GYED,GYES, táppénz


zituska001 # 2009.02.09. 12:30

Tisztelt Szakértő!

jelenleg 20. hónapos gyermekemmel vagyok itthon GYED-en. 2007.06.18-án született, attól a naptól szülési szabadságon voltam, majd az lejárta óta GYED-en vagyok. Idén júniusban lejár a GYED,utána GYES -en leszek és idén szeptembertől megyek vissza dolgozni. Vegyem ki nyáron az összegyűlt szabadságaimat? Munka mellett kaphatom a GYES-t is? Ha már dolgozok, és kapom a GYES-t is, akkor táppénzre is jogosult leszek (pl. kisfiam megbetegszik, vagy én )?
Szeretnénk második babát. Kérdésem az, hogy járnánk a legjobban? Menjek vissza dolgozni, ameddig bírom dolgozzak állapotosan is, utána vegyem ki a szabadságaimat, he kell utána táppénz, majd a baba megszületésétől TGYÁS-on legyek? Aztán ismég GYED?
Vagy kezdjek el dolgozni, aztán legyek táppénzen míg a baba meg nem születik?
Már 7 éve folyamatos munkaviszonyom van.Ha szeptemberben visszamegyek dolgozni, és a második baba 2010-ben születik mi alapján számolják a TGYÁST, GYED-et?
SEgítségét előre is köszönöm.
Liza

Hudeyo # 2009.02.07. 15:52

Sziasztok!

Nekem is lenne egy kérdésem, aki tud, kérem segítsen.
Ha aláírok egy határozott idejű munkaszerződést, és a lejárta előtt mondjuk 1 hónappal szülök, akkor az milyen következményekkel jár számomra? Ha megtudják, hogy terhes vagyok, próbaidő után is kirúghatnak?

benevar # 2009.02.06. 17:13

Kedves Echo!

Valószínűleg nem voltam elég érhető a válaszom, az álláskeresési támogatásban részesülő személy is biztosított, így jogosult Tgyás-ra és Gyed-re is. Az igényléssel kapcsolatban fogadd meg Nandy tanácsát.

nandy # 2009.02.06. 12:02

A felszámolóbiztos nevét és címét pedig megtalálod a cégjegyzékben.

ecegjegyzek.hu

nandy # 2009.02.06. 12:01

Echo:

Ha a szülés előtt megszűnne a cég - és azzal a te munkaviszonyod is -, akkor menj el álláskeresésire (munkanélküli).
Arra figyelj, hogy ne a szülés napjától igényeld a TGYÁS-t, hanem utána egy-két nappal. A munkanélkülit is csak a szülés napjával - vagy utána - mondd le, ne előtte! Mert akkor a szülés napján még lesz biztosítási jogviszonyod, ami alapján jár majd a GYED is.

nandy # 2009.02.06. 11:56

Adri-Kami:
A GYED mellett nem lehet semmilyen keresőtevékenységet folytatni. Ha dolgozni szeretnél, akkor mondd le a GYED-et, kérj GYES-t. Bár GYES mellett sem lehet dolgozni a gyermek 1 éves koráig.

nagyg # 2009.02.06. 07:47

Sziasztok! Valaki tudna segíteni. már többször írtam, de sajnos nem jött válasz egyszer sem!
köszönöm!

Tisztelt Szakértő!

