GYED,GYES, táppénz


eoldal # 2008.12.01. 17:03

köszönöm a korábbi segítséget!
kérdés: A Tgyás-hoz való jogosultság szempontjából biztosítottnak minősülök ha gyeden vagyok?

Norbi3x3 # 2008.12.01. 12:45

Tisztelt úram!

Segítséggel fordulnék önhöz azzal kapcsolatban,hogy nekem 2008.06.05 mun­kahelyi balesetem volt amiből kifolyólag 14napot otthon voltam és közben kötözésre és controlra jártam.A munkál­tatóval megírtuk a baleseti jegyzőkönyvet amiben azt hozta ki,hogy természetesen én vagyok a hibás ezt aláírtam és 2 nappal késöbb oda adtam neki a betegálományos papírom és azt mondta hogy a többit intézi és azóta töbszöri rákérdezés után sem hajlandó intézni a betegálományom.
Ennek már lassan fél éve és tétlen vagyok hogy ilyenkor mi a teendő,és mit tudok csinálni?
És esetleg ilyenkor nincs valami határidő amihez neki tartanilya kéne magát?
És,hogy ilyenkor nincs valami kamatfizetési kötelezetsége?
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.29. 20:59

Nem.
A terhesség nem véd a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése ellen. Miért is védene, amikor magad is a megszűnést kívánod?

nandy # 2008.11.29. 12:52

Nandy, tudsz erre hozni egy jogszabályt?

Mire is?

Fonti # 2008.11.29. 11:42

Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.29. 11:32

Nandy, tudsz erre hozni egy jogszabályt? Vagy csak a szokás?

nandy # 2008.11.29. 11:26

Gittusnak igaza van.

Megjegyzem még, hogy nem a bölcsi feladata azt vizsgálni, vajon kap-e valamelyik szülő GYED-et.
Nekik elég egy szülő által adott nyilatkozat.

A vizsgálat már az OEP dolga.

gittus # 2008.11.29. 11:16

Fonti

mindkét szülőnek igazolni kell a munkaviszonyt és azt hogy nem részesül gyedben.

Fonti # 2008.11.29. 10:57

Nandy!
És mit tudok olyankor tenni, ha pl az apa van gyed-en a gyerekkel, a gyereket beadják bölcsibe, mert az anya igazolja, h ő dolgozik és ő nincs gyed-en? Az ugye nem derül ki a bölcsi számára, h az apa van gyed-en. Nem tudom milyen igazolást kért a bölcsi, de mégis sikerült ezt a volt férjeméknek megtenniük. Nem tippet akarok másnak adni, hanem esetemben a gyed után kapom a gytartást, ami jóval kevesebb, mint a tp után.

nandy # 2008.11.29. 10:45

A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletbe) helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,

http://www.oep.hu/portal/page?…

nandy # 2008.11.29. 10:44

tamer:

Ha a szülő GYED-et (vagy TGYÁS-t) kap, akkor egyik gyermeket sem lehet bölcsibe adni!

(Lehet, hogy a bölcsi is csak a gyermek után járó pénzre hajt)

tamer # 2008.11.28. 22:25

Sziasztok!

Segitseget kerem barkinek, aki tud valaszolni.

Van egy 19 honapos kislanyom, akivel GYED-en vagyok. 22 honapos lesz, amikor (febr. eleje) megszuletik a 2. baba. En ugy tudom, a kisebbik gyerek TGYAS-anak ideje alatt a nagyobbik jarhat bolcsibe, ugyanugy, mintha munkaviszonyom lenne. Ebben meg is erositett a bolcsode is, be is veszik. Dec. 1tol szeretnem elkezdeni beszoktatni, hogy minden idoben, siman menjen. De akkor meg ugye GYED-en vagyok vele. A bolcsiben elfogadtak a nogyogyaszom agynyugalomrol szolo igazolasat, toluk mehetunk. Mar csak az a kerdesem, akkor ugye nem bukom a GYED-et (merthogy a bolcsi elvileg kizarja azt). Van a bolcsinek barmilyen jelentesi kotelezettsege a MAK fele? Vagy ki ellenorzi a bolcsit? Ugy hallottam, az OEP. Annak elegendo ez az igazolas a veszelyeztetett terhessegemrol?
Vagy ne aggodjak?
Vagy hol erdeklodjek?

