GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.01.31. 19:08

Tisztelt Szakértő!
Én 2006 májusában jöttem el a munkahelyemről betegszabadságra (zenetanár vagyok), és 2006. augusztusában szültem ikerfiaimat. Azóta gyed, ill. mostmár gyesen vagyok velük.
A kérdésem az lenne, ha a gyes alatt esek újra teherbe és nem megyek közben vissza dolgozni, mennyi tgyás,ill. gyed fog járni a következő babára?
Válaszát előre is köszönöm!

Ha és amennyiben jelenleg is fennáll a munkaviszony és a GYES ideje alatt történik a szülés, úgy hogy előtte nem megy el táppénzre, nem áll vissza dolgozni, nem veszi ki a szabadságait a THGY és a GYED ellátásokat a munkaszerződésben (kinevezésben) szereplő személyi alapbérből számolják ki, nagyon durván annak a 70%-a lesz a bruttó THGY, illetve GYED.

Van azonban egy felső korlát. Bármennyi is legyen a személyi alapbér abból 2009-ben max. 143.000Ft-ot vesznek figyelembe. (Ha pl. 400.000Ft-szerepel a szerződésben, akkor csak 143.000 Ft-ot vesznek figyelembe, ennek lesz a 70%-a, ha ettől kevesebb szerepel benne pl. 98.000Ft, akkor ennek veszik a 70%-át)

A számítás ettől egy picit bonyolultabb, de így talán érthetőbb.

A THGY adóköteles, a GYED adó és nyugdíjjárulék köteles ellátás, azaz a GYED-ből 9,5% nyugdíjjárulékot is levonnak.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.01.31. 18:54

Sziasztok.
Az lenne a kérdésem,jelenleg gyeden vagyok a 11 honapos fiammal,és ha 2 éves koráig ismét terhes lennék akkor elmehetek táppénzre gyed alatt???Köszönöm

NEM!!!

1.Fő szabály szerint egyidejűleg 2 tb. ellátást nem lehet igénybe venni.

2.A GYED alatt nem lehet dolgozni!

3.Ha ismét terhes leszel választhatsz, hogy az 1. baba kétéves koráig GYED-en vagy, vagy arról lemondva
táppénzt igényelsz. (Ez utóbbi feltétele, hogy az orvos keresőképtelen állományba vegyen.

A fentiek megtalálhatóak az 1997. évi LXXXIII-as törvényben.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.01.31. 18:44

segitene valaki? 2008 december 29 töl vagyok passzív táppénzen ami tudtommal 45 naptári nap.. De ma a kezelő orovosm kiirt február 5 re állítása szerint 2009 január 1.-től módosult 30 napra.. igaz ez?

Nem, nem igaz!!!

A kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény vonatkozó szakasza nem változott,
a "passzív" táppénz időtartama 2009-ben is maximum 45 nap.

DE

A keresőképtelenség elbírálására az orvos jogosult, Ő dönti el, hogy ki, mikortól, meddig tekinthető keresőképtelennek.

Döntése ellen a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Orvosszakmai Ellenőrzési Osztályához lehet fordulni.

Üdv. :)

esztuska # 2009.01.31. 05:27

Tisztelt Cím! 2002 árpilisában született meg első gyermekem. Megszületése előtt teljes állásban dolgoztam, így jogosult voltam GYÁS-ra, GYED-re. 2004 májusában született második gyermekem, így folytatólagosan kaptam GYÁS-t, GYED-et, majd GYES-t. Sajnos fiam tartós betegsége miatt meghosszabbított GYES-re lettem jogosult, amelyet 2010-ig ítéltek meg. Jelenleg a munkahelyem fizetés nélküli állományban tart. 2006 óta foglalkozom a GYES mellett itthon őstermeléssel, falusi vendéglátással. Éves bevételem az őstermelésből kb 3-400 eFt, 2007 óta könyvelőm tanácsára (bár pl. a falugazdász szerint nem is kellene) negyedévenként elektronikusan bevallom és fizetem az őstermelői bevételem utáni eg. és nyd. járulékomat (évente kb 12 000 Ft összesen). A falusi vendéglátásból éves szinten 8-900 eFt bevételem van, itt 2008 januárja óta átalányadózást választottam. Kérdésem a következő: 2009 augusztusára várom harmadik gyermekem, jogosult leszek-e újra GYÁS-re, GYED-re, igényelhetem-e az eredeti munkahelyemen keresztül, ami egyébként nem kifizetőhely.
Válaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel: Eszter

