GYED,GYES, táppénz


sziszi79 # 2008.08.07. 09:07

Sziasztok! Hamarosan szülési szabadságra megyek, és olvasom, h. fiz.nélkülit kell kérnem a munkáltatótól. Konkrétan mit kell a kérelembe írnom?

Szilvi69 # 2008.08.05. 18:03

2008. július 11-e óta vagyok GYES-en 4. gyermekemmel. Nagy örömömre ismét gyermeket várok, aki előreláthatólag jövő áprilisban születik meg. Nem tudom mi a teendőm, hogy anyagilag a legjobban járjunk. 2006-ban 165.000.- Ft volt a bruttó bérem, utána a max. GYED-et kaptam. Kérdésem, hogy vetessem magam vissza állományba, vegyem ki a szabadságomat és utána menjek táppénzre a baba születéséig, vagy valami más utat kell találnom. Előre is köszönöm a segítséget.

Egy nagyon boldog anyuka

B. Szilvi


B. Szilvi

nagymarti # 2008.08.04. 13:29

Most láttam, hogy itt van már ilyen téma, ezért itt is felteszem a kérdést, hátha itt elöbb látják a "hozzáértök" (és bocsánat a dupla bejegyzésért) :

Ausztriában dolgozom, de mellette még Föiskolára járok (szintén Ausztriába). Ausztriában is van biztositásom (E-Card) mivel a munkavállalási-val együtt megcsináltatta a munkáltató. Viszont Magyarországon is van érvényes TB-m mivel otthon van bejelentett lakcímem és még föiskolai hallgató vagyok. Kérdésem az lenne, hogy ha befejezem az iskolát, és esetleg gyerekem születik, akkor az osztrák államtól kell „igényelnem“ GYEST, ill. bármilyen támogatást vagy a magyartól? (és ezt hogy és miképp lehet igényelni nekem mint magyar állampolgár) Az is érdekelne, hogy aki külföldön dolgozik (de M.o-n van a lakcíme bejelentve) annak továbbra is van TB támogatása és járhat M.o-n orvoshoz? Vagy kell ilyenkor külön díjat fizetni? Azt is hallottam, hogy a babák az anyjukkal vannak biztositva x éves korukig, ezért jó lenne tudni, hogy pl vihetem-e majd Magyarországon orvoshoz, vagy mivel én Ausztriában vagyok bejelentve, öt is oda kell vinnem?

Köszönöm elöre is válaszaikat a kérdéseimre.

Tisztelettel:

Nagy Márta

Olja01 # 2008.08.01. 14:32

Sziasztok,
Kisfiammal 2006 májusától 2008 májusáig voltam GYED-en. Múlt hónapban Svédországba költöztünk, szeretnék állást keresni. Arra volnék kíváncsi, hogy jogosult vagyok-e Svédországban a munkanélküli segélyre, amíg állást nem találok. Pontosabban az érdekel, hogy Magyarországon a GYED alatt töltött idő munkaviszonyként számítható-e, mivel a svéd munkanélkülire az jogosult, aki 1 éven belül 6 hónapig munkaviszonyban állt.
Köszönöm előre is a választ.
Olja

nandy # 2008.07.31. 21:12

csengeanyu: ráérsz akkor munkanélkülire menni, ha megszűnik az állásod.

orsolyaeva # 2008.07.31. 19:23

Sziasztok!

Nagyobbik fiam júniusban múlt 2 éves, a kicsi márciusban született. Utána GYÁSt kapok, a nagy után csak a csp-t. A kérdésem az lenne, hogy a nagyobbik után a férjem, meglévő munkaviszonya mellé igényelhet-e GYES-t?

előre is köszönöm a válaszokat
Orsi

csengeanyu # 2008.07.31. 19:04

Köszönöm szépen! De munkanélkülire menjek vagy ne?

sziszi27 # 2008.07.29. 15:28

Köszi a választ Goodwitch!

Erre nem is gondoltam.Én is úgy gondolom, hogy ha nagyon akadékoskodik, akkor jöhet a fenyegetőzés.Hat évet lehúztam nála és szerintem nem ezt érdemlem!
Abban tudsz segíteni, hogy mennyi szabadság jár, ha az összes napomat kivettem?
Előre is köszi!

Sziszi

Goodwitch # 2008.07.29. 06:55

sziszi27!

A főnöknek nem kívánságműsor! Ki kell, hogy adja a szabidat. Ha nem teszi, törvényt sért. És tényleg kaphasz erre az időre GYES-t is!


Goodwitch

sziszi27 # 2008.07.29. 06:52

Köszi a választ husgab!

Én is így gondoltam, csak a főnököm nem nagyon akarja kiadni a szabimat!Még küzdök vele!

husgab # 2008.07.28. 20:54

Szia Sziszi!

