GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.01.18. 10:23

reni:

Az biztos, hogy a felmondásod csak akkor érvényes, ha azt írásba is adod. Sajnos a munkavállalók gyakran elkövetik azt a hibát, hogy szólnak a főnöknek, vagy küldenek egy e-mailt, de nem írják le két sorban és nem vetetik át a munkáltatóval.

Ennek az is lehet a következménye, hogy ha ezt követően a munkavállaló nem jelenik meg a munkahelyén, akkor az igazolatlan hiányzásnak minősül, ami valóban alapot ad a munkátatónak az azonnali felmondásra. A munkavállaló pedig nem tudja bizonyítani, hogy ő már előbb felmondott. Egyébként a Munka Törvénykönyve szerint is írásban kell közölni a felmondást.

(Ez igaz arra is, amikor a főnök mondja szóban: ki vagy rúgva.... A dolgozó nem megy többet, és ezzel megint alapot ad a rendkívüli felmondásra.)

Ogre300 # 2009.01.18. 09:36

Nandy!

Köszönöm szépen a választ.

Szilvi

murof # 2009.01.17. 15:35

Tisztelt Szakértők!
Több évig Eu-s tagországban éltünk, biztosítottként ott szültem majd a kislányunk születése után közvetlenül hazatértünk Magyarországra. Itthon Gyed igénylésemet azzal utasították el, hogy a szülés pillanatában nem voltam Magyarországon biztosított, ami eleve nem lehettem hisz két helyen nem lehet az ember egyszerre biztosított. Külföldön már nem vagyok jogosult ellátásra (nem is vettem igénybe semmit), itthon pedig nem kaphatok csak segélyt (gyest, ami független a biztosított viszonytól).
Hogy érvényesül akkor az az Eu-s irányelv, miszerint az nem fordulhat elő, hogy valaki egyik tagállamban sem kap ellátást?
Többéves munkaviszonnyal rendelkeztem itthon és külföldön is, méltatlannak tartom hogy most filléreket számlálva élünk napról-napra egy olyan ellátásból, amit az is ugyanugy megkap aki egy fűszálat nem tett le az állam asztalára.

reni79 # 2009.01.17. 15:30

Üdvözlet!

A kérdésem a következő lenne: Gyes mellett részmunkaidőben dolgoztam, január 16-ig egy középiskolában. A munkáltatómnak telefonon bejelentettem, hogy máshol vállalok munkát. Most szeretném a gyedet visszaiggényelni, melyhez a foglalkoztató újbóli igazolása szükséges. A munkáltatóm felmondással fenyeget, mivel írásban nem jelentettem be a munkavállalásomat, illetve a munkaszerződésemben megtiltja a máshelyen való munkavállalást. A kérdés összetett: a munkáltatónak joga van e korlátozni a munkavállalást, ha igen ez a szerződés hatályos e a fizetelen szabadság ideére (gyed ideére), illetve a szóbeli megállapodás nem számít, kötelességem lett volna írásba bejelenteni a munkavállalást, s ez a mulasztás magaután vonja e a felmondás lehetősőgét. Válaszukat nagyon szépen köszönöm! Reni

hajka # 2009.01.17. 14:55

nandy,
köszönöm szépen a segítséget!
hajka

nandy # 2009.01.17. 13:40

Szilvi: egy év a maximum. De szülés előtt 28 nappal már igényelni lehet táppénz helyett a TGYÁS-t.

nandy # 2009.01.17. 13:38

Igen, 180 naptári nap kell. Nem kell folyamatosnak lennie.

t_zsu # 2009.01.17. 13:12

Kedves nandy!

Köszönöm válaszát! Remélem megváltoztatják :)
Még azt szeretném kérdezni, hogy a 180 nap az naptári napon értendő és egy munkahellyel kell? Vagy nem baj, ha közben vált az ember, de folyamatos marad a biztosítási jogviszony?

Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Ogre300 # 2009.01.16. 20:06

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő.
Táppénzen vagyok 4 hónapja. Teherbe estem, de veszélyeztetett terhes vagyok. Kérdésem, hogy táppénzen tudok-e maradni a szülésig. Úgy tudom a táppénz maximális időtartama 1 év. Számít az, hogy a betegség kódja változik?

Szilvi

nandy # 2009.01.16. 16:37

jennyfer:

A TGYÁS-ból valóban kevesebb a levonás, és nincs maximálva, mint a GYED.
A TGYÁS-t legkorábban a szülés előtt 28 nappal lehet igényelni.

nandy # 2009.01.16. 16:33

t_zsu:

A "kölcsönzött munkavállaló" sajnos nem áll felmondási védelem alatt, tehát a terhesség alatt is el lehet küldeni (ezen most terveznek változtatni egyébként).

nandy # 2009.01.16. 16:31

hajka:

Mivel még nem kaptál választ, ezért megpróbálom én, bár nem vagyok jogász.

Nagyon fontos hangsúlyozni azt, hogy ha egyszer valakit felvettek, sőt, vezetőnek kineveztek, az nem jelenti azt, hogy onnantól oda van betonozva.
Megfelelő indokkal vissza lehet vonni a kinevezést, sőt fel is lehet mondani a dolgozónak - utóbbit persze akkor, ha nem áll felmondási védelem alatt.

Amennyiben a munkáltató mond fel a dolgozónak, vagy vonja vissza a vezetői kinevezést, úgy a bizonyítási teher is az övé, neki kell indokolnia az eljárás jogszerűségét. Nyilván erre szolgált az interjúztatás (teszt) is. Azt nehéz lenne innen megmondani, hogy a munkáltató jogszerűen járt-e el (van-e megfelelő indoka).

Az tény, hogy a gyermeked 3 éves koráig, feltéve, hogy a GYES-t még kapod, nem mondhatja fel a munkaviszonyt. Sőt, még a GYES lejárta után 30 napig nem mondhat fel. Nem tudom, te mit szeretnél, de ha a munkaviszonyodat meg akarod tartani, talán jobb lenne megalkudni velük.

nandy # 2009.01.16. 16:23

piromen: ezt nem tudom.

piromen # 2009.01.15. 07:31

Kedves Nandy! Köszönöm korábbi válaszát.
Közalkalmazott vagyok. Szeretném még megkérdezni, hogy a munkáltató valóban áthelyezhet-e a munkaköröm megtartása mellett más szervezeti egységhez? Azt mondják, hogy ebben az esetben ez nem átirányítás - ami max 42 nap lehet egy évben. Magyarul nem kinevezést adnak, hanem értesítést?
válaszát előre köszönöm!

jennyfer # 2009.01.14. 14:30

Szép napot!

Az iránt érdeklődnék, a tgyás, vagy a gyed összege lenne magasabb? Úgy hallottam, és olvastam, hogy a tgyás tekintetében kevesebb járulékot vonnának le, mint a gyed-nél...
Illetve azt is, akkor is más az összeg, ha még itthon igénylem a tgyás-t, vagy már a kórházban (ill. utána), ebből mennyi az igazság?

Köszönöm szépen a segítséget!
Jennyfer

Edit38 # 2009.01.14. 10:18

Szép napot mindenkinek. Tanácsot szeretnék kérni. Közalkalmazott vagyok 22 éve. Jelenlegi munkahelyemen 1992 óta dolgozom. GYED-en vagyok szept. 25.-ig. A munkahelyi vezetők és a Minisztérium tárgyalnak a Hospinvesttel. Végkielégítést GYED alatt kaphatok, vagy menjek vissza dolgozni? A párom jönne GYES-re. Köszönöm előre a választ. Edit.

gmgabi80 # 2009.01.14. 07:05

Kedves Nandy,
Köszönöm válaszát.

hajka # 2009.01.13. 17:57

Kedves KBS!
Kérlek írd meg a véleményedet a tegnapi (jan.12. 17:13) kérdésemmel kapcsolatban. Nagyon számítok rád, mert már korábban is sokat segítettél.
Előre is köszönöm, hogy szánsz rám egy kis időt.
Szia
Hajka

orshika # 2009.01.13. 16:03

Kedves nandy,

köszönöm válaszát.

t_zsu # 2009.01.13. 13:43

Tisztelt Szakértő!

