GYED,GYES, táppénz


zituska001 # 2009.02.12. 20:19

Kedves Szakértő!

kérdésem a következő:
ha a GYed lejárta után igénylegm a GYES-t, majd két hónap múlva lemondom, mert visszamegyek dolgozni, akkor a férjem igényelheti helyettem a GYES-t, ha ő is napi 8 órás munkaviszonyban dolgozik?
Ha a férjem kapja a GYES-t akkor az teljesen független lesz az én munkaviszonyomtól? Tehát ha születne második baba, akkor a GYES nem számítana bele a TGYÁS, GYED alapjába?
köszönöm.

csillag75 # 2009.02.12. 19:38

Légy szíves segítsetek!Ha vki tudja a választ a kérdésemre írjon...szóval gyed-en vagyok, tavaly tgyás-on voltam és szabin az év egy-7hónap- részében, jár -e 13.havi bér,a helyzetet bonyolítja, hogy a cég, ahol dolgoztam felszámolás alatt van!!!
Köszönöm:Ildi

monalisa1 # 2009.02.12. 16:50

És mi lesz a kicsivel?

poppysyrup # 2009.02.12. 16:32

Kérem, aki tud válaszoljon a kérdésemre:
van egy 10 hónapos lányom, akivel jelenleg gyedet kapok. Van-e arra szabály, hogy mikortól lehet gyedről gyesre váltani? Szeretnék egyéni vállalkozást indítani. Azt a gyerek egyéves kora előtt lehet-e?

Köszönöm a választ.

csillapolos # 2009.02.12. 08:27

Kedves Nandy! Ok, nagyon köszönöm!!

Még egy kérdés: ha magánszemély néhány órára egy hónapban munkát vállalna, de nem munkaviszony keretében, milyen lehetőségei vannak a munkavállalói kiskönyvön kívül? Pl. Megbízási szerződés? Akkor nyilván önadózóvá válik, de ki, hogyan és mikor fizeti a járulékokat? És mennyit, ha a magánszemély máshol főállásban dolgozik.
Igazán köszönöm előre is! Csilla

bcsmonika # 2009.02.11. 23:50

Tisztelt Szakértő!

2006.07.17-én megszületett a kisfiam, kaptam a TGYS, a GYED-et. 2008.07.07-től a férjem van GYES-en, én táppénzen a második babával, akit 2009. márciusára várunk. A kisfiammal a max. GYED-et kaptam. A kérésem a következő lenne: mi lesz a TGYS és a GYED alapja a második babánál. A jelenlegi besorolási bérem 126000 ft.
Előre is köszönöm válaszát.

nandy # 2009.02.11. 21:33

terefere:

Mt. 131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

Szabi csak a szülési szabadság idejére, és a gy.n.c. kapott fizetés nélküli szabadsát első évére jár.

nandy # 2009.02.11. 21:30

Szia Csilla!

Ha az anyukának van munkaviszonya, akkor igen, járni fog újra a TGYÁS és a GYED is.
Valóban, mindkét gyerkőcözés után jár a TGYÁS-ra és a GYED első évére járó szabi.

tü85 # 2009.02.11. 17:43

Tisztelt Szakértő!

2008 juniusában diplomáztam, de csak decemberben sikerült elhelyezkednem viszont mielöbb babát szerenék. Az után szeretnék érdeklődni, hogy mi alapján számítják ki, hogy ki jogosult a gyes, gyed stb.-re. Munkaviszony vagy biztosítás ideje után? Hallottam olyat, hogy csak 1 év munkaviszony után lehet igényelni a gyest, ez igaz?

