GYED,GYES, táppénz


ciddi # 2008.11.13. 18:06

Nandynek köszönöm a választ! Ciddi

nandy # 2008.11.13. 15:33

virimoncsi:

A GYES mellett sem lehet dolgozni a gyermek 1 éves koráig.

Szerintem alkalmazhatsz mást 4 órában, az a lényeg, hogy legyen szakképzettséggel rendelkező alkalmazott (ha már neked nincs).

nandy # 2008.11.13. 15:31

matelea:

úgy tudom, a nagyszülő csak GYES-t kaphat.
Az apuka kérhetné a GYED-et, ha nem dolgozna.

nandy # 2008.11.13. 15:30

hveroka:

Nappalira jártál?

virimoncsi # 2008.11.13. 14:30

Egyéni vállalkozóként szretnék működtetni egy vendéglátó egységet. Nekem folyamatban van a szakképesítés. Emiatt alkalmazni szeretnék egy ismerőst, aki rendelkezik megfelelő szakképesítéssel. Ám ő otthon van GYES-en. Kisbabája 10 hónapos viszont szeretne dolgozni. Bejelenthetem őt 8 órában?

Ha nem akkor esetleg alkalmazhatok valakit másodállásban 4 órában, akkor is megkapom a vállalkozói igazolványt?

matelea # 2008.11.13. 07:49

Nandy,

köszönöm a választ!
abban az esetben,ha eljövök a cégtől-ha jól tudom,akkor a bent lévő és ki nem vett szabadságomat ki kell fizessék?
illetve még egy, a kislányom áprilisban lesz 1 éves, igy,hogy most én lemondok a gyedről,-hiszen visszamegyek dolgozni-,ezt követően van-e mód,hogy a nagyszülő megkapja a gyedet,mivel egyenlőre ő az aki elátja a felügyeletet,tekintettel,hogy én is és a férjem is dolgozunk.

köszönet érte!

hveroka # 2008.11.13. 01:51

kedves Fórumozók!

A segítségeteket kérném:

(A SzMMinisztérium ügyintézője szerint nem vagyok jogosult Gyedre, de az indoklása nem egyértelmű számomra.)

A tényállás a következő:
Egyetemi tanulmányaim miatt az első gyermekem születésekor csak 4 órában tudtam dolgozni, ami után a minimálbér felével jelentettek be így csak Gyesre voltam jogosult.Ez a Gyes most decemberben telik le, közben elvégeztem az egyetemet és lehetőségem van egy másik cégnél 8 órásként elhelyezkedni magasabb fizetésért. DE! MIvel a második gyermekemet várom csak határozott időre alkalmaznak dec. közepétől jan.végéig, mert a gyerek várhatóan febr. első felében születik. Jogosult leszek-e ez után a másfél hónapos jövedelem után bármilyen összegű TGyásra és Gyedre, vagy megint csak a Gyes jöhet számításba?

Válaszotokat előre is köszönöm: Vera

nandy # 2008.11.12. 16:43

ciddi:

Ha egy évet meghaladó időtartamban, nappali tagozaton tanul a lányod, akkor igen, beleszámítandó a 180 napba.

elve # 2008.11.12. 05:58

Kdves nandy!

Köszönöm a választ.

üdv
elve

ciddi # 2008.11.11. 22:26

Lányom ötödéves, végzős egyetemi hallgató,férjhez ment, tanév vége felé szülni fog. Milyen juttatások járnak neki? (GYED,terhességi-gyermekágyi segély stb.) Munkaviszonya nincs, neki is kell 180 nap, vagy ő biztosított? Ha kap GYED-et, mi alapján számítják? Köszönöm a választ előre is!

nandy # 2008.11.11. 21:37

Ha a határozott idejű munkaviszony előtt megszülök, de utána lejár a szerződésem, akkor is jár a gyed?

Igen.

Mennyi munkaviszony kell a gyed-hez?

Két év alatt 180 nap biztosítási jogviszony kell hozzá. De ebbe nem csak a munkaviszony számítandó bele.

Mikor jár terhességi gyermekágyi segély?

