy a munkanélkülivel. Nem tudom melyiknél hány százalékot kapok, ha jól tudom a munkanélküli 60%, a passzív táppénz pedig 70, illetve miből mit vonnak.
Előre is köszönöm a segítséget!

tetrix # 2009.02.25. 13:13

Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni. Első gyermekem 2007. 05. 18-án született. Munkaviszonyomból adódóan, utána kaptam tgyást és max. gyedet jelenleg is. Most 5 hetes kismama vagyok, és az lenne a kérdésem, hogy mi tévő legyek, visszamenjek-e 180 napra dolgozni, vagy esetemben nincs jelentősége, hogy mennyi időre megyek vissza??
Ha március 1-től visszamegyek 180 napra dolgozni (fiz: br.230eFt) én kérjem a gyes folyósítását, vagy kérheti a lányom édesapja, aki nem él velünk egy háztartásban?
Ha mégsem bírom 180 napig a munkát elmehetek-e táppénzre?
A tgyás-ra jogosult leszek? Ha igen, mi lesz az alapja?
Kérem segítségét, hogy hogyan járnék anyagilag a legjobban?
Válaszát előre is köszönöm!

kalinkoz # 2009.02.25. 11:23

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem lenne: 2006.09 óta Tgyás, Gyed-en vagyok. 2008.09-óta GYES-en.
Idén januárban felmondtam a munkahelyemen, ahol kifizették az eddigi szabadságaimat és új munkahelyemen 8 órában dolgozom azóta a GYES mellett.
Márciusra várom a második babámat. Ilyenkor a TGYást és a Gyed-et az első gyermek előtti fizetésemből, a mostaniból, vagy egy átlagból számolják. Ezt lehúzza esetleg a Gyes vagy sem.

Számszakilag 1 gyerek előtt br.140000Ft-ról mentem szülni. Az új munkahelyen most br.156000Ft-ot kapok.
Mire számítsak??

Válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 09:42

A gyermekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság első évére jár rendes szabadság.

nedo # 2009.02.25. 09:32

elküldöm mé1szer a kérdésem hátha tud rá valaki válaszolni...tisztelt szakértő! A KÖVETKEZŐT KÉRDEZNÉM APUA VAGYOK ÉS 2009-FEBRUÁR 25 ÉTŐL IGÉNYELTEM A GYEDET A KÖVETKZŐT KÉRDEZNÉM HOGY HÁNYNAP SZABADSÁG JÁR A GYED ÉS AZ UTÁNNA KÖVETEZŐ GYES IDEJÉRE ÉS MÉG ANNYIT HOGY 96000FT A BESOROLÁSI BÉREM AKKOR ENNEK HÁNY SZÁZALÉKA A GYED VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 07:44

Revideálok: 2007-re egy egész évi szabadság, az 22. nap. 2008-ra azonban már csak 10 és fél havi, az 21. Összesen 43. A pótszabadságot meg kérni kell, pontosabban bejelenteni, hogy te veszed igénybe.

Szóval vesztettél, de nem sokat. Úgy lehet, más téren kompenzáltak.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.25. 07:33

Tényleg kevésnek tűnik. Nekem alapból 45 jön ki, és akkor még nem számoltam a pótszabadsággal, illetve az elmaradt szabadságok kiadásának idejére járó szabadsággal.
Ezt biz' elszúrtad.

megyerizs # 2009.02.25. 05:30

Tisztelt Fórumozók!

1977-ben születtem.
2006. március 31.én szültem, arra az évre kivettem az összes szabimat,a +2 nap gyerek utáni szabit pedig a párom.
2006. novembertől táppénzre mentem, mert terhes lettem a második bébivel.

2007. május 31.én megszültem a második bébit. Erre az évre kértük a páromnak a gyerekek utáni pótszabadságot. (közben novemberben betöltöttem a 30.életévet)
2007. november 15-ig tgyás, utána gyed.

2008. -ban nem igényelte a párom a +4 napot, tehát az nekem jár.

2009. január 15.-én írtuk alá a közös megegyezés alapján a felmondást és csak 43 nap szabit fizettek ki.

Úgy érzem, hogy ezt valahogy elszámolták.
Tudna ebben valaki segíteni?

Előre is köszi,
megyerizs

adnil # 2009.02.24. 13:15

Tisztelt Fórumozók!

2006 augusztus óta táppénzen voltam, majd TGYÁS-on és GYED-en, ami 2008 december 23.-án lejárt, 24.-től pedig táppénzen vagyok, májusban születik meg második gyerekem.(hasonló a helyzetem a rombuszéhoz). Az a problémám, hogy a munkahelyem nem fizeti ki a 15 nap betegszabadságot,mert azt mondják nem jár nekem és a második gyereknél minden juttatást a minimál bér után fogok kapni.(táppénzt, TGYÁS-t és GYed-et).Kérdésem az lenne, hogy jár-e a betegszabadság, és ha igen, mi a teendő, ha a munkahelyem nem hajlandó kifizetni, kihez fordulhatok segítségért?
A választ előre is köszönöm.

vira # 2009.02.23. 12:30

Tisztelt fórumozók!