Koszonom elore is a segitsegeteket!

Udv Tamer

Fiorella # 2008.11.28. 15:35

Kedves Nandy!

Köszönöm a segítségedet,akkor most már nyugodt vagyok ha esetleg előbb jön a pici lányom akkor sincs baj :-))

Üdv Fiorella

Ancsa1983 # 2008.11.28. 14:27

Nandy, köszönöm a segítséget! Ezek szerint engem nagyon félreinformáltak. A TGYÁS-t 2008. 09. 12. -ig kaptam és azt követően igényeltem GYES-t, mert ugye úgy tudtam, azt mondták, csak az jár. Akkor lemondom a GYES-t, és helyette GYED-et kérek. Elég kacifántos ez az ügy, mert a GYES-t is visszamenőleg igényeltem meg, október közepén, el is fogadták a kérelmet, de még nem küldtek egy forintot sem. Tehát szóljak oda is, hogy akkor ne is küldjék? Mert akárhogy is számolom, visszamenőleg sokkal többre jön ki a GYED összege. És ha folyósítják nekem a GYES-t, akkor már a visszamenőleges GYED-et tutira nem kapom majd meg, mert az olyan, mintha egyszerre igényeltem volna mindkét ellátást. Nandy, jól értelmezem? Köszönöm a válaszodat, sokat segítettél. Anita

nandy # 2008.11.28. 14:13

Ancsa.

Én a helyedben azonnal beadnám - visszamenőleg - a kérelmet.

A gyermekgondozási díjat visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet igényelni, azaz az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.

nandy # 2008.11.28. 14:10

dóriviki:
Amennyiben a GYED-et lemondtad, az azt követő naptól lehet igényelni a GYES-t.

nandy # 2008.11.28. 14:08

frenk:

A táppénz összege, ha valaki az irányadó időszakban táppénz, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült

Ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

http://www.oep.hu/portal/page?…

Ancsa1983 # 2008.11.28. 10:28

Szia Nandy!

Most felcsillant a remény... ezek szerint mégis jogosult vagyok a GYED-re? Tévesen értelmezték az utasítást... és erről miért nem szólnak nekem?! Gondolom, marhára érdekli őket, hogy 25 vagy 70 ezer ft a havi jövedelmem. Amikor megszültem a fiamat, a születési napjától kezdve szüneteltetik a munkanélküli segélyemet. Akkor hívjam föl Őket, mondjam le az álláskeresésimet, és adjam be a kérelmemet a GYED-re? Mert tudtommal az én esetemben ezt nekik, a munkanélküli hivatalnak kell intéznie. Megvan a biztosított időm, stb. csak ez a 2008. 01.01. utáni (TÉVES!) jogszabály kevert be nagyon. Fúú, most ha kiderül, hogy tényleg GYED-et kapok majd, nagyon mérges leszek... mert most a havi 25 ezres gyes nálunk semmire sem elég. Alig bírok a fiamnak pelenkát venni, mert folyton számolgatok... na mindegy, nem sopánkodok itt. Legszívesebben feljelenteném azokat, akik félrevezettek, és aztán nem tájékoztattak arról, hogy téves? volt az "útbaigazítás".

dóriviki # 2008.11.27. 21:26

TISZTELT SEGÍTŐ SZAKEMBEREK!
AZZAL A KÉRÉSSEL FORDULOK ÖNÖK FELÉ (GYERMEKEM ELMÚLT 1 ÉVES, KÖZALKALMAZOTTI JOGVISZONYBA VAGYOK) HOGY 2008-11-30 LEMONDTAM A GYEDET ÉS 2008-12-01-VEL A GYED ALATT FELHALMOZÓDOTT 49 NAP SZAB. TÖLTÖM AMI KB 2009-02-15-IG TART.
KÉRDÉSEM: MEGIGÉNYELHETEM-E 2008-12-01-VEL A GYEST MIVEL MUNKAVISZONYBA LESZEK CSAK A FELHALMOZÓDOTT SZABIKAT TÖLTÖM? HISZEN MUNKAVISZONY MELLETT JÁRHAT A GYES.VÁLASZUKAT KÖSZÖNÖM

frenk # 2008.11.27. 21:06

Szia nandy!