andus78 # 2009.01.30. 21:37

Üdvözlöm!
Jelenleg GYED-en vagyok itthon a kisfiammal, aki 2009. július 9-én lesz 2 éves. Már kismama vagyok a testvérével, akit 2009. október 3-ára várok. Első kérdésem az lenne, hogy eljöhetek e a GYED helyett táppénzre úgy, hogy nem megyek vissza dolgozni. A szülés előtti évben az átlagkeresetem bruttó 248.272 Ft volt (csak rendszeres jövedelem). Úgy tudom, hogy amennyiben nem megyek vissza dolgozni, akkor ez a kereset lesz az alapja a táppénznek, illetve majd a tgyásnak és a következő GYED-nek is, bár ez utóbbi kettőnél a maximumként meghatározott összeget fogom kapni. Így a táppénz lényegesen magasabb lenne, mint a max. GYED összege. A második kérdésem az, hogy 2009. július 9-e és 2009. október 3-a között amennyiben én továbbra is táppénzen maradok, a férjem, vagy az anyukám (aki nem vér szerinti szülőm, de az édesanyám halála után 6 éves koromtól ő nevelt), igényelheti e a GYES-t (amennyiben ideiglenes lakcímre hozzánk bejelentkezik).

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Andrea

lilla04 # 2009.01.30. 15:26

Tisztelt Szakértők!

2004. aug.04-től határozatlan munkaviszonyom van, szültem 2004 decemberében, TGYS, GYED, GYES lejárta után (2007. dec.20.) 27 nap szabadságot kivettem mivel ismét babát vártam. Cégem ekkor már felszámolás alatt volt és a felszámoló Úr probálta megszüntetni a munkaviszonyom. Mivel ismét terhes voltam ezért védettség alatt álltam. 2008. február 02-től indult a TGYS és március elején szültem. Jelenleg Gyeden vagyok. Kérdésem, hogy idén márciusában befejeződik a felszámolási eljárás, tehát megszűnik a munkaviszonyom. Mennyi szabadság megváltás jár Nekem? A felhalmozott szabadságból még maradt 11 napon és ehhez hozzá jön 2008-ban ill. 2009-ben valamennyi. Itt vagyok gondban, mert nem tudom, hogy mennyi nap járna. Illetve a szabadságmegváltáson kívül még milyen juttatások illetnek meg?
Köszönettel,
Ági

Milcsi2 # 2009.01.30. 14:49

Tisztelet Szakértő!

Jelenleg 2008.11.15-től gyesen vagyok itthon, 2006.11.15.én született a kisfiam, ezt megelőzően már márciustól táppénzen voltam, majd tgyás és gyed. Az alapbérem a szülés időpontjában brutto 199.000.- volt.
Az lenne a kérdésem ha nem szeretnék vissza menni dolgozni, mert újabb babát tervezünk és csak táppénzre mennék vissza a céghez, akkor mi alapján számítják a tgyást és a gyedet? Érdemes kivenni még szülés előtt a felhalmozott szabikat vagy inkább utánna, egyáltalán befolyásolja a járandóságokat? Ha "átcsúszik" a szülés 2010-re az változtat valamin?
Szabadság és azt követő táppénz idejére kaphatja a GYES-t a rokkantnyugdíjas nagyszülő?

Válaszát előre is köszönöm!

monalisa1 # 2009.01.29. 20:12

Szerintem arról lehet szó, hogy az orvos az év végén/év elején túlontúl sok embert vett passzív táppénzre - mondjuk jóindulatból, segítőleg -, de az Egészségbiztositó "szólt neki" emiatt, ezért akit csak lehet levesz a listájáról...

Gyorsan "produkálj" valami betegséget amivel a háziorvos elküld szakorvoshoz, aki aztán igazolja: tényleg beteg vagy...