Tudom ez a GYES-es, téma már nagyon sokszor felmerült mégis a saját esetemet szeretném leírni.
2009. július 5-én jár le a GYES-em, mivel kislányom betölti a 3 évet. 2006.07.05-én született. Vele megkaptam TGYÁS-t, GYED-t.
Jelenleg második kisbabámat várom. A szülés várható ideje: 2009.06.27.
Következő lenne a helyzet.
Munkahelyem azt javasolta, hogy április, május hónapban vegyem ki a 3 év alatt felgyülemlett szabijaimat, ami kb. 41 nap. Ez kb. május 31-ig tart ki az én számításaim szerint. A június hónapra pedig a gyermek születéséig táppénzt javasoltak.
Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor jár-e TGYÁS és hogy ilyenkor milyen jövedelmet fognak alapul venni. Az utolsó bérpapírom szerint a besorolási bérem 129.000,–! Jó-e ez a megoldás így vagy van-e más lehetőség. én még arra gondoltam, hogy táppénz helyett június hónapba már TGYÁS-ra mennék ha lehetséges, de nem tudom, hogy hány nappal a szülés előtt lehet igénybe venni (persze ha igénybe vehetem) és mi van olyankor, ha a szülés tolódik pár napot, esetleg egy hetet, mivel első gyermekem is később született egy héttel. válaszát előre is köszönöm! N.G.

Adri-Kami # 2009.02.05. 20:12

Elnézést, ha nem a megfelelő fórumon kérdezek, de biztos tudtok segíteni.
Második gyermekemmel vagyok gyeden, még jó ideig. Úgy tudom, hogy gyed mellett nem lehet kereső tevékenységet folytatni, magyarán dolgozni. Van vmi kitétel? Megoldható lenne, h családi bt ad számlát, én pedig kültagként nem vagyok náluk alkalmazásban... vagy bármilyen hasonló verzió? Feltételezem, h egyéni vállalkozó sem lehetnék. Agyedről nem szeretnék lemondani, úgy már nem érné meg, mert csak némi távmunkáról lenne szó.
A másik kérdésem, bár ez már tényleg nem biztos, h ide tartozik: itt a kerületben nem vesznek fel bölcsibe olyan gyereket, akinek az anyukája kisebbel van otthon, csak azoknak van hely, akik dolgoznak. Nagyobb gyermekemet csak úgy vehetik fel bölcsibe, ha én lemondok a gyedről? Mert ugye az nem jár, ha a gyermek bölcsis. De a második után részesülök gyedben, vagy az mindegy? Magyarán le kellene mondanom a második után járó gyedemről, hogy az első bölcsibe járhasson?
Remélem érthetően vázoltam fel a dilemmám.
Előre is köszönöm a segítséget.

Adri-Kami # 2009.02.05. 20:12

Elnézést, ha nem a megfelelő fórumon kérdezek, de biztos tudtok segíteni.
Második gyermekemmel vagyok gyeden, még jó ideig. Úgy tudom, hogy gyed mellett nem lehet kereső tevékenységet folytatni, magyarán dolgozni. Van vmi kitétel? Megoldható lenne, h családi bt ad számlát, én pedig kültagként nem vagyok náluk alkalmazásban... vagy bármilyen hasonló verzió? Feltételezem, h egyéni vállalkozó sem lehetnék. Agyedről nem szeretnék lemondani, úgy már nem érné meg, mert csak némi távmunkáról lenne szó.
A másik kérdésem, bár ez már tényleg nem biztos, h ide tartozik: itt a kerületben nem vesznek fel bölcsibe olyan gyereket, akinek az anyukája kisebbel van otthon, csak azoknak van hely, akik dolgoznak. Nagyobb gyermekemet csak úgy vehetik fel bölcsibe, ha én lemondok a gyedről? Mert ugye az nem jár, ha a gyermek bölcsis. De a második után részesülök gyedben, vagy az mindegy? Magyarán le kellene mondanom a második után járó gyedemről, hogy az első bölcsibe járhasson?
Remélem érthetően vázoltam fel a dilemmám.
Előre is köszönöm a segítséget.

Echo # 2009.02.05. 19:37

T.Benevar!

Köszönöm a gyors választ!

Ha jól értem a válaszát...ha TGYÁS jogosultsági idő előtt befejeződne a cégfelszámolás:
se TGYÁS-ra, se GYED-re nem leszek jogosult.
Marad a munkanélküli támogatás szülés előtt és utánna alanyi jogon csak a GYES jár, ugye?