Ha a szülést megelőző két éven belül legalább 180 nap biztosítási idő van, és

  • a szülés időpontjában él a biztosítási jogviszony, vagy
  • a szülést megelőző 42 napon belül szűnt meg a biztosítási jogviszony

GYED pedig akkor jár, ha szintén megvan a 180 nap biztosítás, és a jogviszony még él, vagy a TGYÁS alatt szűnt meg.

nandy # 2008.11.11. 21:33

Julo:

A béredet mindenképpen rendezni (emelni) kell. Ha a veled azonos munkakörben, azonos végzettséggel rendelkezők 72.000,-Ft bért kapnak, akkor neked is ennyit kell kapnod.

Szabi: Az én számításomban lehet egy-két nap eltérés. De az eltérést okozhatja az is, hogy a gyermek után járó 2 nap pütszabit nem adták meg. Nem tudom, látni kellene a papírokat.

Az idő beosztás napi 8 órába van megszabva nincs konkrét idő kötve ,így felváltva 7–15-ig jár 3 ember ,1 pedig 8–16-ig .Jogos ez?

Az attól függ, mi van a munkaszerződésben, tájékoztatásban ill. kollektív szerződésben.

Ha eladják a céget mi a teendő ha nem vesz át az
új tulaj ?

A tulajdonosváltás nem jelenti azt, hogy automatikusan megszűnne a munkaviszony. Tehát vagy felmond neked az előd/vagy utód, vagy továbbra is foglalkoztatni kénytelen.

Négy pénztáros van a cégnél kicsit kevés így a meló és már szendvicseket is kell készíteni +takarítani ,de a munka szerződésbe pénztáros van így gondolom mindent meg kell csinálni.

Ha a munkaidőbe belefér... ennyi engedményt lehet tenni (szerintem)

sinus69 # 2008.11.11. 19:57

galaxis/Judit:
A határozott idejű munkaviszony a szülés után jár le, jogosult vagy a Thgys-ra és azt követően a Gyed-re is. 180 nap bizt. jogviszony szükségeltetik mindkét ellátáshoz. A Thgys-t, vagyis a terhességi gyermekágyi segélyt igényelheted a szülés napjától is, vagy a szülés várható időtartamát megelőző 4 héttel, amelyik neked jobb. Ez egyébként a szülési szabadság.
Mindkét ellátást a MEP nyomtatványán kell igényelni. Klasszikus esetben az előző év bruttó átlegkeresetéből számítják, annak a 70%-a. Thgys-ből csak adót vonnak, a Gyed-ből ez mellett nyugdíjjárulékot is. A thgys ideje 168 nap, utána kell igényelni a gyed-et, amely a gyermek 2. életéve betöltéséig jár.

galaxis # 2008.11.11. 19:43

Nandy köszi szépen a választ sokat segített.
Azt szeretném még kérdezni, hogy:
Ha a határozott idejű munkaviszony előtt megszülök, de utána lejár a szerződésem, akkor is jár a gyed?
Mennyi munkaviszony kell a gyed-hez? Mikor jár terhességi gyermekágyi segély?
A fizetésem hány %-a a gyed?
köszönettel: Judit

Kis-Hain # 2008.11.11. 19:28

Köszönöm a tájékoztatást!

Juló # 2008.11.11. 17:49

Kovács_Béla_Sándor és nandy!

Nagyon szépen köszönöm a biztatást sokat ért hogy írásba adtam hogy foglalkoztasson ,így december 2-től dolgozhatok.Ma voltam a főnőknél hóvégi fizetési jegyzék 2008 október ezen a papíron a bruttó alapbér 65.500 Ft /hó (de a munkatársaimnak nem ennyi állítólag 72000),és a gyed papíron is ennyi van gyedre való jogosultság első napján érvényes szerződésben meghatározott munkabér 65.500Ft .Akkor nem jól fizetett ki ? Aláírtam az nagy baj ?Szabikat 37 napot adtak talán jó nandy 40 számolt.Mert erre a papírra nem írták ki összesen mennyi nap.

Négy pénztáros van a cégnél kicsit kevés így a meló és már szendvicseket is kell készíteni +takarítani ,de a munka szerződésbe pénztáros van így gondolom mindent meg kell csinálni.
Az idő beosztás napi 8 órába van megszabva nincs konkrét idő kötve ,így felváltva 7-15-ig jár 3 ember ,1 pedig 8-16-ig .Jogos ez?Hétvége és ünnepnap szabad.
Ha eladják a céget mi a teendő ha nem vesz át az
új tulaj ?Minden esetre addig is próbálok máshol munkát keresni hátha lesz jobb.Nagyon szépen köszönöm a segítséget legalább nem maradok pénz nélkül.

nandy # 2008.11.11. 14:28

A szülő GYES mellett a gyermek egy éves koráig nem folytathat keresőtevékenységet. Utána viszont korlátlanul.

