GYED,GYES, táppénz


nandy # 2008.11.27. 11:48

Fiorella:

már válaszoltam.

Összességében azt kell vizsgálni, hogy 2006. február és 2008. február között volt-e 180 napod. Márpedig volt.

nandy # 2008.11.27. 11:45

Mert írásba csak annyit fog adni hogy nem tud foglalkoztatni,és vissza ír december 2-től fizetetlenre.Azt nem írja rá hogy felment a munkavégzés alól.

Ha írásba adja, hogy nem tud foglalkoztani, az szerintem egyenlő azzal, hogy felment a munkavégzés alól. Vagy nem?
Fizetetlenre ő magától nem küldhet, azt neked kell kérned.

Juló, érdemes lenne ügyvédhez fordulnod, hátha ő hatásosabban fog érvelni.

nandy # 2008.11.27. 11:42

aki 2008. 01. 01. után szül gyermeket, és pont ezidő alatt munkanélküli segély ellátásban részesül, nem lesz jogosult Gyed-re, csak a Gyes-re.

Valóban sokáig ezt mondták a TB-nél, aztán kiderült, hogy tévesen értelmeztek egy belső utasítást (vagy ilyesmit).

Tehát a törvény szerint biztosítottnak minősül az a személy, aki álláskeresési járadékot, segélyt kap a szülést megelőzően, így jogosult lesz a GYED-re.
Egyre kell figyelni: a GYED igénylése előtt le kell mondani az álláskeresésit.

nandy # 2008.11.27. 11:39

Tünde29:

Sziastok.

Ha valaki tud segítsen.
Olyan problémám lenne, hogy a kisfiam úgy volt hogy tavasszal megy bölcsődébe de úgy alakult, hogy csak akkor veszi fel a bölcsi ha most kezd. Csakhogy engem a munkahelyemre április 1-től vesznek vissza mert így lett megbeszélve addig semmi képen nem tudok visszamenni. Elém tettek egy olyan papírt hogy mondjak le a gyed-ről mivel bölcsibe jár a gyerek. Nem tudom mit tegyek. 3 hónapig nem kapok semmit.
Előre is köszönöm segítségeteket

A GYED és a bölcsi valóban kizárják egymást. Vagy egyik, vagy a másik lehet, a kettő együtt nem.

Vagy nem kell bölcsibe adni a gyereket (hátha később is megoldható), vagy pedig le kell mondani a GYED-et és helyette GYES-t igényelni - feltéve, hogy a gyermek elmúlt egyéves.
Megoldás lehet még az is, hogy a GYES mellett másik munkahelyet keresel jövő március 31-ig, így lenne jövedelem.

nandy # 2008.11.27. 11:34

Jól értelmezem?
Válaszodat köszönöm

Ezt így nem tudjuk megmondani.
TGYÁS annak jár, aki a szülést megelőző két évben legalább 180 nap biztosítási idővel rendelkezik, és

  • biztosított, vagy
  • a biztosítási jogviszonya a szülést megelőző 42 napon belül szűnt meg.

GYED akkor jár, ha (...) 180 nap, és van biztosítás, vagy az a szülési szabadság alatt szűnt meg.

toroknebetti # 2008.11.26. 11:10

Tisztelt Szakértő!

Olvasgattam a hozzászólásokat és megerősítést szeretnék abban, hogy jól értem- e a következőket:
Ha határozott idejű munkaviszonyom van pl. febr. 28-ig és most szeretnénk babát, akkor nem lennék jogosult gyed-re, tgyás-ra, gyes-re mert nem lesz biztosítási jogviszonyom a terhességem végéig.
Így csak azt kapnám, ami alanyi jogon jár.
Jól értelmezem?
Válaszodat köszönöm

Még valami. Esetleg létezik-e a közalkalmazotti törvényben valami ami szabályozná hogy valakinek hányszor lehet meghosszabbítani a szerződését. Nekem már 3 éve évenként, félévenként hosszabbítják.
Mégegyszer köszönöm

Fiorella # 2008.11.26. 09:45

Szia Nandy!

