GYED,GYES, táppénz


műhód # 2008.06.20. 06:18

kaali, köszi a választ! És ami a szülés előtt bentmaradt szabi? Azt is hozzá kell adni? És az mit jelent, hogy a gyed első évére? A tgyás alatt nem jár? Bocsi a sok hülye kérdésért! Vagy úgy kell érteni, hogy 1 év szabi + amikor visszamegyek?

A másik kérdésemben valaki tud segíteni? Majdnem ugyanaz, mint amit szjanek kérdez. Ha azért nincs figyelembe vehető jövedelmem, mert pl gyeden, gyesen voltam, akkor a korábbi ellátás alapját kell figyelembevenni. Ez a gyed esetében a régi fizetésem, vagy a minimálbér? És a gyes esetében mi? vagy ha a régi fizetésem magasabb, akkor a minimálbér kétszerese? nem tudom, hogy értelmesen leírtam-e, amit akarok kérdezni. Szóval azért azt a 96e Ft gyedet kapom, mert az a fizetésem szerint lenne pl 130, de ez maximum és kész, vagy azért, mert magasabb volt a fizetésem, és emiatt a minimálbérből számolják? Mert akkor a következő táppénz összegében nagy lehet a különbség.
Előre is köszi!

nandy # 2008.06.19. 21:47

Ebj. 48. §

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

kaali # 2008.06.19. 21:11

Szerintem!

kaali # 2008.06.19. 21:09

A visszament bér utáni táppénz.

szjanek # 2008.06.19. 20:24

Sziasztok!

Az alábbiban kérdés megválaszolásában kérem a segítségeteket:

A feleségem itthon volt 3 évig a kisfiúnkkal GYES-en, majd visszament dolgozni. Váratlanul ismét terhes lett és baromira munkaképtelen volt (gyakorlatilag ingajáratban közlekedett az ágy és a mellékhelység között) el kellett jönnie táppénzre. Kb. 10 munkanapot dolgozott a visszamenetelét követően.

Meg tudnátok mondani, hogy mi a táppénzének alapja? (a korábbi bruttó bére, vagy esetleg a minimálbér, esetleg annak duplája?)

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.19. 12:17

Hogyan lehetnél egyszerre fizetés nélküli és rendes szabadságon is?

Bogyó81 # 2008.06.19. 12:06

Köszi Nandy. Abba nem köthetnek bele, hogy nekem a szerződésben van 30 nap felmondási időm és hogy akkor töltsem le v. a szabiból ezt leveszik és csak a maradékot fizetik ki? Tulajdonképpen az a lényege az egésznek, hogy nekem ősztől egyik napról a másikra lehet egy másik munkahelyem ami azt jelenti, hogy egyik napról a másikra kell kilépnem. Kötelezhetnek a felmondási idő letöltésére? Mert ha igen, nekem így ugrani fog a másik meló, mert ők meg nem fognak várni. Elnézést a sok bonyolult kérdésért, de fogalmam sincs, hogy hogy mászhatok ebből ki jól.

nandy # 2008.06.19. 11:20

Pl. rendes felmondással.

A ki nem vett szabadságot a munkaviszony megszűnésekor pénzben kell megváltani.

Bogyó81 # 2008.06.19. 09:16

Köszönöm Anna! Nem szeretnék oda visszamenni dolgozni. Pont az a kérdésem, hogy hogy tudok úgy kilépni tőlük akár gyed akár gyes alatt, hogy a felgyülemlett szabadságomat kifizessék. Van erre tipped/tippetek?

J.Anna # 2008.06.19. 07:34

Bogyó81!

HA munkaviszonyba szültél, akkor most fizetésnélküli szabadságon vagy!
2009. febr. 24-től kapod a GYest és ha szeretnél visszamnenni dolgozni, akkor jelzed a munkáltatód felé, hogy mikortól szeretnéd a fizetésnélkülit megszüntetni. (A GYes mellett a gyermek 1 éves korától 8 órában is dolgizhatsz.)
Akkor a munkáltató köteles kiadni a felgyűlt szabadságodat és a GYes folyósításáig ( a gyermek 3 éves koráig) felmondási tilalom véd. Persze ha Te szeretnél felmondani azt megteheted.
GYed mellett nem dolgozhatsz.

kaali # 2008.06.18. 18:56

műhód! A gyed első évére jár a teljes szabi, + a gyerek utám járó pótszabi. Amikor visszamennél dolgozni, arra az évre részarányosan jár.

