GYED,GYES, táppénz


Hnerika # 2008.06.07. 13:41

Kedves nandy!

Köszönöm a válaszod, de ezeket én is tudom, csak nem értem, hogy állapították meg a GYED-t, miért ennyivl kevesebb, tudtam hogy kevesebb lesz, de ennyivel?. Igy a havi gyed 66540.
A 2007. évi jövedelmem ami után ebj-t fizettek: 1099598,-. A táppénz és a gyásból nem vonnak ebj-t igy az nem számít bele a gyed alapjába (betegszabi igen), vagy nem jól tudom?

nandy # 2008.06.06. 14:58

Ebj.
42/D §
(1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

Idén ezt azt jelenti, hogy nem lehet magasabb a GYED bruttó összege 96.600,-Ft-nál.

nandy # 2008.06.06. 14:55

Azért magasabb a TGYÁS összege, mert az nincs limitálva, mint a GYED.

Hnerika # 2008.06.06. 13:03

Tisztelt Szakértő!

2007. augusztusban szültem, június 11-től 29-ig betegszabadságon voltam, majd aug 14-ig táppénzen, augusztus 15-2008.01.29-ig GYÁS-t kaptam. A táppénz és a GYÁS napi összege 3244,-Ft/nap.
2008.01-30-tól GYED-et állapítottak meg, melynek napi összege 2218,- Ft/nap.
A kérdésem az lenne, hogy a GYEd-t milyen időszakból számolják? A 2007 évben a havi keresetem 133.300,-Ft volt, régóta itt dolgozom, tehát a 180 nap meg van.

válaszukat előre is köszönöm

anne01 # 2008.05.26. 18:53

encike,

anyasági támogatást igényelhet a Magyar Államkincstárnál

niamano # 2008.05.26. 14:42

Egyik barátnőm 1 cégcsoporton belül dolgozik 98 óta, terhes lett, majd gyereket szült, nem szeretne a gyermek 3 éves koráig dolgozni, és táppénzre tudna menni legálisan. Ezt a levelet kapta a cégétől, melyiket válassza, melyik lenne a legoptimálisabb neki?

"2008. június 19-vel megszűnik a GYED-re való jogosultságod, mivel gyermeked
betölti a két éves kort. Az elmúlt évek alatt 31 nap szabadságod
halmozódott fel és ebben az évben március 11-ig (a fizetés nélküli
szabadság első évéig) jár még 5 nap szabadság a részedre.

Légy szíves nyilatkozz, arról hogy az alábbiak közül melyik alternatívát
választod a továbbiakban. Amennyiben egyéb lehetőséget szeretnél
választani, kérem, azt is írásban jelezd részünkre!

  • A GYES-t igényled meg a Magyar Államkincsártól (jelenlegi összege

bruttó 28.500 Ft/hó), amely a gyermek három éves koráig jár. Ehhez
fizetés nélküli szabadságot kell kérned a Munkáltatódtól

  • A GYED lejárta után felveszed a munkát
  • A GYED lejárta után kiveszed az eddig felhalmozódott szabadságokat és a

szabadságok felhasználása után veszed fel a munkát ."

Bocs, ha kaotikus, de nem értem hogy mi hogy megy tb ügyekben...

Köszi!
Nia

encike # 2008.05.26. 13:59

Tisztelt Fórumozók!

Az egyik ismerősöm 2 hete szült. Sajnos a baba halva született. Előtte nem volt munkahelye, ápolási segélyen volt.
Jogosult ő valamire?

Köszönöm.

nandy # 2008.05.26. 13:22

Táppénzre akkor lehet menni, ha az orvosilag indokolt... a munkáltatónak ebbe nincs beleszólása.

Max. annyit lehet vele megbeszélni, hogy az idei szabitat kivennéd még arra az időre. Vagy engedélyezzen rendkívüli szabit.