Pl. egy jó kis idegösszeroppanás így a munkahely elvesztése okán akár még igaz is lehet.

monalisa1 # 2009.01.29. 20:04

A passzív táppénz témaköre itt a fórumon az eltelt egy hónapban elégszer szerepelt de a hozzáértők egyszer sem írták/jelezték, hogy a 45 nap 30 napra módosult volna., ha így lenne bizonyára a jogszabályt is beidézik.

Kérd meg a dokit, hogy mutassa meg konrétan hol is olvasta?...

Monalisa
laikus hozzászóló

Soldier30 # 2009.01.29. 19:10

mért nem válaszol senki arra amit kérdeztem?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.29. 07:34

Milyen választási lehetőségről olvastál? (Mert azt, hogy választhatsz a gyes meg a gyed között, én nem nevezném reális alternatívának.)

t-pk # 2009.01.29. 05:52

Tisztelt Szakértő!

Iker kisbabákat várok. Még csak most kezdtem el utána nézni, hogy milyen támogatások járnak szülés után (gyed, gyes, tgyes, ikergyes, anyasági támogatás, családi pótlék), de már most elvesztem a sok info között. Ha jól tudom, iker babák esetén kicsit más a helyzet, mind anyagi téren és ha jól tudom tovább lehet otthon maradni velük. Ha jól olvasgattam - értettem meg-, akkor van választás, hogy melyiket igénylem és ez a fizetéstől függ, hogy melyiket éri meg jobban igéyelni. Nekem 150.000. brutto fizetésem van, már évek óta. Mit javasolna, mit lenne érdemes kérnem és milyen összegek járnak nekem? Valamint az érdekelne, hogy jelenleg táppénzen vagyok, de vissza szeretnék még menni dolgozni. Ha közben felemelik a fizetésemet, az számit a támogatásoknál vagy csak a 2008-ban kapott fizetésem mértéke számít.

Válaszát előre is köszönöm

Kata

uitzko # 2009.01.28. 13:21

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi (kissé összetett ) kérdésem lenne.
Egy olyan cégnél dolgozom, aki kizárólag egy külföldi partnerrel áll kapcsolatban. Velük a szerződése márc. 15-én lejár. Folynak a tárgyalások, hogy március 16-tól legyen új szerződés, de még semmi sem biztos. A főnököm ezért minden beosztottjával aláiratott egy közös megegyezést, amiben megegyeznek márc. 15-i munkaviszony megszűnésben. Emellé csatolt egy tájékoztató levelet, melyben informál mindenkit, hogy amennyiben sikerül megállapodni a külföldi céggel, úgy mindenkit márc. 16-tól (vagy amikor az új szerz. megköttetik) átvesz egy másik cégébe (ez a cég kötné a külföldivel a szerz.-t, mert nem akar jogfolytonosságot).
Én 12 hetes várandós vagyok, így jeleztem, hogy nem írok alá közös megegyezést, amíg nem kapom kézbe az új munkaszerződésem. Erre azt reagálta a főnököm, hogy akkor maradok a régi cégben, nem fog átvenni. A régi cégnél végelszámolás (vagy felszámolás?) lesz, hiszen nem fog ott semmiféle munka folyni, így majd szépen elesek a Tgyás-tól, Gyed-től, illetve,nem lesz semmi bevételem március 16-tól a szülésig sem, mert ő nem fizet (a cég TB kifizető hely).
A kérdésem az lenne, hogy mi történne ilyen esetben március 16-tól, ha tényleg mindenki már az új cégben végezné a munkát? Jogosult ilyenkor a várandós kismama a bérére továbbra is, esetleg el tud menni táppénzre, amig a felszámolás/vé­gelszámolás le nem zárul (hiszen elvileg az hónapokig, akár évekig is eltarthat)? Hogyan jutok ilyenkor majd esetleg a táppénzhez? Továbbra is a cégnek kellene utalni nekem ebben az átmeneti időszakban vagy az OEP-hez kell fordulni? Ha előbb felszámolják a céget, mint ahogy megszülök, úgy ahhoz, hogy biztosítva legyek a szüléskor, elég, ha elmegyek munkanélküli segélyre? Ekkor kapnék TGYÁS-t, majd GYedet? Ilyenkor (munkanélküli esetén) mi alapján számolnák ki ezeket, a 2008-as bérem alapján (6 éve vagyok a cégnél)?
Továbbá még egy kérdésem lenne. A testvérem ugyanennél a cégnél van, jelenleg TGYÁS-on, jövő hónaptól GYED-en. Vele mi történne, ha a céget felszámolnák? Azt tudom, hogy jogosult lenne a fentiekre, csak az lenne a kérdésem, hogy végkielégítés (10 éve van itt), felmondási idő, védelmi idő, szab. megváltás közül mire lenne jogosult? Előfordulhat, hogy semmit nem kapna? (A főnököm valószinüleg közös megegyezést fog erőltetni úgy, hogy egy minimális összeget felajáll neki).Hogyan tudna az őt megillető összeghez hozzájutni? Egyáltalán neki honnan kellene hivatalosan értesülni, hogy megkezdődött a végelszámolás (v. felszámolás)?
Válaszát előre is köszönöm!!!