Bogyó81 # 2008.06.18. 15:15

Elnézést, de ismét beírom ide az előző hsz-emet, hátha kapok rá választ és egy picit kiegészítem. Ne haragudjatok érte.
"Ebben a témában még az lenne a kérdésem, hogy akkor ha jól értem tehetem ezt:
2009. február 24-től GYES-en leszek. Kérem mondjuk a munkáltatómat, hogy febr. 24-től fizetés nélküli szabadságra engedjen el (a gyes mellett?), majd mondjuk március közepe felé pedig simán felmondhatok és megkapom a majdnem 60 nap szabim kifizetését? A fizetés nélküli szabadság alatt jár attól függetlenül a GYES?" A kieg. kérdés: ha gyed alatt találok egy munkát, akkor az azonnali felmondást kötelesek elfogadni a munkahelyemen? Ilyenkor is ki kell fizetniük a bent felgyülemlett szabadságot? Nem köthetnek belém? Köszönöm a válaszokat.

műhód # 2008.06.18. 13:43

Sziasztok!
Lenne még néhány kérdésem. Elolvastam az ezekre vonatkozó jogszabályokat, de nem biztos, hogy jól értem őket.

1. Ha a kisfiam 2. szülinapjáig gyeden vagyok, és a második gyerekkel terhes leszek, nem megyek vissza dolgozni, hanem rögtön táppénzre (valószínűleg megint veszélyeztetett leszek), mi alapján kapom a táppénzt?
"Ha a biztosítottnak azért nem volt a megelőző évben és a közvetlenül megelőző időszak szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy az az előző bekezdés alapján megállapított összegnél kedvezőbb." - akkor a gyed alapját képező összeg alapján kapom. Ez pedig az előző fizetésem, ugye? Csak a minimálbér alapján van maximálva az összege. Vagy itt a minimálbért kell figyelembevenni?
2. ha visszamennék dolgozni, akkor a felgyülemlett szabikat ki kell venni - itt a teljes 2 év alatt összegyűlt szabit kivehetem? Vagy van itt is valami maximum?
Előre is köszönöm, ha valaki megfejti nekem ezeket a kérdéseket!

műhód # 2008.06.18. 13:21

the big cat, köszönöm a választ!

erzs # 2008.06.18. 11:31

Kedves Fórumozók!
Sehogy se sikerül hivatalos helyeken választ kepni a kérdéseimre.
2009. jan. 18-ra vagyok kiírva szülni. Előző gyermekemmel a GYES 2007. ápr. 16-án járt le. A volt munkáltatóm kiadta a szabadságomat jún. 25-ig (br. havi 100.000 ft-tal számolva). 2007. jún. 26. és 2008. márc. 25. között álláskeresési járadékont kaptam, majd jún. 26-ig álláskeresési segélyt kapok. Kérdéseim a következők:

  1. ha jún. 26. után nem tudok elhelyezkedni, jogosult vagyok-e GYED-re (állítólag az álláskeresési ellátások nem számítanak biztosítási jogviszonynak - ha mégis, annak és a semminek a 70 %-át adnák GYED-ként)?
  2. Ha sikerülne, hogy egy vállalkozó felvenne minimálbérért, akkor mennyi lenne az a minimális idő, amit nála bejelentve kellene töltenem? (Veszélyeztetett terhes vagyok.)

Ha esetleg végig bejelentene, akkor többre jönne ki a GYED, mint a GYES lenne?
Nagyon bízom benne, hogy vki tud segíteni. Előre is köszi!

kika74 # 2008.06.18. 09:13

Tisztelt VÁLASZADÓ!

Szeretnék egy összetett kérdést feltenni.Jelenleg még gyesen vagyok harmadik gyermekemmel.A gyes 2008.07.05-én lejár.Szeretnék felmondani a cégemnél,mert nem szeretnék oda visszamenni.Kiszámolták nekem,hogy 45 nap gyesszabadságom van,55 nap felmondási időm.Azt is kiszámolták,mikor kell megírnom a felmondásomat,ez a dátum 07.15.Így a szabadságom lejártára letelik a felmondási időm.Még egyenlőre nincs új munkahelyem,de itthonmaradhatok ,mint főállású anya,de a középső gyermekem után járó tartósan beteg gyerekre járó gyesen is.Az lenne a kérdésem,hogy melyikkel járok jobban,és mikortól ígyényelhetem a gyest,vagy a gyetet.Igényelhetem -e a harmadikgyermek után járó gyes lejárta után rögtön?
Ha találok új munkahelyet dolgozni is szeretnék legalább 4 órában.Köszönöm válaszát,és türelmet erre az összetett kérdésre.Köszönettel:kika74

rekaorsi # 2008.06.18. 06:56

Köszi Anne!!!

ildi57 # 2008.06.18. 05:24

Köszönöm a választ. Ez akkor is így működik, ha az egyik foglalkoztatónaál nem volt meg a 180 napos biztosítási idő a szülés időpontjáig? Csak 3 és fél hónap volt. Természetesen a járulékok megfizetése megtörtént.
Esetleg a törvény mely részében található meg az erre vonatkozó rész?

anne01 # 2008.06.17. 21:03

ildi57,

A gyed összegének megállapításánál jövedelemként csak azt az összeget lehet figyelembe venni, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt.