Ez egy kis kft. volt, ahol dolgoztam.A berendezés kiárúsításával az anyagi ügyek rendezése úgy tudom megtörtént. A cég beszállítóit is kifizette, legalább is ezt a tájékozatást kaptam, gondolom ezek gyorsító tényezők... Nem tudom a főnököm mire alapozza az 1-3 hó felszámolást...Ez akkor nem reális? Aggódom kissé.

  • Méltányossági alapon ez estben, nem kérhető TGYÁS,GYED ?
  • Van valami nyilvános elérhetőség, ahol közlik ki a felszámoló biztos? Ténylegesen mikor kezdték meg a felszámolást?
  • Csak végelszámoláskor köteles kifizetni a tavalyi bent maradt szabikat?
  • Mi a teendő ha épp TB.szolgáltatást vennék igénybe pl.ultrahang,szülés és akkor derül ki, hogy megszünt a jogosultságom?

Válaszát előre is köszönöm!

nika33 # 2009.02.04. 22:01

Tisztelt Szakértő!
Gyeden vagyok a 15hónapos kisfiammal,aki 2007.10.30.-án született.Szeretnénk 2.babát,a kérdés csak az mikor szülessen,hogy továbbra is ilyen jó gyedet kapjak,mint most(78000ft)?Ha a gyes alatt szülök,akkor mennyi gyed jár?és igénybe tudom venni az anyasági segélyt újra?

Néni # 2009.02.04. 20:43

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni,hogy a 180 napba (amit célszerű lenne munkával tölteni mielőtt bevállaljuk a 2.babát)
beleszámít a szabadság,illetve hogy csak a munkanapok számítanak,vagy a naptáriak?
Anyagilag úgy járunk a legjobban ha GYED után visszamegyek erre a 180 napra,mielőtt megszületik a második kicsi?

Néni

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.04. 14:04

Igen.

csaga # 2009.02.04. 13:56

Tisztel szakértő.

Az lenne a kérdésem, ha a TGYÁS elő napján munkaviszonyba vagyok akkor passzív jogon jár a GYED is (ha jól tudom),
akkor is igaz-e ha az a felmondási időm lejárta előtti utolsó nap???

benevar # 2009.02.04. 13:24

T. Echo!

Még valami:

Biztosított a munkaviszonyban álló és az álláskeresési ellátásban részesülő személy is.

A passzív táppénzben részesülő NEM biztosított.

benevar # 2009.02.04. 13:21

T. Echo!

Tgyás jogosultság feltételei:

Első feltétel:

  • szülést megelőző 2 éven belül 180 nap biztosítási idő,

Második feltétel:

  • a szülés a biztosítás időtartama alatt, vagy
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül,illetve
  • a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl, táppénz, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt,vagy
  • a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül következik be.

Ha a Tgyásban részesülő biztosítási jogviszonya megszűnik, jogosult Gyedre, feltéve, hogy a Tgyás jogosultsága a BIZOTSÍTÁSI jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően 2 éven belül legalább 180 napon át biztosított volt.

Kétlem, hogy egy decemberben kezdődött felszámolási eljárás a szülésig befejeződne. Kezdő időpontja után 40 nap a tevékenység lezáró mérleg készítésének határideje, ill. a határidőn belüli hitelezői igények benyújtásának ideje. 1 évig a határidőn túli hitelezői igények benyújthatók. A kezdő időponthoz számítva 1 éven belül az APEH ellenőrzést folytat le. Nem is beszélve, a vagyon értékesítésre pályázatot kell kiírni, annak is van néhány hetes átfutási ideje és nem is biztos, hogy az első kiírás eredménnyel zárul. Előtte vagyonértékelés.
A terhesség alatt, az otthoni gyermekgondozás ideje alatt a munkáltatói rendes felmondás nem alkalmazható jogszerűen.
Ha a Gyes lejárata előtt befejeződik a felszámolási eljárás, a munkaviszony megszűnik. A munkavállalót a felmentési időre járó átlagkereset, végkielégítés, szabadság megváltás megilleti.
Célszerű a felszámolóbiztostól telefonon, személyesen tájékozódni.