Soldier30 # 2009.01.27. 10:32

üdv segitene valaki? 2008 december 29 töl vagyok passzív táppénzen ami tudtommal 45 naptári nap.. De ma a kezelő orovosm kiirt február 5 re állítása szerint 2009 január 1.-től módosult 30 napra.. igaz ez?

nedo # 2009.01.27. 09:14

kedves nandy! AZ ITTLEÍRTAK AZ APUKÁRA VONATKOZNAK Ő A BETEG Ő VAN TÁPÉNZEN ÉS Ő SZEETNE LMENNI GYEDRE N PILANATNYILAG GYESENVAGYOK TISZTELT SZAKÉRTŐ! 2006 AGUSZTUSÁTÓL DOLGOZOM 1 KFT NÉL 2008 06 10 ÉTŐL TÁPPÉNZEN VAGYOK 3 OM GERINC SÉRVVEL 2008 09 10 ÉN SZÜLETETT KISLÁNYOM KIVEL ÉLETTÁRSAM GYESEN VAN : MUNKATÁRSAIMTÓL VISSZAHALLOTTAM HOGY A FŐNÖKÖM KIAKAR DOBNI MIENTT MEGSZÜNIK A TÁPPÉNZES ÁLOMÁNYOM EEBBŐL KIFOJÓLAG SZERETNÉK A KISLÁNNYOMMAL ELMENNI GYEDRE VAGY GYESRE HOGY NE SZÜNJÖN MEG A MUNKAVISZONYOM .KÉREM SEGITSEN MIK ILLETNEK MEG ENGEM ÉS MI A LEGJOBB AMIT KIHOZHATOK EBBŐL AZ EGÉSZBŐL.KIMERÍTŐ VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM MARADOK TISZTELETTEL NEDO

és hogy az apuka hogy gyedre mehessen bekell e bizonyos hónapot tölteni a babána

nandy # 2009.01.27. 08:18

Miért nem jelennek meg a válaszaim???

nandy # 2009.01.27. 08:17

Ha van állásod, akkor elmehetsz táppénzre. De előbb le kell mondani a GYED-et, mivel két ellátás nem jár egyszerre.

bernadett 1978 # 2009.01.27. 07:04

Sziasztok.
Az lenne a kérdésem,jelenleg gyeden vagyok a 11 honapos fiammal,és ha 2 éves koráig ismét terhes lennék akkor elmehetek táppénzre gyed alatt???Köszönöm

noemike24 # 2009.01.26. 19:04

Tisztelt Szakértő!
Én 2006 májusában jöttem el a munkahelyemről betegszabadságra (zenetanár vagyok), és 2006. augusztusában szültem ikerfiaimat. Azóta gyed, ill. mostmár gyesen vagyok velük.
A kérdésem az lenne, ha a gyes alatt esek újra teherbe és nem megyek közben vissza dolgozni, mennyi tgyás,ill. gyed fog járni a következő babára?
Válaszát előre is köszönöm!

tü85 # 2009.01.26. 08:53

Tisztelt Szakértő!