Csak akkor menj táppénzre, ha olyan magas a bejelentett fizetésed, hogy a táppénzből is maximális gyedet kapsz! Mert ebben az esetben - ha táppénzre mész -, akkor az lesz az alapja a tgyásnak és a gyednek is, mert ez számít bérezett napnak. Legalábbis 2006-ban így volt, ez tuti, mert én is így voltam. Valóban az lenne a legjobb, ha a szabidat ki tudnád venni, mert azt az azóta esetleg emelkedett fizuddal kellene kifizetni, és ebben az esetben ebből számolnák a következő gyed-et. És szerintem kötelező is visszavenni, sőt, megkockáztatom, még gyest is kaphatnál arra az időszakra. De csak addig, amíg meg nem kezdődik a szülési szabi, hiába vagy ugyanis otthon két gyerekkel, csak gyedet v. gyest kaphatsz. De ebben már mások biztos okosabbak. Azért tb szakértőt is kérdezz meg ezügyben. üdv.

sziszi27 # 2008.07.28. 19:53

Sziasztok!

Légyszi valaki segítsen!
Szeptember 25-én jár le a GYED-em, és november 20-ára vagyok kiírva a kislányommal. A kérdésem az, hogy ha nem szeretném a GYES-t kapni és elmegyek táppénzre, akkor mi alapján számolják ki a következő TGYÁS-t és a GYED-et?Én úgy szerettem volna, hogy szeptember 26-tól október 26-ig szabadság, utána pedig TGYÁS, de a főnököm, nem akarja kiadni a szabimat!
Mit tegyek?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.28. 09:55

Kérd, hogy adják neked oda a megegyezésre vonatkozó ajánlatukat, és mondd azt, hogy egy héten belül válaszolsz. Nem baj, ha megemlíted, hogy jogásszal is konzultálni akarsz, mert nem értesz ezekhez a dolgokhoz.

csengeanyu # 2008.07.28. 08:47

szia! erről nem beszéltünk. Akkor most mit tegyek?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.28. 06:37

Fordítsuk meg a kérdést: miért kellene aláírnod? Sokkal jobb feltételeket ajánlanak, mint ami a törlés miatti megszűnés esetén járna?

csengeanyu # 2008.07.28. 04:23

Szia! Még nem írtam alá, de azt akarják, hogy aug 31-el írjam alá. Mit tegyek? Ne írjam alá? Miért ne? Köszi az eddigieket is!!

nandy # 2008.07.23. 21:19

csengeanyu:

amíg nem szűnik meg a munkaviszonyod, addig nem mehetsz álláskeresésire. Viszont így anélkül is jár a tgyás, és valószínűleg a gyed is.

Ugye, nem írtál alá közös megegyezést?” - by kbs.

Goodwitch # 2008.07.23. 20:00

Nem te. Hidd el.


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.23. 19:57

Biztos én vagyok a hülye...
[fejét fogja]

anne01 # 2008.07.23. 19:45

csengeanyu,

Munkanélküliről igényelhetsz tgyás-t és gyed-et is. A te esetedben a tgyás alapja a 2007. évi jövedelmed lesz, gyed alapja a 2008-as jövedelmed.
A legújabb szabályok szerint gyed igénylésnél ügyelned kell majd arra, hogy a tgyás lejártával előbb vissza kell menned munkanélkülire egy időre, onnan igényelhetsz gyed-et és az igénylést követő naptól szüneteltetned (nem megszüntetni!) kell a munkanélkülit.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.23. 17:03

Milyen munkanélküli segély? Munkaviszonyban állsz. Azt meg - ha tényleg felszámolás van - nem lehet előre megmondani, hogy pont augusztus 31-ével szűnne meg. Aki ezt mondta neked, az át akar verni.

Ha nem titok: mi a munkáltató neve?

csengeanyu # 2008.07.23. 16:46

Szia Béla! Az oké, de nem az volt a fő kérdésem, hanem ha megszűnik honnan fogom kapni a gyes-t vagy gyed-et mi után? Akkor is a volt fizetésem után fogom kapni, hisz megvolt a 180 napom. Vagy akkor már a munkanélküli segély összege után?? Ezt nem tudom! Ez volt a fő kérdésem! Köszönöm előre is!!

szivi76 # 2008.07.23. 11:01

Köszönöm a segítséget.
Mostmár megnyugodtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.07.23. 10:55

56-9=47. Az nálad több mint kétévi szabadság lehet, miért lenne az kevés? Egyébként munkanapokban számolva a kiadása is eltart vagy két és fél hónapot. ŐSz lesz, mire beállsz dolgozni - és akkor még mindig lesz erre az évre több mint tíz nap (azaz két hét) szabadságod.

szivi76 # 2008.07.23. 10:38

Segítséget szeretnék kérni.
Júli 28.-án lejár a GYES-em
2003 nov 10,-én szültem az első gyermekem.(2003-ból áthozott szabadságom 9 nap)
2005 júli 28.án született a második gyermekem.
Mennék vissza dolgozni de a munkah.(tescó)szerint 60 nap szabim van összesen beleértve a 2008-at is.Ebből munkábaállás előtt 56 napot ki kell vennem.
Én nagyon kevésnek találom a 60 napot.
Nekik van igazuk?