Echo # 2009.02.04. 12:05

Tisztelt tanácsadó!

Mit tehetek hogy jogosult legyek majd tgyás,gyed,gyes folymatosságára? Kérem segítsenek ha tudnak elkavarodtam a jogi útvesztőbe.A Teve utcába csak általános esetekre tudtak válaszolni,úgy látszik ez nem teljesen az.

Veszélyeztetett terhes vagyok, a várható szülési időpontom 2009.május közepe. A cég ahol dolgoztam jogutód nélkül megszűnik,jelenleg felszámolás alatt van.
180 napom megvan,a szerződés határozatlan idejű,így amíg a cég felszámolás alatt van kapom a táppénzt.
Felszámolás várhatóan rövid időn belül befejeződik.(2008.dec. közepén kezdődött a felszámolás a munkáltató szerint 1-3 hó az átfutás)
Mit tehetek a köztes időszakban szülésig?
Ha a cég nem értesít a felszámolás napjáról,a háziorvos rendszerében ez megjelenik-e?
A,verzió
Úgy tudom a felszámolás után 45 napig még kaphatok ún.passzív táppénzt.+28 nappal szülés előtt már igényelhetem a TGYÁS-t.Ez a kettő összeadódhat 73 nappal szülés előtt már védve vagyok?
B,verzió
A szülés időpontja elég messze van...Passzív táppénz lejártát követően,
Veszélyeztetett terhesként igénybe veszem a munkanélküli járadékot.Megszakad a folyamatosság nem?
Tudom jó megoldás lenne,de elhelyezkedni nem tudok.
A bejelentett személyi bérem bruttó 80.000 Ft volt.
Mivel ha jól értem utolsó 6 hónapból számítják a Tgyást és a gyedet,lehet hogy egyszerűbb beletörődnöm az alanyi jogon járó GYES-be és nem idegeskedni a volt munkahely mikor számolódik fel végleg?Mire számíthatok anyagilag?
Az előző évi bent maradt szabit meddig köteles kifizetni ez esetben a munkáltató?
Válaszukat előre is köszönöm!

nagyg # 2009.02.04. 09:57

Tisztelt Szakértő!

Tudom ez a GYES-es, téma már nagyon sokszor felmerült mégis a saját esetemet szeretném leírni.
2009. július 5-én jár le a GYES-em, mivel kislányom betölti a 3 évet. 2006.07.05-én született. Vele megkaptam TGYÁS-t, GYED-t.
Jelenleg második kisbabámat várom. A szülés várható ideje: 2009.06.27.
Következő lenne a helyzet.
Munkahelyem azt javasolta, hogy április, május hónapban vegyem ki a 3 év alatt felgyülemlett szabijaimat, ami kb. 41 nap. Ez kb. május 31-ig tart ki az én számításaim szerint. A június hónapra pedig a gyermek születéséig táppénzt javasoltak.
Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor jár-e TGYÁS és hogy ilyenkor milyen jövedelmet fognak alapul venni. Az utolsó bérpapírom szerint a besorolási bérem 129.000,-! Jó-e ez a megoldás így vagy van-e más lehetőség. én még arra gondoltam, hogy táppénz helyett június hónapba már TGYÁS-ra mennék ha lehetséges, de nem tudom, hogy hány nappal a szülés előtt lehet igénybe venni (persze ha igénybe vehetem) és mi van olyankor, ha a szülés tolódik pár napot, esetleg egy hetet, mivel első gyermekem is később született egy héttel. válaszát előre is köszönöm! N.G.

s.e.122 # 2009.02.03. 22:01

Kedves Szakértő!