2008 juniusában diplomáztam, de csak decemberben sikerült elhelyezkednem viszont mielöbb babát szerenék. Az után szeretnék érdeklődni, hogy mi alapján számítják ki, hogy ki jogosult a gyes, gyed stb.-re. Munkaviszony vagy biztosítás ideje után? Hallottam olyat, hogy csak 1 év munkaviszony után lehet igényelni a gyest, ez igaz?

Válaszát előre is köszönöm.

Jucus14 # 2009.01.25. 19:08

Tisztelt Szakértő.

A következő kérdésem lenne. 6 éves munkaviszonyom van, és 2008 szeptemberében táppénzre kerültem mert lombik beavatkozáson vettem rész. Azóta is táppénzen vagyok 16 hetes terhes.
Azt szeretném kérdezni, hogy mi alapján kell a fizetésemet kiszámolni. Az alapbérem (103,800 bruttó) 70%-át kell kapnom?
Találtam egy cikket az interneten amit Én lehet hogy rosszul értelmeztem.
"A táppénz kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben van 180 napi jövedelem: a táppénz összegét a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani." -ez alapján magasabb lenne a táppénzem.
Válaszát előre is köszönöm szépen.

Horváth Judit.

nagyi16 # 2009.01.24. 00:05

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő: 16 év után leépítés miatt elküldtek az állásomból. Január 5.-e óta munkanélkülin vagyok. Kb. 1 éve terveztünk babát. Szerencse a szerencsétlenségben, még nem sikerült. Arra lennék kíváncsi, mire lennék ebben az esetben jogosult (gyed, gyes, stb.) Segítségét előre is köszönöm.

ellababa # 2009.01.22. 18:20

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném megkérdezni,hogy július 2.-ra vagyok kíirva iker gyermekeimmel.A kérdésem az,hogy veszélyeztett terhes vagyok ezért itthon vagyok és nem dolgozom.Még nem volt munkahelyem és a tb-t is magam után fizetem mint őstermelő.Főiskolát végeztem és megszakítás nélkül volt bíztosításom.Az a kérdésem,hogy milyen járadékok illetnek meg ha nem volt még munkahelyem viszont őstermelő vagyok.

Előre is köszönöm válaszát.

maitai01 # 2009.01.22. 18:02

2009. ápr. 2-re várom gyermekemet.
2009 febr.-tól leszek táppénzen, előre nem tudom ugye hogy meddig.
2004 óta folyamatosan dolgozom, jelenlegi munkahelyemen 2007. július óta.
A tavalyi munkabérem 7. hótól bruttó 163.000 Ft előtte 140.000 Ft volt.
Mekkora összegű juttatásokra vagyok jogosult?

A segítséget előre is köszönöm!

Üdv.: maitai

nedo # 2009.01.22. 15:05

kedves nandy! AZ ITTLEÍRTAK AZ APUKÁRA VONATKOZNAK Ő A BETEG Ő VAN TÁPÉNZEN ÉS Ő SZEETNE LMENNI GYEDRE N PILANATNYILAG GYESENVAGYOK TISZTELT SZAKÉRTŐ! 2006 AGUSZTUSÁTÓL DOLGOZOM 1 KFT NÉL 2008 06 10 ÉTŐL TÁPPÉNZEN VAGYOK 3 OM GERINC SÉRVVEL 2008 09 10 ÉN SZÜLETETT KISLÁNYOM KIVEL ÉLETTÁRSAM GYESEN VAN : MUNKATÁRSAIMTÓL VISSZAHALLOTTAM HOGY A FŐNÖKÖM KIAKAR DOBNI MIENTT MEGSZÜNIK A TÁPPÉNZES ÁLOMÁNYOM EEBBŐL KIFOJÓLAG SZERETNÉK A KISLÁNNYOMMAL ELMENNI GYEDRE VAGY GYESRE HOGY NE SZÜNJÖN MEG A MUNKAVISZONYOM .KÉREM SEGITSEN MIK ILLETNEK MEG ENGEM ÉS MI A LEGJOBB AMIT KIHOZHATOK EBBŐL AZ EGÉSZBŐL.KIMERÍTŐ VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM MARADOK TISZTELETTEL NEDO

és hogy az apuka hogy gyedre mehessen bekell e bizonyos hónapot tölteni a babának