Apa-Anya # 2008.05.26. 13:13

Tisztelt Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni. 2005-ben született gyermekem. Idén lesz 3 éves nyáron. Munkáltatóm visszavesz dolgozni, úgy, hogy kiveszem a felhalmozódott szabimat, viszont utánna még az ovi kezdésig marad kb 20 nap. Arra gondoltam, hogy igénybe veszem a betegszabit 15 napot és utánna a táppénzt. Ha elmennék fiz. nél. szabira az kedvezőtlen lenne. Megtehetem e, hogy elmegyek betegszabi- táppénzre? Megírhatom e ezt előre a munkáltatónak?

Köszi

nandy # 2008.05.22. 16:04

A GYED-et, táppénzt fő szabály szerint az előző évi jövedelem alapján számolják, tehát érdemesebb jövőre tp.-re menni majd szülni.

oxford # 2008.05.22. 11:39

Tisztelt szakértő!

2005-ben szültem első gyermekem aki után igénybe vettem a terhességi gyermekágyi segélyt, a gyedet a gyest, és februártól, amikor is a kicsi betöltötte a 3 évet kivettem a felgyűlt szabikat is, így áprilistól dolgozom újra. Kérdésem az, ha most ismét szeretnénk babát, akkor meg kell-e várnom a következő évet, hogy magasabb összeggel tudjak elmenni szülni és táppénzre ( idén áprilistól br 280.000, előtte mikor eljöttem az 1. babával táppénzre még 2004-ben br 239.000 volt a bérem ) ? Illetve idén meg lesz nekem a 180 naptári napom? (amiből jövőre számítanák a táppénzt stb..)

2008 jan - gyes
2008 febr-ápr.18 felgyült szabi
2008 febr 21 - munka
plusz kb 3 hét betegállománnyal is számolok még erre az évre.

Idén vagy jövőre lenne célszerű elmennem szülni?
Ha idén megyek milyen összegre számíthatok?

Köszönöm előre segítségüket!

nandy # 2008.05.21. 09:00

Ha pontos adatokat írsz, ki is tudjuk számolni.

  • mettől meddig voltál GYÁS-on, GYED-en?
  • melyik évben, hónapban születtél?
  • hány nap szabit vettél ki 2005-ben?
nandy # 2008.05.21. 08:56

Angelani:

szabadság jár

  • a szülési szabadság idejére (Tgyás)
  • a GYED első évére
  • jár a gyermek utáni 2 nap pótszabi is az egyik szülőnek (abban az évben először, amikor a gyermek megszületett).
nandy # 2008.05.21. 08:54

Ha megszünteted a gyes-t a férjed megigényelheti,

Így viszont csak a férj mehet gyermekápolási táppénzre, az anyuka nem!

nandy # 2008.05.21. 08:53

Gyes melletti munkavégzéskor a táppénzt minimálbér alapján számolják, mindaddig, amíg a gyes melletti munkavégzés nem haladja meg a 180 napot

Szerintem nincs különbség, hogy gyes mellett vagy anélkül végez munkát. Mindkét esetben egyazon szabály szerint számolják a táppénzt.

Angelani # 2008.05.20. 21:13

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem, hogy ha én 2005.-ben szültem, szülés előtt a munkáltatóm kivetette az összes szabadságomat arra az évre, akkor most 2008.-ban hány nap szabadság jár? Vagyis jár-e szabadság, ha letelik a Gyes? 31 éves vagyok és 2001. óta dolgozom ennél a cégnél.

Válaszokat Köszönöm!

Szélike # 2008.05.20. 19:47

Kedves Anne01!
Neked is nagyon köszönöm a választ és a linket is! Egyelőre próbálok regisztrálni, aztán majd meglátjuk.
Szép estét mindenkinek!

anne01 # 2008.05.20. 13:57

Szélike,

szerintem ha megzünteted a gyes-t és táppénzt igényelsz, nálad a következő szabály lesz igaz, mivel tavaly majdnem egész évben gyed-en voltál: Ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Egyébként kérheted még a munkáltatódat, hogy adja ki a bennmaradt szabadságodat(ami szülés előttről maradt, a tgyás idejére és a gyed első évére járót, esetleg még a 2008-ra járót is), utána táppénz szülésig. Mindezt semmiképpen se gyes mellett igényeld.