Már próbáltam választ kapni a kérdésemre, de nem sikerült. Szóval mégegyszer: Az idei évben gyesen vagyok a kisfiammal.Kistestvért szereténk neki, de ha csak jövőre születik meg, akkor az idei gyesemből fogják számolni a gyedet?

nandy # 2009.02.23. 12:10

A TGYÁS alapja a 2008. évi jövedelem lesz, a táppénzt nem veszik figyelembe, így az nem fogja csökkenteni a TGYÁS összegét.
Azt nem tudni, hogy táppénzzel vagy TGYÁS-sal járnál jobban. Mindkét ellátás összege a jövedelem 70%-a, nincs felső határ, és csak szja-t vonnak belőle.
Mivel Te már 2008. óta táppénzen vagy, így annak alapját a 2007. évi jövedelem képezi. Ha ez magasabb volt a 2008. évinél, akkor jobban megéri táppénzen maradni a szülésig, mintha a szülés előtt 28 nappal már TGYÁS-ra mennél.

Ajuci # 2009.02.23. 11:09

2008-ban és azóta is folyamatosan közalkalmazott vagyok.( 2003 óta dolgozom közalkalmazpzzként) 2008 novemberétől veszélyeztetett terhes vagyok, ezért táppézre kellett jönnöm. A babát 2009 juniusára várom. Az a kérdésem, hogy lehetséges- e hogy a veszélyeztetettség miatt alacsonyabb gyest fogok kapni, mint akik dolgozhattak végig a terhességük során. Tájékozódtam, hogy gyermekágyi segélyt lehet igényelni. Melyik forma éri meg jobban, a táppénz ami alacsony vagy a gyermekágyi segély.

anne01 # 2009.02.21. 18:49

rombusz:

A tgyás és gyed alapja a keresőképtelenség első 15 napjára kifizetett betegszabadságod lesz. Ha ez az összeg alacsonyabb a minimálbér kétszeresénél, akkor ez az alacsonyabb összeg az alap, ha magasabb, akkor a minimálbér kétszerese lesz az alap.

nedo:

A gyed első évére jár szabadság, gyesre nem. A szabadság életkortól függ, Munka Törvénykönyve szabályozza. A gyed a béred 70%-a, amiből még szja-t, nyugdíjjárulékot vonnak.
Gyedről részletesen: www.oep.hu/portal/page?…

rombusz # 2009.02.20. 17:01

Kedves Fórumozók!

2006. október óta vagyok tgyáson, majd gyeden, végül 2008. december 1-je óta, a gyedem lejárta óta táppénzen. Második gyermekemet 2009. májusára várom. Kérdésem a következő: a gyermek megszületésekor jár-e nekem tgyás majd gyed, amennyiben igen, mi alapján számítják ki ennek összegét.
A válaszokat előre is köszönöm.

nedo # 2009.02.20. 09:44

tisztelt szakértő! A KÖVETKEZŐT KÉRDEZNÉM APUA VAGYOK ÉS 2009-FEBRUÁR 25 ÉTŐL IGÉNYELTEM A GYEDET A KÖVETKZŐT KÉRDEZNÉM HOGY HÁNYNAP SZABADSÁG JÁR A GYED ÉS AZ UTÁNNA KÖVETEZŐ GYES IDEJÉRE ÉS MÉG ANNYIT HOGY 96000FT A BESOROLÁSI BÉREM AKKOR ENNEK HÁNY SZÁZALÉKA A GYED VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.20. 07:58

A kormány új elképzeléseiről szerintem a kormányt kell kérdezni. De azt még ők se fogják tudni megmondani, hogy lesz-e belőlük valami, és ha lesz, akkor mi és mikor.
Ahogy a parasztember mondja: "eshet eső, lehet sár".

kutyalak # 2009.02.19. 23:23

Tiisztelt válaszadó!

" Szigorodnak a Gyed, a gyerekgondozási díj feltételei is.Most fél év munka után automatikusan jár a két évnyi támogatás. A tervek szerint már csak minimum egy év munka után járna. Ráadásul csak annyi hónapig, ahánny hónapot előtte dolgozott is az anyuka."

A híreket böngészve erre a tájékoztatásra találtam. Evvel kapcsolatban a kérdésem a következő :
21 éves anyuka vagyok. 2005- ben még a tanulmányaimat folytattam. Miután befejeztem a gimnáziumot, 2006 Februártól dolgozni kezdtem. 2006. Novemberben megszületett első gyermekem.GYED- en voltam 2 éves koráig ( 2008 November 14-ig ).A GYES-t nem igényeltem, mert 2008.November 21-én megszületett második gyermekem is.
Jelenleg GYÁS-on vagyok.

