GYED,GYES, táppénz


Juló # 2008.11.05. 14:26

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a segítségét ,elküldtem a munkáltatómnak a levelet várom a fejleményeket.Még megszeretném kérdezni hogy mennyi szabadságra számíthatok,ha kiadják:
2002.09.02 dolgozom a cégnél
29 éves vagyok egy gyermekem van.

2006.09.07-2006.10.01 táppénz
2006.10.02-2007.03.18 gyás
2007.03.19-2008.10.09 gyed
2008.10.10-2009.10.09 gyes ezen vagyok most és mellette dogoznék.

2006 bér papíron az augusztusin 12 nap szabadság volt .

Előre is köszönöm a segítséget.

tobar # 2008.11.04. 19:13

Kedves nandy köszönöm a választ.
Mindenképp elmondom a volt munkáltatómnak, hogy találtam egy jobb, kedvezőbb állást (persze csak akkor ha már valami konkrétumot tudok mondani neki) hiszen jelenleg gyesen vagyok.....de ezt csak akkor szeretném vele közölni, ha már a felmondásom miatt kell leülnünk beszélgetni.Addig van köze hozzá hogy én a gyes alatt hogy oldom meg a megélhetésünket? Szerintem nem.Vagy????Hivatalosan én jelenleg a Gyes-t és a Csp-ot kapom,(a férjem pedig jól keres) a munkahelyemen meg inaktív alkalmazásban vagyok, igaz???

mazsicc # 2008.11.04. 18:44

Kedves Orgonavirág!
Pont hasonló esetbe futottam bele ma...
Tehát ha lemondod a gyes-t és elmész táppénzre, előtte jár a 15 nap bsz. Ezt a munkaügyis nem jól tudja. Utána táppénzt kapsz.

Orgonavirág # 2008.11.04. 09:40

Köszönöm gyors válaszod, a problémám csak részben oldotta meg. Mivel: jár a táppénz a gyes mellett, ez világos, de csak annyi napig, amennyi napot dolgoztam gyes mellett! Valahogy így írták: A gyes melletti munkavégzésből kiesett jövedelem miatt ugyanannyi időre jár táppénz, mint amennyi a gyes melletti munkavégzés volt. Tehát, ha kiveszem a 31 nap szabimat, akkor utána kb másfél hónap táppénz jár nekem még gyes mellett, több nem (OEP) és a kérdésem az lenne, hogy ha akkor lemondom a gyest, akkor még kaphatok táppénzt, amire elvileg össz 1 évig vagyok jogosult, tehát bőven futná májusi szülésemig. Csak azt nem tudom, nem fognak-e belekötni vmibe, hogy gyes mellett kezdtem a táppénzt a gyes melletti munkavégzésem jogán, aztán meg kifutva az időből, gyes nélküli táppénzen is akarok lenni.
Tudom, hogy rosszul fogalmazok, de nem vagyok otthon ezekben a kifejezésekben, remélem, mostmár érthetőbb a "kínom". Ezt írtam egyébként:

(((a gyes megtartása mellett kiveszem a szabiaim (31 nap állítólag), utána még a gyes mellett ugyanannyi nap táppénz is jár, de utána ha lemondom a gyest (ami márciusban járna csak le), még maradhatok táppénzen 2. gyermekem születéséig (májusig)? Jól gondolom, így megy ez?)))

Egyébként úgy tudom, hogy a férj felveheti a gyest, ha én táppénzen vagyok. A sógornőmet is lemondatták a táppénzről, mert gyesről ment táppénzre, de úgy hogy nem ment vissza dolgozni. Náluk a férj megigényelte a gyest, bár még semmi hír a MÁK-tól, hogy fogja-e kapni.

szilvi79 # 2008.11.03. 21:55

Sziasztok!

Óvodapedagógus vagyok, és megszeretném kérdezni, hogy a GYES/GYED beletartozik a 7év továbbképzési időbe, vagy a továbbképzési idő ennyivel kitolódik?

A válaszokat előre is köszi.

nandy # 2008.11.03. 21:37

Orgonavirág:

Az OEP szerint nem kaphatok táppénzt, csak a gyes lemondása után,

Ez nem igaz!

