GYED,GYES, táppénz


Tamás73 # 2008.08.28. 12:46

Üdvözlöm!
2005-ben született meg az első gyerekem,akkor eljöttem a munkahelyemről GYEDre,majd 2007-ben mikor 2éves lett 3hónapog GYESen voltam(addig ott fiz.nélküli szabit engedélyeztek) majd megszületett a második babám,így megint GYEDet kaptam.
Közben a cégem végelszámolás alá került (nem tudom,hogy hivatalosan is elindították-e,de már nem működik,nincsenek alkalmazottak).
Írtam levelet,hogy októbertól a kisebb gyerek bölcsibe megy,így én meg dolgoznék,tehát rendezzük le a hivatalos dolgokat.
Az a választ kaptam,hogy munka nincs,amíg GYES-en vagyok (a kicsi 3éves koráig) addig mehetek fiz.nélküli szabira és mellette bárhol dolgozhatok VAGY csak az én kezdeményezésemre megszüntethetem a munkaviszonyom. Gondolom ez utóbbit azért mondták,hogy végkielégítést ne kelljen fizetniük (már több mint 3éve vagyok ott).
Azt kérdezném,hogy tényleg csak ez a két lehetőség van? És ha fiz.nélk.szabira megyek és közben végelszámoják mire számíthatok? Akkor csak a szabit fizetik ki vagy a végkielégítést is?

Leiaa29 # 2008.08.28. 12:05

kedves kbs!

Írtam a cégemnek, hogy szept. 1-jével visszamennék dolgozni GYES mellett, 8 órában. DE: igényt tartok a közben felgyűlt szabimra. Ő erre visszaírt,hogy az "időközti szabadság bérszámfejtésre kerüléséről intézkedik". És a régi munkahelyemre nem tud visszavenni, csak a távolabbi üzletébe, de oda nem tudnék a buszjáratok miatt 8 órában dolgozni járni.

Kérdem én, hogy most ki szeretné fizetni a szabimat? Úgy olvastam,hogy nem lehet kifizetni, csak kiadni ... vagy tévedek?? Ill. kérhetem-e,hogy a távolabbi üzletbe csak 6 órában dolgozhassak?

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.28. 10:51

Dónia, küldj egy tértivevényes levelet a bejegyzett székhelyre, meg egyet az ügyvezető lakóhelyére - az is szerepel a cégjegyzékben. Egyrészt közlöd, hogy milyen dátummal térsz vissza a munkába (hagyj rá vagy egy hónapot), másrészt a felmondásodat. Annak a dátuma lehet a feladásé.
Aztán majd meglátjuk.

dawnka # 2008.08.28. 08:38

Sziasztok

Keresgéléssel erre a fórumra jutottam, nem igazán tudom hol kérdezhetnék utána , de mivel az első gyerekemmel nem kérdezősködtem és végül nem is kaptam csak három évig az alanyi jogon járó gyest még egyszer nem szeretnék igy járni. Főleg nem hogy közben kölcsönt kell törleszteni.

Szóval:
Közalkalmazottként dolgozom 2007.november 5-től -2009. július 20-ig. (tehát határozott idejű szerződéssel) babát szeretnénk. Szeretném tudni hogy mi után számolják a gyedet és a tgyást.
2009. január 1-től lényegesen megemelkedik a fizetésem mert akkora meglesz a diplomám, tehát az lenne nekem a legjobb ha a juttatásokat a 2009 évi fizetés után számolnák ki. . Ezek szerint mikorra kellene születnie a babának hogy igy legyen. Van- e erre egyáltalán mód.
Gondot okoz -e , egyáltalán jár -e gyed, ha a terhesség közben megszűnik a munkaviszonyom.

Előre is köszönök minden segítséget.

Hajni

Dónia # 2008.08.28. 07:26

Sziasztok! Ha van valakinek tanácsa az előzö írásomhoz szívesen fogadom. Köszönöm.

Dónia # 2008.08.28. 07:23

Tisztelt Szakértő! Augusztus 31-én jár le a gyesem kétt gyerekel voltam egymás után itthon az első gyerekem után kivetem a szabim a cégemtől és utána szűletett a következő kislányom . Közben többször eladták a kft-ét és most kiszeretném venni a 3 év utáni szabimat meg kiszeretnék lépni , de nem találom őket . A cégbíroságon szereplö cimen egy üres lakás van. Tanácstalan vagyok nem tudom ilyen helyzetbe hová forduljak. Elöre is köszönöm válaszát.