Ha te mondod fel a munkaviszonyt, nem jár végkielégítés.
Ha közös megegyezésre kerül sor, akkor pedig attól függ, miben állapodtok meg a munkaadóval.

matelea # 2008.11.11. 10:49

Sziasztok!

Kérném szépen,aki tud legyen segítségemre a következő témában!
Jelenleg gyesen vagyok,ezáltal a munkáltatómnál fizetésnélküli szabadságon.Azonban szeretnék eljönni jelenlegi cégemtől,mivel egy kedvezőbb ajánlatot kaptam.Milyen lehetőségeim vannak a felmondást illetően,közös megegyezés esetén jogosult vagyok-e végkielégítésre(elmúlt 5 éve,hogy ennél a cégnél dolgozom)
Illetve a férjem jönne el GYES-re helyettem,mivel a baba nincsen még 1 éves jogosult-e napi 4 óra munkavégzésre?

köszönettel!

nandy # 2008.11.11. 08:27

Kis-Hain:

Igen, 60%.

Adóelőleget is vonnak akkor, ha kell vonni, hiszen ez ugyanúgy adóköteles jövedelem, mint a munkabér. De nálad valószínűleg nem fognak, hisz az éves jövedelmed várhatóan 1.250 eFt alatt marad (ugye?), így jár az adójóváírás évközben - erről nyilatkozni kell!

nandy # 2008.11.11. 08:23

elve:

Ha GYET-et kap, amellett csak 4 órás munkaviszonya lehet. És nem jár táppénz, GYED stb.

Ha lemondja a GYET-et, akkor is kell még utána 180 nap jövedelem, hogy járjon neki valami (a GYES-en kívül).

nandy # 2008.11.11. 08:22

csibe:

rendes felmondással nem.

Kis-Hain # 2008.11.10. 17:28

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, ha 2007 szeptemberétől vagyok biztosított viszonyban és most 2008 novembertől veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kellett mennem,akkor valóban csak a fizetésem 60%-át kapom meg?Akkor is ha alacsony volt a fizetésem!???
Valamint azt is olvastam, hogy ebből még adót is vonnak.Az adó kiszámításnak mi az alapja?A táppénzt megelőző bruttó fizetésem vagy a táppénz/60%/-ből vonnak le még 18 százalékot?Remélem érthető a kérdésem.
Köszönöm előre is a válaszokat.

csibe31 # 2008.11.10. 16:37

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy táppénz alatt felmondhat-e nekem a munkáltató? Nem terhesség miatti táppénz...

elve # 2008.11.10. 10:30

Elnézést, hogy megismétlem a kérdést, de a sok pörgő topic között ez eltűnt időközben:

Sziasztok!

3 gyerkőcünk van és a feleségemnek aug.31-én járt le az 1 éves határozott idejű szerződése, jelenleg „főállású anyaként” van otthon (GYET?). Ha minden jól megy, akkor június végén – július elején tovább gyarapodik a család.
Kérdésem a következő:
Ez a főállású anyaság mennyire befolyásolja a GYÁS és később a GYED összegét? Egyáltalán jogosult lesz ezekre? Megoldás lehetne, ha a feleségemet felvesszük munkaviszonyba, majd amilyen hamar csak lehet (milyen hamar lehet?) elmegy táppénzre?

üdv
elve

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.10. 07:05

Nme rúghatnak ki.

Az attól függ. Bejelentették-e már a csoportos létszámleépítést (mert én például nem tudom, a "várható" mit jelent), és ha igen, akkor már terhes volt-e a munkavállaló.

Megjegyzem: az a hölgy, aki tudja, hogy gyerekeet vár, és nem jelenti be ezt az örvendetes hírt a munkáltatójának, szerintem megszegi a jóhiszemű együttműködés kötelezettségét. (A rémmeséket pedig hagyjuk meg a gyerekeknek - ez itt Jogi Fórum.)