Nagyon köszönöm a gyors választ. Egy kérdésem lenne még:
Ha a GYES után egyből táppénzre menne a táppénz is az előző ellátás alapját képező összegből kerülne kiszámításra? Én valahol úgy olvastam, hogy ilyen esetben a minimálbér lenne a kiszámítás alapja.
Melyik az igaz, mert sajnos összegben egyáltalán nem lenne mindegy.

Köszi

nandy # 2008.11.27. 20:42

frenk:

Mi lenne a táppémz és GYED, TGYÁS számításának az alapja,módja és összege,

Mivel nincs 180 nap figyelembevehető jövedelme, ezért az előző ellátás alapját képező összeg alapján állapítják meg a köv. ellátást.

Arra a lehetőségre is gondoltunk, hogy először kivenné az évek során felgyűlött szabadságokat, aztán csak azután menne táppénzre, de nem tudom, hogy így jobban vagy rosszabbul járna anyagilag hosszú távon.

Teljesen felesleges, mivel így sem lenne 180 nap jövedelme.

A kivett szabadságok idején felmondhatnak-e neki, vagy ad védettséget a felmondás alól terhesség?

A terhesség is, plusz a GYES is. A GYES ideje alatt, a gyermek 3 évas koráig felmondási védelem alatt áll.

nandy # 2008.11.27. 20:36

fiorella:

Igen,köszönöm,de nem 2007 februártól kell nézni 2009 februárig (mert akkor szülök)?

De, igazad van, elnéztem az évszámokat. Ettől függetlenül megvan az a 180 nap 2007. februártól 2008.01.23-ig.

A TGYÁS-t, GYED-et (hasonlóan a táppénzhez) az OEp folyósítja, nem a MÁK.

További infók itt.
http://www.oep.hu/portal/page?…

frenk # 2008.11.27. 20:27

Kedves tagok!

Új vagyok ezen a fórumon, nem tudom ki tudna Nekem segíteni az alábbiakban:
A feleségem 1. gyermekünkkel jelenleg februárig GYES-en van.Jelenleg várjuk 2. gyermekünket, akinek a születése júliusra várható.Az első terhessége sem volt könnyű, ezért úgy döntöttünk, hogy a szülésig táppénzen maradna itthon a GYES lejártától a szülésig.
Mi lenne a táppémz és GYED, TGYÁS számításának az alapja,módja és összege, ha jelenleg is munkaviszonyban van és az első gyereknél 70-80.000 Ft Gyedet kapott családi pótlékkal együtt? Az 1. terhesség alatt az alapbér+ jutalék összege képezte a GYED alapját.
Arra a lehetőségre is gondoltunk, hogy először kivenné az évek során felgyűlött szabadságokat, aztán csak azután menne táppénzre, de nem tudom, hogy így jobban vagy rosszabbul járna anyagilag hosszú távon. A kivett szabadságok idején felmondhatnak-e neki, vagy ad védettséget a felmondás alól terhesség?

Tud valaki ezekre a kérdésekre választ adni?

Előre is köszönöm

Fiorella # 2008.11.27. 13:33

Kedves Nandy!

"Fiorella:

már válaszoltam.

Összességében azt kell vizsgálni, hogy 2006. február és 2008. február között volt-e 180 napod. Márpedig volt.”

Igen,köszönöm,de nem 2007 februártól kell nézni 2009 februárig (mert akkor szülök)?
Egy pár hónapja felhívtam a Magyar állami kincstárat
(ha jól emlékszek ők foglalkoznak a gyeddel)
Egy ügyintézőjük azt mondta, már nem két évre visszamenőleg nézik,csak 1 évre,és gyes nem számít bele a munka viszonyba (2006 10.23-2007 10.23-ig )...és a szülés előtt kell közvetlen meg lennie a 180 napnak.
akkor most ezekből mi igaz?

Üdv Fiorella

nandy # 2008.11.27. 11:51

Ja azért megnézem hogy ki bírja ki napi 8 óra semmit tevést! Ha előveszek egy újságot akkor már rögtön talál megfelelő indokot, nem?

Barika, ha nem tud neked munkát adni (és ez bizonyítható), akkor nyugodtan olvass újságot.

(Sokszor az számít, ki bírja tovább cérnával.)