Köszönöm szépen a válaszokat!

Még légyszíves erre válaszolj nekem ,mert igazából ez a legfontosabb a feltett kérdéseim közül!

"Ha jól számolom 2008 augusztus 12-től 2009 február 12.-ig meg lesz a 180 nap biztosított időm.
2009 február 19.-re vagyok ki írva…mi van akkor ha a baba előbb születik meg mint február 12. (amikorra meg lesz a 180 napom) akkor nekem nem fog járni GYÁS, GYED?"

előre is köszönöm Fiorella

ikke # 2008.11.25. 20:03

köszönöm a választ, és a betegszabadsággal mi a helyzet? azt mindkét jogviszonyban kapom?

Juló # 2008.11.25. 16:41

Szia nandy!

Az a helyzet kértem úgy ahogy mondtátok a főnöktől ,hogy foglalkoztasson írásban gyes mellett.Felhívott és közölte ö neki nem kötelessége foglalkoztatni meg nem is tud + egy főt semmiképp.De ha lemondom a gyest foglalkoztat.Jelezem neki mit akarok még a héten telefonon és ha lemondom december 2-án kezdhetek.Mondtam neki ez nem így működik.Bíróságra menni azért hogy foglalkoztasson az után már kedvem se lenne vele találkozni.Állás időt hogy kaphatnék tőle?Mert írásba csak annyit fog adni hogy nem tud foglalkoztatni,és vissza ír december 2-től fizetetlenre.Azt nem írja rá hogy felment a munkavégzés alól.
Gyest meg ha páromra vagy a mamára iratom csak ő lehet itthon a beteg gyerekkel.Ezek után nem is mennék vissza de ha már így írogattam neki legalább állás időt fizethetne. Meddig lehet ezt bíróságra vinni 3 év az elévülése ,mert 1 év alatt csak találok másik melót?Addig nincs értelme megszüntetnem közös megegyezéssel mert akkor se fizetne se felmondási időt se végkielégítést.Segíts kérlek,köszönöm.

Ancsa1983 # 2008.11.25. 16:06

Sziasztok! Nagyon pórul jártam, ugyanis én tisztességesen ledolgoztam 5 évet, rendes, bejelentett munkaviszonyban. A legutóbbi munkahelyemen éppen hogy elkezdtem dolgozni, teherbe estem, és észrevették a rosszul léteimet... a főnök asszony három gyermeket szült, tudta jól, hogy terhes vagyok. Erre gyorsan, hangsúlyozom, még a próbaidő lejárta előtt kirúgott, mondván, hogy ő egy forintot sem hajlandó fizetni utánam. Nem volt más választásom, így el kellett hagynom a helyet, és elmentem munkanélküli segélyre. Telt múlt az idő, és kaptam egy telefonhívást egy hölgytől, aki közölte: - Törvénymódosítás történt, melyben ez áll: aki 2008. 01. 01. után szül gyermeket, és pont ezidő alatt munkanélküli segély ellátásban részesül, nem lesz jogosult Gyed-re, csak a Gyes-re. Sajnos ezt több helyen is megerősítették, magyarul ugrott az én 70 ezer körüli gyed-em és most érjem be a 25 ezres gyessel... Mit tudok tenni? Jár-e valamilyen támogatás, ha csak gyes-t kapok? Hallottam a méltányossági alapon történő gyed ellátás - ról is... esetleg jogosult lehetek rá? Köszönöm a segítséget.

Tünde29 # 2008.11.25. 15:22

Sziastok.

Ha valaki tud segítsen.
Olyan problémám lenne, hogy a kisfiam úgy volt hogy tavasszal megy bölcsődébe de úgy alakult, hogy csak akkor veszi fel a bölcsi ha most kezd. Csakhogy engem a munkahelyemre április 1-től vesznek vissza mert így lett megbeszélve addig semmi képen nem tudok visszamenni. Elém tettek egy olyan papírt hogy mondjak le a gyed-ről mivel bölcsibe jár a gyerek. Nem tudom mit tegyek. 3 hónapig nem kapok semmit.
Előre is köszönöm segítségeteket

Tünde.

gyulafi.szivi # 2008.11.25. 14:53

Sziasztok ismét!