A munkahelyemen bejelentett dolgozóként vagyok számon tartva.(jogviszonyom folytonos, juttatásban nem részesülök).
Májustól igényelhetem a GYED-et. A kormány új elképzelései alapján igényelhetem a GYED-et? Ha igen mennyi időre kaphatom? Jár a 2 év? Munkával eltöltött időnek számít az előző gyermekemmel eltöltött időszak ami alatt a munkáltatónál jogviszonyban maradtam a mai napig is?

Válaszukat előre is köszönöm...
Egy fiatal anyuka

mey63 # 2009.02.16. 20:40

..... na és persze köszönöm az eddigi véleményeket is......

mey63 # 2009.02.16. 20:39

A 6 év "gyakorlat" kimaradás kontra bér témájához:
egy multi közepes méretű boltjának vezetőhelyettesi állásáról van szó, amiből ezenkívűl 2 van és a boltvezetőnek is ugyanolyan végzettség szükséges, mint hármójuknak (tehát nem pénzügyi-jogi-informatikai
munkakörről van szó)
A munkakör tartalma gyakorlatilag az elmúlt 6 évben nem változott, sőt bizonyos esetekben (beosztott kollégák irányítása) könnyebb is lett, mert gyakorlatilag a fele létszám van, mint 6 évvel ezelőtt.
(bár ez szerintem akár nehezebb feladat is lehet, ugyanazt a melót fele emberrel megszervezni, irányítani, minden csak nézőpont kérdése :D)

KBS nagyon egyértelműen írtad, hogy jár, de ennek (és annak a fényében, hogy az Mt. egyértelműen tartalmazza az "azonos gyakorlattal" kitételt)fényében is ugyanez a véleményed?
Én úgy gondolom, ha a 6 évvel ezelőtti és a mostani munkaköri leírások tartalmát meg lehetne vizsgálni és össze lehetne hasonlítani (mondjuk a Munkaügyi Bíróság :D), az már kapaszkodó lehetne.
Ps.: 90-95 %-ban ugyanazt csinálják 2009-ben is a boltvezetőhelyettesek, mint 2003-ban, talán az informatikai rendszerük és a rendelések rendszere (kis kütyü és a pultok között beírja a hiányzó árucikket és azonnal a központban van, hogy mi kéne
:D) lett kifinomultabb....

anne01 # 2009.02.16. 19:49

MTücsök,

Ezeket a változásokat még nem fogadták el, tehát téged még egyáltalán nem érint.

lilla04 # 2009.02.16. 17:34

Sziasztok!

Köszönet mindenért, még 1 kérdés. Megszünt a munkaviszonyom január 31.-ével (rendes felmondással), befejeződött a felszámolási eljárás. 2004. 08.04-től határozatlan munkaviszonyom volt, szültem 2004. decemberében, TGYS,GYED,GYES, szabadság, majd ismét szültem 2008. márciusában. Jelenleg GYED-en vagyok második gyermekemmel. Kérdésem a szabadságmegváltáson és a végkielégítésen kívül jár Nekem felmondási időre (30 nap) járó munkabér? Kedves Nandy azt írta Nekem, hogy jár. Ilyen esetben is, ha jogutód nélkül megszűnik a cégem?
Köszönettel,
Ágnes

MTücsök # 2009.02.16. 15:03

Tisztelt Szakértő!

"Az elképzelések szerint idén szigorodnak a gyed szabályai: fél év helyett egyéves munkaviszonyra lesz szükség a jogosultsághoz. Továbbra is maximum két évig járna a gyed, de azzal a megkötéssel, hogy aki ennél kevesebb időt tölt munkaviszonyban, annak csak annyi ideig jár ez a juttatás, amennyi időt előtte munkában töltött."

Az lenne ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy amennyiben én 1996-óta folyamatosan egy cégnél van munkaviszonyom közben voltam gyeden ill. gyesen 2008. január 01-től dolgozom újra munkaviszonyban (1996-tól van munkahelyem, 2005-ben szültem első gyermekemet, akivel 2 és fél évig vagyis 2007. dec. 31-ig voltam otthon GYed, gyes címszó alatt) vagyok és 2008. október-től ismét TGYÁS-on. Ilyen esetben a jelen törvényjavaslat szerint nekem mennyi időre jár a GYED???? Az első gyermek születése utáni gyes beleszámít a munkaviszonyba?????

Köszönöm válaszát

monalisa1 # 2009.02.15. 22:52

Látod ebben igazad van., egyrészt a jogszabályok gyakori változása, másrészt azok értelmezése...

Amúgy van amikor én sem küldem el (...) a Google felé a kérdezőt hanem igyekszem megtalálni a neki megfelelő linket - gyorsabb a segítség.

Továbbá nekem nincs jogtáram stb.

nandy # 2009.02.15. 22:46

Ja, egyébként a TB-jogszabályok különösen bonyolultak, értelmezni nem könnyű. Így nem biztos, hogy a korábban megválaszolt kérdésben ott van a mindenkire érvényes válasz, hisz rengeteg apró momentum van...