Közös háztartásban élő gyermek után járó ellátások

Ha a szülők közös háztartásában élő gyermekük után az egyik szülő már gyermekgondozási díjban, vagy gyermekgondozási segélyben, vagy gyermeknevelési támogatásban részesül, akkor ugyanazon gyermek után a másik szülő gyermekápolási táppénzre már nem lehet jogosult. Ennek oka, hogy egy gyermekre csak egy jogcímen lehet egészségbiztosítási ellátást igénybe venni.

De az a szülő, aki a GYES-t kapja, az igen.

http://www.oep.hu/portal/page?…

Nem jár táppénz
a gyermekgondozási segély folyósításának idejére, (ide nem értve a gyermekgondozási segély mellett végzett munka alapján járó táppénz),

http://www.oep.hu/portal/page?…

nandy # 2008.11.03. 21:32

Ha esetleg találok közben valamilyen más munkát ahol biztos helyem lenne, felmondhatok a régi munkahelyemen ? Ha igen, akkor a régi munkáltatóm köteles kifizetni a felhalmozott szabadságomat? Ja és még egy ha találok más munkát azt köteles vagyok megmondani a régi munkáltatómnak?

Igen, felmondhatsz. Igen, a szabadságot ki kell fizetnie a munkáltatónak.
Az utolsó kérdésről volt már vita itt, igazából jó, ha bejelented (mi bajod lehet tőle?).

Orgonavirág # 2008.11.03. 21:13

Kedves Nandy!
Az OEP szerint nem kaphatok táppénzt, csak a gyes lemondása után, kezdem ne érteni a dolgot. A felmondási védelmet nemcsak a gyes biztosítja nekem, hanem a terhességem ténye.
Kedves Nandy és KBS!
Ezért ez a téma még mindig nem tiszta nekem:
a gyes megtartása mellett kiveszem a szabiaim (31 nap állítólag), utána még a gyes mellett ugyanannyi nap táppénz is jár, de utána ha lemondom a gyest (ami márciusban járna csak le), még maradhatok táppénzen 2. gyermekem születéséig (májusig)? Jól gondolom, így megy ez?
A munkaügyis szerint idénre nem jár nekem a 15 nap betegszabadság, mert az csak a ledolgozott napok után jár, igyaz ez?

tobar # 2008.11.03. 21:02

Kedves sinus69! Válaszaidat és a megerősítést (miszerint valóban járna még szabadság azokra az időszakokra amiket leírtam), nagyon köszönöm.
A további kérdésem az lenne hogy jelenlegi körülményeimre való tekintettel nem tudom a napi 8 órás munkavégzést elvállalni,(6 órában nem vesznek vissza) így továbbra is gyes-en kívánok maradni, gyermekem 3 éves koráig.
Ha esetleg találok közben valamilyen más munkát ahol biztos helyem lenne, felmondhatok a régi munkahelyemen ? Ha igen, akkor a régi munkáltatóm köteles kifizetni a felhalmozott szabadságomat? Ja és még egy ha találok más munkát azt köteles vagyok megmondani a régi munkáltatómnak?
Válaszodat előre is köszönöm

tobar

nandy # 2008.11.03. 16:54

ha lemondom a gyest, még maradhatok táppénzen 2. gyermekem születéséig (májusig)? Jól gondolom, így megy ez?

Ha lemondod a GYES-t, megszűnik a felmondási védelmed.

nandy # 2008.11.03. 16:53

rigi81:

Jelenlegi munkahelyemen 2007.február 03-a óta dolgozom. Munkaszerződésem 2009. január 31-ig szól. 2008.dec.31-re vagyok kiírva szülni. A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok-e thgy-ra és utánna a gyerek két éves koráig GYED-re? Ha igen, akkor ennek ugyanannyi az összege minta akinek nem szűnik meg a munkaviszonya a thgy alatt?

Igen, jogosult leszel a TGYÁs-ra és a GYED-re is, mivel a szülést követően szűnik majd meg a bizt. jogviszonyod.