Folyamatosan kb 30 oldalnyi témát átolvastam,de muszáj konkrétizálnom...
Holnap kell beszélnem a munkáltatómmal hogy hogyan tovább:10 év munka gyes után idén dec-3án kell újra munkábaállnom.

  • 2-ik baba tervbe van,de kell új mhely,mert nem akarok min.bér után Gyedet kapni..
  • Tehát meg kell szakítani a jelenlegi munkaviszonyt,de közös megegyezéssel..a végkielégítés szerintem max papíron..Ha dec.3-ától kiveszem a szabit,akkor kb jan 3-tól szűnik meg a munkaviszony,így nem kell szabit se fizetnie,de ezen felül jár vmi pénz arra a hónapra(nem vagyok mhely ugráló-10év ugyanott-)?
  • Ezután hogy új időszámítás kezdődhessen:) 31 napig nem kéne hogy bejelentsenek?
  • Aztán magas bér..dolgozok 3-4 hónapot,majd táppénz(magas vérnyomás)szülésig
  • Mi fog számítani a Tgyás,Gyed számításakor?

a 2008 as év(Gyes),vagy a 31 nap utáni 180 nap magasabb bejelentett összeg
_Azt is javasolták hogy 2010-re szülessen tuti a 2-ik baba,akkor veszik alapul a 2009-es évet,ha előbb jön,akkor összevonhatják 2008-al és buktuk a a mgasabb bejelentést

Köszi az előző választ is!

nandy # 2008.11.25. 14:24

zitacsillag:

Ha a szülő egyidejűleg gyermekgondozási segélyre/gyermeknevelési támogatásra és táppénzre/gyedre/terhességi-gyermekágyi segélyre/baleseti táppénzre is jogosult lenne, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg mindketten jogosultak lennének az egészségbiztosítási ellátásokra, akkor is – a szülők választása szerint – csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani az ellátást.
http://www.oep.hu/portal/page?…

nandy # 2008.11.25. 14:21

ikke:

ha a biztosítottnak van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya, akkor a további jogviszonyokban nem vonják tőle a 2% ebj-t, így táppénzre is csak a főállásban jogosult - a mellékállásokban nem.

gollam # 2008.11.25. 10:41

Sziasztok!Segít­ségeteket szeretném kérni,mert abszolút nem értek a dologhoz és fontos lenne.7 hetes kismama vagyok és ő lesz az első babánk.Május közepén megszűnt a 4 órás 29.000 Ft jövedelmű munkaviszonyom(több,mint 3 év).Azóta nincs semmiféle jogviszonyom.De­cember elejétől megyek dolgozni.Szeretném megkapni a max. GYED-et,hogyan kell bejelentsenek?Na­gyon szépen köszönöm a segítséget!

Barika # 2008.11.25. 10:19

Sziasztok!
Más topikokban olvasva pár kérdésre megtaláltam a választ!Remélem jól értettem!
Tehát: Köteles visszavenni ha ki a kar rúgni 1 hónap után akkor akkor azt indokolnia kell !
Indoklás a tömeges elbocsátás? (Mivel a cégnél jelenleg ez zajlik)
Ha nem mond fel, de felajánl másik helyet amitnem fogadok el akkor ha ő erre nem lép akkor meg kell jelennem a munkahelyemen ott leülni a napi 8 órát (ha nem ad érdemi munkát) és ha felszólít a munkavégzés felfüggesztésére írásban akkor kaphatok állásidőt! Jól értem?
De ha én 3 hónapig bejárok beülni akkor nem rúghat ki nem megfelelő munkavégzés miatt?
Ja azért megnézem hogy ki bírja ki napi 8 óra semmit tevést! Ha előveszek egy újságot akkor már rögtön talál megfelelő indokot, nem? Köszönöm a válaszokat