Én egy munkaerő kölcsönző cég alkalmazásában állok és szeretnék gyermeket. Viszont nem tudom, hogy én is élvezem-e azokat az előnyöket, mint azok, akik nem bérmunkások.

válaszát előre is köszönöm!

nedo # 2009.01.12. 17:19

kedves nandy! AZ ITTLEÍRTAK AZ APUKÁRA VONATKOZNAK Ő A BETEG Ő VAN TÁPÉNZEN ÉS Ő SZEETNE LMENNI GYEDRE N PILANATNYILAG GYESENVAGYOK TISZTELT SZAKÉRTŐ! 2006 AGUSZTUSÁTÓL DOLGOZOM 1 KFT NÉL 2008 06 10 ÉTŐL TÁPPÉNZEN VAGYOK 3 OM GERINC SÉRVVEL 2008 09 10 ÉN SZÜLETETT KISLÁNYOM KIVEL ÉLETTÁRSAM GYESEN VAN : MUNKATÁRSAIMTÓL VISSZAHALLOTTAM HOGY A FŐNÖKÖM KIAKAR DOBNI MIENTT MEGSZÜNIK A TÁPPÉNZES ÁLOMÁNYOM EEBBŐL KIFOJÓLAG SZERETNÉK A KISLÁNNYOMMAL ELMENNI GYEDRE VAGY GYESRE HOGY NE SZÜNJÖN MEG A MUNKAVISZONYOM .KÉREM SEGITSEN MIK ILLETNEK MEG ENGEM ÉS MI A LEGJOBB AMIT KIHOZHATOK EBBŐL AZ EGÉSZBŐL.KIMERÍTŐ VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM MARADOK TISZTELETTEL NEDO

nandy # 2009.01.12. 17:16

és lehet, hogy GYES-re sem.

Jav.: és lehet, hogy TGYÁS-ra sem. Csak GYES-re.

nandy # 2009.01.12. 17:14

orshika:

Meg tudná mondani, hogy ilyen esetben hány hónapig jár még a táppénz? Június végéig, ameddig a másik munkaviszonyom meg nem szűnik?

Igen.

Illetve a GYÁS igényléséhez szükséges 180 munkanapnak megszakítás nélkülinek kell-e lennie?

Nem.

Ha júniusban is lejár a határozott szerződésem, akkor tényleg célszerűbb a passzív táppénz helyett munkanélkülinek bejelentkeznem maj­d?

Igen, mivel a passzív táppénz alapján nem leszel jogosult GYED-re, és lehet, hogy GYES-re sem. Feltéve, hogy még a szülés előtt megszűnik a szerződés.

nandy # 2009.01.12. 17:09

tupi:

2008-ra visszamenőleg lehet jutalmat is fizetni...

nandy # 2009.01.12. 17:08

Folytatom:

Ha jól értem, jelenleg GYED-en vagy, majd csak nyáron lesz GYES.

Két dolog lehetséges

  1. lemondani a GYED-et, helyette GYES-t kérni (mivel a gyermek már elmúlt egy éves, így korlátlanul lehet dolgozni)
  2. Alkalmazottat kell felvenni, aki rendelkezik a szükséges végzettséggel. Ilyenkor nem szabad válallkozói kivétet kiírni, csak osztalék formájában lehet év végén kivenni a pénzt. De így maradhatnál GYED-en.

Ki kell számolni, melyik éri meg jobban.