Bencze Csilla # 2008.08.27. 19:32

Köszönöm szépen Rita, nagyon ari vagy, hogy ennyit segítesz!

kisrita # 2008.08.27. 19:15

Igen Csilla, igényelheted a gyest munkaviszony mellett a gyermek 3 éves koráig.
A felgyülemlett szabikat kiadják ahogy munkába állsz. Ha jól tudom ez "kötelező" tehát nincs olyan hogy most nem akarom kivenni, csak később. CSak az idei évi szabikat lehet időarányosan kiadni/kivenni, a többit ami fennmaradt az gyed alatt a munkába állás után rögtön ki kell adniuk. Tehát 25-től szabin leszel és közölniük kell azt is hogy mely napig tart.

Bencze Csilla # 2008.08.27. 18:58

Köszi hogy válaszoltál, bocsi hogy ennyit értetlenkedek és kérdezősködöm, de még soha nem jártam ilyen helyzetben és biztosra akarok menni.
Egyébként a gyes-t is igényelhetem mellette és a szabijaimat is kivehetem - szeptember 24-én lesz a kislányom 2 éves, tehát 25-ével vetetném vissza magam, de rögtön szabira szeretnék menni - ?
Köszi és bocsi hogy ennyit értetlenkedek!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.27. 16:57

Most milyen jogszabályi hivatkozást adjak neked, Csilla? A munkáltató köteles a vele munkaviszonyban álló munkavállalót foglalkoztatni. [Mt. 102. §]

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.27. 16:50

akkor nem 6 éves korukig jár ez a védettség?
Akkor nem.

A többit nem értem. Most akarsz dolgozni vagy nem akarsz?

hajna # 2008.08.27. 14:20

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok a 15 hónapos kisfiammal.Felajánlottak egy munkahelyet és szeretném elfogadni.úgy tudom ha lemondok a GYED-ről, igényelhetem a GYES-t és mellette dolgozhatom.Az előző munkahelyemen lejárt a szerződésem szülés után 1 hónappal.Hol mondhatom le a GYED-et és igényelhetem a gyes-t?Vagy ezt már az új munkahely intézi?míg tart az ügyintézés már dolgozhatom?
Válaszát előre is köszönöm!

Bencze Csilla # 2008.08.27. 10:52

Köszönöm válaszodat, egy törvényre való hivatkozást tudnál Nekem esetleg írni, hogy ha kötöszködnének, tudjak mire hivatkozni. Írtad, hogy szüntessem meg a fizetési nélküli szabadságomat. Lehet, hogy butaságot kérdezek, de az évek során felhalmozódott szabadságaimat, miután viszavettek - remélem - kivehetem, ugye?
És a gyes-t is igényelhetem a 8 órai munkába állás mellett?
Köszönettel: Csilla

serike # 2008.08.27. 09:40

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm tegnapi válaszát, miszerint nem szüntethetik meg munkaviszonyomat amíg GYES-en vagyok a gyerekek 3 éves koráig, de ahogy írtam, ikrekkel vagyok GYES-en, velük akkor nem 6 éves korukig jár ez a védettség?
Elvileg akkor megkérhetem őket, hogy ne foglalkoztassanak, csak alkalmazásban lévő GYES állományos lehetnék?
És még egy kérdés, ha esetleg megtehetem ezt, és maradok GYES-en,de az ő alkalmazásukban, akkor vállalhatok e másik munkakörben állást, akár az intézményen belül?Konkrétan most egy egyetem által bekebelezett iskola a munkáltatóm, és esetleg az egyetemen belül elmennék egy másik intézményben egy másik munkakörben?Köszönettel
Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 18:48

Kisrita már nagyon pontos választ adott: ez hülyeség; át aqkarnak verni. Bejelented, hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, ők meg kötelesek foglalkoztatni, vagy állásidőt fizetni. Ebből választhatnak - oylan lehetőségük, hogy "nem vesznek vissza" nincs. Ha ragszkodnak ehhez, akkor mondd, hogy küldöd az ügyvédedet. És küldd.

Bencze Csilla # 2008.08.26. 18:29

A következőkben szeretném segítségüket kérni.
2008.09.24-én kislányom betölti második életévét és szeretnék visszamenni dolgozni gyes mellett 8 órában jelenlegi munkahelyemre. Ők azonban közölték velem, hogy nem vesznek vissza, mert nem KÖTELESEK a gyed lejárta után foglalkoztatni, csak a gyes után.
Érdeklődnék, hogy ez valóban így van-e illetve ha nem egy paragrafus számot tudnának Nekem írni.
Várom mielőbbi válaszukat, köszönettel: Bencze Csilla

Kis Ritának köszönöm válaszát!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 14:20

és elmondanád, hogy mik is azok az okok?