Barika # 2008.11.25. 10:19

Sziasztok!
Más topikokban olvasva pár kérdésre megtaláltam a választ!Remélem jól értettem!
Tehát: Köteles visszavenni ha ki a kar rúgni 1 hónap után akkor akkor azt indokolnia kell !
Indoklás a tömeges elbocsátás? (Mivel a cégnél jelenleg ez zajlik)
Ha nem mond fel, de felajánl másik helyet amitnem fogadok el akkor ha ő erre nem lép akkor meg kell jelennem a munkahelyemen ott leülni a napi 8 órát (ha nem ad érdemi munkát) és ha felszólít a munkavégzés felfüggesztésére írásban akkor kaphatok állásidőt! Jól értem?
De ha én 3 hónapig bejárok beülni akkor nem rúghat ki nem megfelelő munkavégzés miatt?
Ja azért megnézem hogy ki bírja ki napi 8 óra semmit tevést! Ha előveszek egy újságot akkor már rögtön talál megfelelő indokot, nem? Köszönöm a válaszokat

Barika # 2008.11.25. 09:48

Segítséget szeretnék kérni.

96. jan 2-tól van határozatlan idejű szerződésem egy multinál. 2001 febr 26-tól anyaságin gyed-en gyesen voltam. 2006. szept 12-től a nagyobbal vagyok újra gyesen mivel tartósan beteg. most 7.5 éves. emelett a gyes mellett nem dolgozhatok a Mt 90§ 1 e bekezdése alapján.jan 15-től szándékozom bejelenteni a munkahelyemen hogy visszamegyek dolgozni. Köteles 1 hónapra visszavenni utána mondhat fel. Szellemi állományban 8-16-ig kellett dolgoznom. Fokozatosan léptettek előre munkaszerződés módosítást nem kaptam mindig. Gyes alatt is köteles emelni a fizumat ha a teljes cég fiz.emelést kap év elején, így legutóbb azt írtam alá amivel egyetértettem.
Kérdéseim:
az 1 hónap lejárta után (ha azt mondja a munkaköröm megszünt) ha felaján másik munkahelyet kevesebb bérért mit tehetek?
kötelezhet e arra hogy szellemi állományból fizikaiba kerüljek át?
Kötelezhet e a több műszakos munkavégzésre?
Mondhatja hogy a munkakörömhöz nem kellettek, nem volt kitét a meglévő végzettségeim?
(mérlegképes megszerzésekor neveztek ki legelőször, majd utána fokozatosan kaptam nagyobb felelősséget, valamint a cég fizette a főiskolámat, melyet sikeresen elvégeztem, a tanulmányi szerződésem elvilag a gyes alatt le is járt már)
Elvileg ha felmond 55 nap a felmondási idő + 3 hónap végkielégítést kapok?
Valamint a kollektív szerződés eltérhet e kedvezőtlen irányban a munka törvényétől? (ugyanis a kollektív szerződést kb8 évvel ezelőtt írtam alá amikor módosították de már nem emlékszem a tartalmára!
A válaszokat előre is köszönöm!

zitacsillag # 2008.11.24. 17:41

Segítséget szeretnék kérni!
Jelenleg ,még december 5-ig gyeden vagyok.Utána gyest fogok kapni.A napokban kiderült hogy a második baba már úton van.Tehát a kérdésem : Ha újra elmegyek táppénzre,akkor a gyest a párom nevére át lehet -e íratni?És a második babával újra gyedet fogok kapni???

ikke # 2008.11.24. 16:55

segítséget szeretnék kérni, többes jogviszonynál
(egyik 40 órás, másik 30 órás, mindkettő kifizetőhely járulékot vonnak.)
honnan kapok táppénzt?
és betegszabadság mindkét helyről jár?
a másodikból betegszabadságot nem adnak, miért?
köszönöm a választ.

nandy # 2008.11.24. 16:31

Mikortól szűnjön meg a munkaviszony?
Minél előbb. Akár már holnap is.