Gyes melletti munkavégzéskor a táppénzt minimálbér alapján számolják, mindaddig, amíg a gyes melletti munkavégzés nem haladja meg a 180 napot.

Ha megszünteted a gyes-t a férjed megigényelheti, de idejében le kell mondani amikor a következő gyerekkel terhességi gyermekágyi segélyre leszel jogosult.

Ha biztosra akarsz menni, javaslom keresd meg Szakbarbárt: http://forum.index.hu/…/showArticle?…

Szélike # 2008.05.19. 19:20

Kedves Nandy!
Köszönöm a választ, igen,(sajnos már) GYES-en vagyok.

Zituka76 # 2008.05.19. 07:51

Kedves szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy most gyesen vagyok a második gyermekemmel és újra babát várok (betöltöttem már a negyedik hónapot). A munkahelyemen " tartósan távollevő" állományban vagyok. Ha megszakítom a gyest, utána elmehetek-e táppénzre rögtön és mi kell ahhoz, hogy az alapbérem után kapjam a táppénzt? Ha jól tudom, hacsak papíron is, de vissza kell venniük rendes állományba? Mielőbbi válaszát köszönöm!

nandy # 2008.05.18. 21:11

Biztos, hogy gyes-en vagy, nem gyed-en? A köv. GYED-et a minimálbér alapján folyósítják.

Szélike # 2008.05.18. 20:23

Kedves Szakértők!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. 2007. dec. 5.-től GYES-en vagyok a kisfiammal. Most várjuk a következő gyermekünket. Megpróbálkozzam e a GYES-ről táppénzre váltani, úgy, hogy a munkahelyemen határozatlan idejű a munkaviszonyom, visszavárnak, a mostani bruttó jövedelmem, ha dolgoznék, kb. 200.000 Ft lenne. Mire számíthatok, több lenne táppénzzel a mostani jövedelmünk, vagy nem? És mi lenne a kicsi születése után? (kb. 2008. dec.-től) Esetleg igényelheti e a férjem a GYES-t, ha én táppénzre mennék, és hogy számolnák a táppénzt neki, ha ő lenne esetleg beteg?
Bármilyen választ nagyon köszönök!
Szép estét!

Bogyó81 # 2008.05.17. 19:10

anne01! Köszönöm a gyors választ. Hogy mennyi volt a gyed számítás alapjául szolgáló br. jövedelmem, fogalmam sincs, mert 80-nal voltam bejelentve, de jutalékként nettóba 90-115 között kaptam havonta, mikor hogy... aztán fél év táppénz 55-80ezer nettó között... úgyhogy passz. De a kérdésre a választ megkaptam, sajnos tényleg a max. gyedet emelték. :(
Szép estét!

anduka # 2008.05.13. 16:25

Sziasztok!

Örültem hogy itt lehettem,mindenki panaszát s válaszát elolvastam,de szivesen olvastam volna az én problémámra is a válaszokat tanácsokat,de sajnos nem kaptam semmijen hozzászólást!
Mindenkinek sok sikert!

anne01 # 2008.05.13. 14:50

Bogyó 81

Itt valami félreértés van. A GYED nem emelkedett mindenkinek egységesen, hanem csak a GYED maximuma, ami nem lehet magasabb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-nál. 2007-ben ez 91.700 Ft. volt, idén 96.600 Ft. Ennél többet nem kaphat az sem, akinek mondjuk havi br. 500.000 Ft-os jövedelem után állapították meg a GYED-et.
Van azonban egy másik szabály is: ha valakinek a járulékalapot képező jövedelme nem éri el a minimálbér kétszeresét (2008-ban 138.000 Ft-ot) a gyermekgondozási díj alapjaként a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. Valószínűleg nálad is ez történt. Az alapján amit leírtál úgy saccolom, hogy br. 133.000 Ft. körüli jövedelmed lehetett, ami tavaly még elég volt a maximális GYED-hez, idén már nem.