Az összeg ugyanannyi lesz, csak a passzív ellátás mögött nem lesz aktív bizt. jogviszony.

nandy # 2008.11.03. 16:51

Hópihe:

Márpedig kötelessége biztosítani.
Ha nem tudja megtenni, akkor először fel kell szólítani, aztán pedig perelni.

Orgonavirág # 2008.11.03. 15:40

Köszönöm, megmondom holnap.
És az előző táppénzes és betegszabis kérdésemre tudna válaszolni?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.03. 15:29

Mi köze ennek a MÁK-hoz? Kérdezze meg a munkaügyi felügyeletet.

Orgonavirág # 2008.11.03. 14:42

Mostmár azt akarja a munkahely, hogy menjek be a MÁK-hoz egy igazolásért, hogy gyes mellett kiadjatják a szabim. Mire mondtam, hogy hívja fel a MÁk-ot, és kérdezze meg (én már megkérdeztem). Ő nem hív fel senkit, mert ő úgy tudja a törvényt, hogy nem lehet.

Orgonavirág # 2008.11.03. 14:12

Egyre nagyobb kutyaszorítóba kerülök a munkahelyemmel, szükségem lenne felvilágosításukra (okt 27, 29 és 30-án írtam aról, miért nem megyek vissza dolgozni gyes mellett, de a szabiaim mégis kivenném, 2. terhességem miatt utána táppénzre mennék). Szeptember vége óta próbálok velük beszélni, írásban sajna csak okt 27-én közöltem velük szándékom, Nandy és KBS tanácsára.

Azóta is kötik az ebet a karóhoz, és mostmár nyilatkozatot is akarnak iratni velem, hogy ha kiadják a szabiaim, én lemondom a gyest (időhúzásból, amivel az a céljuk, hogy közölték, visszamenőleg nem tudnak kiadni szabit). Meg azért is, mert úgy tűnik, tényleg azt hiszi a munkaügyis, hogy nem lehet kivennem a szabiaim gyes mellett (a 2. terhességem ígyis véd a kirúgástól, úgyhogy feltételezem, semmi érdekük, csak tudatlanság és időhúzás).

Újabb felmerült kérdés: gyesen vagyok, a gyes megtartása mellett kiveszem a szabiaim (31 nap állítólag), utána még a gyes mellett ugyanannyi nap táppénz is jár, de utána ha lemondom a gyest, még maradhatok táppénzen 2. gyermekem születéséig (májusig)? Jól gondolom, így megy ez?
A munkaügyis szerint idénre nem jár nekem a 15 nap betegszabadság, mert az csak a ledolgozott napok után jár, igyaz ez?

Nem tudom, mit tegyek, mert nem akarok balhét, de már nagyon bosszant, hogy egy hónapja szabin lehetnék.
Attól is félek, hogy kierőszakolom, hogy adják ki a szabim, és utána a táppénz esetleg nem jár májusig, amit a mukahelyem próbál bemagyarázni szintén. Másfél évet dolgoztam 2006-os szülésem előtt.

Kérem, segítsenek. Előre is köszönöm.

sinus69 # 2008.11.03. 10:01

A gyermek(ek) gondozása céljából kapott fiz.nélk.szabit helyesbítem (bocs, nálam sok a gyerek :)): Ha 2007.03.15-ig voltál thgys-en, akkor onnantól Gyed, és az 1 év 2007.03.16-2008.03.15-ig tart, tehát 2008.évre csak eddig jár időarányosan a szabi, + a munkába állásodtól.

sinus69 # 2008.11.03. 09:53

Bocs, félreérthetően fogalmaztam: a 30 nap nem a közléstől számítandó, hanem a munkába állás időpontjától.

sinus69 # 2008.11.03. 06:57

tobar:
hogy 2006-ban kivetted-e az arra az évre járó szabijaidat, azt a 2006-os bérjegyzékeiden tudod ellenőrizni. Ha ez nincs meg (általában a munkavállalók elszórják sajnos) akkor kedvesen kérd meg a munkaadódat, hogy ezek megtekintését tegyék lehetővé. Az ő példányuk megvan, sétálj be hozzájuk és nézd meg, mikor mennyi szabit számfejtettek neked.