Ha a biztosított személy egyidejűleg több jogviszony alapján is jogosult gyermekgondozási díjra, akkor a megállapított díjak összegét egybe kell számítani. Az ellátás azonban ebben az esetben sem haladhatja meg a maximális összeget.

anne01 # 2008.06.17. 20:25

rekaorsi,

2008-ban induló terhességi gyermekágyi segély alapja a szerződés szerinti béred lesz, ha ez alacsonyabb a minimálbér kétszeresénél (138.000 Ft.).
2009-ben indulóé a tényleges béred (ez esetben a szabadságra és betegszabadságra 2008-ban kifizetett béred), ha ez alacsonyabb a minimálbér kétszeresénél (2009-ben nem tudom mennyi lesz), és nincs meg a 180 napi jövedelmed. Ugyanez igaz a gyed-re is.
Magasabb összegért próbálj meg itt segítséget kérni:
forum.index.hu/Article/showArticle?t=9036766&la=80090420.
A szabadságodat jól számolják. Ténylegesen nem dolgozol, ezért teljesítménybért vagy jutalékot sem tudnak fizetni neked.
Cafetériára kell léteznie a munkáltatónál egy belső szabályzatnak, amelyben leírja, milyen esetekben adható vagy nem adható egy juttatás. Nála érdeklődj.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.17. 18:43

mi van, ha olyan munkakört ajánlanak fel, amit nem akarok elfogadni?
Akkor nem fogadod el. Ennyi. Érstd már meg, hogy nem élhetnek rendes felmondással. Ergo végkielégítésről se lehet szó. Pont.

ildi57 # 2008.06.17. 17:49

A következő kérdésem lenne GYED ügyben. Ha valaki két foglalkoztató fizetett utána járulékot a szülést megelőzően, de az egyiknél még nem volt meg a szülésig a 180 napos biztosítási idő. 2007.07.30-tól dolgozott ott. novemberben szült. Ilyenkor melyik jövedelem jelenti a GYED alapját, esetleg összevonják a két foglalkoztatótól kapott jövedelmet? Erre egyértelmű információt sehol nem sikerült szerezni.
A segítséget előre is köszönöm.

Mbeus # 2008.06.17. 17:48

Sziasztok!
12-én már írtam nektek és köszi a válaszokat, de úgy tűnik bonyolódni fog a helyzet. Ma megírtam a hivatalos levelet a munkáltató felé, melyben közlöm, hogy mikor szeretnék GYES mellett munkába állni és hogy szeretném kivenni az eddig felhalmozott szabikat. Felhívtam a főnökömet, akit egyébként nem ismerek 1x találkoztunk, és mondtam neki hogy bevinném neki a levelet, erre ő telefonon közölte velem, hogy ő nem tud visszavenni, csak ha elmegy valaki, vagy ha elküld valakit. Holnap reggel megyek személyes találkozóra vele és a személyzetissel. A ti jóvoltatokból már tisztában vagyok azzal, hogy vissza kell, hogy vegyenek, de mi van, ha olyan munkakört ajánlanak fel, amit nem akarok elfogadni? És mit tehetnek velem? Kirugni nem rughatnak ki, de ha a helyemen ülő emberke képzettebb mint én és ezzel indokolják az elküldést?
Legrosszabb esetben az is érdekelne, hogy milyen esetben tudok úgy eljönni a cégtől, hogy megkapjam a végkielégítésem és a felmondási idő után járó pénzt?
Valószínűleg ügyvédet kell majd fogadnom, de szeretném, ha válaszolnátok, hogy egy kicsit megnyugodjak estére!
Köszönöm!!!
Ja még az, hogy azt hallottam, hogy a GYED alatti fizetésemelést is meg kell, hogy adják, ez is igaz? Mert ha végkielégítésre kerülne a sor, akkor azzal kellene számoljanak igaz?
Mégegyszer köszi!!!

Bogyó81 # 2008.06.17. 17:28

Köszönöm KBS! Ebben a témában még az lenne a kérdésem, hogy akkor ha jól értem tehetem ezt:
2009. február 24-től GYES-en leszek. Kérem mondjuk a munkáltatómat, hogy febr. 24-től fizetés nélküli szabadságra engedjen el (a gyes mellett?), majd mondjuk március közepe felé pedig simán felmondhatok és megkapom a majdnem 60 nap szabim kifizetését? A fizetés nélküli szabadság alatt jár attól függetlenül a GYES? Köszönöm szépen, kellemes estét!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.17. 16:17

Teljesen mindegy a munkaviszony megszűnésének a módja, a ki nem adott szanadságot ki kell fizetni. A munkáltatónak természetesen joga van kiadni a szabadságnak azt a részét, amely fölött ő rednelekezik. Ha ki tudaj adni. Mert rendíkvüli felmondás vagy a munkavállaló fizetés nélküli szabadsága alatt történt rendes felmondása esetén pl nem tudja.