Válaszát előre is köszönöm.

terefere # 2009.02.11. 12:45

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném tudni, hány nap szabadság jár a TGYÁS, GYED ill. GYES ideje alatt. Idén leszek 30 éves.
Üdvözlettel, terefere

csillag75 # 2009.02.11. 09:50

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy gyed alatt,ha az előző éveben TGYÁS-on és szabin voltam, jár -e a 13.havi bér, a 2008-as évre, a helyzetet bonyolítja, hogy a cégem felszámolás alatt áll, már a TB-től kapom a gyedet!
Köszönöm a választ:csillag75

csillapolos # 2009.02.11. 08:20

Kedves Nandy!
Szeretném megkérdezni, hogy ha gyed után gyes alatt újra szül az anya, jár-e a tgyás a második gyermek után is? És a szabija hogyan alakul? Kétszer 1 éves szabadság jár a két gyedre, illetve plusz kétszer a 168 napra az időarányos - ha jár a tgyás? Köszönöm: Csilla

Estur # 2009.02.10. 21:40

Kedves nandy !

Köszönöm , hogy válaszoltál és külön köszönöm , hogy ilyen későn vetted rá a fáradtságot !

nandy # 2009.02.10. 21:29

Ja, és a TGYÁS-t visszamenőleg 6 hónapra lehet igényelni.

nandy # 2009.02.10. 21:28

a GYES-t le lehet mondani visszamenőleg ?

Igen.

a TGYÁS a gyermek születésétől illet meg minket v. az igénylés dátumától ?

A jogosultság a gyermek várható születését megelőző 28 napon belül már jár, de rajtatok múlik, mikortól igénylitek.

Estur # 2009.02.10. 21:12

Tisztelt Szakértő !

Szeretnék feltenni néhány kérdést !
Első gyermekünkkel idénre megigényeltük a GYES-t . 2009 01.18.-án , kicsit hamarabb a vártnál , megszületett második gyermekünk . A járandoságok adminisztratív intézését , szerintem érthető okokból , februárban kezdtük csak meg .
Kérdéseim a következők :

  • a GYES-t le lehet mondani visszamenőleg ?
  • a TGYÁS a gyermek születésétől illet meg minket v. az igénylés dátumától ?

Előre is köszönöm !

nandy # 2009.02.10. 20:51

Akkor igényelhetsz álláskeresési járadékot, ha az igénylést megelőző 4 éven belül legalább 365 nap munkaviszonnyal rendelkezel. Ez nálad megvan, így jogosult leszel az álláskeresésire.
A párod pedig igényelheti a GYES-t. :)

Ami hátrány érhet: 2009.02.01-től passzív GYED-et fogsz kapni, ami nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt.
Idézet:
A passzív gyed egy kényelmes, de veszélyes dolog. Azért veszélyes, mert a rengeteg előnye mellett – ugyanolyan összegben jár végig, egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, összeköti a biztosításokat, ami így folyamatos maradhat, nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül, beszámít a tgyáshoz az előzetes biztosításba – egyetlen hátránya van csak és aki ezt nem tudja, vagy nem veszi komolyan, az később, egy következő babánál kellemetlen helyzetbe kerülhet. A következő gyed egyik, nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétele ugyanis megint az lesz, hogy az előző 2 évben legyen 180 nap biztosítás, de ebbe a passzív gyed már nem számít bele.
forrás: http://www.csaladinet.hu/…a_tb_szotar/

lilla04 # 2009.02.10. 19:17

Üdvözlet!
Köszönöm a választ a szabadsággal kapcsolatban. Nagyon jókor érkezett, mert megszünt jogutód nélkül a munkahelyem január 31.-ével és a felszámoló Úr a szabadságmegváltást egész véletlenül elfelejtette.A tájékozottságom segített! Most az lenne a kérdésem, hogy 2. gyermekemmel vagyok GYED-en 2010. március 01-ig. Munkaviszonyom (felszámolás miatt) megszünt január 31.-ével. Van valami teendőm? Munkanélküli segélyre elmehetek ha lejár a Gyed ?(párom igényelné meg a GYES-t.) A kialakult helyzet okozhat valahol valamilyen hátrányt?
Köszönettel,
Ágnes

nandy # 2009.02.10. 18:56

Hudeyo:

Nekem is lenne egy kérdésem, aki tud, kérem segítsen.
Ha aláírok egy határozott idejű munkaszerződést, és a lejárta előtt mondjuk 1 hónappal szülök, akkor az milyen következményekkel jár számomra? Ha megtudják, hogy terhes vagyok, próbaidő után is kirúghatnak?