Most kérdezhezetném, hogy "nem mindegy"? De nem teszem.
Először is havi huszonikszezer forint az havi huszonikszezer forint. Másodszor - sajátos módon - a rendes felmondás elleni védelem csak akkor illett meg, ha igénybe veszed a gyest.

kisrita # 2008.08.26. 12:46

Csilla ez hülyeség. Persze minden munkáltató bepróbálkozik ezzel. Szépen írásban kérd hogy szept 25-től szeretnél ismét munkába állni gyes mellett. Tértivevényesen ( fontos!) add fel. Hidd el nem fognak nemleges választ adni! Sokan írtak már ezzel a problémával ide, mindekinek ezt javasolták. Nincs olyan hogy nem vesz vissza, ha te vissza szeretnél menni dolgozni.
És felmondási védelem alatt is állsz ( ha esetleg ezzel próbálkozna).

Nem vagyok jogász, csak sokat olvasok és tanulok itt mások eseteiből.

kisrita # 2008.08.26. 12:43

Csilla ez hülyeség. Persze minden munkáltató bepróbálkozik ezzel. Szépen írásban kérd hogy szept 25-től szeretnél ismét munkába állni gyes mellett. Tértivevényesen ( fontos!) add fel. Hidd el nem fognak nemleges választ adni! Sokan írtak már ezzel a problémával ide, mindekinek ezt javasolták. Nincs olyan hogy nem vesz vissza, ha te vissza szeretnél menni dolgozni.
És felmondási védelem alatt is állsz ( ha esetleg ezzel próbálkozna).

Nem vagyok jogász, csak sokat olvasok és tanulok itt mások eseteiből.

Bencze Csilla # 2008.08.26. 12:31

A következőkben szeretném segítségüket kérni.
2008.09.24-én kislányom betölti második életévét és szeretnék visszamenni dolgozni gyes mellett 8 órában jelenlegi munkahelyemre. Ők azonban közölték velem, hogy nem vesznek vissza, mert nem KÖTELESEK a gyed lejárta után foglalkoztatni, csak a gyes után.
Érdeklődnék, hogy ez valóban így van-e illetve ha nem egy paragrafus számot tudnának Nekem írni.
Várom mielőbbi válaszukat, köszönettel: Bencze Csilla

FBettyke # 2008.08.26. 11:57

Kedves kbs,
és elmondanád, hogy mik is azok az okok?
Mert azt nem igazán árultad el...
Köszi: Bernadette

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.26. 09:48

Sürgősen igényeld a gyest. Több okból is.

FBettyke # 2008.08.26. 08:47

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
2007. aug. 13-án született meg a kisfiam. Egyedül nevelem. Eddig igénybe vettem a GYED-et és a családi pótlékot. A tegnapi nappal visszajöttem dolgozni és a béreseink mondták, hogy a fizetésem és a családi pótlék mellé igényelhetem a GYES-t is, még majdnem 2 évig. Hétfőtől, azaz 1-től bölcsibe megy a kisfiam, ami mint tudjuk, nem kizáró tényező a GYES-nél sem. Viszont a bölcsiben elég nagy a megbetegedés kockázata és mi van ha táppénzre kell jönnöm? Akkor hogyan alakul a jövedelmem? Mi alapján számolják ki a táppénzt? Hallottam vmi 180 napról. Ez pontosan mi is?
Válaszotokat előre is köszönöm. Üdv: Bernadette

VFJudit # 2008.08.26. 08:27

Előző kérdésemhez kapcsolódva:

A rokkantsági nyugdíjat kapó 61 éves nagymama elmehet-e GYES-re?

Befolyásolja az Ő nyugdíját a GYES?

Köszönettel?

VFJudit # 2008.08.26. 07:41

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában:

Férjem a jelenlegi munkahelyén 2008. március 7-től dolgozik. Előtte munkanélküli volt. 2008. augusztus 1-től GYES-t is kap, és emellett dolgozik 8 órában. (én visszajöttem dolgozni, és kisbabát várok, és nem sokára szülni fogok)

Most úgy néz ki, hogy augusztus 31-én megszűnik a munkaviszonya.

Az a kérdésem, hogy elmehet-e a férjem táppénzre, és ha igen, meddig? Jól tudom, hogy a táppénz folyósítása alatt meg kell szüntetni a GYES folyósítását?