A szabikra vonatkozó beidézett Mt. paragrafusból egyértelműen kitűnik, hogy neked is jár az alap és pótszabi. A felgyülemlett szabijaid kiadására a munkáltatónak van 30 napja, miután írásban közölted velük azt az időpontot, mikortól vissza szándékozol térni a munkába.
Az általad leírtak alapján 2006. egész évre, 2007. egész évre és 2008. szeptemberig, illetve a munkába állásod időpontjától 12.31-ig jár a szabi időarányos része.
Szabadság jár a szülési szabi idejére (168 nap Thgys) és a gyermek(ek) nevelése céljából kiadott fizu nélküli szabi első évére (neked a thgys után kapott Gyed a gyerkőc 2. szülinapjáig). A bsz. és tp. nem kizáró ok, tehát arra is jár.

rigi81 # 2008.11.02. 17:47

Tisztelt Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 2007.február 03-a óta dolgozom. Munkaszerződésem 2009. január 31-ig szól. 2008.dec.31-re vagyok kiírva szülni. A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok-e thgy-ra és utánna a gyerek két éves koráig GYED-re? Ha igen, akkor ennek ugyanannyi az összege minta akinek nem szűnik meg a munkaviszonya a thgy alatt?

Előre is köszönöm válaszát!
Üdv
rigi81

hópihe # 2008.11.02. 17:37

Tisztelt nandy!
Visszatérve a kérdésemre,a céget nem számolják fel,mert ezy egy több lábon álló kft,és én az egyik üzletükben dolgozom,amit pár hónap múlva beakar zárni a fönököm.Engem ezért fel akar számolni,meg akarja szűntetni a munkaviszonyomat,mert nemtudná biztosítani az évek alatt összejövő szabadság kifizetését.Ezért kérdezem ,hogy milyen jogaim vannak,hogy ne járjak rosszul.Remélem nem túl zavarosan irtam,válaszodat várom.
Hópihe.

Ivibaba18 # 2008.11.02. 14:15

Kedves Szakértő!
Ha az édesapámnak letelt az egy év táppénze és elment egy hónap szabadságra, akkor megint mehet táppénzre? Mennyi időre?Mivel megint mütik kedden, és várhatólag 4 hónap után munkaképes lesz nem kaphat méltányossági táppénzt?
Köszönöm a válaszát.
P.H.

tobar # 2008.11.02. 13:28

38 éves vagyok, jelenleg gyesen. Levélben kértem a munkáltatómat, hogy számolják ki, hány nap szabadság jár nekem, ha visszamennék dolgozni. Levélben azt a tájékoztatást kaptam, hogy 2006. évi szabadságomat (26 nap volt) 2006 júniusáig kimerítettem és hogy fennmaradó szabadságom nem volt, ( erről én semmilyen írásos igazolást nem kaptam a munkáltatómtól, tehát nem tudhatom, hogy valóban így van-e). A fizetés nélküli szabadság időtartamára, független annak időtartamától 1 évre járó, életkor szerinti szabadság jár ami szintén 26 nap.
A kérdésem az lenne hogy a MT szerint:

130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:
a) a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;

  1. a szülési szabadság tartamára;
  2. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;

2006.06.19 – 2006.09.21ig betegállományban voltam,( van írásos dokumentum)

2006.09.22. -2006.10.02-ig kórházi ellátás alatt álltam, ( van írásos dokumentum)

2006.09.28. – 2007.03.15.-ig kaptam a TGYÁS-t , ( van írásos dokumentum)

ezekre az időszakokra a MT szerint nem járna nekem szabadság időarányosan?
Válaszukat előre is köszönöm: Tobar

nandy # 2008.11.02. 10:54

mazsicc:

GYED mellett valóban nem adhatná be bölcsibe a gyereket (csodálom, hogy a bölcsiben nem vizsgálták, hisz nem is szokták felvenni ilyen esetben a gyereket).

nandy # 2008.11.02. 10:53

vicak:

Olvass vissza egy picit...