Szeretném megkérdezni változott-e a gyeddel, táppénzzel kapcsolatban vmilyen jogszabály mostanában? 2008 májusában született meg a kisfiam, letelt a TGYÁS októberben,aztán kivettem a szabimat, most januártól Gyeden vagyok a picurral. Szeretnénk a testvérkét a közeljövőben bevállalni, így kb. másfél év lenne köztük, ha a természet sem szól közbe. A kérdésem a következő lenne, ha lemondok a gyedről, és visszamegyek dolgozni, vagyis a terhességet táppénzen tölteném a hivatásos jogviszonyomnak köszönhetően, (persze, ha van rá lehetőségem a tv szerint??), akkor a következő tgyás-t, gyedet miből számolják majd?? Illetve hogy járok a legjobban anyagilag, tudnál ebben segíteni, mert csak nagy káosz van a fejemben ezzel kapcsolatban. Köszönettel.
Eszter.S

csaga # 2009.02.03. 20:37

Kedve Zsanca.

Ha lemondod 20.-án a gyest és 21-én mégy TGYÁSra akkor védetséged van, nem mondhatnak fel védett vagy. Arra vigyázz, hogy ne legyen a kettő közt egy nap lyuk sem!!! Miven nem dolgoztál 2008-ban 180naptári napot ezért lesz a számítás alapja a jelenlegi besbéred.

csaga # 2009.02.03. 20:32

Kedves Néni.

Ha jól értem nem akarsz 180 napot dolgozni és hosszabb ideig volnál táppénzen.
ami azt jelenti, hogy van kereseted a szabi meg a tp.
A táppénzed alapja a besbéred 70% a gyeded meg majd a tpből számolják igy a tp 70% lesz. ami kb a besbéred fele lesz.
40000 Ft gyed az kb a minimálbér után jár.
A simám gyesről mégy TGYÁsra akkor a szerződés szerinti béred 70% kapod.

Néni # 2009.02.03. 20:20

Kedves Csaga!

Egy ismerősöm (szintén közalkalmazott) a GYES ideje alatt szült és jelenleg GYED-ként kb. 40 000 Ft-ot kap. Ezt szeretném elkerülni azzal, hogy kivenném a felgyűlt szabadságaimat, majd táppénzre mennék.
Szerinted mi lenne a 2. gyermekem születése után kapott GYED alapja, ha GYES-ről megyek szülni?

A fentiek fényében nem teljesen értem a korábbi válaszodat! Kérlek fejtsd ki jobban!

Előre is köszönöm a válaszodat!
Néni

zsanca # 2009.02.03. 20:02

Csaga!

Köszönöm szépen a válaszodat!
Szóval akkor orvoshoz kell mennem és szülési szabira ír ki.
Még egy kérdés:Mi alapján számolják ki,hogy mennyi TGYÁS-ra vagyok jogosult,ha már folyamatosan vagyok itthon a 2. gyermekemmel?Így a 3.-ra mennyit kapok,mert nem értem ezt a 180 biztosított dolgot,hisz mivel itthon vagyok évek óta TGYÁS,gyed,gyes,aztán megint TGYÁS,gyed,gyesen.Szóval gondolom így nincs biztosításom.Vagy az épp aktuális besorolási béremmel fognak számolni?
Ha lemondok a gyesről és az orvos kiír szülési szabira,akkor ez alatt felmondhatnak?

csaga # 2009.02.03. 19:50

Kedves Krisz 73.

Mennyi szabid van bent???
Tgyásra mehetsz szülés előtt 28 nappal tehát Április 1-vel. A köztes időt meg ki kellene húzni a szabiddal (kb32 nap). Táppénzre ne menj, ha nem muszáj.
A bérednek változnia kellet a minimálbér 2009-ben 71500Ft

csaga # 2009.02.03. 19:45

Kedves Jucus 14.

2009-ben a táppénz alapod a 2008 éves jövedelmed lesz, ha megvan a 180 nap. Tehát, ha szeptember óta vagy táppénzen és előtte nem voltál sehol 2008-ban (fizetés nélküli szabi, vagy hosszabb táppénz) akkor jól tudod.