Mennyivel kéne bejelenteni 180 napra(a mai törvény által)hogy a következő gyereknél a max Gyedet kapjam?

A GYED összege maximálva van: a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a.
A TGYÁS-nak viszont nincs felső határa (ezt 24 hétig kapod)

nandy # 2008.11.24. 16:28

vagy az év elején 2008 01.01–01.23.-ig lévő munkaviszonyom is bele számít?

Igen. De a a munkaviszonyod 2002-ben kezdődött, tehát onnantól 2008.01.23-ig volt bizt. jogviszonyod.
Összességében azt kell vizsgálni, hogy 2006. február és 2008. február között volt-e 180 napod. Márpedig volt.

Mi után kapok GYÁS-t, GYED-et az ez évi , vagy a tavalyi átlag keresetem után?

Mivel a biztosítási jogviszonyod (munkaviszonyod) 30 napnál hosszabb időre megszakadt, ezért csak a 2008.08.12-től kapott jövedelmet lehet figyelembe venni a számításnál.
Mivel nálad ez nem lesz meg, ezért rád ez vonatkozik:

Ha az anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2008-ban 138.000 Ft) harmincad része.

Ha azonban a biztosított – pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.

gyulafi.szivi # 2008.11.24. 11:28

Köszönöm szépen Nandy a választ!
Még kérdeznék!

  • Közös megegyezéssel eljövök a 10 év,Gyes,szabi kivétele után
  • 31 nap múlva bejelentenek magas bérrel a max Gyed miatt
  • Mikortól szűnjön meg a munkaviszony?Dec 3-án jár le a Gyes..aznap.vagy jan 3-án?
  • Mennyivel kéne bejelenteni 180 napra(a mai törvény által)hogy a következő gyereknél a max Gyedet kapjam?
  • Működik-e az abban a formában(a 180 nap)hogy bejelentenek,letelik 3 hónap aztán táppénzre megyek 6 hónapig
  • Tehát van esély arra,hogy ezekkel a kondíciókkal 2009 évvégére várható babával megkapjam a Tgyás,max Gyed,Gyes-t
  • A jelenlegi cég könyvelője azt mondta,hogy mivel folyamatos jogviszonyban voltam az az elmúlt 2 év alatt(gyed,Gyes)így ha 2009-ben szülök a 2008-as évet veszik alapul-
    • úgymond Rám nem vonatkozik a 180nap magasabb bérezés....

MIT TEGYEK?!?!

Fiorella # 2008.11.23. 17:45

Kedves Fórumozók!

Valakinek a segítségét szeretném kérni aki jártas a témában. GYÁS,GYED

Szóval az elején kezdem 2004 okt. 23.-án született a kisfiam, így gyás-on, majd gyed-en , majd gyesen voltam.
2006.10.23-2007.10.23-ig gyesen voltam.
Majd kivettem a felgyűlt szabimat.
2007 10.23- 2008 01.23-ig
Munkaviszonyom 2002 05.15.-től 2008 01.23.-ig tartott.
Most ismét babát várok, 2008 08.12-től van munkaviszonyom, 11.20.-ától táppénzen vagyok,
Ha jól számolom augusztus 12-től február 12.-ig meg lesz a 180 nap biztosított időm.
2009 február 19.-re vagyok ki írva...mi van akkor ha a baba előbb születik meg mint február 12. (amikorra meg lesz a 180 napom) akkor nekem nem fog járni GYÁS, GYED ?
vagy az év elején 2008 01.01-01.23.-ig lévő munkaviszonyom is bele számít?
Mi után kapok GYÁS-t, GYED-et az ez évi , vagy a tavalyi átlag keresetem után?

Remélem érthetően fogalmaztam... :-)

Előre is köszönöm ha valaki válaszol, esetleg emailben is.
erikatona@pr.hu

köszönettel Fiorella

nandy # 2008.11.22. 14:00

A tulajdonos változása nem érinti a munkaviszonyodat.