A határozott idejű munkaviszony a szerződésben meghatározott napon megszűnik. Függetlenül attól, hogy te közben terhes lettél, táppénzen vagy, stb.

nandy # 2009.02.10. 18:55

Vagy kezdjek el dolgozni, aztán legyek táppénzen míg a baba meg nem születik?

A táppénz nem alapja a TGYÁS-nak, GYED-nek.

nandy # 2009.02.10. 18:54

zituska:

A szabijaidat akár szeptemberben is kiveheted. Ha nyáron veszed ki, az azt jelenti, hogy nyáron mész vissza dolgozni - és egyből szabival kezdesz.
GYES mellett (a gyermek egy éves korától) korlátlanul lehet munkát végezni, ezért ne mondd le! Sőt, egyébként se mondd le, mert ha dolgozol, de még kapod a GYES-t, akkor felmondási védelem alatt állsz.

Ha GYES mellett dolgozol, akkor a végzett munka alapján (a szabi is ide számít) jár a táppénz, de csak annyi időre, ahány napot a visszatérésed után dolgoztál (vagy szabin voltál).

Gyermekápolási táppénz:
Eb. 46. § b) egyévesnél fiatalabb gyermek szoptatása, illetőleg ápolása címén a gyermek egyéves koráig;

  1. egyévesnél idősebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként nyolcvannégy naptári napon át;
  2. háromévesnél idősebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként negyvenkettő, egyedülállónak nyolcvannégy naptári napon át;
  3. hatévesnél idősebb, de tizenkét évesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként és gyermekenként tizennégy, egyedülállónak huszonnyolc naptári napon át.

(jár)

nandy # 2009.02.10. 18:45

kismuki:

A GYED-nek nem alapja a TGYÁS, táppénz. Alapja a munkabér, egyéb járandóságok (pl. jutalom).
Ha 2009-ben igényled a GYED-et, akkor azt a 2008. évi jövedelmed alapján fogják megállapítani, a január - augusztusi időszak bére alapján.

nandy # 2009.02.10. 18:42

Nov. 18-tól te még 15 munkanapon át betegszabadságon voltál, amit a munkáltatónak kell kifizetnie. Illetve kellett volna kifizetnie decemberben és januárban.

Kb. dec. 9-től jár neked a táppénz, mégpedig a jövedelmed 60%-a, mivel nincs folyamatosan legalább 2 év biztosítási jogviszonyod.
(De ha előtte volt más munkahelyed, vagy m.nélküli járadék, stb., akkor az a bizt. jogviszonyba beleszámít. Továbbá beleszámít még a nappali iskolai rendszerű oktatás ideje, ha az az egy évet meghaladta)

tanita105 # 2009.02.10. 11:33

November 18-tól vagyok táppénzen mert kisbabát várok,jelenlegi munkahelyemen okt.5-én töltötem az egy éves munkaviszonyom.90600 ft bruttó a munkabérem,a decemberi hónapra kaptam 37000ft táppénzt.Én egy kicsit keveslem bár nemigazán vagyok tisztába a jogosutságommal.

kismuki # 2009.02.09. 13:36

Tisztelt Szakértők/Hozzáértők!
Speciális kérdésem lenne. 2008. szeptember 10-én született a kisfiam. Sajnos munkáltatóm - vagyis az általuk megbízott könyvelő cég - hibájából csak idén februárban kaptam meg a tgyást (visszamenőleg). Mivel így csak januártól augusztusig kaptam bért, utána pedig csak a családi pótlékot decemberig, ezért nem igazán tudom, hogy mi alapján fogják kiszámolni a gyedet, ami hamarosan esedékessé válik? Őket nem szívesen kérdezek, mert volt már rá példa, hogy félrevezettek. Köszönöm a válaszokat előre is! B.V.